Jump to content

Свети Амброзије Милански о редовном причешћивању

Оцени ову тему

Препоручена порука

On ‎8‎.‎6‎.‎2016‎. at 21:35, Zoran Đurović рече

@Gresni rab Boziji

Небојша, иако твој осврт не заслужује пажње, ипак да кажем неку. Најпре, непотписани текст који виси на сајту луганске цркве је из Константиновог времена, а Андреј је новотарац. Никада некакав текст који може да падне на памет неком буздовану не може да буде правило вере. Јер ми имамо јасне каноне и типике. Ваљда си чуо да канони не смеју да се крше?, али си се повео за духовним ти татком Артемијем. Јер, мало је канона које тај Зли Патуљак није погазио. 

Такође: "Ви који сте се припремили за св. Причешће, приступите". То је новотарство. Јер тај текст не постоји у служебнику. Не изговара се.

Меродавне су само саборске одлуке и оне прихваћене од сабора, тако да никакво перверзно мудровање неког новотарског попа не може да нам буде већи ауторитет од Св. Саве. А он је прописао дијету. Јасно и гласно и за целу годину.

Дакле, не постоји никакво писано правило које црква држи, па да треба да се мења. То што постоји у твојој глави, то не значи да одговара стварности. 

Затим, ја нисам благ него сам строг као Амброзије. Јер терам људе да сав свој живот Хр Богу предају, а не само 1 пут или 4 пута годишње. Јуду бих причестио, јер је то и Исус урадио. Тебе не бих јер имаш смртни грех. Канон 7. Василија Великог јасно каже: Они који спавају са мушкарцима, животињама, убице, тровачи, прељубници и идолопоклоници пошто су били предани Сатани на тридесет година, да би се отрезнили, треба примити. Ти ниси био на 30 година кајања. Такође, никада те не бих оставио за свештеника, не само што немаш школу, него зато што имаш канонску препреку. 

Да се разумемо, ја немам ништа против хомосексуалаца. Али канони још увек не дозвољавају да се такви постављају на свештеничко достојанство. Хомићи по природи треба да буду третирани другачије од оних који су то из моде. Ове из моде бих само на самрти причестио ако се искрено кају. Са овима по природи био бих блажи. Њих бих припустио чаши после 30 година, али не и на свештенство. Не треба да мислиш како те је ђаво убацио у ту машину. Саветујем ти доброг психотерапеута. Онда ћеш моћи да превазиђеш проблем са телом који имаш.    

Oce Zoco ti spadas u onu vrstu licemernih popova sto idu iza homoseksualaca po Beogradu nakon Gej parade i kade put kojom su homoseksualci prosli a svoje redove nekade i zataskavaju afere..
 Hahaha Pope ti si legenda!
Nego da mi odgovoris na prethodni post obavezno totalno sam te razoblicio u tvojim skrivenim namerama da pod izgovorom kanona ukines post i teras ljude da se pricescuju bez pripreme i straha Bozijeg i ogrese dusu.. Sta kaze sv Vasilije Veliki "ko se nedostojno pricescuje sud sebi vecni jede i pije"

Подели на овим сајтовима

• Одговори 336
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

37 minutes ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Nemam ja nikakav strah. :)) 

Знам ја да си ти без страха као и ја, па на тебе нисам ни мислио (заиста, заиста ти кажем) кад сам оно написао, него на друге који су кренули тим путем:))

Проблем је у дисхармонији синоптичара и Јована око вечере. Из синоптика изгледа да су, како је и био обичај, јели из једне зделе. Онда није јасно како би неко препознао издајника? Јер сви бутају руку и умачу. Јн то одваја, тако да Ис умаче залогај и даје га Јуди у уста. Што рекох да је Аквински се спрдао са нама... Зато што смо ми од 9 века узели да стављамо (умачемо) хлеб у вино и да са кашичицом причешћујемо, а св. Тома каже да је Ис тако само Јуду причестио. Јер, као што је у Јевреја за Пасху даван посебно хлеб и посебно вино, тако је било и у старом хришћанском "обреду". И то се давало у руку. Зато канон који забрањује хр. да узимају марамице или дарохранилице и да тако примају хлеб (веровали су да су им руке нечисте, а после га јели!). Зезање Томино на наш рачун није било без соли. Сада имамо покрет неких католичких фундаменталиста, који се буне и кажу: Не треба нама свештеник да ставља хостију у уста, јерје тако Јуда причешћен, него да нам се да на руке па ми да је сами прогутамо. Дакле, питање није мале важности, као што је присутно и питање да сваки од нас носи пластичну кашичицу... томе би се пластичари обрадовали!:))

Из Луке јасно произилази да се и Јуда причестио (22, 17-21). 17. И узевши чашу заблагодари, и рече: Узмите и раздијелите је међу собом; 18. Јер вам кажем да нећу пити од рода виноградскога док не дође Царство Божије. 19. И узевши хљеб заблагодари, преломи га и даде им говорећи: Ово је тијело моје које се даје за вас; ово чините за мој спомен. 20. А тако и чашу по вечери, говорећи: Ова је чаша Нови завјет у крви мојој, која се за вас излива. 21. Али ево руке издајника мојега са мном на трпези.

Него, опште је познато да јеванђелисти нису били верни хроничари... Код Луке нема: Који умочи. Само код Мт имамо: Ти каза. Веома хаотична ситуација, 3-4 различта извештаја, и на једној страни синптичари веле да је била пасхална вечера, Јн је супротан.

Ја нисам студирао посебно овај проблем, мада завређује једну лепу студију. Зато ми је жао што не могу нешто више да кажем...    

Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Gresni rab Boziji рече

Oce Zoco ti spadas u onu vrstu licemernih popova sto idu iza homoseksualaca po Beogradu nakon Gej parade i kade put kojom su homoseksualci prosli a svoje redove nekade i zataskavaju afere..
 Hahaha Pope ti si legenda!
Nego da mi odgovoris na prethodni post obavezno totalno sam te razoblicio u tvojim skrivenim namerama da pod izgovorom kanona ukines post i teras ljude da se pricescuju bez pripreme i straha Bozijeg i ogrese dusu.. Sta kaze sv Vasilije Veliki "ko se nedostojno pricescuje sud sebi vecni jede i pije"

Kao u onoj emisiji na tv..

MYTHBUSTERS...:D

busted.jpg

Подели на овим сајтовима

42 minutes ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

16. И изиђоше ученици његови, и дођоше у град, и нађоше као што им каза, и уготовише Пасху. 17. И кад би вече, дође са Дванаесторицом. 18. И кад сјеђаху за трпезом и јеђаху, рече Исус: Заиста вам кажем: један од вас, који једе са мном издаће ме. 19. А они се стадоше жалостити и говорити му један за другим: Да нисам ја? И други: Да нисам ја? 20. А он одговарајући рече им: Један од Дванаесторице који умочи са мном у здјелу. 21. Син Човјечији, дакле, иде као што је писано за њега; али тешко ономе човјеку који изда Сина Човјечијега; боље би му било да се није ни родио онај човјек. 22. И кад јеђаху узе Исус хљеб и благословивши преломи га, и даде им, и рече: Узмите, једите; ово је тијело моје. 23. И узе чашу и заблагодаривши даде им; и пише из ње сви; 24. И рече им: Ово је крв моја Новога завјета која се пролијева за многе. 25. Заиста вам кажем: Више нећу пити од рода виноградскога до онога дана кад ћу га пити новога у Царству Божијему. 26. И отпојавши хвалу, изиђоше на гору Маслинску.

Po ovome boldovanom Oče vidim, da je izdajnik drugačije JEO nego ostalih 11 učenika. Eto to me muči pa ako možete nešto više o tome a ja plaćam lubenicu kasnije! :)

Извини што одговарам на парчад, али не могу другачије... Ово је из Марка, и одавде излази да су јели и за време јела се причестили. Опет "случајна" омашка у синодском преводу (да не би збуњивали народ). Синод преводи "кад јеђаху" што је, истина, имперфект, прошла несвршена радња, али се ваља исправно превести са "док су јели" (јер у гр. је партицип презента: ἐσθιόντων). Наиме, већина људи више не разликује времена, па може да помисли кад су завршили са јелом. И онда се одваја причешће од претходног јела (одјек у преводу идеологије поста, на та/ште). Дакле, ови су јели па су се одмах, у оквиру тог јела и причестили. То је као ови што попију кафицу и иду на причешће:D

Реченица 20 сугерише да су сви умочили (извињавам се на глаголу који у артемита може побудити неке друге алузије... Као шта нашијенци избегавају свршити литургију, па веле савршити). Овај моменат служи Златоустом да нагласи како је Ис хтео да апелује на Јудину савест, да се застиди и одустане од издаје, али он је, као и сви други умочио. А да ли је то било причешће? Не знам. Знамо да је једење био у Источњака најинтимнији облик везе, гостопримства, заједничке радости, акт поверења. Можемо да покушамо да реконструишемо ово, знајући да су речи: Узмите, једите... пијте... из литургије тамо. Нека моја интуиција ми говори да су и синоптици знали да Ис вечера није била пасхална, дакле, да су имали јовановску идеју (код кога се не помиње "успостављање литургије"), али да су хтели да оправдају (оправдано) увођење литургије и повезали су је са овом вечером. У Мт Мк и Јн заједнички елеменат је умакање (што је одјек обичне вечере, оно што ће бити агапе која се одваја временом од литургије), али он недостаје у Лк који одмах иде на Пасху Христа који даје тело и крв (22, 17-20). Када се читају јеванђеља, на првом месту треба да се питамо: Шта је писац хтео да каже? 

Зато је све ово тако компликовано и надасве интересантно.

И, да, онда испада веома вероватна теза да по Јн Исус са тим залогајем није причестио Јуду.     

Подели на овим сајтовима

19 minutes ago, Zoran Đurović рече

Знамо да је једење био у Источњака најинтимнији облик везе, гостопримства, заједничке радости, акт поверења. Можемо да покушамо да реконструишемо ово, знајући да су речи: Узмите, једите... пијте...

Bravo! 

Hristos reče pre nego li je izrekao Jedite ovo je Telo moje.. dakle pre nego li je PONUDIO Pričešće kaže: Onaj ko umoči SAMNOM, taj će me izdati. Dakle upravo zato što je Hristos pozvao i Judu u taj najintimniji oblik veze, gostoprimstva,zajedničke radosti, akt poverenja obznanjuje izdajstvo koje je nesagledivi bezobrazluk i akt neprijateljstva prema domaćinu. TO SU SVI VIDELI JER SE AKT IZDAJE DESIO FIZIČKI UMAKANJEM HLEBA. 

Takav izdajnik nije mogao dalje ostati za trpezom, ne sigurno ne! To je nemoguće da bi ostali učenici a i sam Hristos i dalje gledali takav bezobrazluk a verovali ili ne ni Juda takvo nešto ne bi mogao izdržati, jer bi mu ledilo telo i drhtao mu svaki atom bića. Tako da me navodi na jedini mogući dalji tok a to je da je posle tog umakanja bezobraznik i bestidnik napustio društvo a Hristos je tek posle toga rekao Uzmite jedite ovo je Telo moje ... što bi moglo označiti početak Tajne Večere u domenu uzimanja Božanskih Darova.

Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Bravo! 

Hristos reče pre nego li je izrekao Jedite ovo je Telo moje.. dakle pre nego li je PONUDIO Pričešće kaže: Onaj ko umoči SAMNOM, taj će me izdati. Dakle upravo zato što je Hristos pozvao i Judu u taj najintimniji oblik veze, gostoprimstva,zajedničke radosti, akt poverenja obznanjuje izdajstvo koje je nesagledivi bezobrazluk i akt neprijateljstva prema domaćinu. TO SU SVI VIDELI JER SE AKT IZDAJE DESIO FIZIČKI UMAKANJEM HLEBA. 

Takav izdajnik nije mogao dalje ostati za trpezom, ne sigurno ne! To je nemoguće da bi ostali učenici a i sam Hristos i dalje gledali takav bezobrazluk a verovali ili ne ni Juda takvo nešto ne bi mogao izdržati, jer bi mu ledilo telo i drhtao mu svaki atom bića. Tako da me navodi na jedini mogući dalji tok a to je da je posle tog umakanja bezobraznik i bestidnik napustio društvo a Hristos je tek posle toga rekao Uzmite jedite ovo je Telo moje ... što bi moglo označiti početak Tajne Večere u domenu uzimanja Božanskih Darova.

Кажем, то је једно тумачење. Ја преферирам ово друго, и да онда сатана улази у њега. Августин вели, сатана га је кушао до тада споља, а када је овај и ово урадио, онда је ђаво дошао по своје (запосео га).

Подели на овим сајтовима

Još jedna interesantna stvar kod svih Evadjelista se nedvosmisleno govori da su Hristos i učenici na Tajnoj Večeri jeli i da je u toku jela u jednom trenutku Hristos izrekao Uzmite jedite ovo je Telo moje......

Dakle definitivno da po meni samo od tog momenta možemo govoriti o Božanskim Darovima a već sam izrekao moju sumnju da je u tom momentu izdajnik još bio za trpezom.

Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, Zoran Đurović рече

Кажем, то је једно тумачење. Ја преферирам ово друго, и да онда сатана улази у њега. Августин вели, сатана га је кушао до тада споља, а када је овај и ово урадио, онда је ђаво дошао по своје (запосео га).

A gde je tu onda Judina vera da je ovo što Hristos daruje Istinsko Telo i Krv Sina Božjeg? Setimo se citata koji sam postavio ranije, gde Hristos kaže Simone blažen si jer si rekao da sam Sin Božji a to ti nije otkrilo Telo i Krv nego Otac moj Nebeski. Na toj veri sagradiću Crkvu!

Po tvojoj verziji Hristos ubaci sebe u Judu da bi Juda i iznutra video da je on Sin Božji. To ne biva. :)

Подели на овим сајтовима

12 minutes ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Još jedna interesantna stvar kod svih Evadjelista se nedvosmisleno govori da su Hristos i učenici na Tajnoj Večeri jeli i da je u toku jela u jednom trenutku Hristos izrekao Uzmite jedite ovo je Telo moje......

Dakle definitivno da po meni samo od tog momenta možemo govoriti o Božanskim Darovima a već sam izrekao moju sumnju da je u tom momentu izdajnik još bio za trpezom.

Драги мој, ја бескрајно уживам, као ђто и сам знаш, да разговарам са тобом, отприлике као Платон кад каже да је блажено расправљати по цео дан о врлини. 

Мислим да имаш проблем овде што си се фиксирао за хронологију. Ја сам набацио да су те речи Узмите улетеле накнадно из литургије, као што су у Мт. Крштавајте... ушле из касније праксе. У Јн нема причешћа. Има прање ногу. Али, сети се да код њега у 6. гл. имамо: Ко не једе Тело моје... Дакле, хронологија у јеванђелиста је више него сумњива ствар. Јер, ако узмемо ово из Јн 6 можемо мислити да није једанпут била Тајна вечера... А Петар му и одговара: Коме и где да одемо Господе, ти си наш живот... И цео тај дискурс је стављен у контекст Јудиног издајства. Ево ти текста по Синоду: 

46. Не да је ко видио Оца, осим Онога који је од Бога: он је видио Оца. 47. Заиста, заиста вам кажем: Који вјерује у мене има живот вјечни. 48. Ја сам хљеб живота. 49. Оци ваши једоше ману у пустињи, и помријеше. 50. Ово је хљеб који силази с неба: да који од њега једе не умре. 51. Ја сам хљеб живи који сиђе с неба; ако ко једе од овога хљеба живјеће вавијек; и хљеб који ћу ја дати тијело је моје, које ћу ја дати за живот свијета. 52. Јудејци се пак препираху међу собом говорећи: Како може овај дати нама тијело своје да једемо? 53. А Исус им рече: Заиста. заиста вам кажем: ако не једете тијело Сина Човјечијега и не пијете крви његове, немате живота у себи. 54. Који једе моје тијело и пије моју крв има живот вјечни;и ја ћу га васкрснути у посљедњи дан. 55. Јер тијело моје истинско је јело, а крв је моја истинско пиће. 56. Који једе моје тијело и пије моју крв у мени пребива и ја у њему. 57. Као што мене посла живи Отац, и као што ја живим због Оца, и онај који једе мене и он ће живјети због мене. 58. Ово је хљеб који сиђе с неба: не као што оци ваши једоше ману, и помријеше; који једе хљеб овај живјеће вавијек. 59. Ово рече у синагоги кад учаше у Капернауму. 60. Тада многи од ученика његових, чувши то, рекоше: Ово је тврда бесједа. Ко је може слушати? 61. А Исус, знајући у себи да ученици његови ропћу због тога, рече им: Зар вас ово саблажњава? 62. А шта ако видите Сина Човјечијега да одлази горе гдје је прије био? 63. Дух је оно што оживљава, тијело не користи ништа. Ријечи које вам ја говорим дух су и живот су. 64. Али има међу вама неких који не вјерују. Јер знађаше Исус од почетка који су то што не вјерују, и ко ће га издати. 65. И говораше: Зато сам вам рекао да нико не може доћи к мени ако му не буде дано од Оца мојега. 66. Од тада многи од ученика његових отидоше натраг, и више не иђаху с њим. 67. А Исус рече Дванаесторици: Да нећете и ви да одете? 68. Тада му одговори Симон Петар: Господе, коме ћемо отићи? Ти имаш ријечи живота вјечнога. 69. И ми смо повјеровали и познали да си ти Христос Снн Бога живога. 70. Исус им одговори: Не изабрах ли ја вас дванаесторицу? И један од вас је ђаво. 71. А говораше за Јуду Симонова Искариота, јер он иамјераваше да га изда, иако бјеше један од Дванаесторице.

Види колико су овде испреплетени историја и ерминевтика! Јер он је говорио у Капернауму (историја). И говори оно што је била дисциплина аркани код раних хришћана... Саблажњавају се и ученици. Онда аргумент из вазнесења. Јер због тога ученици верују. И Петар исповеда да верују. Али то подразумева и да већ једу. И Ис потврђује да је изабрао 12 и ђавола међу њима. И Јуда га није познао као Сина. Видиш да цео овај одломак хронолошки никако не функционише. Он је смисаоно направљен, са јасним ерминевтичким циљем.      

Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Види колико су овде испреплетени историја и ерминевтика! Јер он је говорио у Капернауму (историја). И говори оно што је била дисциплина аркани код раних хришћана... Саблажњавају се и ученици. Онда аргумент из вазнесења. Јер због тога ученици верују. И Петар исповеда да верују. Али то подразумева и да већ једу. И Ис потврђује да је изабрао 12 и ђавола међу њима. И Јуда га није познао као Сина. Видиш да цео овај одломак хронолошки никако не функционише. Он је смисаоно направљен, са јасним ерминевтичким циљем.

Dobro ja ne mogu da se merim sa tobom i ti to znaš da ja ni u loodliloo ne pokušavam.

Jedu učenici ali moje oči sve vreme vide da ne jedu istu materiju iako im je poslužena. Njih 12 jede, 11 jede Telo i Krv a 1 sve vreme moča hleb i vino. Što je po meni jasno opisano u Marku iz citata koji opisuje Tajnu Večeru. No ako kompletno Sveto Pismo ima cilj na koji ukazuješ onda ću pažljivije čitati. 

U svakom slučaju hvala ti, ja za sada od ovoga više dobaciti ne mogu, mogu samo da se ponavljam i prospem mleko koje bi ovaj dijalog mogao nekog napojiti.

Lubenicu imaš kod mene radujem se budućem susretu!

Подели на овим сајтовима

34 minutes ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Dobro ja ne mogu da se merim sa tobom i ti to znaš da ja ni u loodliloo ne pokušavam.

Jedu učenici ali moje oči sve vreme vide da ne jedu istu materiju iako im je poslužena. Njih 12 jede, 11 jede Telo i Krv a 1 sve vreme moča hleb i vino. Što je po meni jasno opisano u Marku iz citata koji opisuje Tajnu Večeru. No ako kompletno Sveto Pismo ima cilj na koji ukazuješ onda ću pažljivije čitati. 

U svakom slučaju hvala ti, ja za sada od ovoga više dobaciti ne mogu, mogu samo da se ponavljam i prospem mleko koje bi ovaj dijalog mogao nekog napojiti.

Lubenicu imaš kod mene radujem se budućem susretu!

12:smeha:12:smeha:12:smeha::))Љубим ти душу, знаш да те волим бесконачно! Мада си ти рођен да постављаш права и неугодна питања. Овде си и мене натерао да мислим. Чак сам предложио једно ново читање Јн. за које нисам знао (можда је неко слично мислио, али ја то нисам читао)... Може да испадне права фора која ће после бити прихваћена у науци, јер до сада су се супростављали синоптичари и Јн око пасхе. Можда смо направили епохалну ствар! Да радимо на томе. :navijanje:

Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, Zoran Đurović рече

12:smeha:12:smeha:12:smeha::))Љубим ти душу, знаш да те волим бесконачно! Мада си ти рођен да постављаш права и неугодна питања. Овде си и мене натерао да мислим. Чак сам предложио једно ново читање Јн. за које нисам знао (можда је неко слично мислио, али ја то нисам читао)... Може да испадне права фора која ће после бити прихваћена у науци, јер до сада су се супростављали синоптичари и Јн око пасхе. Можда смо направили епохалну ствар! Да радимо на томе. :navijanje:

Lako je tebi kad te Telo razvlači po ceo dan a zamisli kako je nekome kao Judi kojeg vino i kvasac žvaće i mota po ovoj vasioni :))

Подели на овим сајтовима

16. И изиђоше ученици његови, и дођоше у град, и нађоше као што им каза, и уготовише Пасху. 17. И кад би вече, дође са Дванаесторицом. 18. И кад сјеђаху за трпезом и јеђаху, рече Исус: Заиста вам кажем: један од вас, који једе са мном издаће ме. 19. А они се стадоше жалостити и говорити му један за другим: Да нисам ја? И други: Да нисам ја? 20. А он одговарајући рече им: Један од Дванаесторице који умочи са мном у здјелу.21. Син Човјечији, дакле, иде као што је писано за њега; али тешко ономе човјеку који изда Сина Човјечијега; боље би му било да се није ни родио онај човјек. 22. И кад јеђаху узе Исус хљеб и благословивши преломи га, и даде им, и рече: Узмите, једите; ово је тијело моје. 23. И узе чашу и заблагодаривши даде им; и пише из ње сви; 24. И рече им: Ово је крв моја Новога завјета која се пролијева за многе. 25. Заиста вам кажем: Више нећу пити од рода виноградскога до онога дана кад ћу га пити новога у Царству Божијему. 26. И отпојавши хвалу, изиђоше на гору Маслинску.

Obrati pažnju Oče na 23. ja ovde vidim njih jedanaestoricu!!! takodje obrati pažnju na 26. I tu ih vidim jedanajest.  Jedan mi manjka u odlučujućim momentima :) 

Подели на овим сајтовима

24 minutes ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

16. И изиђоше ученици његови, и дођоше у град, и нађоше као што им каза, и уготовише Пасху. 17. И кад би вече, дође са Дванаесторицом. 18. И кад сјеђаху за трпезом и јеђаху, рече Исус: Заиста вам кажем: један од вас, који једе са мном издаће ме. 19. А они се стадоше жалостити и говорити му један за другим: Да нисам ја? И други: Да нисам ја? 20. А он одговарајући рече им: Један од Дванаесторице који умочи са мном у здјелу.21. Син Човјечији, дакле, иде као што је писано за њега; али тешко ономе човјеку који изда Сина Човјечијега; боље би му било да се није ни родио онај човјек. 22. И кад јеђаху узе Исус хљеб и благословивши преломи га, и даде им, и рече: Узмите, једите; ово је тијело моје. 23. И узе чашу и заблагодаривши даде им; и пише из ње сви; 24. И рече им: Ово је крв моја Новога завјета која се пролијева за многе. 25. Заиста вам кажем: Више нећу пити од рода виноградскога до онога дана кад ћу га пити новога у Царству Божијему. 26. И отпојавши хвалу, изиђоше на гору Маслинску.

Obrati pažnju Oče na 23. ja ovde vidim njih jedanaestoricu!!! takodje obrati pažnju na 26. I tu ih vidim jedanajest.  Jedan mi manjka u odlučujućim momentima :) 

Један од 12. Сви су укључени. Није рекао једини од 12 који умочи. Текст разумева једног (εἷς) не јединог (монос). Сви умачу. Такође, текст не говори да је Јуда испарио. Зато природно наставља: пише из ње сви (πάντες). Не каже, пише сви осим Јуде. А био би добар моменат да се то нагласи, мислиш? Зашто не нагласити ако се ми данас око тога препиремо?

18 један од вас који САДА једе са мном (εἷς ἐξ ὑμῶν παραδώσει με, ὁ ἐσθίων μετ’ ἐμοῦ), се само понавља у 20! Јер је то јудејски начин изражавања, само се прецизира и наглашава, тако да имамо један од 12 и умочи у зделу.

На страну све ово, али зашто не узмеш да усагласиш Лукин извештај са овим? Објасни ми како излази из Луке да се Јуда није причестио? 

Подели на овим сајтовима

7 hours ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Da naravno, to je i moja pozicija ali ja sam se pitao gde je Crkvi temelj i koren ovakvog posta i pri tom je više manje ipak uslov za Pričešće.

Pa sam spomenuo Tajnu Večeru i 12 apostola kojima Hristos nije uslovljavao ništa iako je naprimer jedan od njih Juda u svom srcu već načinio izdajstvo. Dakle bezuslovno ustanovljeno Pričešće od samoga Hrista, danas nije više bezuslovno. Zašto nije, jer ako ne postiš, ti si neposlušan Crkvi ako si neposlušan odlučuješ se od Crkve i nemaš blagoslov za Sveto Pričešće. Nije šija nego vrat.

Post je podvig i ljubav i nikako ne bi smeo biti uslov. Takodje sa druge strane onaj ko veli post nije dobar, post mora da se zabrani, zlo čini!

Сад се мало боље разумемо. Мислим да је разлика у томе што кад ја кажем да ако си непослушан да се одлучујеш, ја на то не гледам као на казну, у смислу, ниси постио е сад нема да се причестиш, него као самоодлучивање. Цела Црква пости, а ти не постиш, онда си се самоодлучио. Ти се издвајаш из заједнице. Као што, на пример неко ко не долази у Цркву него "сваке преступне" у ствари и није Хришћанин, а кад дође он се опет присаједињује Цркви. Или када се човек исповеда, па молитва каже "присаједини га Цркви" зато што се грехом човек од ње одваја.

Отац Зоран вели да су стихијски уведени постови, неспорно, али тако је како је. И сад је то регулисано Типицима који су на неки начин израз нашег заједничког договора кроз прихватање. Управо кроз то ја и видим да је пост подвиг и љубав и наша жртва јер је такав наш договор. Ни мени се не пости, нарочито Апостолски пост кад је дужи и од Св Четрдесетнице. То ми није нормално. Али ако не постим ја онда искачем из оквира, искачем из Цркве, а хоћу да будем у њој и да се причешћујем Христом. Ни то није нормално стање. 

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...