Jump to content

Свети Амброзије Милански о редовном причешћивању

Оцени ову тему

Препоручена порука

1 hour ago, Gresni rab Boziji рече

Posto vidim da nije bilo ozbiljnih argumenata  protiv mojih tekstova koje sam prilozio,
 Donosim zakljucak;
Ostvarena je jos jedna pobeda nas Revnitelja 

Будалама кад би вјеровали, 
поете су покољење лудо. 
Нашу сферу да ноћ не полази, 
би л' овако лице неба сјало? 
Без остријех зубах ледне зиме, 
би л' топлоте благост познавали? 
Без будалах тупога погледа, 
би л' умови могли блистат св'јетли? 

Изревноваће вас добро св. Амброзије и Сава!

Подели на овим сајтовима

• Одговори 336
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Драги мој Грешни рабе Божији,

Ти мени рече у некој претходној поруци како ти нисам интересантан, па ако је тако не мораш да ме читаш. Ти мени, на пример, јеси, врло интересантан, па зато пишем.

Велиш није било аргумента против твојих текстова (односно једног анонимног текстића, анонимног какав си и ти). Ти имаш један проблем, што ове фантазије зовеш учење Цркве и то званично учење Цркве. Кроз ово показујеш да у ствари не разумеш шта уопште значи званично учење Цркве, и како се оно изражава у Цркви, па мислиш да сваки текстић намаскиран наводним подвижничким духом и зачињен са неколико благочестивих израза, јесте учење Цркве, и то званично. Па онда кад се цело богословље схвата и вера темељи на разним таквим обскурним текстићима и настају слични проблеми где се истинско учење Цркве, у својој пуноћи, одбацује да би се сачувало ово обскурно, скривено, тајно, укатакомбљено. А из тога се даље рађа рат против истинске Цркве Христове, кроз клеветања и нападе и смућивања разне врсте. Као да су у Цркви ствари постављене тако да само нека црквена „видовита Зорка“ може да пројави тајне и истине наше вере која сама за себе прогласи да је непогрешива и исправна. И ко год Зорки каже да не говори истину у ствари, у главама тих људи, удара и на „истине вере“. Јер видовита Зорка = Истина, или како кажу сада следбеници бившег Артемија „Истина је само једнан“ тј. Истина = Артемије. Слично је одувек било код гностика свих врста и боја. И нека ми опрости, ако стварно постоји нека „видовита“ Зорка, није ово напад на њену личност ни на бившег владику.

Питах те да те своје тврдње о „званичности“ потврдиш тако што ћеш навести Каноне, Свете Оце, и Типике који захтевају пост од седам дана пред Причешће. А ти на то кажеш да „ти нисам интересантан“ и да те „заобиђем“. Види драги, нисам ја нити било ко други, осим тебе, овде споменуо „званично“ учење Цркве. Али ти изгледа ни не видиш шта те ја питам, јер си умислио да је „званично учење“ нешто за шта неки твој лични ауторитет (твоја Зорка или баба Смиљана) каже да је званично учење. Ја те дакле питам да то што тврдиш и докажеш, а ти не видиш шта те питам јер имамо дијаметрално супротно схватање тога шта је Црква. За тебе је званична Црква анонимни текст, и духовници који се по твом емотивном или менталном склопу уклапају у твоје виђење стварности. Дакле, испада да си ти мерило Цркве, јер и они којима ти бираш да верујеш говоре што ти мислиш и осећаш, макар они били и анонимне Зорке и „баба Смиљане“.

И да ти кажем две ствари. Прво, „баба Смиљану“ сам ја поменуо и нисам називао „свештенике ревнитеље и чуваре вере“ како безобзирно подмећеш. „баба Смиљане“ су сви они који нису ауторитети „званичног“ учења Цркве које неки ревнитељи, не по разуму, уздижу и кују у небеса. Није баба Смиљана, ни Зорка, па (можда?) ни бивши Артемије крив што их неразумни уздижу изнад Цркве.

И друга ствар, ја нисам новотарац, нисам ни ревнитељ, али јесам Православни Хришћанин, а онда и ревнитељ и новотарац, и екумениста и антиекумениста, али само по томе кључу као Православни Хришћанин. То ти кажем тек тако, да знаш, да се збуњујеш.

Али да будем до краја фер. У последњем писму ми се чини да ипак ублажаваш став. Што је добро. Наводиш речи Патријарха да, ко је спреман може да се Причешћује сваки дан. Дакле, и ово ти говори да нема ПРАВИЛА поста од 7 дана, као ПРАВИЛА. А нико није ни спорио да „падобранцима“ треба да се одреди нека мера уздржања. Они и нису, строго узевши, Православни Хришћани, него они који одлазе и долазе, отпадају и враћају се, али их Црква не одбацује.

Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Vedran рече

Драги мој Грешни рабе Божији,

Ти мени рече у некој претходној поруци како ти нисам интересантан, па ако је тако не мораш да ме читаш. Ти мени, на пример, јеси, врло интересантан, па зато пишем.

Велиш није било аргумента против твојих текстова (односно једног анонимног текстића, анонимног какав си и ти). Ти имаш један проблем, што ове фантазије зовеш учење Цркве и то званично учење Цркве. Кроз ово показујеш да у ствари не разумеш шта уопште значи званично учење Цркве, и како се оно изражава у Цркви, па мислиш да сваки текстић намаскиран наводним подвижничким духом и зачињен са неколико благочестивих израза, јесте учење Цркве, и то званично. Па онда кад се цело богословље схвата и вера темељи на разним таквим обскурним текстићима и настају слични проблеми где се истинско учење Цркве, у својој пуноћи, одбацује да би се сачувало ово обскурно, скривено, тајно, укатакомбљено. А из тога се даље рађа рат против истинске Цркве Христове, кроз клеветања и нападе и смућивања разне врсте. Као да су у Цркви ствари постављене тако да само нека црквена „видовита Зорка“ може да пројави тајне и истине наше вере која сама за себе прогласи да је непогрешива и исправна. И ко год Зорки каже да не говори истину у ствари, у главама тих људи, удара и на „истине вере“. Јер видовита Зорка = Истина, или како кажу сада следбеници бившег Артемија „Истина је само једнан“ тј. Истина = Артемије. Слично је одувек било код гностика свих врста и боја. И нека ми опрости, ако стварно постоји нека „видовита“ Зорка, није ово напад на њену личност ни на бившег владику.

Питах те да те своје тврдње о „званичности“ потврдиш тако што ћеш навести Каноне, Свете Оце, и Типике који захтевају пост од седам дана пред Причешће. А ти на то кажеш да „ти нисам интересантан“ и да те „заобиђем“. Види драги, нисам ја нити било ко други, осим тебе, овде споменуо „званично“ учење Цркве. Али ти изгледа ни не видиш шта те ја питам, јер си умислио да је „званично учење“ нешто за шта неки твој лични ауторитет (твоја Зорка или баба Смиљана) каже да је званично учење. Ја те дакле питам да то што тврдиш и докажеш, а ти не видиш шта те питам јер имамо дијаметрално супротно схватање тога шта је Црква. За тебе је званична Црква анонимни текст, и духовници који се по твом емотивном или менталном склопу уклапају у твоје виђење стварности. Дакле, испада да си ти мерило Цркве, јер и они којима ти бираш да верујеш говоре што ти мислиш и осећаш, макар они били и анонимне Зорке и „баба Смиљане“.

И да ти кажем две ствари. Прво, „баба Смиљану“ сам ја поменуо и нисам називао „свештенике ревнитеље и чуваре вере“ како безобзирно подмећеш. „баба Смиљане“ су сви они који нису ауторитети „званичног“ учења Цркве које неки ревнитељи, не по разуму, уздижу и кују у небеса. Није баба Смиљана, ни Зорка, па (можда?) ни бивши Артемије крив што их неразумни уздижу изнад Цркве.

И друга ствар, ја нисам новотарац, нисам ни ревнитељ, али јесам Православни Хришћанин, а онда и ревнитељ и новотарац, и екумениста и антиекумениста, али само по томе кључу као Православни Хришћанин. То ти кажем тек тако, да знаш, да се збуњујеш.

Али да будем до краја фер. У последњем писму ми се чини да ипак ублажаваш став. Што је добро. Наводиш речи Патријарха да, ко је спреман може да се Причешћује сваки дан. Дакле, и ово ти говори да нема ПРАВИЛА поста од 7 дана, као ПРАВИЛА. А нико није ни спорио да „падобранцима“ треба да се одреди нека мера уздржања. Они и нису, строго узевши, Православни Хришћани, него они који одлазе и долазе, отпадају и враћају се, али их Црква не одбацује.

Brate Vedrane evo da se i tebi obratim i  ukratko u Hriscanskom tonu i odgovorim na neke tvoje nedoumice.
Kao prvo taj dokument koji sam postavio nije "anoniman" kako ga ti prestavljas u poruci i koji te je tako strasno sablaznio, nego je skinut sa sajta Eparhije Austrisko Svajcarske... Sto znaci obuhvata i Srpske Pravoslavne crkve u Italiji...
 Nemam vremena sve da ti crtam nego ti predlazem procitaj moju poslednju poruku tri puta, pa onda tekst koji sam skinuo dva puta i bice ti sve jasno..
 Sve je u redu,sve je Blagosloveno od Srpske Pravoslavne crkve i sto je najvaznije sve je istina..
I stavove nisam ublazavao nego sam ih imao od pocetka, samo treba da citas moje poruke sa paznjom i  sve ce ti biti jasno.

Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Gresni rab Boziji рече

Kako nema smrtnih grehova brate mili?!

Da obnovis gradivo iz teologije sta je 7 svetih tajni i 7 smrtnih grehova...

hteo si reći sedam vrlina i sedam smrtnih grehova, usvojeno od katolika, raspitaj se

Подели на овим сајтовима

6 minutes ago, Дејан рече

Kasniš sa apdejtom znanja

Nisam hteo reci "Vrline" kako ti kazes nego Svete tajne... Vrlina ima koliko oces, a Svetih tajni 7...

Znaci 7 svetih tajni i 7 smrtnih grehova ...

Otac Zoca da odrzi malu obuku iz veronauke bilo bi dobro...

A odakle vodi poreklo i tome slicno provericemo...

Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Gresni rab Boziji рече

Nisam hteo reci "Vrline" kako ti kazes nego Svete tajne... Vrlina ima koliko oces, a Svetih tajni 7...

Znaci 7 svetih tajni i 7 smrtnih grehova ...

Otac Zoca da odrzi malu obuku iz veronauke bilo bi dobro...

A odakle vodi poreklo i tome slicno provericemo...

GLAVNE HRIŠĆANSKE VRLINE

1. Smernost,
2. Darežljivost,
3. Čistota moralna - celomudrenost,
4. Čovekoljublje - milosrdje,
5. Uzdržljovost,
6. Krotost - trpeljivost,
7. Revnost u veri i molitvi.

Nasuprot vrlini stoji greh

GLAVNI (SMRTNI) GRESI

1. Gordost,
2. Srebroljublje,
3. Razvrat - nečistota - blud,
4. Zavist,
5. Neumerenost u jelu i piću - lakomost, pijanstvo,
6. Gnev,
7. Očajanje u lenjosti i nemarnosti prema svom večnom spasenju.

Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, Дејан рече

GLAVNE HRIŠĆANSKE VRLINE

1. Smernost,
2. Darežljivost,
3. Čistota moralna - celomudrenost,
4. Čovekoljublje - milosrdje,
5. Uzdržljovost,
6. Krotost - trpeljivost,
7. Revnost u veri i molitvi.

Nasuprot vrlini stoji greh

GLAVNI (SMRTNI) GRESI

1. Gordost,
2. Srebroljublje,
3. Razvrat - nečistota - blud,
4. Zavist,
5. Neumerenost u jelu i piću - lakomost, pijanstvo,
6. Gnev,
7. Očajanje u lenjosti i nemarnosti prema svom večnom spasenju.

Svete tajne ima ih 7...

krštenje, miropomazanje i sveštenstvo ne mogu se ponoviti, brak, jeleosvećenje, ispovest i pričešče - ove se tajne ponavljaju. Pristup životu u Pravoslavnoj crkvi u celini je svetotajinski. Nismo se razumeli nepricam o vrlinama nego svetim tajnama...

Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Дејан рече

Malo brkaš, nasuprot smrtnih grehova stoje vrline. Izgleda to nije važno, važno je samo ono o čemu ti pričaš i kako ti to shvataš.

Jes u pravu si oprosti !!!! Kontam sta si hteo reci priznajem gresku... Nisam se pravilno izrazio ali u buduce cu paziti da odvojim te dve stvari odnosno da tajne ne vezujem sa smrtnim grehovima na to si mislio?

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...