Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Драгана Милошевић

VOZE SE U BESNIM KOLIMA, DERU ZA KRŠTENJE: Evo zašto Crkva naplaćuje svoje usluge!

Оцени ову тему

Recommended Posts

16 minutes ago, Јелена011 рече

Kako bre to svaka kuca cetri slave?

Jedna kuca jedna slava, ajde nek su ekstra pobozni da slave preslavu al to je bas retko.

Kod mene u selu svi slave tri slave. Zimskog sv.Nikolu, letnjeg sv.Nikolu i seoske litije koje se takodje slave kao slava, sasve popom, kolacem, crkvom i to...

1 hour ago, cloudking рече

Kod mene u nisu ih nema. Ja sam svoje vencanje u crkvi platio 12000 dinara... 2008.- godine. Toliko je kostalo a nije bilo govora o mogucnosti dacse plati manje.

Moj najbolji drug je od popa na pitanje koliko kosta vencanje, dobio odgovor "zavisi koliki ce evro da bude tada"

Опа, атеиста се венчава у цркви. Задња су времена дошла .... :)

Koji god da ukrade ili obruka crkvu nemoralnim ponasanjem da mu se obrije brada na sred Terazija... :)

A sto se tice davanja priloga i taksi za crkvu nemam problem sa tim, to se cini jednom u zivotu i sramota je da se neda ....

2 hours ago, Tenkista рече

Da neke stvari bodu u oci zaista bodu,svestenik u mestu gde ja zivim ima fixnu tarifu 1000 za vaskrs,1000 za slavu a skoro svaka kuca slavi po 2 do 4 slave godisnje pomnoziti to sa 550 kuca pa vidite a gde su ostala primanja?Skoro sam razgovarao sa novorukopolozenim svestenikom koji je dugo godina pre rukopolozenja bio veroucitelj parohija na kojoj je postavljen vodi se kao najslabija u celoj eparhiji kad mi je rekao koliko je zaradio za 2 meseca a pritom tamo nema vaskrsnjih vodica mogu misliti koja su primanja ostalima...

Гдје то има, па да замолим да и мене под старе дане приме тамо:mahmah:

И како сад код овога нема Васкршње водице, а иста епархија _

Ако је нешто одређено, не значи да ће сви да дају у одређеном износу, или упоште да плате. Слави се једна слава, ако неко има другу славу да мање. Имам и ја једнога који слави 4 славе, донесе жито и вино у цркву и кад се заврши служба он покупи и оде да не пита треба ли шта. А за Васкршњу водицу ми каже донијеће сутра кад наплати млијеко. Ја му велим, дај промијени причу, нека буде нешто друго. Има некрштену унучад, неће да их крсти док не буде могао да спреми бика на ражњу, јер је тако било кад је син ишао у војску и кад се женио.

2 hours ago, zuti car рече

Seo pop rus na voz , presao 400 km , dosao,krstio bebu, kad sam ga pitao koliko on kaze ja nemam tarifu daj koliko oces ako oces . Mene  bi sramota . 

Колика му је то парохија кад је возом опслужује.

Мора имати плату, јер се карта не купује за колико даш.

Znate, nije sramota biti bogat, niti je Bog zabranio da se bude bogat. I sveti Jovan Krostanski, negdje sam procitala, je bio mnogo bogat, i mnogi su ga zbog toga osudjivali. Ali vi ovdje pricate kao da je nasa Crkva i dalje na prosjackom stapu. To nije tacno, svi znamo da Crkva sada dobro zivi, i hvala Bogu sto je tako. I svestenici hvala bogu dobro zive, i mogu i da steknu neko bogatstvo od svog "posla". 

I pricate kao da te takse idu direktno svesteniku u dzep. To bi tek bilo strasno jer tekse jesu velike. Koliko se meni cini to bi trebalo da ide u Crkvenu kasu.

Verujem da ljudi ne izmisljaju kad pricaju o tarifama, a znam i da je jedan svestenik odbio da krsti drugo dete jer su za krstenje prvog roditelji dali 3000 a ne 5000 koliko je on trazio... Meni se licno nikada tako nesto nije desilo, naprotiv, cesce su odbijali da prime kad sam im nudila... Prvo dok sam studirala i popa dosao da mi osvesta vodicu pred slavu, rekao je da mu ne pada na pamet da ista prima od studenata, zatim kad smo se vencali, u drugom gradu, drugi popa nije hteo u ruke da uzme kovertu, a posto smo mi navaljivali, samo je rekao da ostavimo za potrebe crkve, ali da on ne zeli licno nista da primi, a i ovde gde zivimo svestenik se redovno snebiva kad hocu da ga castim, dok je za krstenje dece popa rekao da ostavimo koliko hocemo... I uvek su mi se nalazili kad mi je trebala pomoc bilo koje vrste... Ali, opet, pricamo o vecim gradovima i o svestenicima koji primaju platu i ne zavise od dobre volje vernika...

Наша кућа две славе има, то су 4 дана у години. Међутим, свештеник нам долази једном за св. Јована (зими) и у васкршњи пост.

То је ствар договора и у кући и са парохом.

4 hours ago, о.Небојша рече

Колика му је то парохија кад је возом опслужује.

Мора имати плату, јер се карта не купује за колико даш.

Ne znam , nema mnogo Rusa na Tajvanu a  parohija mu je citavo ostrvo , a ovde na jugu ima nas jedno 5 pravoslavnih  . Za platu ga nisam pitao 

Moji rodjaci su se istog dana vencali i krstili drte. Veselje su pravili u restoranu. Znam da su za iznajmljivanje vencanice platili 20 000 dinara, a za vencanje i krstenje svestenik im ja naplatio 16 000. Danima su histerisali zbog toga (i baba, i mladenci, i cela familija).

I danas pljuju na svog svestenika zbog toga, i gluvi sa za sva objasnjenja. ne_shvata

6 hours ago, snebivljivi maslacak рече

Znate, nije sramota biti bogat, niti je Bog zabranio da se bude bogat. 

Nadji mi jednu kamilu i jednu iglu pa cu ti objasnim neke stvari :D

3 hours ago, Лидија Миленковић рече

Moji rodjaci su se istog dana vencali i krstili drte. Veselje su pravili u restoranu. Znam da su za iznajmljivanje vencanice platili 20 000 dinara, a za vencanje i krstenje svestenik im ja naplatio 16 000. Danima su histerisali zbog toga (i baba, i mladenci, i cela familija).

I danas pljuju na svog svestenika zbog toga, i gluvi sa za sva objasnjenja. ne_shvata

A sta su ocekivali kad su zaceli u grehu?

18 hours ago, о.Небојша рече

Гдје то има, па да замолим да и мене под старе дане приме тамо:mahmah:

Vidi se da ne poznajete dovoljno stanje u eparhijama centralne Srbije necu reci koja je tacno jer je ovo ipak javni forum.Sto se broja slava tice ovi sto se nesto kao cude neka obidju pomoravlje pa ce im biti jasnije.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      Od bezazlenih glasina do olajavanja – svi ponekad tračare. Ali svi bi rekli da ne odobravaju razgovore o odsutnima, da to nije lepo. Psiholozi pak kažu da trač nije ništa strašno i da je ukorenjen u evoluciji.

Imala sam kolegu koji me je u svakoj prilici zaverenički odvlačio u stranu i u pola glasa pričao šta misli o osobi koja je upravo napustila prostoriju. Bio je tipična tračara. To mi je bilo vrlo neprijatno.
      Pa ipak, i ja to radim: pričam o ljudima koji trenutno nisu tu.
    • Од Dominika,
      Трећег септембра, у женском православном манастиру у Звијеркама (источна Пољска), по благослову поглавара Пољске Православне Цркве – митрополита Варшаве и целе Пољске Саве – организован међународни сусрет православних монаха и монахиња. Сусрет почео је Божанственом Литургијом, коју је служио епископ Супрашла Андреј. Појао је хор из Чернихова (Украјина).

После службе почела је конференција, коју је отворио митрополит Сава,  причајући о главној теми сусрета Монашки позив и сведочанство вере. Конференцију водио је епископ Андреј. Присуствовали су њој такође архиепископ Бијалистока Јаков, ариепискп Бијелска Григорије, епископ Хајнувке Павле, сви игумани и игумање православних манастира у Пољској, и гости са иностранства. После увода митрополита дошло је време за предавања.

Прва била је игумења манастира Хрисопигија на Криту Теоксенија, која причала је о ценобитском типу монашества и св. Порфирију Кавсокаливиту.

Друга била је игумења манастира Зимноје у Украјини Стефања. Тема њене презентације била је Како треба да се понаша монах за време подела Православља у Украјини?. 
      Трећа била је игумења манастира Звијерки Анастазија са предавањем Изазови и препреке реализације верности монашеству на примеру манастира Пољске Православне Цркве.
      Четврта презентација била архимадрита Јосифа из цркве "Ахиропиту" у Салоникама, где пет века назад мученичку смрт понео је св. Антоније Супраски из Пољске.
      Последни предавач био је јеромонах Пантелејмон из манастира у Супрашлу, који је представио тему Сведочанство православног монаха у савременим условима Пољске Православне Цркве.
      После предавања било је време за дискусије. 

Сусрет завршила је вечерња.
      Извор; превод pouke.org
    • Од Dominika,
      Свети Максим Сандович, познат као Максим Горлицки је један од најпоштованијих светца у Пољској Православној Цркви. Захваљајући његовој пастирској слузјби, доста становника јужне Пољске напустило је унију са Римом (гркокатоличку Цркву) и вратило се Православљу. Пољска у тадашње време била је под окупацијом Русије, Немачке и Аустрије; родна земља св. Максима била је у влади Аустрије, која борила се са Православљем. Због тога 6 септембра 1914 године отац Максим био је убијен у градићу Горлице из рука војника аустријачких.

Као сваке године од 1994, када Пољска Православа Црква огласила је о. Максима светим, 6. септембра у Горлицама су свечаности посвећене овом мученику. У ствари целбрације почеле 5. септембра бденијем у саборној цркви у Горлицама. Тог дана такође православна омладина прошла је у пешачком ходочасцу око 30 километара из цркве у селу Ждиња до саборне цркве у Горлицама, где налазе се мошти светог Максима.
      На дан празника служене су две Литургије: прва у 6 сати пошто у то време св. Максим био је убијен, а друга, главна, у 9:45. Између Литургија био је читан акатист испре моштију светог Максима.

Главну Литургију служили су архиепископ Прхемишла и Горлица Паисије и архиепископ Лублина и Хелма Абел (Пољска Православна Цркве), архиепископ Праге Михал и епископ Шумперије Исаије (Православна црква чешких земаља и Словачке).
      После Литургије одржана је литија са моштима св. Максима око саборне цркве у Горлицама.

После службе сви верници могли су учествовати у агапи - јело и пиће припремио је парох горлицке цркве, о. Роман Дубец.
      Тропар и кондак св. Максиму Горлицком - појање монаха из манастира Суково у Србији
      Извор; превод pouke.org
    • Од Dominika,
      Дана, 29.  августа, када Црква прославља Усековање главе светог Јована Крститеља (по новом календару), у женском манастиру Сајднаја  пројавило се чудо. За време Божанствене Литургије са иконе светог Јована Крститеља почело је да тече миро и крв. О наведеном чуду, посведочила је и игуманија манастира Феброња, која је показала икону. Манастир Сајднаја  је древни православни манастир Пресвете Богородице - на арапском и арамејском "Сајднаја" значи "Владичица наша". 

Извор
    • Од Dominika,
      Дана, 29.  августа, када Црква прославља Усековање главе светог Јована Крститеља (по новом календару), у женском манастиру Сајднаја  пројавило се чудо. За време Божанствене Литургије са иконе светог Јована Крститеља почело је да тече миро и крв. О наведеном чуду, посведочила је и игуманија манастира Феброња, која је показала икону. Манастир Сајднаја  је древни православни манастир Пресвете Богородице - на арапском и арамејском "Сајднаја" значи "Владичица наша". 

Извор

View full Странице

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...