Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

JESSY

Da li smo postali zavisni od mobilnih telefona?

Оцени ову тему

Recommended Posts

25 minutes ago, Ignjatije рече

Невероватно је како технологија све више жели да имитира стварност и успостави што ближи интимнији однос са нама. Прво дугмићи и џојстици, даљински управљачи, мишеви, сада сам додир жељеног објекта на екрену, померање уређаја током играња који осећа гравитацију, у ближој будућности чека нас холограмски свет.... док не дођемо до технологије која ће утицати на сва наша чула стварајући потпуно реалисричан, али ништа мање лажан вештачки свет, исти Матрикс.

Можемо само претпоставити колико ће људи тада бити отуђени и жељни да сво своје слободно време проведу у свом лажном свету, креираном по сопственој вољи и замисли, бежећи од реалности која ће им бити све суровија. Стварност ће увек бити стварност, имагинација увек лаж. Човек је био и остаће друштвено биће које ће бити све незадовољније и депресивније како буде више отуђен од стварног света и друштва са стварним људима и стварном природом.

Питање је шта је уопште стварност, ја сваког дана видим да се Сунце помера на небу, излази, залази - то ми управо чуло вида дозвољава. :)

ЦЕНТАР ЗА ЛЕЧЕЊЕ ЗАВИСНОСТИ ОД ПАМЕТНОГ ТЕЛЕФОНА

Болесницима од номофобије—страха од немања мобилног телефона—потребна је специјална врста терапије. За осећај зебње који потиче од одвајања од паметног телефона постоји назив: Номофобија--буквално, "no-mobile" фобија. То је страх од губитка или остајања без мобилног телефона. Они који имају заиста изнурујућу зависност од телефона нису у стању да се сами ослободе те навике. Потребна им је рехабилитација у надгледаној клиници. Restart и Morningside су две такве клинике.

Пацијенти се примају на 45 до 90 дана, а затим проводе прве три недеље у детоксикацији без приступа својим телефонима или персоналној технологији било које врсте. Потпуно одвајање. Они раде на опоравку својих основних животних вештина—једу здраве оброке, доста спавају и вежбају, и обављају ситне послове по установи и око ње. Али, што је најважније, примају доста психотерапије и групних сесија да би се открила срж њихове зависности.

Да бисте спречили да постанете превише зависни од телефона, можете да покушате неколико ствари. Неки предлажу да се почне са неким правилима. Одредите границе коришћења телефона, на пример да не користите уређај у купатилу, док возите, или за вечером.

Други препоручују да искључите друштвене медије и обавештења о електронској пошти, па да проверавате поруке кад ви хоћете, а не чим вам стигне пинг. 
Трећи сматрају да је једна од најгорих навика да се телефон користи касно ноћу или у кревету. Гледањем у екран спречава се да мозак ослободи мелатонин, наш природни хормон сна, па наше тело не региструје да смо уморни. Решење? Вратите се обичном будилнику, а телефон оставите ван спаваће собе. На крају, реците рођацима и пријатељима да у случају хитне потребе треба да вас позову на телефон уместо да шаљу поруку.
Озбиљно покушајте да склоните телефон током друштвених активности. Усредсредите се на разовор. Идеју за твит можете да запишете на папир и сачувате за касније. Ако сте са пријатељима, онда будите са пријатељима.

Извор: IT WORLD

http://www.raf.edu.rs/info/it-dogadjaji/2324-centar-za-lecenje-zavisnosti-od-pametnog-telefona

3 hours ago, Џуманџи рече

Питање је шта је уопште стварност, ја сваког дана видим да се Сунце помера на небу, излази, залази - то ми управо чуло вида дозвољава. :)

Ајд. не зезај. Зна се на шта се мисли. ;) 

Ја мислим да овде није могуће дати неки генералан одговор, али је рецимо, чињеница да се раније људи , у друштву , много више комуницирали једни са другима, а сада и када се скупе за столом, гледају само у екране мобилног телефона.

25 minutes ago, Tvrtko рече

Mobilnim telefonima je posebno porasla popularnost zbog otvaranja širokih mogućnosti za muško-ženske prevare, jer se na elegantan način uspostavljaju tajne "veze" i ugovaraju sastanci daleko od očiju javnosti. U svako doba mogu jedni druge tajno kontaktirati, čak i u prisustvu svojih zvaničnih "partnera". Zato su mobilni telefoni omiljeni. Naročito kod žena. :D 

@Natasa. i @Снежана  ;)

Au al je tebe neka trajno oštetila, nisi više ni za šta confused1

Čini mi se u zadnje vreme da je kuckanje na javnom mestu i korišćenje interneta dostiglo epidemiološke razmere. Što je ok kada ste u nekoj čekaonici pa prekraćujete vreme, ali nikako nije u redu kada ste u društvu jedne ili više osoba.

Skoro sam imao neprijatnu situaciju da sam bio u društvu gde je u jednom trenutku razgovor zamro, iako jedva da je i počeo, i svi se dohvatili telefona. 

Ja se trudim da i na poruke ne odgovaram kada sam sa nekim, sem ako nije nešto hitno, ili odgovor treba da bude kratak. Da li smo zaista došli do toga da nemamo šta da kažemo jedni drugima kada se sretnemo?

Izašla sam sa prijateljicama...nakon čekiranja, krenuli su lajkovi. Njih tri su se zaigrale telefonima, i kada sam vidjela da je potrajalo, napravih viber grupu i obratih im se, onako veselo - Tu sam! Hoćemo li ovako da razgovaramo? :D
 Odložile su telefone, i nakon toga veče je bilo divno.

Kada ti je telefon najbolji prijatelj

Kada je pre manje od deset godina Stiv Džobs obećao da će smartfon promeniti svet, mnogi mu nisu verovali. Danas, kad su svedoci pojave da više ne komuniciramo sa sagovornicima, već "buljimo" u telefon, shvataju da je američki vizionar bio u pravu.

Izvor: Novosti ponedeljak, 30.05.2016. | 17:20

Tweet
Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Teško je odoleti proveravanju mejlova, pisanju poruka, društvenim mrežama, čitanju vesti, jer sve to je nadohvat ruke. Koliko smo hipnotisani telefonima, pokazuje studija Univerziteta u Virdžiniji i Britanskoj Kolumbiji.

Istraživači su sproveli dvonedeljni eksperiment kako bi ispitali do koje mere telefon utiče na naše živote. Rezultat je zaprepastio i pesimiste. Teško ćete danas naći čoveka koji ne proverava telefon u društvu, jer to radi čak 95 odsto ispitanika. Na novog najboljeg prijatelja trošimo dva sata dnevno, a 70 odsto ispitanika koristi telefon dok radi. I najzanimljivije - svaki deseti proverava telefon tokom seksa.

Kako kažu naučnici, reč je o zabrinjavajućim podacima koji pokazuju da čak i ljudi koji klinički ne pate od hiperaktivnosti i poremećaja pažnje imaju problem da se koncentrišu, fokusiraju i mirno sede. Simptomi su izraženiji kad je telefon uključen i na vibraciji, nego kad je na nečujnom režimu rada, pa jedino što možemo da uradimo kako bismo bar umanjili zavisnost jeste da "ljubimca" što češće utišamo. Jedino tako ćemo početi da živimo.

izvor: novosti

Radikalni detox tretman za telefonaniste i slične zavislake na pametnim telefonima i mobilnim tehnologijama. :D 

Titlove na videu gore možete podesiti na ruski, češki, engleski, španski, holandski, indoneski i turski ko zna turski.

Ja danas roditeljima (74 i 81) godina  kupio svakom po ovaj telefon RugGear RG129, stalno im ispadaju svugdje kud hodaju, u vodu i slično.

https://www.youtube.com/results?search_query=RugGear+RG129 

https://1vs1.digital/phone/ruggear-rg129/

https://ruggear.com/product/rg129/

https://tinyurl.com/ybgsvuv8

Da imaju čime pozvat pomoć i sl. kad im upadne gdje (obično upadnu i oni zajedno s njim), mama i sa bicikla, još se vozi na njemu. Preporučujem svakom, naročito seniorima i sportistima, zidarima, zanatlijama ili školskoj djeci i sličnim rizičnim zanimanjima i grupama ljudi. Takodjer i bračnim parovima, muževima i ženama u takozvanim brakovima "italiano temperamento siciliano" tipa i u porodicama u kojim imaju običaj kad se svadjaju gadjati se uzajamno svim čim stignu i razbijati po kući sve što im dodje pod ruku. Nije vam k ničemu ni taj najpametniji telefon s kojeg si ne možete pozvati doktora i hitnu pomoć nakon što je upao u lonac s pasuljom, vodu, potok, jezero, more, bazen, akvarij, umivaonik, kadu, wc šolju ili nekakvu baru! Na sreću više nisu ti telefoni tako skupi, ja kupio ova dva za 38 euro (po 19 svaki). Dobra ideja za ne baš mnogo preskup ali zato vrlo koristan i praktičan božićni/novogodišnji  poklon. A nekada može pomoći u ozbiljnim nesrećnim situacijama, raznim nezgodama, padovima i spasiti nečiji život jer sa njih bude moguće dozvati hitnu pomoć na 112 i po padu u vodu, s visine itd.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...