Jump to content
Млађо

Секс и трудноћа

Rate this topic

Recommended Posts

Па према групи светих отаца који имају строжије богословствовање о брачним односима сврха сексуалног спајања је формирање потомства. Чим је жена у другом стању у контексту претходног става сврха секса је телесно уживање, а то је грех. И ово за дојење се исто помиње. Давно сам читао да поједини старци кажу да се због тога (секса у трудноћи) рађају блудна деца.

Знам да је реч о врло интимној ствари, па је незгодно да брачници причају о томе, али они су више позванији да причају о томе, него пустињаци који (не искључујем ту могућност) могу имати деловањем Духа Светога исправне ставове по овим питањима.

И ево... разлог покретања теме је већ плодоносан. Неки нису на то ни обраћали пажњу... Драго ми је...

mislim da je pogrešno !

pa šta ako je telesno uživanje ?

ili da se "zabrane" i ostala telesna uživanja ? (a , ima ih ...)

nego šta li kaže OL - moderator  na ovu temu  U VREME POSTA  ... pitam se ...

ili aga pije mleko ...

Овдје је ипак тема трудноћа! тако да то да ли се неко преједа мислим да није баш толико везано, али ово о чему је ријеч је заиста на штету дјетета. Ја имам троје дјеце и у браку сам и мислим да живот који жена у себи у својој утроби носи је свет и не смије да се прља. Знам случајеве кад жена прокрвари због тог односа па и још горег. данас жене углавном одржавају трудноће ријетке су које се лако порађају и лако носе дијете.... А зашто? Шта мислите? Колико њих би само да бар неко роде.... а толико их изгубе.... Онај ко има сад трудну жену нек размисли о томе и она која носи живот нека размисли.... Просто, ко је позванији од Светих Отаца????? да ли људи који стално мијењају партнере, који више немају у себи осјећај светости неког чина а о љубави између мушкарца и жене, а да то није страст, да не помињем....Све је наравно дозвољено сви имамо слободну вољу па ко хоће нека га .... али није нам све на корист...

Али не рече какве су последице на дете чија је мајка имала секс у трудноћи? Чисто да знамо, ја нисам чула за то.

kao prvo,mislim da je sve stvar dogovora supružnika,kao što reč djomla....

kao drugo, ne može neki otac pa bio on i svetac da kategorički tvrdi da je nešto obavezno onako kako on kaže...ja sam siguran da svetitelji nemaju takve stavove,generalno gledano...tome su skloni ljudi koji svaku izjavu nekog svetitelja tumače kao dogmu...

kao treće,slušajte oca justina... on kaže- treba videti sveto pismo,tamo piše sve... vidi pod prvo

i kao četvrto,postoje stvari o kojima se ne priča...  0104_cheesy

telesna ljubav izmedju supružnika nema punoću koju ima ljubavna zajednica sa Bogom... u ovom svetu mi se i sa Bogom stalno iznova sjedinjujemo kroz pričešće zbog nesavršenosti i pale prirode... zar nije onda logično da se i sa svojom ženom suprug često sjedinjuje radi punijeg odnosa,kolko je to moguće... naravno,sve uz dogovor  klapklap

tema jeste škakljiva ali je bitna.... i komentar o postu nema veze sa pravoslavljem...nismo mi roboti koji kad počne post ulaze u drugačiji režim funkcionisanja... mi smo Hristova slobodna deca...doduše ne deca Samerhila ali deca...kao takvi možemo kroz Hrista pričati o svemu uvek...vreme je da se Crkva otvori i prema ovakvim temama... pod svakim krovom besni rat polova a seksualna energija se ili potiskuje ili se pogrešno usmerava..ovo tvrdim iz ličnog iskustva...  monah ima dužnost da sublimira seksualnu energiju tj. da je kroz Boga preobrazi u duhovnost i ljubav ka Bogu i bližnjem...oni koji nisu monasi imaju dužnost da je usmere na pravi cilj i da znaju kada i kako da to rade....

možda zvučim frojdovski ali verujte mi da nisam u tom fazonu...  :drugarstvo:

Па према групи светих отаца који имају строжије богословствовање о брачним односима сврха сексуалног спајања је формирање потомства. Чим је жена у другом стању у контексту претходног става сврха секса је телесно уживање, а то је грех. И ово за дојење се исто помиње. Давно сам читао да поједини старци кажу да се због тога (секса у трудноћи) рађају блудна деца.

Знам да је реч о врло интимној ствари, па је незгодно да брачници причају о томе, али они су више позванији да причају о томе, него пустињаци који (не искључујем ту могућност) могу имати деловањем Духа Светога исправне ставове по овим питањима.

И ево... разлог покретања теме је већ плодоносан. Неки нису на то ни обраћали пажњу... Драго ми је...

Da ne bude zabune, upascu ovde samo na kratko: Crkva naravno dozvoljava odnose koji nemaju za cilj radjanje dece, jer, kako vele Oci, sluze kao lek protiv bluda i preljube, po reci apostola "ne zabranjujte se jedno drugom, osim u vreme posta i molitve"...

Kakvo bi inace bilo opravdanje stupanja u brak, ako su odnosi namenjeni iskljucivo radjanju, i sta sa onima koji ne mogu da imaju decu?

Ova dakle, rec, da su odnosi iz uzivanja greh, ne stoji nikako...

Sto se trudnoce tice, naravno da je besmisleno stupati u odnose, jer zena je u drugom stanju, i sva se usmerava na negovanje i cuvanje novog zivota... kako i Oci vele, zena u takvom stanju, noseci bebu, svoje stanje duha neprestano prenosi i utiskuje na bebu... ako se ljudi ne uzdrze u trudnoci, ne znam kad ce onda...

Dragan braco i sestre postoje mnoga preterivanja na tu temu. Posto sam se mlad ozenio (21) znam da

je izuzetno tesko da se i covek i zena suzdrze u nekim situacijama jer tad ljubav prosto izbija, a takodje

i strast. Tela sva gore od zelje jednog za drugim tako da je o suzdrzavanju vrlo tesko govoriti. U poodmakloj

trudnoci zena sama oseti kada vise nije za to i to je to.

Medjutim kada ljudi formiraju porodicu posle 35 godine, naravno da im je lakse da se suzdrze. To nije samo

zbog mentalnog sklopa mozga vec i zbog umanjene fizicke, dakle strasne, potrebe. Sve u svemu, lakse

je ljudima u poodmaklijim godinama da se suzdrze nego mladim ljudima koji rano udju u brak sa voljenom

osobom. PS: Ako nekog ne volis dovoljno mozes vise i da se suzdrzis.  :drugarstvo:

bravo pajko... vidi se da je iz iskustva...

Ako nekog ne volis dovoljno mozes vise i da se suzdrzis.

samo se sa ovim ne slažem... nekad može biti i da baš što ga više voliš više se suzdržavaš...ako to toj osobi znači

samo se sa ovim ne slažem... nekad može biti i da baš što ga više voliš više se suzdržavaš...ako to toj osobi znači

Meni se to nekako i podrazumeva, bar sam tako razumela  :drugarstvo:

баш тако

[quote author=W.A.Mozart link=topic=5021.msg137156#msg137156 date=126985915

Ako sam dobro razumeo... Brate to sto ti kazes moze da partner okarakterise i kao tvoju sebicnost.

Mozda toj osobi seks u nekom trenutku toliko znaci da ti kao partner, i kada ti nije do toga, pokusas

pa kako bude. Uglavnom ce voljena osoba to vise da ceni nego da kazes:"Ne mogu boli me glava"

ili iz nekog drugog razloga. Duzan si kao covek da pokusas da usrecis zenu i obrnuto.

...

Љубав познаје и уздржање и неуздржање, а блуд познаје само себичну потребу за привременим задовољењем страсти...

Парафразирам своју мисао из Мојих размишљања 6.