Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Guest

Саопштење из Канцеларије Епархије крушевачке у вези са ктиторском фреском у цркви на Багдали

Оцени ову тему

Recommended Posts

2 hours ago, Срђан Шијакињић рече

Али зашто баш Гашић буде у затвору, то ме занима? :) Мсм, не желим да се препуцавам, само ме занима за шта га конкретно сматраш одговорним да би га то из реда нас "регуларно" грешних пребацило у ред криминалаца... Нисам детаљно пратио његов лик и дело, па ме интересује.

Nije "bas" nego "i" ali se stice utisak da je bas on posto je tema o njemu. Mada bih isto razmisljala i da je u pitanju Vucic ili bilo ko drugi od njih. Verujem da je novac za finansiranje crkve nabavio otimanjem od gradjana tj. korupcijom a verujem i da je jedan od odgovornih za pad helihoptera. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
2 hours ago, RYLAH рече

Како су се осећали себри у средњем веку када су одлазили у велелепне манастире и тамо гледали своје тиранске тлачитеље насликане на овај начин као Гашић данас? Пази, причамо о ситуацији у којој је великаш имао права да те најниже слојеве бије, малтретира, да их убије ако покушају да побегну, да их одведе у рат у ком ће да изгину или изгубе удове и онда им фамилију протера са земље, значи нешто што не може ни у лудилу да се пореди са било којим моћником данас, колико год да је моћан.

А како се ми данас осећамо кад одемо у те велелепне манастире? Поносимо ли се њима или се згражавамо над онима који су их градили?

Tacno tako. Ne znam sta bi bilo samnom da sam zivela u to vreme, ali verovatno ne bih dugo :). Medjutim, hvala Gospodu Bogu pa zivim u 21. veku i koristim legalna sredstva koja su mi dostupna da izrazim svoje neslaganje sa stvarima za koje smatram da nisu dobre. Osecam odgovornost da to uradim, bar mikronski poput beznacajnog komentara na forumu kad ne mogu vise. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
19 minutes ago, florenntina рече

Nije "bas" nego "i" ali se stice utisak da je bas on posto je tema o njemu. Mada bih isto razmisljala i da je u pitanju Vucic ili bilo ko drugi od njih. Verujem da je novac za finansiranje crkve nabavio otimanjem od gradjana tj. korupcijom a verujem i da je jedan od odgovornih za pad helihoptera. 

Ок, хвала ти.

Само покушавам да кажем да је проблематично да неко из Цркве, када му дође неко и понуди помоћ, каже "е не требају нам твоје паре, сматрам да си такав и такав" а да притом нити има доказе, нити неку пресуду, било шта... Све и да има, шта би могао да каже на нечије инсистирање да је то чин покајања, осим да му препоручи да га не осликају на зиду, да би покајање било потпуније.

И мени су безвезе такве фреске, иначе.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
2 hours ago, о.Небојша рече

Нисма сигуран , али ми се чини да је у оном велељепном храму у Подгорици осликан лик и Мила Ђукановића, који је поред свега заслужан за његову градњу. као што је у Пивском манастиру осликан лик Мехемд паше Соколовића, који је и поред високог положаја и промјене вјере, знао ко је и одакле је.

Vrlo verovatno ima jos primera, ali to po meni ne menja stvar. Kao sto rekoh, njihovo pravo da zidaju i oslikavaju se a moje da mi se to ne svidja i da me uznemirava.

Zamislite kako bi izgledao nadrealistican nastavak ovog trenda. Da sada recimo porodice onih izginilih pilota uzmu pa naprave i oslikaju crkvu sa Gasicem koji upravlja helihopterom na daljinski ili da neko uzme pa oslika crkvu u kojoj Djukanovic cekicem razbija crkvu a okolo islika jad i bedu kao u vreme potopa. Pa da onda Djukanovic izgradi jos jednu crkvu i naslika nesto da se revansira onom koji je oslikao njega i tako u nedogled. Gde bi nas to odvelo? Da li bismo bili radosni zbog porasta broja crkvi ili bi osecali neku tugu zbog banalizacije necega sto nam je sveto i neki strah od cudnog nemira koji bi se tako preko fesaka uvukao u liturgijski zivot. Eto, kod mene npr. ova Gasiceva crkva izaziva taj neki nemir i tugu i tu logika prosto ne pomaze cak i da ste u pravu.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
17 minutes ago, Срђан Шијакињић рече

Ок, хвала ти.

Само покушавам да кажем да је проблематично да неко из Цркве, када му дође неко и понуди помоћ, каже "е не требају нам твоје паре, сматрам да си такав и такав" а да притом нити има доказе, нити неку пресуду, било шта... Све и да има, шта би могао да каже на нечије инсистирање да је то чин покајања, осим да му препоручи да га не осликају на зиду, да би покајање било потпуније.

И мени су безвезе такве фреске, иначе.

Razumem i slazem se, ali tu sad dolazimo do jednog mnogo ozbiljnijeg pitanja a to je kako i zasto je SPC (opet) postala atraktivna na tako nakaradan nacin. Zasto se Gasic u crkvi oseca kao kod kuce a istovremeno mnogo obicnih vernika oseca sve manju slobodu i toplinu u crkvi, da ne spominjem one koji ostaju cak i fizicki van nje. Sta to radimo ili ne radimo dobro pa zracimo na takav nacin? 

Upravo na to se odnosio moj prethodni post gde sam pisala da bez volje Bozije nista ne biva i da ova Gasiceva crkva ima mnogo dublji duhovni kontekst. Ne uznemirava ljude neki tamo Gasic za koga mnogi ni danas ne znaju ko je a uskoro ga se ni vecina nece secati vec ih plasi neki osecaj gubitka u duhovnom smislu, osecaj koji budi dileme da li smo na strani istine i pravde ili smo duboko zagazili u kompromise koji nas odvlace na drugu stranu. Naravno, nije ovo nista novo u istoriji Crkve, ali za nas koji sada zivimo jeste jer sada (ne) ucestvujemo u duhovnoj borbi za carstvo nebesko i zato nam je vazno i bitno sta se desava i kao sto rekoh, tu nikakva logika ni dokazi ne pomazu. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ни мени се не допада сликање тајкуна, богаташа и сличних типова на фрескама! 

Мада, на фрескама се сликају и аждаје, војници који разапињу Христа, па се и овакви ликови могу ставити у такав контекст.. :D

Ако је таква пракса постојала у ранијим вијековима, мислим да не мора да постоји и данас.. Нису то правила и канони Светих Отаца и Сабора па да морају строго да се поштују... Трба да се размишља главом, на корист Цркве.. А сматрам да ово свакако није на корист.. Осим оне финансијске.. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Управо то, није на корист Цркве. Има Црква довољно проблема и без ових бламажа, овако се још и спрдају људи...

Него, можда би требало да спојите ове две теме о Бати преподобном...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
6 hours ago, Срђан Шијакињић рече

Да будемо сасвим поштени, у овој ситуацији не само да не знамо шта је коме у срцу, него не знамо са сигурношћу ни какви су тачно ликови Гашићи. То што је неко лош политичар или министар, не значи аутоматски да је лопов, грешник или шта већ...

6 hours ago, Igor Kralj рече

Dosta je komentara  povodom  ove  stvari,  cak I od strane kako sami kazu verujucih.poboznih ljudi,a prva im je misao da se ograde/ da osude.Zasto je to

tako?Nisu dovoljno utvrdjeni u veri rekao bih,i ne citaju dovljno Sveto Pismo.A ja,gori od ostalih,se prisetih bar dva mesta u Novom Zavetu,kad Zakhej carinik sidje sa smokve,kad ga je Gospod zvao da obeduje kod njega,i koji je pokajnicki rekao da ce cetvorostuko vratiti ako je sta koga ostetio...A drugi je onaj sluga kome je Gospod trazio racun a on brzo uzeo menice pa duznicima,oprastase po malo duga ne bi li ga primili kad se nadje u nemilosti,to jest I ako nepravednim bogatstvom,u pokajanju vracase ga nazad...moze se jos to pojasniti,a I napisano je bas o tome mnogo.Pa braco ako verujete onda verujte I slusajte majku Crkvu!

Nevezano za samu ovu situaciju...

Drvo se po plodovima poznaje, draga braco. "Ne raste smokva na trnju i ckalju", i "dobro drvo dobra roda radja", to su reci Hristove.

A o plodovima narecenog ex-ministra ne treba da trosimo reci, samo o udesu helikoptera smo napravili temu na desetine strana veliku.

Dakle, ko ima pokajanja, ima i plodove pokajanja. A za njih odlicno znamo koji su. I znamo da nisu ovakvi, "freskopisani", daleko bilo. Ko se zaista kaje, prvo sto mu dolazi je da bukvalno tone u neiskazano smirenje i samounizenje, da ga obuzima neverovatan stid i sram pred svima i svime, da o sebi misli sve najgore, i da se u skladu s tim i ponasa. I sve to narocito ako ima velike javne grehe. A ima ih.

Ali ne, ponekad se radi kao da o tome niko ne zna nista. I sta sad? Sad ce necrkveni ljudi da nastave i da umnoze svoje pljuvanje po Crkvi, narocito ce agresivni antiteisti da dobiju na tone materjala za tako nesto, a sve zarad ovako nepromisljenih i krajnje ishitrenih poteza, koji - AMAN - nisu uopste neophodni.

Ne znam misli li iko o tome danas medju tim visim klirom...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Pogledajte samo komentare sa najvise lajaka na B92, i bice vam jasno kakve efekte proizvode ovako zaista nesmotreni i nepotrebni potezi...

...

http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=1173105

...

Nisam kršten, ali sam se upravo prekrstio. Ovi stvarno, ali stvarno, nisu normalni.
(SKIDS, 5. septembar 2016 10:49)

# Link komentara

Preporučujem (+3483)

Ne preporučujem (-794)

...

Svaka cast coveku. U poslednjih pet godina zavrsio fakultet, obezbedio radna mesta sebi i svojima i kupio mesto u raju i to ne bilo koje nego pored svetog Jovana. A sta ste vi uradili za tih pet godina??
 (loki, 5. septembar 2016 10:55)

# Link komentara

Preporučujem (+3399)

Ne preporučujem (-742)

...

Svetac keramicara. Bogo-ugodni Santos. Mir u dusi, plocice u ruke
(NENI, 5. septembar 2016 10:45)

# Link komentara

Preporučujem (+2821)

Ne preporučujem (-1168)

...

Хахахахахахахахахахахахахахахахахахахахаха ! Ето за кога сте гласали, за светог гашића !!!!! Толико и о њима и о овој нашој назови цркви !!! Страшно !!!
 (да да, 5. septembar 2016 10:56)

# Link komentara

Preporučujem (+1826)

Ne preporučujem (-792)

...

Taman kad čovek pomisli da kao narod ne možemo više posrnuti uveri se da i kad posrnemo do samog dna mi se trudimo još koji ašov dublje.
Pa ovaj "baja" do juče ponižavao žene, frajerski se smeje i aludira na oralni sex a danas osvane u društvu svetaca.
 (nenad 12, 5. septembar 2016 11:50)

# Link komentara

Preporučujem (+1613)

Ne preporučujem (-1277)

.......................................................................................................................................................

I tako... da nije tragicno, bilo bi urnebesno smesno...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
On ‎5‎.‎9‎.‎2016‎. at 15:35, R2D2 рече

..., да је она настала у духу древног, вековима  негованог  православног предања црквене уметности зидног сликарства. Ликови ктитора - архијереја, свештенства и осталих чланова Свете Православне Цркве, сходно њиховој важној улози у градитељству и настанку храмова,  изображавају се се кроз читаву историју до данашњег дана у свим Помесним Црквама, на зидовима унутрашњости храмова.

+!
Istančanost Duha (staleži-kaste i vlast)

Čini se, da je opravdanje ovakvom činu samo u povijesnom gledištu.

- Je li takva praksa prisutna neprekidno od feudalnog uređenja do danas i treba li nastaviti tako i dalje?
- Je li takva praksa kod 'kršćana' primjerena i u kapitalističkom uređenju?
- Je li opravdano izjednačiti situaciju donatora drevnih ('kršćanskih') kraljevstava sa sadašnjom 'demokracijom' i utrpavati se u drevnu prošlost=/budućnost/?
- Je li takva praksa u Duhu Kralja nad kraljevima, tj. što bi Mudri na to rekao?

Dakle:
- Je li danas (samo) povijesni razlog dovoljan za opravdanje slikanje donatora na zidovima crkve?

Onaj, kome je darovan 'Bič', da čisti Hram od svake ljudskosti, polagat će račun za svoju službu.
'Ja' nemam tu službu, ali je moj zadatak izbacivati iz sebe svaku ljudsku glupost s Milošću Duha.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Треба и Слобу да ставе на иконостас...

Да нас подсећа на ад. ;)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
34 minutes ago, Grizzly Adams рече

Треба и Слобу да ставе на иконостас...

Да нас подсећа на ад. ;)

Знаш да су ови хтели да му дигну споменик скоро? :)

Знаш да је то овде још "контроверзно"? 

https://www.youtube.com/watch?v=kPQDsazYpnM 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Razumem da ktitori imaju pravo da budu prikazani na freskama ako žele, i da je to vekovna praksa crkve. Razumem i ono da čoveka ( Gašića) ne treba osudjivati i da  ovo može da bude neki nagoveštaj unutrašnjih dešavanja u čoveku koje vode pokajanju. Sve to ima smisla. Ono što ne razumem je, kako meni izgleda, neko odsustvo pastirskog rasudjivanja onih ljudi u crkvi koji imaju najveću odgovornost, da u konkretnim okolnostima procene šta je veće dobro ili manje zlo i da to biraju. Teško mi je da pomislim da je prihvatanje ktitorstva ovog čoveka i naročito oslikavanje rezultat takvog rasudjivanja što svedoče i uglavnom negativne reakcije većine hrišćana ( ovde na Žru) a naročito onih "koj su spolja". To je pokazatelj da nešto ne štima tu...kako se meni čini.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ако је већ осликан (и даље мислим да није требало) онда га је требало осликати изобличеног лика, прилагођеног стилу. Овако одскаче као пета нога...

Краљ Милутин сигурно није овако изгледао, а нешто не верујем да уметник није био довољно добар да му реално прикаже лик.

533px-Le_roi_Milutin_de_serbie.jpg

Или Цар Урош, далеко је то од реалног портрета

Uros-Nejaki-e1417722589912.jpg

Значи, ако мора на зид, ок. Сходно стилу којим се слика, наравно без ореола и са стране напис - име.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...