Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Zoran Đurović

Свети Амброзије Милански о редовном причешћивању

Оцени ову тему

Recommended Posts

Седмодневни евхаристијски пост није увела и благословила Црква. Он се само увукао у локалну праксу. Његов проблем је што уместо да људе учи правилном односу према Причешћу и целокупном Црквеном поретку, такво "правило" их од тога одучава. Зато милитантна одбрана тога поста јесте својеврсна прелест. А има људи који су тако научили, и који тврдоглаво неће да чују разумне аргументе, па нека раде како им воља, као што неки мрсе кад славе Св Николу, јер имају такво "отачко предање", али кад почну да причају да тако сви треба то да раде, да лажно представљају то као учење Цркве, као што се чини у вези овог фамозног поста, и још да осуђују оне који не раде, далеко им лепа кућа.

13 minutes ago, Gresni rab Boziji рече

Pa mnogo ljudi ne zivi hriscanskim zivotom to je cinjenica zbog njih je taj post i uveden. ja pominjem pripremu samo u onom obliku kako je blagosloveno i propisano od crkve, a ako je crkva nesto blagoslovila  onda taj propis treba postovati...

Problem kod Oca Zoce je u prelosti, zavrsio covek  silne skole pa bi sad da on tumaci i menja  kanone, jer smatra  da je to sto je crkva propisala lose i nepravilno. I sada prevrce po kanonima i istrazuje ima zelju da raskrinka i opovrgne zvanicna ucenja a za takve kazu da je u prelosti...

Zamisli post od pola godine za nekog ko o veri pojma nema a ko god da je postio i živi liturgijskim životom zna da je post i podvig i ljubav. Ako mene pitate više štete nego koristi ovakav post koji imamo danas.

4 minutes ago, Vedran рече

Седмодневни евхаристијски пост није увела и благословила Црква. Он се само увукао у локалну праксу. Његов проблем је што уместо да људе учи правилном односу према Причешћу и целокупном Црквеном поретку, такво "правило" их од тога одучава.

To neverujem, nista se u crkvi ne radi bez blagoslova, nije to krpelj da se "uvlaci" potpuno pogresna konstatacija, bar ja tako mislim...

2 minutes ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Zašto bi Juda opšte hteo da se pričesti?

Зато што "ваља се" :)

Мени то изгледа као да је било по инерцији. Сви апостоли се причешћују па ће и он. 

И чини ми се да су то тренутци у којима он још има прилику за преумљење, шансу да оно што је наумио не испуни. Он није још био прешао линију иза које више нема повратка.

A zasto svi mi hocemo Hrista pa se pricescujemo i opet padamo? Sta je judin greh toliko neoprostiv? Mislim na sam cin izdaje Hrista, to rade ljudi vekovima na svakodnevnoj bazi. Za mene je judin greh ono posle, kada on sudi samom sebbi, kada ne veruje da je njegov greh neoprostiv i veci od siline Bozije ljubavi, jer nije Njega Bog osudio, sam je swbe osudio...

a propo pricesca, sad me podsetio brat Janko, zasto mi moramo da dobijemo razresenje na pricesce, kao da smo ne znam ti sta, kao da je to nesto nesvakidasnje, a ne norma. Ko je hriscanin pricescuje se na liturgiji i kvit, ko je hriscanin posti kako Crkva kaze ili uz dogovor duhovnika ko je hriscanin ispoveda se, ko se mnogo zezne dobije epitimiju i tad se ne pricescuje i to je to. Sta imamo da trazimo povrh svega dozvolu da li je popa raspolozen da nas pricesti il ga mrzi. Hriscanin si, poslusan crkvi i nisi pod epitimijom, pa zar ne radis covece isto kao juda ako se ne pricescujes?

Sta, bice ti "mnogo Hrista", pozlice ti? Il ces se predozirati? Ne kontam vic.

2 minutes ago, Vedran рече

Зато што "ваља се" :)

Мени то изгледа као да је било по инерцији. Сви апостоли се причешћују па ће и он. 

И чини ми се да су то тренутци у којима он још има прилику за преумљење, шансу да оно што је наумио не испуни. Он није још био прешао линију иза које више нема повратка.

Da, to rade ljudi i sad, sta je Juda poseban? Valja se pa se bakice pricescuju nekim odredjenim praznikom, da im krene, pa odredjen broj puta, pa vako nako, mislim koliki nas je i sposobno da dosegne taj nivo bogopoznanja da shvata zaista i dozuvljava Kime se pricescuje? Onda ne bi trebalo nikad pricestiti vecinu ljudi. Pri tom, to mi dumamo o tome zadnjih desetina godina kad su nam dostupniji tekstovi i literatura, neka bakica u srednjem veku sta je ona pa znala o tome, jel se pricestila na osudu? Mnogo je to pipav teren, da li svi mozemo dostici i preci do nekih visina, jesmo pozvani na meru rasta visine Hristove al mi se cini da je ona za svakog drugacija.

15 minutes ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Zamisli post od pola godine za nekog ko o veri pojma nema a ko god da je postio i živi liturgijskim životom zna da je post i podvig i ljubav. Ako mene pitate više štete nego koristi ovakav post koji imamo danas.

Pa i ja se nekad zapitam sta ce nam post, lakse mi je da pridjem i pricestim se svetim Hristovim tajnama bez pripreme,nego da se mucim.

U svim religijama postoji post kao najefikasnije sredstvo za ociscenje tela i duse,  jer se djavo samo postom i molitvom izgoni iz coveka, zato svestena lica uvek treba post da stavljaju na prvo mesto ispred Pricesca da bi Gospod usao u ocisceno telo i srce... tako su nas ucili sveti Oci e sad sto se to nekom nesvidja to je druga stvar..

29 minutes ago, Vedran рече

има људи који су тако научили, и који тврдоглаво неће да чују разумне аргументе,

A koji je  to razuman argument? Evo ja za ove 23 stranice jos nisam uspeo da procitam?!

Pa jel razuman argument da neko iz nocnog provoda dodje ujutru na liturgiju i pricesti se ?

Pa jel razuman argument da pridje bez straha Bozijeg i Pricesti se ?

Gde pise da mora po svaku cenu da se pricesti?

Gde pise da nemora da se posti pred Pricesce?

22 minutes ago, Јелена011 рече

A zasto svi mi hocemo Hrista pa se pricescujemo i opet padamo? Sta je judin greh toliko neoprostiv? Mislim na sam cin izdaje Hrista, to rade ljudi vekovima na svakodnevnoj bazi. Za mene je judin greh ono posle, kada on sudi samom sebbi, kada ne veruje da je njegov greh neoprostiv i veci od siline Bozije ljubavi, jer nije Njega Bog osudio, sam je swbe osudio...

Pa dobro kažem ti nisam ulazio u Judin greh, nego kao čovek gledam i čitam jevandjelija koliko to moje moći dopuštaju. Tu ima nekoliko momenta koji me zbunjuju a jedan od njih jeste, da lično mislim kako Juda kao gotof izdajnik opšte nije bio zainteresovan za pričešće i zato je Hristos javno izrekao evo i izdajnika mog samnom za trpezom.

U suštini osim Ljubavi Božje svejedno mi je da li se Juda pričestio ili nije više ovde govorim o prevelikoj Božanskoj Ljubavi koja daje hleb i vino, tj. poslužuje i gosti kao najrodjenijeg i onoga koji to svakaka ne želi da primi i to radi isključivo iz svog bezobrazluka i tako povećava svoju bestidnost i izdaju.

Juda je svakako bio spomenut u kontekstu gde sam ja govorio o Tajnoj Večeri kao nečemu gde sam Hristos nikoga nije uslovljavao ničim niti nekoga posebno pripremao, jer gle čuda pred samu tajnu večeru Hristos ne samo da nastavlja ono što je ranije govorio da njegovi učenici ne poste jer je Ženik tu nego dozvoljava i da ga bludnice mažu skupocenim mirom a kad mu prebaciše da su mogli tim mirom nahraniti siromahe On im reče siromasi su vazda sa vama ja nisam....

Sam tok do Tajne Večere kao uostalom svako delo Spasitelja ne USLOVLJAVA ničim, niti Hristos ima neki skup pravila da bi SEBE DAO.

Nek se nastavi Hristovim Putem. 

7 hours ago, Vedran рече

Седмодневни евхаристијски пост није увела и благословила Црква. Он се само увукао у локалну праксу. Његов проблем је што уместо да људе учи правилном односу према Причешћу и целокупном Црквеном поретку, такво "правило" их од тога одучава. Зато милитантна одбрана тога поста јесте својеврсна прелест. А има људи који су тако научили, и који тврдоглаво неће да чују разумне аргументе, па нека раде како им воља, као што неки мрсе кад славе Св Николу, јер имају такво "отачко предање", али кад почну да причају да тако сви треба то да раде, да лажно представљају то као учење Цркве, као што се чини у вези овог фамозног поста, и још да осуђују оне који не раде, далеко им лепа кућа.

Ово ти је добро.

7 hours ago, Gresni rab Boziji рече

To neverujem, nista se u crkvi ne radi bez blagoslova, nije to krpelj da se "uvlaci" potpuno pogresna konstatacija, bar ja tako mislim...

Зато сте ви по благослову избачени из цркве:)).  

8 hours ago, Gresni rab Boziji рече

Па да. Тачно. Ништа се у Цркву не увлачи. Ствар у томе да ово правило није "у Цркви" него мимо и против ње. 

7 hours ago, Gresni rab Boziji рече

A koji je  to razuman argument? Evo ja za ove 23 stranice jos nisam uspeo da procitam?!

Да би видео разумне аргументе, којих је било, мораш најпре да "укључиш разум". Док год навијачки наступаш нећеш их видети. 

4 minutes ago, Gresni rab Boziji рече

I to sto je neko onomad izbacen iz crkve je diskutabilno...

Sve se radilo na brzinu i sa puno propusta. Verujem da se

Nije diskutabilno jer je odluka Crkve. Bivsi Artemije je nazalost izbacen, kao i njegovi sljedbenici i narod jeste zalostan zbog raskola, kao i Crkva. 

Hajde prekini da raspravljas o tome na provokativan nacin. Prekini da potpaljujes vatru i stalno provociras oca Zorana.

Imas zvanicnu opomenu.

1 hour ago, poelbuster рече

Бити у Цркви и долазити редовно у цркву су два појма. Имаш људе (ја их од милоште зовем мумије) који редовно долазе у цркву да одстоје Литургију, али нису у Цркви. Који приђу Путиру, али се иако примивши Причест у ствари не причесте.

С друге стране имаш људе који се причесте(обнове савез с Богом) једном у години, дођу на Литургију кад могу и ипак јесу у Цркви...

Хајде да не развлачим више, има овде компетентнијих који то умеју боље да распишу...

Веровали или не, ја се у потпуности с тобом слажем. 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...