Jump to content
Sign in to follow this  
Marjanovic

Rumunski pravoslavni protoprezviterat Priobalne Dakije

Rate this topic

Recommended Posts

Protoprezviterat

Rumunski pravoslavni protoprezviterat Priobalne Dakije sa sedištem u Negotinu se nalazi pod kanonskom jurisdikcijom RUMUNSKE PRAVOSLAVNE PATRIJARŠIJE, kroz Episkopiju Dakije Feliks i obuhvata pravoslavne Rumune takozvane Vlahe (one koji to žele) iz Srbije van Vojvodine.

alt

Sedište protoprezviterata Priobalne Dakije - Negotin

Timočka Krajina

http://www.daciaortodoxa.ro/sr/struktura/protoprezviterat.html

Protoprezviter

alt

Visokoprečasni Otac
    Protojerej ikonom stavrofor
     Bojan Aleksandrović

administrativni vikar timočki
   Protojerej Priobalne Dakije

http://www.daciaortodoxa.ro/sr/protoprezviter.html

Да ли је ово провокација са твоје стране или си хтео нешто паметно да кажеш по том питању?

Пошто је ово прежвакано доста пута, а Дејан је један плаћени несрећник који служи по новцу, а не по Христу.

5 minutes ago, verum est in beer рече

Да ли је ово провокација са твоје стране или си хтео нешто паметно да кажеш по том питању?

Ни једно ни друго. Наишао на сајт на српском па хтео да поделим са вама. Помислио сам да би била интересантна тема. Ено и на РТС у сад био прилог о томе.

5 minutes ago, verum est in beer рече

Пошто је ово прежвакано доста пута.

Ето нисам знао да је прежвакано. Помислио сам да је добра тема за дискусију. Мада ако ћемо поштено, многе теме су прежвакане па се и даље жваћу и то ником не смета. Но, ако је проблем слободно бришите све ово и наставите расправу о темама које нису прежвакане.

9 minutes ago, verum est in beer рече

Дејан је један плаћени несрећник који служи по новцу, а не по Христу.

Ко је Дејан?

14 hours ago, Marjanovic рече

Ни једно ни друго. Наишао на сајт на српском па хтео да поделим са вама. Помислио сам да би била интересантна тема. Ено и на РТС у сад био прилог о томе.

Ето нисам знао да је прежвакано. Помислио сам да је добра тема за дискусију. Мада ако ћемо поштено, многе теме су прежвакане па се и даље жваћу и то ником не смета. Но, ако је проблем слободно бришите све ово и наставите расправу о темама које нису прежвакане.

Ко је Дејан?

Има овде тема о томе, него ми мало било чудно да се после сабора повело овде питање о томе.

Бојан је један дечко који је завршио средњу богословију, добио паре од румуна и сада служи на влашком и све је бесплатно: крштења, венчања, саране...

И није за брисање, него је нејасно твоје постављање, а ништа ниси прокоментарисао, тако да људи могу да дођу у заблуду.

И ово нема шта да буде за дискусију, осим ако неко не жели да их рекламира, пошто хвала Богу Срби не причају о њима, јер су последња рупа на свирали и нема потребе да се рекламирају и да од комарца правимо магарца. А и наша Црква је довољно рекла о томе.

Та "Епископија Дакија Феликс" била је једна од тема на маргинама Сабора на Криту. Наш Свети Архијерејски Сабор, посебно тај "протопрезвитеријат" у Тимочкој Крајини (у Банату црква је подијељена још од осамостаљивања Румунске цркве у односу на Карловачку митрополију") означава као "упад" на наше канонско подручје.

Међутим, он постоји и као потписани договор (обавеза признања Румунске цркве у Србији) од стране председника Тадића са "пријатељем" Басескуом, во времја када је требало да добијемо статус "кандидата за члана".

Румунска страна је "искулирала" преговоре на Криту, чак је румунски патријарах г. Данило одбио захтјев васељенског патријарха да се поново саборски осуди етнофилетизам, са образложењем да не би са прљавом водом требало да избацимо и дијете (односно да треба разликовати етнофилетизам од позитивног патриотизма. Румунска црква(лијепо име Бисерица) има у "својој дијаспори" и Бесрабијску митрополију "конкуренцију" Молдавској православној цркви која је у канонском јединству са Москвом.

Оба проблема, и молдавски и наших Влаха, веома су историјски комплексни. Код нас се као Власи изјашњава (2013) 35 000 људи, мада их у Србији има много више, а од прије неколико деценија можда их има више у Аустрији него у Србији.

Као Румуни у Тимочкој крајини и поред већ дводеценијске пропаганде изјаснило се само 2000 људи. Зато и тај "протопрезвитеријат" све чешће користи израз Румуни/Власи, док раније за израз Влах нијесу хтјели ни да чују.

Сигуран сам да Преосвећени епископ тимочки г. Иларион има довољно љубави да тај проблем ријеши, а волио бих и да подсјетим браћу православне Румуне да би их без владика из Карловачке митрополије, који су их штитили од уније, данас било знатно мање, па би самим тим и границе Румуније биле мање.

За разлику од братских односа румунског и српског народа, цркве се нијесу увијек понашале "сестрински". Румунска црква је једина православна црква која је својевремено признала Павелићеву "Хрватску православну цркву".

Но, кажем, и поред љубави епископа Илариона, има ту још један проблем. Свештеници "протопрезвитеријата" су плаћени од румунске државе и не наплаћују требе.

Да подсјетим, у вријеме министра вера Србије, професора Милана Радуловића, постојао је законски нацрт, дочекан на нож од "либералне јавности", да свештеници СПЦ буду плаћени од државе, као нпр у Хрватској. На моје чуђење, тај приједлог одбио је управо Свети архијерејски сабор СПЦ.

10 minutes ago, verum est in beer рече

И ово нема шта да буде за дискусију, осим ако неко не жели да их рекламира, пошто хвала Богу Срби не причају о њима, јер су последња рупа на свирали и нема потребе да се рекламирају и да од комарца правимо магарца. А и наша Црква је довољно рекла о томе.

Рекох већ, бришите тему ако није за дискусију. 

Управо сада, Marjanovic рече

Рекох већ, бришите тему ако није за дискусију. 

Рекох и ја, ако неко поставља, а да се пре није обавестио или није поставио овде неко питање, онда може да се схвати на разне начине.

12 minutes ago, verum est in beer рече

Рекох и ја, ако неко поставља, а да се пре није обавестио или није поставио овде неко питање, онда може да се схвати на разне начине.

Нема ништа нормалније да се на православни форум постави тема овог типа. Моја ствар је као постављача тема да ли ћу да је коментаришем или не. Ствар сваког појединца је како ће да је схвати. Нормално је да се све различито схвата.  Уосталом, зар не би било интересантно да се нпр. јаве на форум и ти Власи и Румуни  и да почну да дискутују?

8 minutes ago, Marjanovic рече

Нема ништа нормалније да се на православни форум постави тема овог типа. Моја ствар је као постављача тема да ли ћу да је коментаришем или не. Ствар сваког појединца је како ће да је схвати. Нормално је да се све различито схвата.  Уосталом зар не би било интереснастно да се нпр јаве на форум и ти Власи и Румуни  и да почну да дискутују?

Ајде да као кажемо да си ти случајно сурфовао нетом и као случајно наишао на ово и случајно поставио ово. Е сада, постави се у ситуацију посетиоца форума и шта би он требао да скапира из ове твоје теме?

Чему ово, ако нема никаквог питања, објашњења...? Ја сам ипак тебе сматрао за разумнијег човека.

О чему овде да се расправља, када нема ни једног твог питања или закључка?

А о посети Влаха боље да не говоримо, то ми тек говори да се спрдаш са нама.

9 hours ago, Marjanovic рече

Нема ништа нормалније да се на православни форум постави тема овог типа. Моја ствар је као постављача тема да ли ћу да је коментаришем или не. Ствар сваког појединца је како ће да је схвати. Нормално је да се све различито схвата.  Уосталом, зар не би било интересантно да се нпр. јаве на форум и ти Власи и Румуни  и да почну да дискутују?

Dobra tema , moderator bi se trebao ispričati za ovo , nisi prekršio pravila ,evo mene zanima ko su ti Vlasi i zbog čega je problem da imaju svoga svećenika?

1 hour ago, kopitar рече

Dobra tema , moderator bi se trebao ispričati za ovo , nisi prekršio pravila ,evo mene zanima ko su ti Vlasi i zbog čega je problem da imaju svoga svećenika?

To su oni?

My jsme Valaši

Pa to su mnogo religiozni ljudi a ne neznabozi ko Česi!

Zato moraju imati svog svećenika, to je taj na slici tamo:
Na Valašsku je poměrně velká religiozita. I mezi mladými

93a08fb4e9_49016502_o2.jpg

Valaši su Moravani (Valašsko je dio Morave) a tako su religiozni da imaju selo koje zovu Vatikan:

Lidečko - Vatikán

7 minutes ago, Zayron рече

To su oni?

My jsme Valaši

Pa to su mnogo religiozni ljudi a ne neznabozi ko Česi!

Zato moraju imati svog svećenika, to je taj na slici tamo:
Na Valašsku je poměrně velká religiozita. I mezi mladými

93a08fb4e9_49016502_o2.jpg

Valaši su Moravani a tako su religiozni da imaju selo koje zovu Vatikan:

Lidečko - Vatikán

Oni su malo slični romima , barem meni.

1 hour ago, kopitar рече

Oni su malo slični romima , barem meni.

Ti srpski Vlasi su relikt romanskog stanovništva po raspadu Rimskog Carstva, tamnoputi su kao sicilijanci i stanovnici italijanskih i grčkih sredozemnih ostrva a s njima su i genetski bliski i nemaju nikakve veze s Romima ni po jeziku a ni genetski. A ti moravski su samo po imenu Valaši - Vlasi. To je egzonim, radi se o čisto slovenskom stanovništvu slovenskog (moravskog) jezika. Ustvari su to relikti slovenskog stanovništva u Ugrima (Uhersko, Ugarsko kraljevstvo) preostalog po raspadu Velike Morave, koje je migriralo sa zapadnih Karpata na Moravu a koje su domorodi Moravani nazvali Valašima tj. Vlasima slično kao što Srbi i Hrvati one Srbe i Hrvate koji su došli iz BiH nazivaju "Bosancima" da bi ih razlikovali od sebe. Moravski Valaši, Moravani i Slovaci su ustvari jedna te ista narodna slovenska skupina i jezik a žive u 3 države: Češkoj, Slovačkoj, južnoj Poljskoj i u Madjarskoj i Austriji kao nacionalne manjine. A Podravci i Medjimurci su kroatizirani relikti vellikomoravskog stanovništva - Blatnogradska moravskog kneza Kocelja, to je današnji Balaton i Balatonsko jezero u Madjarskoj.

23 minutes ago, Zayron рече

Ti srpski Vlasi su relikt romanskog stanovništva po raspadu Rimskog Carstva, tamnoputi su kao sicilijanci i stanovnici italijanskih i grčkih sredozemnih ostrva a s njima su i genetski bliski i nemaju nikakve veze s Romima ni po jeziku a ni genetski. A ti moravski su samo po imenu Valaši - Vlasi. To je egzonim, radi se o čisto slovenskom stanovništvu slovenskog (moravskog) jezika. Ustvari su to relikti slovenskog stanovništva u Ugrima (Uhersko, Ugarsko kraljevstvo) preostalog po raspadu Velike Morave, koje je migriralo sa zapadnih Karpata na Moravu a koje su domorodi Moravani nazvali Valašima tj. Vlasima slično kao što Srbi i Hrvati one Srbe i Hrvate koji su došli iz BiH nazivaju "Bosancima" da bi ih razlikovali od sebe. Moravski Valaši, Moravani i Slovaci su ustvari jedna te ista narodna slovenska skupina i jezik a žive u 3 države: Češkoj, Slovačkoj, južnoj Poljskoj i u Madjarskoj i Austriji kao nacionalne manjine. A Podravci i Medjimurci su kroatizirani relikti vellikomoravskog stanovništva - Blatnogradska moravskog kneza Kocelja, to je današnji Balaton i Balatonsko jezero u Madjarskon

Upravu si za međumurce , dosta su radišni i organizirani tako da kod njih sve funkcionira u najboljem redu , ja sam to pripisivao blizini granice ali da je to onda bi i zagorci bili slični njima. Znači nisu balkanci?