Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Recommended Posts

Нисам знао тачно где ову мрачну тему да поставим. 

Елем, суицид или самоубиство, сви знамо шта је то. Већина људи изврши самоубиство због депресије, која је изазвана због одбачености, разних породичних, љубавних, финансијских проблема. Један део људи изврши самоубиство због неподношљивих психичких проблема (фобије и остало). А један део, онај мањи, изврши самоубиство због немоћи да пронађе смисао живота као и немоћи да превазиђу проблем смрти. 

Мала дигресија, индиректно сам познавао једног младића, који је током гимназијских дана где смо ишли, би с времена на време говорио да када напуни 21 годину, да ће да се убије. Био је страшно интелигентан за математику, физику. Многи су мислили да му је то некаква неслана шала јер је био доста духовит и волео је да се и шали. Није никако могао да схвати зашто уопште он и било шта друго постоји. Када је ваљано загазио у 21. годину, ујутро је појео бурек с јогуртом, отишао на мост, понео личну карту ради идентификације и скочио је с моста.

Заиста кад човек тако погледа, смрт је поруга свему, људи се рађају да би умрли. Кад видим у парку на пример неку мајку како гура мало дете у колицима, сви би помислили, јаооо види ново дете, нови живот. А ја видим, јаоооо види ново дете, нова смрт. Због хира и себичности тих родитеља, то дете је рођено, па ће морати цео живот у школи да стрепи, па код зубара да му оном бушилицом иритирају живац, па ће да стрепи на неким глупим испитима, па ће да стрепи на разговорима за посао, па ће да стрепи да ли ће да изгуби посао, и онда пре или касније, ако не погине до тада, ће да добију неку болешчину и онда ће у некаквом ужасном вртлогу страха, бола и гушења да оконча. А онда ће да дође Бог, ко зна када, да га подигне из земље и да га пошаље лево јер је то дете мастурбирало, блудничило, псовало и шта све већ скоро сви људи раде. И онда тамо негде у вечности шкргуће зубима. И све то, зато што су тамо нека два родитеља имала малу замисао да роде то јадно дете и да пројектују себе на том детету. Родитељи су заправо убице, живот је ишчекивање смртне казне. Тако је то и у Сједињеним Америчким Државама, тамо када вас осуде на смрт, осуђеници проведу чак и деценије у затвору незнајући датум извршења казне, и онда им месец дана пре извршења саопште датум и време смртне пресуде. Тако је и у животу, људи живе, онда се разболе и сазнају тако отприлике да ће за једно месец дана да умру у ко зна каквој агонији.
Људи су без питања бачени у живот, бачени из непостојања у постојање, и онда се као говори ту о некој слободи одговорности. 

Наравно, не треба све гледати негативно. Има ту и лепих ствари. Цвркут птица, мирис цвећа, укус ћевапа и тај фамозни секс, који је у људском друштву као некакав врхунац нечијег живота. Само погледајте на шта то личи, два примата се тресу и ваљају једно по другом, и онда после тога је човек као некакво наличје Бога и круна стварања? Те лепе ствари, то су све заправо само моменти, и да ли су они заправо стварно утеха? Многима јесу.

И заиста, каква је поента свега овога када ћемо сви да се угушимо пре или касније? Кажу да нас је Христос спасао смрти, нетачно, ми ћемо сви умрети, а онда ће Христос да нас опет оживи и да нам се крви напије ако се нисмо повиновали свештеницима (Немам ништа против послушности свештенству). Макар да нас врати у не-егзистенцију да заиста одморимо. И ако завршимо у рају, ко нам гарантује да нам нека глупост неће пасти на памет па онда да излетимо из раја, не бисмо били први који су истерани из раја (пали анђели, Адам, Ева...)

На крају, не можемо рећи да је Бог лицемер, и сам Бог је постао човек и прошао је кроз смрт, али зашто би мени туђа мука ублажила бол? Или то говори да је смрт толико страшна да је чак и Бог успео да умре. Ми и даље умиремо. И кад већ сви умиремо и када смо већ сви без питања и добили живот (тј. смрт), зашто онда не бисмо имали право (благослов) да сами себи и узмемо живот? Или је то да се ми ништа и не питамо, тј. слободни смо да радимо шта хоћемо, али после следи казна. То је као дете под забраном родитеља, то дете може да прекрши забране, али ће онда добити батине од родитеља, па да ли је онда то дете слободно? Није. 

Ајде сад философи.

Па рецимо да је наша слобода ограничена , што не значи да је мала.

Друго, секс није врхунац нити смисао живота.

Svako ko zeli moze naci svoju poentu, u tome je lepota zivota i Boga, jer nema ne recepata ni univerzalnih pravila.

Smisao zivota je zivot. Bez filozofije, ziv si, dises i cim to mozes sve mozes.

Bol drugog i ne treba da te tesi, al bi mogao da te poveze sa drugim, da shvatajuci da svi mi patimo, volimo, ljubimo, placemo, nismo neprijatelji jedni drugima vec da mozemo biti prijatelji, a u toj sili zajednistva iskocice jos svasta nesto kada ces videti nesto mnogo vece od tebe samog.

Meni je strasno da neko planira svoje samoubistvo godinama i da ga tako zacrta, strasno jer moze biti znak ozbiljnog mentalnog poremecaja ili jos gore ozbiljne patnje na koju godinama niko nije reagovao jer je imao preca posla.

Niko te nece kazniti ako se ubijes, kaznices samog sebe. Ako skocis sa prvog sprata i izlomis se, ko te je kaznio? Niko sam pao sam se ubio ili ti slomio noge.

22 minutes ago, Драгана Милошевић рече

Па рецимо да је наша слобода ограничена , што не значи да је мала.

Друго, секс није врхунац нити смисао живота.

Јесте врхунац биолошког живота. Наша тела се развијају само ка једној главној сврси, а то је да се оплођујемо међусобно. 

Нема философирања о овоме..ту је сами ђаво у питању..јадан човјек прихвата свакакве негативне помисли за које мисли да су истина..погрешно размишљање се распршује као сапуница чим се оде на исповијест и све каже искусном духовнику..а философирањем о овоме само се иде дубље у прелест..

Послато са ST23i уз помоћ Тапатока

3 minutes ago, Pronobis рече

Јесте врхунац биолошког живота. Наша тела се развијају само ка једној главној сврси, а то је да се оплођујемо међусобно. 

То је биологија и тело.

Човек има и душу.

3 minutes ago, pedja257 рече

@ Aquilius,   Ovo na kraju moze biti i motiv za samoubistvo xD  Nista nam nije receno o "prostoru"  u kom je plač i škrgut zuba. U stvari ovaj zivot je taj prostor, a posle smrti je ljubav :sunce:   Znaci nema kazne za samoubice.

Kad se ne pogleda cela sezona moze se steci takav utisak iz same ove scene medjutim ako se pazljivo pogleda cela sezona vidi se  da je Rast na kraju doziveo taj susret na onoj strani bas zato sto je verovao da se uvek imam smisla boriti protiv zla pa makar ono bilo transcendetno i van istorije vecno. Takva borba zahteva jedan specifican mentalni sklop i duhovne procese u umu doticnog a bez toga se ne moze doziveti ni taj raj o kome on priuca. Dakle ako se neko ubije jer mu je tesko ili sta god nikakvo olaskanje i lepotu o kojoj Rast prica nece videti. Ne mora bas da se kolje sa satanistickim manijacima ali mora da ima jedan vid borbenosti  i zelje za smislom cak i kad u tome nece naci nikakvu materijalnu nadoknadu.

6 minutes ago, Драгана Милошевић рече

То је биологија и тело.

Човек има и душу.

Kad nekom ubrizgras testosteron njemu skoci agresivnost. Ako ubrizgas estrogen on postaje emotivan i saosecajan.  Biologija > dusa

Jedino ako misls da je ovo npr- psiha, a da to nije isto sto i "dusa" na koju ti mislis. (iako je psiha u prevodu na srpski dusa..) Onda bi ta "dusa" bila nesto sto je apsolutno bez karakteristika i sto nema veze sa licnoscu....

Друже мој... Нема тога ко, макар и подсвесно и немушто, није поставио себи сва ова питања...

Немам сад времена да идем кроз текст и цитирам, то ћу урадити касније, кад будем имао времена.

Сада само не могу да одолим да не приметим да та идеја о религији у којој Бог шаље људе у пакао зато што су пили и мастурбирали и нису слушали свештенство (или уопште идеја по којој Бог "шаље" било кога у пакао, због било чега) не да није једина идеја о религији, већ није чак ни владајућа. Да је заиста тако, то би било сирово, преједноставно и у крајњој линији неправедно. Ја у таквог Бога не могу и не желим да верујем. Не зато што волим да релативизујем грехе и правила, него зато што круна стварања једног свемоћног и савршеног бића мора бити нешто куд и камо деликатније од света у коме је битно једино да ли си испоштовао нека слова на папиру и угушио своје нагоне (које ниси чак ни бирао да имаш) или ниси.

14 minutes ago, pedja257 рече

@ Aquilius,   Ovo na kraju moze biti i motiv za samoubistvo xD  Nista nam nije receno o "prostoru"  u kom je plač i škrgut zuba. U stvari ovaj zivot je taj prostor, a posle smrti je ljubav :sunce:   Znaci nema kazne za samoubice.

Ne ubijaju se ljudi zato sto su motivisani za samoubistvo , vec zato sto nisu motivisani za zivot . To su teske teme teskih ljudi . A posle smrti , to samo Bog zna ... 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...