Jump to content
Sign in to follow this  
JESSY

Како пребродити периоде хладноће вере

Recommended Posts

”И шта још да кажем? Јер ми не би достало времена кад бих стао казивати о Гедеону, Вараку, Самсону, Јефтају, Давиду, Самуилу и о другим пророцима. Који ВЕРОМ победише царства, чинише правду, добише обећања, затворише уста лавовима, угасише силу огњену, утекоше од оштрица мача, од немоћних постадоше јаки, бијаху силни у рату, поразише војске туђинске.” (посланица Јеврејима 11, 32 – 34)

Да ли сте некад прошли кроз период губитка вере и празнине у души? Ја јесам. Не ради се о томе да сам сумњала у спасење које нам даје Господ Исус или да сам сумњала у истине Светог Писма (Библије). Али много пута су ми се дешавали периоди кад је све у вези вере и Бога постајало бледо, хладно и беживотно.

То је позната нестабилност душе са којом свако од нас повремено мора да се бори. Свети Оци кажу да су то периоди када Бог уклања благодат од нас, да би нас краткотрајно тестирао како ћемо се понашати без помоћи Његовог благодатног присуства.

Један од таквих периода је када искушавамо смрт блиске особе. Иако знамо да је та душа прешла у вечни живот, иако верујемо да ћемо се једног дана опет видети, по Христовом обећању, душа остаје празна и хладна. Потребно је живети дан за даном и носити се са тугом, која поништава све остале доживљаје у души.

По некад ми се дешавало да помислим; ”Он је отишао и можда га никад више нећу видети.” Кад се то деси, онда морам да проповедам Јеванђеље самој себи.Свако од нас некад дели Радосну Вест Јеванђеља другима, али најчешће је мора проповедати самом себи.

По некад проповедам самој себи док се возим у колима; ”Слушај сад; Господ Исус Христос је умро на крсту и у трећи дан је васкрсао из мртвих. Он је рекао – Ја сам васкрсење и живот. Који верује у мене и ако умре, живеће…..а ја ћу поново видети вољену особу на оном свету.” Ето то бих рекла себи. И трудим се да верујем у то и да стално подсећам себе на Христово обећање живота у вечности.

Моја нада је у Речи Божијој, у Његовом обећању и у Господу који ће ме спасити вечне смрти. Ја се надам да је и ваша нада у Њему.

Ми ћемо сви пролазити кроз периоде хладне вере у животу и то ко зна колико пута. Када кроз то будете пролазили, трудите се да охрабрујете себе у вери у Божија обећања. Верујте у њих, јер Бог не може да лаже и све што је икада обећао, испунио је. Трудите се да се и на силу охрабрујете у вери, све док период хладноће у души не прође и док светлост Божијег присуства поново не засветли у вашој свакодневици.

Никада не би требало да постављамо своју наду у друге људе, чак ни у периодима хладноће вере.

Не би требало да постављамо нашу наду ни у ствари.

Морамо научити како да СВУ своју наду положимо само у Бога. То је оно чему нас Бог учи у Библији, у Псалму 42, стих 11; ”Што си клонула душо моја и што си жалосна? Уздај се у Бога јер ћу га још славити, спаситеља мојега и Бога мојега.”

Храбрење у вери ће нам дати снаге да пребродимо периоде хладноће вере у души и да наставимо даље.

http://svetatrojicaroterdam.com/како-пребродити-периоде-хладноће-вер/

Безброј пута пређено. И ту није крај,вероватно ћемо бити с времена на време тестирани док год смо у телу.

Неко ће бити кушан болешћу, неко смрћу ближњих.. има разних васпитних прутева.

Сећам се својих почетака у вери. Ухвати ме сумња пред примање Светих Тајни.

Неке дечје болести морале су да посете сваког од нас.

Свака значајнија криза у вашем животу може пољуљати вашу веру у Бога. А са друге стране, управо ваша вера и поверење у Христа, могу вас најбезбедније провести кроз животне кризе и невоље.

Цар Давид је, након преживљеног великог губитка, укључујући и губитак детета, написао у Псалму 27, стих 13; ”Верујем да ћу видети доброту Господњу на земљи живих”. И даље је веровао да ћу му Бог дати још пуно добра током земаљског живота. Јасно је да би цар Давид врло тешко преживео животне ударце да није имао веру у Бога.

У животним периодима када имамо утисак да је живот грозан, кад све изгледа безнадно и црно, важно је веровати да је наш Бог добар Бог. Чак и када се све одвија натрашке и по вашем мишљењу сасвим погрешно и неповољно, верујте да вас Божија доброта може превести кроз све те невоље.

Верујте да је Божији план за ваш живот много већи од те невоље кроз коју пролазите. Након тога ћете се уверити  Божију милост, па ћете моћи сведочити другим људима око вас о Божијој доброти и помоћи,  када буду пролазили кроз животне кризе. Тако можете помагати другим људима да ојачају своју веру.

Како долазите до такве вере у Бога, коју успевате задржати и када је тресу и проверавају животни проблеми и кризе?

Свето Писмо нас подучава да постоји једна ствар која нас подучава таквој вери.Вера долази од познавања Божије Речи, од познавања Библије, Светог Писма.Вера у нама посебно процвета  када је заливамо благодатним Божијим поклонима, које добијамо на Светој Литургији. Дакле, познавање Светог Писма и посећивање Светих Литургија.

Ако добро познајете Свето Писмо, можете имати велику веру. Ако мало познајете Свето Писмо, имаћете много мању веру. Ако уопште не познајете Свето Писмо, нећете ни имати веру.

Да ли знате да је у Библији записано 7.000 Божијих обећања, која је Бог обећао сваком човеку, ако Га буде служио. Ако не познајете та обећања, како ћете их тражити од Бога??

Ако желите да учврстите своју веру тако да се можете борити са повременим мучним животним недаћама, потрудите се да упознате Свето Писмо тј. Библију кроз читање, изучавање, анализирање и размишљање.

http://svetatrojicaroterdam.com/текстови/