Jump to content
АлександраВ

Acquila non capit muscas (вербална агресија)

Recommended Posts

Пусти будалу (вербална агресија)

Постоји један сјајан израз у српском језику и гласи „Пусти будалу“.
Будалом сматрамо, у овом контексту, неразумно, недоказано, тврдоглаво биће, небитно ког пола, са којим је, и после више покушаја, немогуће постићи договор.
Најчешће бира агресивни комуникациони стил и омиљено јој је:
1. Да захтева и наређује, оптужује и криви друге
2. Никад, али никад, не признаје своје грешке
3. Не слуша и прекида (са њом никада не можете да завршите реченицу)
4. Увек усмерава своје замерке на личност, а не на понашање (Глуп си, кретен, идиот, неспособан…)
5. Говори повишеним тоном и агресивно гестикулира (или је врло хладна, дистанцирана и тиха и подилази вас језа у њеном присуству)
6. Зури у вас и уноси вам се у лице (од тога вас подилазе жмарци и имате жељу да побегнете)

Пошто је све наведено од 1 до 6 врло непријатно и може да поквари не само дан већ и месеце и године ако се њоме (будалом) бавите, људи из њене околине одлуче да се њоме не баве и да је увале неком другом да им загорчава живот по принципу „Бриго моја, пређи на другога“. И ту креће процес пуштања будале, односно њено лако провлачење кроз све животне недаће. Сви се труде да јој се склањају с пута.
И тако, будала прође кроз све обавезне и необавезне школе, факултет, добије посао и ту крене њен вртоглави каријерни успон. Кроз пар година, она подмећући, клевећући, намештајући игре дође до врха.
И онда се први пут изненади како је на врху хладно и усамљено. Први пут види да је људи отворено или иза леђа саботирају, да нема са ким да попије кафу, да једина не добија честитке за рођендан и да нико нема да јој скува супу када је болесна. Жена или муж, ако их задржи, је не воле, варају је и надају се да ће скоро неки службени пут који ће дуже трајати, само да је не трпе у кући. Охрабрују је да ради до касно и да се пење још више, у још хладније и самотније врхове.
У свачијем животу постоји или је постојала нека будала. Не завидите јој на њеном врху. Уз тај врх иде и велика несрећа и истинска патња. То њихови партнери најбоље знају.
Ако из било ког разлога не можете да је пустите да оде из вашег живота, а у браку сте или вези са њом, браните се, одлучите да ипак будете срећни, упркос свему. http://drkatarinavisic.com/pusti-budalu/ 

За које понашање можемо рећи да је агресивно? За понашање које за циљ има да се физички повреди неко или да се омаловажи и увреди вербалним путем можемо рећи да је агресивно понашање. Понашање којим се наноси бол, повреда, патња другом бићу је агресивно понашање.
Термин агресивност најчешће се користи када говоримо о поступцима која свој циљ остварује разним степенима силе. Термин агресивност се у свакодневном говору користи да се опише негативно, антисоцијално, деструктивно, рушилачко, насилничко понашање.
Насилничко понашање код људи је оно понашање које произилази из пакости, мржње, злобе, зависти и циљ му је да се нанесе штета другоме. Може се изразити отворено кроз физичко насиље или криминалне радње, а може бити и затвореног типа изражено кроз сплеткарење, оговарање, интриге, безобзирну себичност, садизам, итд. Када се прича о агресивности најчешће се мисли на физичку агресивност, међутим вербална агресивност је најчешћи начин на који се агресивност испољава.
Код људи са израженом агресијом постоји пренагљено расуђивање као доказ перцептивне предрасуде. Они реагују на основу претпоставке о претњи или непријатељству, а ако наслуте претњу, скоро и да не обраћају пажњу на оно што се заиста догађа, и скачу у акцију.
Човек претпоставља да је у питању лоша намера, пре него можда омашка, и његова реакција је аутоматски непријатељска. Уз погрешну перцепцију непријатељског чина иде и аутоматска агресија, уместо разговора и разрешења ситуације он упада у свађу, викање, оптуживање, па и ударце.
Овакви људи су емоционално осетљиви, пошто им мало треба да се разљуте, и чешће су љути и због неважних ствари. Када су узнемирени не могу јасно да расуђују, па и добронамерно виде као непријатељско и враћају се старој навици – узвраћање ударца.
Овакве особе веома често оправдавају своје поступке реченицама типа – у реду је напасти неког физички или вербално, ако си заиста љут; ако не нападнеш и повучеш се, сви ће мислити да си кукавица.  http://zivotnevestine.com/o-nama/

Када бисмо неком рекли - ти си будала, то је вербална агресија. Када би ишли около и трачарили да је неко будала, то је вербална агресија. Међутим, овде "пусти будалу" није агресија, то је емоционални одговор на претходну агресивност. Реакција може бити такође агресивност, али може бити и љутња која је примеренији одговор на фрустрацију коју изазива примљена агресија. Не бес, већ љутња. Бес није конструктиван, док нам љутња, као здрава емоција у овом случају, омогућава да тражимо да друга особа промени понашање, омогућава нам и да кажемо "пусти будалу".

3 minutes ago, АлександраВ рече

Када бисмо неком рекли - ти си будала, то је вербална агресија. Када би ишли около и трачарили да је неко будала, то је вербална агресија. Међутим, овде "пусти будалу" није агресија, то је емоционални одговор на претходну агресивност. Реакција може бити такође агресивност, али може бити и љутња која је примеренији одговор на фрустрацију коју изазива примљена агресија. Не бес, већ љутња. Бес није конструктиван, док нам љутња, као здрава емоција у овом случају, омогућава да тражимо да друга особа промени понашање, омогућава нам и да кажемо "пусти будалу".

Mene interesuje, da li ljuta osoba osjeća kada ulazi u zonu koja se može nazvati - bijes...da li u tom stanju može biti objektivna, i prepoznati svoj bijes?
I da li je naša želja, da promijenimo druge, previše slobodna? Mislim da je zdravije prihvatiti druge, takve kakvi jesu, a oni će sami, ukoliko osjete potrebu, promijeniti sebe.

Mislim da nije lijepo reći za nekoga da je budala, ma kako se ophodio prema okruženju, jer nas taj termin spaja, i čini jednakim.
Ja sam za onu - Pomogni čovjeku...jer ako neko pokazuje agresivnost, sigurno da je mehanizam odbrane u pitanju, i ko zna šta ga je lomilo...nije potrebno da ga lomim i ja.

Љутња је нормална, здрава емоција. Бес је нагомилана љутња, и није добра емоција. Да ли ће фрустрација коју изазива агресивно понашање дугог према нама изазвати љутњу или бес, зависи од начина како мислимо. Ако смо зрели, знаћемо да управљамо својим емоцијама. Ако је неко агресиван према нама, наша жеља да та особа промени себе ка нама није слободна, него је слобода. Коју агресивна особа покушава да нам одузме. Агресивна особа нема потребу да промени себе ка нама.

Није потребно да га ломим и ја. Али је потребно да се агресивац осујети у својој агресији. Имаш право да се браниш, имаш право да се други према теби опходе са поштовањем, имаш право да кажеш не агресивном понашању, и то без кривице. Савет за комуникацију са агресивном особом - ако покуша да уђе у твој лични простор, не повлачи се.

Будалом сматрамо, у овом контексту, неразумно, недоказано, тврдоглаво биће, небитно ког пола, са којим је, и после више покушаја, немогуће постићи договор.
Најчешће бира агресивни комуникациони стил и омиљено јој је:
1. Да захтева и наређује, оптужује и криви друге
2. Никад, али никад, не признаје своје грешке
3. Не слуша и прекида (са њом никада не можете да завршите реченицу)
4. Увек усмерава своје замерке на личност, а не на понашање (Глуп си, кретен, идиот, неспособан…)
5. Говори повишеним тоном и агресивно гестикулира (или је врло хладна, дистанцирана и тиха и подилази вас језа у њеном присуству)
6. Зури у вас и уноси вам се у лице (од тога вас подилазе жмарци и имате жељу да побегнете)

У овом контексту "пусти будалу" је сасвим ОК.

Često sam u kontaktu sa ljudima za koje tvrde da su agresivni, a ja tu njihovu agresivnost nikada nisam osjetila. Naprotiv...osjetim njihovu ranjivost. Mnogi od nas primjenjuju pasivnu agresivnost, i uz osmijeh i fine riječi, a malignim nagonima, kamuflirano odrade više zla. I njih treba shvatiti. Potisnuti bijes, i začaurena ozlojeđenost, čine te nesretne ljude još opasnijie po okruženje.
Opet, ljude ne mijenjamo mi...jer ko smo mi? Ljude treba inicirati da se sami promijenje. Ljubav je jedini pravi lijek, ništa drugo. Sve što pružimo, osim ljubavi, je naša agresivnost koju ne priznajemo.

Mnogo veci problem je sto barem na netu lako je prepoznati agresivnu osobu, ali mnogo teze pasivno agresivnu.

Takva osoba je u stanjubda dugorocno pokvari mnoge odnose, jer spolja gledano je fina i tiha i dobra, ali ukoliko ne bude u centru svoje zamisljene paznje i ako biva osujecena moze jako podmuklo napadati. Sa agresijom je lako, to je primitivan mehanizam, nema skrivenih motiva, kod P.A ti skriveni motivi su vodeci.

I P.A voli da se predstavlja kao zrtva, da njega ne razumeju, da je on samo hteo... I na kraju dovede sve druge do takvog ludila i jos upre prstom -buhaaa vi ste agresivni.

Па нису сви људи агресивни према свим људима. И пасивна агресивност је такође агресивност, али није предмет овог поста, пошто се пост односи на горе описани агресивни комуникациони стил.

Људе не мењамо ми али имамо право да захтевамо промену њиховог понашања КА НАМА. То је потпуно легитимно и не знам зашто би се осудио неко ко то захтева?

Молим те објасни ми реченицу - Све што пружимо осим љубави је наша агресивност коју не признајемо. Нарочито ми је објасни у контексту наше одбране од агресивног понашања. И још више ми је објасни у контексту криминалног понашања. Неко ти обија ауто а ти га гледаш и волиш и чекаш да га твоја љубав промени и да он престане да ти обија ауто? Или га лепо ухапсиш, покажеш и јасно му кажеш да је то недопустиво понашање, што не значи да га ти као човека не волиш, и даље га волиш, али га санкционишеш.

14 minutes ago, Suncokret54 рече

"Ко рече брату будало, да буде крив паклу огњеном."

ето, ако је тако, нека буде....

С тим што ја нисам рекла да требаш некоме да кажеш - ти си будала. И нећу више ово да објашњавам, ено горе све лепо пише....

8 minutes ago, АлександраВ рече

Молим те објасни ми реченицу - Све што пружимо осим љубави је наша агресивност коју не признајемо. Нарочито ми је објасни у контексту наше одбране од агресивног понашања. И још више ми је објасни у контексту криминалног понашања. Неко ти обија ауто а ти га гледаш и волиш и чекаш да га твоја љубав промени и да он престане да ти обија ауто? Или га лепо ухапсиш, покажеш и јасно му кажеш да је то недопустиво понашање, што не значи да га ти као човека не волиш, и даље га волиш, али га санкционишеш.

Sada meni nije jasno...zašto želiš da mijenjaš cijeli svijet. Toliko je agresivnih da zaista krećeš u nemoguću misiju....pa ako neko obija tvoje auto, ako smatraš da je vrijednije od života, ti kreni na njega.
Ja sam išla od mogućnosti da su agresivne osobe u tvom okruženju i da, radi lakšeg bitisanja, želiš da promijeniš odnos njihov prema tebi.
Bilo kakva kriminalna aktivnost, nije u domenu moje odbrane. Definitivno bih bila žrtva, osim i ako, biće koje me napada nije slabije od mene.
Ne kažem da se nije dešavalo, i ne kažem da sam imala razlog da osjetim ljubav prema takvoj osobi, ali sada uzimaš primjer koji nije bio u kontekstu uvodnog posta...bar ne meni.
Da objasnim rečenicu koju pominješ.
Save osim ljubavi je sila. Ako i to nije jasno, uložiću napor da objasnim.

4 minutes ago, АлександраВ рече

С тим што ја нисам рекла да требаш некоме да кажеш - ти си будала. И нећу више ово да објашњавам, ено горе све лепо пише....

...nego se ponašati prema biću kao prema budali?
Ja to ne bih umjela...zaista to može samo neko ravan osobi koju kritikuje.
Poštovanja ne mora biti, ali razumijevanja mora, barem u tragovima. To malo razuma svako ima, i svako može smiriti jad u sebi, revanšizam i potrebu da povrijedi, makar se pozivao i na dobru namjeru.
Ne odobravam to, ali nismo svi isti, i ne očekujem od svih da reaguju jednako. To bi bila utopija.

16 minutes ago, Јелена011 рече

ali mnogo teze pasivno agresivnu

Пасивно агресивну особу ниси баш најбоље описала, ти си описала прикривено агресивну ососбу. Пасивно агресивна особа је мрзовољна, заборавља, касни, показује неодговорност и неистрајност у обавезама и роковима, да кажемо тера инат, увек је негативна, према неким нормалним захтевима, обавезама, тврдоглава је, стално показује отпор, нарочито према тимском раду, заједничким активностима, итд. То су особе које потискују своју љутњу и бес и испољавају агресивност на овај начин, али та агресивност ретко стигне околину, она се више испољи као нека непријатност, нелагодност коју људи имају када су у присуству ове особе. Ове особе су пасивне, нема агресије као акције (што је њена одлика, агресија је увек акција). Ти си вероватно мислила на прикривене агресивце, међутим, и код њих често изостаје акција, већ се испољава кроз њихову фрустрацију и нападе беса.

17 minutes ago, АлександраВ рече

Људе не мењамо ми али имамо право да захтевамо промену њиховог понашања КА НАМА. То је потпуно легитимно и не знам зашто би се осудио неко ко то захтева?

слаби људи узвраћају истом мером,јаки људи опросте,а интелигентни једноставно игноришу

To je slozena reakcija. Kad vidimo nekog agresivnog u bilo kojoj forimi- pricamo o verbalnoj agresiji ne o kriminalnim delima, to je prvi deo, kako cemo odgovoriti na agresiju je nasa i samo nasa reakcija koja ima veze samo sa nama, ne sa drugim.

Neko ce se povuci, neko ce krenuti sa salom, neko ce pokusati ovu il onu strategiju, neko cce se mirno povuci, a neko ce ispravljati krive drine i odgovoriti agresijom i pasivnom agresijom.

Stimulusi iz okruzenja su isti ka svima, ali reakcije zavise od nas samih i na tome radimo. Druge menjati ne mozemo, svoje reakcije mozemo.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...