Jump to content
Sign in to follow this  
ribar

Протестантске "цркве"

Rate this topic

Recommended Posts

Хвала Дарко, ма колико смешно деловало, има доста интелектуалаца који читају његова дела...по мени једна од опаснијих секти  bighugbighug

Него, ово ме врло интересује... о њему је доста причао психолог (у то време сектолог) Вукадин Цветановић. Међутим, начуо сам после да је и он био у некој спрези са њима или нешто слично...

Ако имаш податке везане за тог човека, молим те пошаљи.

Доктор Вукадин Цветановић је, заправо, психијатар а не психолог. Треба имати на уму да је он први покретач праћења проблематике секти крајем осамдесетих и до средине деведесетих, при храму светог Александра Невског уз благослов свјатејшег патријарха српског блажене успомене господина Павла. Доктор Цветановић кога лично познајем и с којим сам сарађивао у то време, као и већина "пионира" у разним областима, био је ГЛАВНА МЕТА свих могућих секташких напада. Највећи удар је био на редакцију часописа БЕОГРАДСКИ ДИЈАЛОГ који је при овом храму излазио (ту је било и политичке позадине због добро познатих веза ЈУЛ-а и Трансценденталне медитације). Доктор Цветановић се, након овога, углавном из здравствених разлога повукао из било каквог јавног бављења проблематиком секти. Колико знам, ужива у пензији и држи приватну праксу. Све гласине треба игнорисати, оне су природна последица која прати свакога ко се озбиљније бави сектама, а доктора треба препустити његовом, више него заслуженом одмору. Ја сам био лични сведок који може да потврди колико је доктор Цветановић жртвовао себе за ту ствар.

Хвала Андреје  greengrin

Добро је да је тако и да су то само гласине, мене је исто било чудило. Није ни чудо када човек ради на том пољу...

Сећам се када је професор Цветановић гостовао у нашој средњој школи, ми деца, смо га са пажњом слушали и сећам се када је рекао да је Литургија најбоља одбрана од секти (сувишно је да напомињем да ја тада нисам ни знао шта је Литургија)

Имам све бројеве Београдског дијалога, преко њих сам упознао неке сјајне ауторе и борце за сузбијање секти, као што је професор Александар Дворкин из Русије  confused

Надам се да ћете успети окачити у пдф-у све бројеве часописа, да људи имају користи  0405_feel

Хвала Андреје  0405_feel

Добро је да је тако и да су то само гласине, мене је исто било чудило. Није ни чудо када човек ради на том пољу...

Сећам се када је професор Цветановић гостовао у нашој средњој школи, ми деца, смо га са пажњом слушали и сећам се када је рекао да је Литургија најбоља одбрана од секти (сувишно је да напомињем да ја тада нисам ни знао шта је Литургија)

Имам све бројеве Београдског дијалога, преко њих сам упознао неке сјајне ауторе и борце за сузбијање секти, као што је професор Александар Дворкин из Русије  :)

Надам се да ћете успети окачити у пдф-у све бројеве часописа, да људи имају користи  :drugarstvo:

Ако су ти при руци брате, свима ћеш учинити огромну услугу ако их скенираш и поставиш на 4shared или негде. Сигуран сам да ти нико неће замерити...

Imam sa njima iskustva, i za malo da ne postanem jedna od njih

Slava Bogu što nisam! Ma daleko im lepa kuća.

Često dele neku knjižicu sa izvodima iz Svetog Pisma, na kojoj se nalazi pečat sa nazivom njihovog hrama, što može da zbuni onoga ko ne zna mnogo o njima a ni o našoj crkvi (što je bio moj slučaj).

Njihova organizacija Gideoniti deli Novi Zavet u prevodu prof. Emilijana Čarnića, što je zbunjujuće za obične ljude. Jedno vreme su po Beogradu čak prikazivali film "Isus" po Jevanđelju po Luki, sa nadsinhronizacijom glasovima naših poznatih glumaca. Taj film se ponekad može gledati na nekim našim lokalnim TV stanicama.

Vrlo slično govore pravoslavnoj teologiji, ali tek kada se dođe do teme poštovanja ikona, svetitelja ili relikvija se može uvideti razlika.

Ljudima pristupaju sa pričom o Hristu koji je ljubav, za koga nije potreban posrednik, (sveštenik, Svetitelj), da mi sami treba da se molimo Hristu i da će On odmah pomoći. U knjigama navode primere onih koji su ozdravili svojom verom (iz jedne knjige mi je ostalo u sećanju priča o ženi koja je toliko verovala da je svoje naočare bacila u more i izlečila svoju dioptriju).

Bogosluženja su im vrlo živa, "vesela" i podsticajna, ali mora se upozoriti na efekat takvog osećaja. Sa prvog njihovog bogosluženja na kome sam bila izašla sam sve drhteći kao da imam temperaturu i da mi je hladno. Vrlo neprirodan i neprijatan osećaj! Kada sam pitala osobu zbog koje sam došla tamo kakav je to osećaj, ona mi je odgovorila da je to delovanje Svetog Duha! Kakva razlika od mira koji se oseti pri Liturgiji!

A šta kažeš na pesmu:

Sve Isusu ja sam pred'o

Ja predajem sve

Ja predajem sve (samo deo teksta, i to refren koliko mi se čini)

Поздрав

налетио сам на неко предавање извесног др Валтера Фајта,који се представља као ауторитативан тумач Писма.

У предавању Мистично царство смрти износи свакојаке тезе,па бих волио,ко има времена да погледа,да прокоментарише његове теорије и закључке.

Ako vas mrzi da pogledate predavanje radi se o tome da dr Valter Fajt tumači određene citate iz Pisma u težnji da dokaže da od onog momenta kada čovek umre njegova duša tone u neku vrstu sna i čeka vaskrsenje mrtvih u takvom stanju.

Ako vas mrzi da pogledate predavanje radi se o tome da dr Valter Fajt tumači određene citate iz Pisma u težnji da dokaže da od onog momenta kada čovek umre njegova duša tone u neku vrstu sna i čeka vaskrsenje mrtvih u takvom stanju.

Писмо, ах Писмо! Тумачење! Па још и са силом доказивања!

Па да то је Библијска порука о души (душа=живот), и тако верују неки на овом форуму укључујући и мене, док већина прихвата платонистичко учење наспрам Библијског. Платонистичко схватање душе је упало у Цркву доста касније, и дошла је из паганизма преко платонистичке философије... Али што помену Игњатије ти протестантски секташи у својим учењима имају много више кукоља него жита, тако да није нешто нарочито корисно слушати њихова предавања...

Па да то је Библијска порука о души (душа=живот), и тако верују неки на овом форуму укључујући и мене, док већина прихвата платонистичко учење наспрам Библијског. Платонистичко схватање душе је упало у Цркву доста касније, и дошла је из паганизма преко платонистичке философије... Али што помену Игњатије ти протестантски секташи у својим учењима имају много више кукоља него жита, тако да није нешто нарочито корисно слушати њихова предавања...

Дакле пошто учење Цркве личи на платонистичко,погрешно је.

Самим тим ми смо у заблуди јер поштујемо светитеље као заступнике пред Богом,јер су они "успавани" и тренутно је њихова личност "изгашена".

Дакле пошто учење Цркве личи на платонистичко, погрешно је. Самим тим ми смо у заблуди јер поштујемо светитеље као заступнике пред Богом, јер су они "успавани" и тренутно је њихова личност "изгашена".
Па није то учење цркве, у Символу Вере пише верујем у васкрсење мртвих, а не нешто друго и васкрсење мртвих је учење цркве - у то је обавезно веровати, а веровање у платонистичко виђење душе је сувишно (и по мени погрешно), али небитно. Нисмо у заблуди, зато што поред васкрсења мртвих верујемо и у живот будућег века, како се и каже у Символу Вере верујем у васкрсење мртвих и живот будућег века, а Будући Век је Есхатон, када је крај времена и тада више нема просторно-временских препрека, због чега наше молитве могу чути они коју су у Царству са Богом, иако су они у односу на нас у будућности (ми у односу на њих нисмо, јер тада наступа преображење твари и нема више таквог простора и времена као што га ми познајемо, што се види и са васкрслим Христом, када је пролазио кроз зидове, био на више места у исто време појављивао се и нестајао итд. а све то са својим материјалним, човечијим, васкрслим и преображеним телом ).