Jump to content
Zoran Đurović

Свети Амброзије Милански о редовном причешћивању

Rate this topic

Recommended Posts

39 minutes ago, Драган άσημος :) рече

Причешће овјечњује. Какав се причестиш, такав остајеш у вјечности. Као фотографија, какав се усликаш у том тренутку, такав остајеш на фотографији.

Расте се са Њим, са Исусом. Није шала када вели: Ко не једе тело моје... И апостоле је тада саблазнио...

12 minutes ago, Zoran Đurović рече

Расте се са Њим, са Исусом. Није шала када вели: Ко не једе тело моје... И апостоле је тада саблазнио...

I ja mislim, da je sud prilikom pričešćivanja ustvari UZRASTANJE SA HRISTOM a ne zaledjena fotografija večnosti.

Hristos se razvija u nama i sa nama postepeno posle pričešćivanja. I ako tu misliš bukvalno na Telo i Krv, tu te onda grlim do neba i na nebu, zavjek veka. Telo nam se menja sve nam se menja, sve uzrasta......

8 hours ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Hristos nas poziva jednostavno da mu dozvolimo da živimo sa Njim i on u Nama, kao i mi u Njemu i to je taj SUD i to je taj SUDIJA.

Kazne su za bajke!!!!! i Prepodobni koji bejahu čisti pre pričešćivanja su za bajke!!!!

Најглупљи аргумент: Први хришћани су били светог живота па су се стално причешћивали! - То је резон типа како мали Перица замишља Царство небеско!:D

оче З.

Тај резон је сасвим у складу са њиховом вером (богословљем, учењем). Односно тај резон је доказ, потврда, њиховог изопаченог богословља.

Оно што је евидентно у томе резону јесте да је идеал не сједињење са Христом него "свети живот", и то "свети живот" по њиховој дефиницији "светости". За такав "свети живот" Христос није ни потребан.

У томе нема места за оно што је аутентични свети живот, то јест живот подвига, покајања и преображења целога човека силом Божијом у синергији са човеком. Напротив, код њих је главно уображавање "достојности" кроз разне нормамативе и људска предања па онда причешће дође као нека потврда, печат да су "достојни" да би само могли да се више горде и узносе.  Видите, и у овоме аргументу прво је њихова "светост" па онда Причешће! Веле, древни су се причешћивали стално "јер су били свети". Дакле прво су постали свети без Причешћа, па су се онда Причешћивали јер су "достојни". А шта ће им онда Причешће, ако су већ свети? 

Све окренуто наглавачке. 

On 20.5.2016. at 22:51, Драган άσημος :) рече

Право да вам речем, срамота ме је више учествовати у литургији, а да се не причешћујем.

Али учествујем без причешћа. Страх ме да увриједим Христа, сувим кајањем, раслабљеношћу, маловјерјем, острашћеношћу... 

9 hours ago, kopitar рече

U vezi pričešća dok imamo spolne odnose , mislim na bračne drugove , zašto se pravoslavnima brani pričešće  ako to nijje grijeh?

Није грех, као што није грех ни јести месо, али га не једемо на велики петак. Та дисциплина се везује за Павлово да се суздржавају да би се предали молитви (мисли се на недељну литургију).

On 6.5.2016. at 23:01, Zoran Đurović рече

Па човек се на његовом језику звао Амброзијус. Немамо потребе да га погрчавамо у Амвросије. 

Pa to je Sant Ambroggio (mozda sam pogresio malo spelling)!

Milanski cuveni

Ima u Milanu ona crkva...sad povezah

Hvala :)

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Није грех, као што није грех ни јести месо, али га не једемо на велики петак. Та дисциплина се везује за Павлово да се суздржавају да би се предали молитви (мисли се на недељну литургију).

Znači ako nije grijeh ide slobodno na pričest , bez obzira što se nisu mogli suzdržavati . Ako sam dobro shvatio?

37 minutes ago, kopitar рече

Znači ako nije grijeh ide slobodno na pričest , bez obzira što se nisu mogli suzdržavati . Ako sam dobro shvatio?

Видим да мудрујеш... па, вели да те питам: Нема броја особа које су умрле у току секса... изда чука; Да ли су све те особе отишле у пакао? Ако нису, онда су отишле у рај. А Рај је исто што и причешће, само што се тамо Христос боље види

Не прихватам одговор: Не знам. 

Јер те питам, без обзира што нико од нас не зна ко се спасава а ко не, реци да ли то допусташ као могућност или кажеш да такав не може да се спаси? Одговори ми, па да ти ава каже да ли си добро схватио или не.  

On 5/6/2016 at 13:10, Zoran Đurović рече

„Ја не хвалим, нити кудим чињеницу да примају евхаристијску причест сваки дан; али саветујем и апелујем на сваког да је узме сваке недеље, под условом да дух није под утицајем греха“, а то су смртни греси

On 5/6/2016 at 13:10, Zoran Đurović рече

Апостолска пракса је било свакодневно причешћивање (али не по сваку цену, него диктирано спољашњим условима) и оно није било условљено никаквим специјалним припремама (Дела 2, 42-46), ни у смислу поста ни у смислу исповести. Но, та пракса се до 4. века мало-помало расточила, задржала се у многим крајевима у сталном причешћивању за празнике и недељом, а негде се и сасвим изгубила. Желео бих да проблем осветлим, без икаквих претензија на свеобухватност или исцрпност кроз један одломак из св. Амброзија Миланског.

Ovde sam primetio dva kontradiktorna citata koji me zbunjuju? A takvi tekstovi se cesto pojavljuju i u poukama Svetih Otaca...

Prvo kazu, "treba se pricescivati redovno i kanonski je prestup ko stoji na Svetoj Liturgiji a ne pricesti se", a sa druge strane kazu,  "ne treba da pridje da se pricescuje ko ima kakav smrtni greh"... :scratch_head:

E sad smrtni greh sta je to?

Ima ih 7; Neumerenost u jelu, blud, zavist, srebroljublje,gordost ,lenjost, zlopamcenje. 

Da ga vidim koji je taj koji moze da se pohvali da nema neki od ovih grehova u sebi...

Pa kako onda  takav covek koji ima neki od ovih grehova u sebi, da pristupi Svetom Pricescu a da nije prethodno ulozio neki trud i probao da ocisti sebe pokajanjem, postom, molitvom i ispovescu?

Sto nas opet dovodi do zakljucka da  mora neka priprema da prethodi Svetom Pricescu nemoze tek tako da se pridje, (MORA DA SE POSTI  PRE SVETOG PRICESCA) ...

Zato vernici koji se nisu spremali cesto stoje po strani na liturgiji i ne pricescuju se...

Svi Sveti Oci se slazu sa cinjenicom da smo svi mi kao ljudi "nedostojni" ali mnogi kazu "Nedostojan" i "spreman" nije isto. Zato bez obzira sto smo svi pred Bogom "nedostojni" uvek duzni da se   pripremamo za Sveto Pricesce, ne mozemo prilaziti Svetoj Casi tek tako...

E  sad opet postavljam pitanje?

Da li vi smatrate da neko ko se nije spremao za Sveto Pricesce moze tek tako da pristupi svetoj Casi jer to pise u nekom kanonu?

I da li se slazete da nesme da pridje dok ima kakav greh u sebi i dok se neocisti... ?

Da li bi vi takvog pricestili?

Da li ce takav biti osudjen na strasnom Hristovom sudu jer je pristupio Svetom Pricescu bez pripreme?

18 minutes ago, Gresni rab Boziji рече

Ovde sam primetio dva kontradiktorna citata koji me zbunjuju? A takvi tekstovi se cesto pojavljuju i u poukama Svetih Otaca...

E sad smrtni greh sta je to?

Svi Sveti Oci se slazu sa cinjenicom da smo svi mi kao ljudi "nedostojni" ali mnogi kazu "Nedostojan" i "spreman" nije isto. Zato bez obzira sto smo svi pred Bogom "nedostojni" uvek duzni da se   pripremamo za Sveto Pricesce, ne mozemo prilaziti Svetoj Casi tek tako...

E  sad opet postavljam pitanje?

Da li vi smatrate da neko ko se nije spremao za Sveto Pricesce moze tek tako da pristupi svetoj Casi jer to pise u nekom kanonu?

I da li se slazete da nesme da pridje dok ima kakav greh u sebi i dok se neocisti... ?

Da li bi vi takvog pricestili?

Da li ce takav biti osudjen na strasnom Hristovom sudu jer je pristupio Svetom Pricescu bez pripreme?

Не постоји припрема за причешће. Да си без предрасуда читао св. Амброзија, а не мене, он вели живи тако да можеш да се сваки дан причестиш. 

Смртни греси су они за које се добијају епитимије и особа бива одлучена од причешћа док се не покаје. Нису та листа коју ви презентујете. Блуд, идлопоклонство, трговина робљем и сл. су били греси за исповест. 

Исповедају се само тешки греси. Не иде се код попа да се причају глупости. 

Исповест није предуслов за причешће. 

Пост још мање. Објаснио сам у другом тексту да је јерес таква тврдња.  

Ово су начелни ставови. Да сам твој духовник, да те познајем лично, све би било прилагођено. Нпр., натерао бих те да једеш месо у суботу и недељу и да се причестиш! Брзо би се ослободио ових фарисејских замки. Слично је урадио и св. Симеон Нови (новотарац, како сада би рекли артемити) Богослов са Арсенијем да би га научио памети. Него, велим, све те ствари се само раде са особама које се познају.     

Ako ne postoji priprema za pricesce zasto onda Pravoslavna Crkva od nas trazi da postimo ?

Ja bi prvi voleo da potrcim da se pricestim Svetim Hristovim tajnama bez ikakve pripreme :)

Zar to nije najlakse?! Sto bi se mucio posteci, citajuci molitve i stideci se pred duhovnikom na ispovesti dok ispovedam grehove?

Jel to tako moze kod vas u Rimu?

Kod nas u Srbiji jos nesme bez posta...

Zasto je onda Sveti Justin Celiski ucio narod u svojoj besedi koja i dan danas moze da se cuje i na internetu. "Ocisti svoje srce da primis Gospoda u cisto svoje srce", i kaze jos "Ko se nedostojno pricescuje udara samar Gospodu Isusu Hristu"... 

A sveti Nikolaj Zicki nas je ucio da pre svakog Pricesca moramo prvo da se ocistimo pokajanjem, postom, molitvom, ispovescu, pa kad uzmemo blagoslov od svestenika tek onda pa da se pricestimo...

Da ne citiram mnoge druge svete oce nase i pomesnih crkava..

E sad kako onda prici tek tako i pricestiti se kad nas oni koji su bili utvrdjeni u veri i postali Sveti Oci Crkve uce da treba obavezna priprema i ociscenje pre Svetog Pricesca..?

2 hours ago, Gresni rab Boziji рече

Ako ne postoji priprema za pricesce zasto onda Pravoslavna Crkva od nas trazi da postimo ?

Ja bi prvi voleo da potrcim da se pricestim Svetim Hristovim tajnama bez ikakve pripreme :)

Zar to nije najlakse?! Sto bi se mucio posteci, citajuci molitve i stideci se pred duhovnikom na ispovesti dok ispovedam grehove?

Jel to tako moze kod vas u Rimu?

Kod nas u Srbiji jos nesme bez posta...

Zasto je onda Sveti Justin Celiski ucio narod u svojoj besedi koja i dan danas moze da se cuje i na internetu. "Ocisti svoje srce da primis Gospoda u cisto svoje srce", i kaze jos "Ko se nedostojno pricescuje udara samar Gospodu Isusu Hristu"... 

A sveti Nikolaj Zicki nas je ucio da pre svakog Pricesca moramo prvo da se ocistimo pokajanjem, postom, molitvom, ispovescu, pa kad uzmemo blagoslov od svestenika tek onda pa da se pricestimo...

Da ne citiram mnoge druge svete oce nase i pomesnih crkava..

E sad kako onda prici tek tako i pricestiti se kad nas oni koji su bili utvrdjeni u veri i postali Sveti Oci Crkve uce da treba obavezna priprema i ociscenje pre Svetog Pricesca..?

Душо, ти не знаш о чему говориш. Како су у првобитној цркви се причешћивали стално, а Васкршњи пост (једини који је постојао), је трајао од 1 до 6 дана зависно од области. Нису имали пост.

О оцима не говори мени, јер сам ја живот провео на томе. Теби су неки шарлатани рекли неколико парола, на које си се примио и којима се руководиш па си умислио да знаш шта оци мисле... Зашто си, што вели Христос зао ако сам ја добар?

Канони који су наведени у тексту, ако си га прочитао су канони православне цркве. И они налажу стално причешћивање. А најранији су донешени када пост није постојао (не у апсолутном смислу, али дебилистички пост ред причешће никада није постојао, односно ниједним каноном се није прописао). Како то сада може да уђе у твоју главу? Причешћивали су се без поста.

Добро, они су вероватно били марсовци, а не људи. Не били су људи од крви и меса. Или су били јеретици а сада смо ми православни? Св. Сава није постио Богородични пост! Био јеретик? Не, него тај пост није постојао. И он је био мањи хришћанин од нас? Не лудуј... Савини типици прописују правила поста и исхране за монахе, али никад нема тог дебилног поста пред причешће. Јер то не постоји. Веруј Сави а не шарлатанима који ти трују душу.