Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Kirito

Da li je opasno citati magijske i okultne knjige?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Znam da je tema malo skakljiva ali me bas interesuje.Jako sam radoznao po prirodi i pored svega ostalog volim i da citam knjige iz drugih religija i da ih sagledam iz pravoslavnog ugla.E sada,slucajno sam na internetu naleteo na te okultne i magijske knjige tipa "Grimorium Verum" i "Lemengton Clavicula Salmonis"(Manji Solomonov Kljuc) i druge.Te knjige imaju simbole,znakove,opise i detaljna uputstva za prizivanje raznih duhova,sila(tako pise) i originali datiraju iz 11. veka najranije potvrdjeno ako se ne varam,jer su u vecini prepisivane na duze staze.Iz tog razloga mene zanima bas zato sto su toliko stare i misticne sta tu sve ima da se procita.

E sada,da li je opasno samo citati ili prelistati takve knjige iz znatizelje posto imaju dosta znakova nekoh duhova demona,a i bukvalno reci na nekim nepoznatim jezicima i uopsteno obreda u detalje.Da li samim citanjem mogu da navucem neku bedu na sebe,pogotovu kao pravoslavni hriscanin.I kakvo je misljenje vas clanova o ovome?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Pa rekao bih ne. U znacima nema nista sustinsko sto cim pogledas otvaras portal ka paklu iz kog se izmigolje demoni, kao u filmovima. Znaci crtez ko crtez. 

Osim sto ti se mogu javiti tripovi kao kod horor filmova i prica, kao sto je meni znao da pucketa parket pa sam tripovao da neko hoda, ali to nema veze sa knjigom. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ti znakovi sami po sebi ti nista ne mogu, kao ni bilo kakvi spisi takve vrste. Ono sto ti moze naskoditi je tvoj licni odnos prema tome. Kakvi su istinski motivi kojima bi pristupio citanju takve literature, to je nesto sto moras sam sa sobom da rascistis, zato i imamo savest, to ce ti ujedno reci da li je u redu da sada citas to ili ne. Ako te vodi bilo kakva opsesija, makar ti to delovalo kao naivna radoznalost, bilo kakvo stanje za koje bi sam sebi morao da priznas da vlada nad tobom onda nikako ne bi trebao da citas te knjige, bar za sada ne. Ako bi te knjige citao cisto literarno kao sto bi citao neki udzbenik matematike ili hemije naravno da ti se nista ne bi desilo, posto "to" ne funkcionise na takav nacin kako to Holivud idiotski prikazuje. Medjutim ako tim knjigama pristupis sa nekom opsesijom vec si nadrljao ne zbog tih simbola i chantova nego zbog same opsesija koja bi bila jedina magija koju si bacio sam na sebe. Tako su se mnogi zeznuli i sa sahom i sa matematikom i sa muzikom i video igrama, omadjijali su sami sebe simbolima tih oblasti ali ne zato sto su ti simboli od djavola nego zato sto nisu savladali svoju strast koja ih je terala da sve svoje zivotne energije fokusiraju samo na tu oblast a rezultat toga je skoro uvek ludilo, veceg ili manjeg stepena.

Ima primera gde su ljudi u kasnijim godinama bogoslovskih studija napustali studije i samu veru zbog opsednutosti takvom literaturom a ima i primera gde su takve knjige bukvalno uputile ateiste na hriscnasku veru. Sve u svemu  nije igracka ali nije ni nikakva babaroga koja sama po sebi deluje na ljude i okolinu uopste.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Tako su se mnogi zeznuli i sa sahom i sa matematikom i sa muzikom i video igrama, omadjijali su sami sebe simbolima tih oblasti ali ne zato sto su ti simboli od djavola nego zato sto nisu savladali svoju strast koja ih je terala da sve svoje zivotne energije fokusiraju samo na tu oblast a rezultat toga je skoro uvek ludilo, veceg ili manjeg stepena

Морам да се скинем са интернета сместа.   :(

:ani_biggrin:  

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@@Kirito, Za nekoga da, za nekoga ne.

Zavisi ko pristupa, i kako, tim knjigama. Zapovest je da se jeretičke knjige ne čitaju, to je disciplinska mera Crkve iz bojazni da dovoljno neutemeljeni u veri ne skrenu sa puta, teolozi i duhovnici se bave i izučavaju jeretičke knjige.

Teološkim dijalogom, ili ekumenizmom, se bave oni koji su dovoljno obrazovani da to mogu da čine.

Sve je po meri duhovnoga rasta, nije sve za svakoga, neko je obučen i spreman da se bavi odredjenim problemima, neko nije i taj neko treba da se kloni konkretnog problema.

Problem će biti ako iz znatiželje kreneš da prizivaš duhove :)

Iz lične procene tebe , na osnovu tvoje poruke, mislim da je najbolje da batališ tu knjigu. Ništa korisno i spasonosno nećeš naučiti.

Bolje je čitati o stracu Porfiriju Kavsokalivitu :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Naravno da je opasno! Možeš poprimiti i nesvesno "duhovni kod" tekstopisca koji se ne mora pokazati odmah. Ali to seme raste! Bez tesne saradnje sa duhovnikom ništa ne treba uzimati zdravo za gotovo. Uostalom jedna od Crkvenih devet zapovest (predatih nam ko zna kad - ima ih u crkvenom kalendaru) zabranjuje čitanje jeretičkih (dakle i okultnih) knjiga! To Crkva nije predala bez veze; blagodareći Duhu Svetom zna šta govori i zašto govori! 

Ako neka štiva (uglavnom teološka i istorijska) čitaš radi širine znanja, opet po preporuci merodavnih lica, to je OK ...ali da si radoznao pa da malo "zvirneš" u sumnjivu literaturu to nemoj ...jer duša je važnija od svih blaga sveta a lako se pomuti i pomrači. I ne primetiš a već nisi ni za šta. 

Drži se Jagnjeta! Ako smo već toliko ozemljeni i mucavo crkveni...onda je, izuzev Jevanđelja, pravo štivo Alan Ford, Umpah Pah, Zagor, ..oni ne mogu da ti od srca naprave smetlište i razvalinu. Đavo je zajeban igrač; ne treba se mnogo naginjati kroz prozor ...možeš da ispadneš pravo njemu u ruke ..onda je gadno. Drži se Crkve ..ako si Crkven!? Drži se običnih svakodnevnih stvari, druženja sa ljudima, poštovanja ličnosti bez nacionalnih predznaka ... i koliko je moguće molitve. Preko toga je sve igranje na žici.

Radio sam dvadeset godina kao crkvenjak; bio sinodski trpeztarac sredinom 80-ih. Upoznao mnoge velike ljude u tom periodu ali i video svašta što ne želim nikome - zato uzimam sebi slobodu da ti kažem ...nemoj ići preko nekih granica. Nemoj misliti da srce ne može biti ranjeno nekim tekstom (ili filmom, pesmom) a da posle nekog vremena taj virus koji ti se useli u dušu ne počne da te razvaljuje iznutra i  razboljeva na sve moguće načine: da postaneš neprijatan pred ljudima, nervozan, gnevljiv, rastrojen, nesposoban za razgovor, sujetan i uobražen. Nije se šaliti sa tim stvarima. 

Bolje je poslušati Crkvu "jeretičke knjige ne čitati" nego godine provoditi u agoniji učeći iz sopstvenih grešaka.

Srdačan pozdrav

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Moja koleginica sa posla kada je otkrila da joj sestra čita nekog Kroulija i počela da "ludi" uzela lepo te knjige na gomilu pozvala sestru i pred njom ih spalila.

Sestra naravno prvo u histeriju a onda sa vremenom se povratila. Upoznao sam je sada je normalna. Metod je bio drastičan ali i problem je bio drastičan. Umeju te knjige lako da zavedu i treba biti oprezan.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

А што би читао то? Мени звучи екстремно досадно... Поред свих лепих и корисних ствари које могу да радим.

Sent from my iPad using Tapatalk

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@Dejan,Ja sam mislio to samo onako povrsno da citam iz ciste znatizelje.Ja sam utemeljen u pravoslavlju,a ovaj tip knjiga iako je jereticki nije religijski.Eto iskreno malo sam prelistao ovaj "Manji Solomonov kljuc" i ono u principu to je knjiga bez price.Ima tj. samo jednu pricu,tj. mit kako je Solomon na mistican nacin uspeo da zarobi 72 zla duha u veliku mesinganu posudu i bacio je u neko jezero sta vec,pa su to nasli drevni vavilonci i otvorili i sve ih oslobodili i nekima se i molili.Elem zvuci bajkovito.Zato mi je i interesantno jer sam ljubitelj fantastike i misterije.

I sada tu pored te price na jednoj strani nema nista vise osim tacnog opisa kakp sam napraviti takvu posudu i kako iscrtati znakove i zastiti se i kako prizvati ovih 72 na specifican nacin radi materijalnih dobara u vecini.Barem koliko sam video.

Problem je u tome sto iako to citam onako kao zutu stampu malte ne imam strah da i ako u mislima izgovaram te neke reci prizivanja,dok citam mislim to je beizbezno i da tako ne navucem neku bedu na sebe.

Na nekim forumima sam citao da ljudi koji su se igrali sa ovakvim knjigama,narocito ovom,uspevali su da dobiju nesto materijalno,ali im se odrazilo na neki gubitak u porodici ili nesrecu uopste.Mozda je to sve glupost i praznoverje,ali ipak sam zato prekinuo da citam i ovde postavio pitanje da vidim kako ljudi iz pravoslavnog ugla gledaju na to.

Inace Dejane procitao sam Suze za svet,a time i dobar deo o Starcu Porfiriju :-)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Zagor

Сећам се једног романа о  Загору, који сам прочитала прилично, прилично давно, и зачудо ми је остао у сећању. Конкретно баш та прича није баш скроз безазлена али у односу на окултне књиге ипак је мала беба , поређења ради нешто  као  ......... нарк.зависници у односу на политичаре / ови први мале бебе у односу на друге  / Није моја мисао, приметио и срочио лепо један наш владика.   :smeh1: 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Сећам се једног романа о  Загору, који сам прочитала прилично, прилично давно, и зачудо ми је остао у сећању. Конкретно баш та прича није баш скроз безазлена али у односу на окултне књиге ипак је мала беба , поређења ради нешто  као  ......... нарк.зависници у односу на политичаре / ови први мале бебе у односу на друге  / Није моја мисао, приметио и срочио лепо један наш владика.    

Ma lupio sam "Zagora" u nabrajanju nečega za šta mislim da je "manje zlo" ako već ne možemo da se odmaknemo od  loših stvari i utisaka. Možeš da ga izbaciš i staviš Vini Pua ili bilo šta ...svakako su to bezazlenije stvari od kojekakvih "treće oko" ili neskrivenih vražijih opsenarenja kroz okultizme, odvratnu muziku po kojekakvim klubovima ..čak najdirektnijih smradnih kultova kakvih već ima i po Beogradu

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
А што би читао то? Мени звучи екстремно досадно... Поред свих лепих и корисних ствари које могу да радим.

Јао Гризли, па наравно поред свих оних лепих пејзажа и природних лепота којима си ти окружен , никоме не би пало на памет.   :smeh1: 

Да  сам на твом месту  ја  бих и на молитву заборавила. :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...