Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Дијана.

Mjera, rasuđivanje, razumna kontrola i sloboda

Recommended Posts

U čemu je vrlina umjerenosti u praktikovanju naše slobode razumnih bića, od Boga nam date, da promišljamo i odlučujemo o svom životu? Težnja za kontrolom nije samo sklonost i osobina, nego je i pokazatelj odgovornosti i razuma. Ona naravno postaje negacija samog života i slobode ako je pretjerana. Naša sloboda i naša odgovornost se pokazuju na liniji kontrola- prepuštanje događanjima. Možda onaj ko radije kontroliše, teži da preuzima odgovornost za događanja, a onaj ko se radije prepušta sithiji, radije prepušta odgovornost drugome i Bogu? Težnja za kontrolom sebe, svog ponašanja nastaje i iz straha, i želje da se čovjek zaštiti od realnih ili umišljenih opasnosti. Ako je pretjerana, guši samo izvorište radosti i života. Ali ne može se reći ni da je samo i  uvijek negativna, nego podrazumijeva i razumno predviđanje i upravljanje svojim postupcima u skladu sa odabranim etičkim kodeksom. Gdje je granica između gordosti u vidu dominacije sopstvenosti i pažljvog i razumnog prepuštanja događanjima, osluškivanja volje Božje? (Ne u smislu onoga što se trpi, podnosi, tu je prepuštanje volji Božjoj jasno, nego upravo u onome što biramo). U čemu je upravo volja Božja? Da li mi sledovanje svojim porivima i svojoj psihologiji nazivamo voljom Božijom?

Postaviću i par citata iz jednog teksta koji mogu poslužiti na razmišljanje o ovome.

Pronalaženje zlatne sredine između pretjerane kontrole i nekontrolisanog stanja

U Nikomahovoj etici, Aristotel opisuje vrlinu ne samo kao sredinu između dviju krajnosti tj. poroka, nego i kao sredstvo za postizanje dobrog i naprednog života. Ni strašljivi ni drski ne poznaju istinsku sreću, jer ti nedostaci sobom donose druga iskušenja i muke. Jedino hrabri mogu da dočekuju i nevolje I mir na način takav da može biti od pomoći i njima i drugima. Radi se o tome da treba imati mjeru. Ovo Aristotelovo učenje prihvatili su i Oci Crkve poput Vasilija Velikog, Sv. Grigorija Niskog, Sv. Dorotej iz Gaze, da navedemo samo neke. Na primjer, Sv. Vasilije piše: “Ispravni srcem imaju misli koje ne naginju ni prekomjernosti ni manjkavosti, nego su usmjerene prema sredini koja je vrlina” (O sedmom psalmu, str. 29b.244d).

U današnjem dobu, psihologija je preuzela mnogo od one oblasti koju je nekad zauzimala etika. Zanimljivo je da je Aristotelovo  (kao i otačko) shvatanje vrline kao sredine i kao sredstva za dobar život ima značaja za našu diskusiju o samokontroli I nedostatku iste. I potpun nedostatak samokontrole kao i njena suprotnost, kruta, nepopustljiva kontrola su nezdravi pristupi životu i prepreke emocionalnom i duhovnom rastu. Radi naše sopstvene dobrobiti treba da otkrijemo “zlatnu sredinu” i provodimo je u našim životima. Pretjerana kontrola postaje okov koji nas sprečava da živimo život, iskusimo radost, i budemo slobodni. I premda je ovo možda bolje nego razularena impulsivnost, to je ipak druga krajnost daleko od snažne ravnoteže i ljepote koja karakteriše vrlinu a pripada Svetima.

Odgovaramo na bogatstvo života svim bogatstvom svog unutarnjeg svijeta što podrazumijva sposonost da sprovodimo kontrolu I sposobnost da pstanemo otvoreni sasud u Božijoj ruci. Ima vrijeme za upotrebu samokontrole kao i vrijeme da se predamo Božjoj ruci dostojnoj povjerenja. Ponekad oboje može jednako biti prisutno u istoj osobi, u tome je ljepota sredine, u tome je ljepota mjere u hrišćanskom načinu života.

Umjesto kontrolisanja svega ili nekontrolisanja uopšte, vjerujući može da zamoli Boga da upravlja onim čime mi ne možemo: “neka bude volja Tvoja”. U toj molitvi, čovjek priziva moć Božiju da upravlja svim stvarima; u toj molitvi, čovjek otkriva slobodu od prinude da kontroliše kao i prinude ka bilo čemu što oslobađa žudnju usljed nedostatka kontrole. Štaviše, čovjek nalazi ljubav koja nije nije ni zagušujuće kruta, niti bezobzirna za posljedice čovjekovih djela. Sa takvom ljubavlju, mi rastemo, mijenjamo se, mi “dosižemo u jedinstvo vjere, i poznanja Sina Božijega, u čovjeka savršena, u mjeru rasta Hristova” (Efescima 4:13).

http://ancientchristianwisdom.com/2016/03/11/finding-the-golden-mean-between-over-control-and-being-out-of-control/?ct=t(RSS_EMAIL_CAMPAIGN)

Од синоћ чекам одговоре на ову тему. :D

Па, шта знам, зависи шта је у питању... Граница би можда била добробит другог и нас, а то такође зависи од мотива...

Gdje je granica između gordosti u vidu dominacije sopstvenosti i pažljvog i razumnog prepuštanja događanjima, osluškivanja volje Božje? (Ne u smislu onoga što se trpi, podnosi, tu je prepuštanje volji Božjoj jasno, nego upravo u onome što biramo). U čemu je upravo volja Božja? Da li mi sledovanje svojim porivima i svojoj psihologiji nazivamo voljom Božijom?

Ne razumem pitanje . :))) Kontrola , samokontrola , Bozija volja , sloboda izbora , robovanje grehu ... Pasivnost ( prepustanje sudbini) , trpljenje nasuprot buntu ... Sam naziv kaze ->Bozija volja je Bozija volja ... Kako cemo mi to da ispitamo i da li nam je to zapovedjeno ... ?

Džudžice: A tek ja... joooj ova mi je rekorder u ignorisanosti... Meni je pitanje zanimljivo, jer sam sklona predviđanju i kontroli i ne volim nepredviđene situacije. Dokle ide naša sloboda, i odgovornost? Šta je volja Božija? Da li pasivnost i slabost nazivamo prepuštanjem volji Božjoj? Da li pretjeranu krutost i dominaciju sopstvenih motiva volimo da upakujemo u npr. poštivanje zapovijesti? Da li naša kontrola znači pretjeranu gordost? Kako naći tu zlatnu mjeru rasuđivanja?

Arso: Šta god učiniš ili ne učiniš, to je volja Božija, dopuštenje Božije... U tome imamo i slobodu i odgovornost... a teško možemo znati da li smo na ispravnom putu..

Божија воља је Царство небеско, што је и наша воља, то знамо. Е, сад, то што смо аутодеструктивни је друга ствар. :D

On 3/15/2016 at 19:14, Дијана. рече

Džudžice: A tek ja... joooj ova mi je rekorder u ignorisanosti... Meni je pitanje zanimljivo, jer sam sklona predviđanju i kontroli i ne volim nepredviđene situacije. Dokle ide naša sloboda, i odgovornost? Šta je volja Božija? Da li pasivnost i slabost nazivamo prepuštanjem volji Božjoj? Da li pretjeranu krutost i dominaciju sopstvenih motiva volimo da upakujemo u npr. poštivanje zapovijesti? Da li naša kontrola znači pretjeranu gordost? Kako naći tu zlatnu mjeru rasuđivanja?

:))

Можда је у овоме болдованом кључ - љубав се не може "заповедити", а имамо ту, двоједну заповест. Е, сад, мислим да и послушност ту игра важну улогу, то је активно "предавање".

Иначе, немам појма. :D

Poslušnost iz ljubavi, aktivno predavanje, sjajno zvuči, kao suprotnost i dominaciji sopstvenog, a i prepuštanju iz slabosti, straha i sl.

Još ono što si rekla, vodič je dobro za mene i za drugog - e pitanje je sad.. da li je dobro za mene dobro i za drugog, i obratno, i koliko je to uopšte objektivno dobro, tj. u skladu sa dobrom i savršenom voljom Božijom, Tu je opet ključno - motivi što si dobro primijetila. A i destruktivni smo, ne samo autodestruktivni...

Тежак задатак си поставила зато и нема одговора.

Мислим да одрастао човек трудом и вежбом треба сам да осети где је граница.

Човек делимично кује своју срећу, обликује живот. :mahmah:

Па, добробит другога је увек смерница, али треба и познавати себе и своје границе и слабости...Пошто је, кажу, пут до пакла поплочан добрим намерама... Па се снађи, мајчин сине... :D

On 3/15/2016 at 19:14, Дијана. рече

Arso: Šta god učiniš ili ne učiniš, to je volja Božija, dopuštenje Božije... U tome imamo i slobodu i odgovornost... a teško možemo znati da li smo na ispravnom putu..

... Ja to tako ne dozivljavam ...

P.s. Ja imam slobodu , a to znaci da mi je Bog dopustio da gresim i da mi je dao mogucnost da se kajem . Bozija volja je za mene sve ono na sta ja ne mogu da uticem , ja to prihvatim i idem dalje , sta god to bilo ... I tako ... zivim po svojoj volji ... Radim sta ja hocu . :)))

Тежак задатак си поставила зато и нема одговора.

Мислим да одрастао човек трудом и вежбом треба сам да осети где је граница.

Човек делимично кује своју срећу, обликује живот. :mahmah:

E baš težak, a uz to i dosadan,,, ko bi razmišljao o apstraktnim stvarima. Ali ovo su životno važne stvari: npr. koliko treba primjenjivati kontrolu-moć-dominaciju u odnosima s ljudima, (porodica, partner, dijete, prijatelji); opet, koliko  je nerazumno sve prepustiti stihiji; dokle je zdrava ljubav prema sebi, i drugome, a kamo manipulacija i sl.; dokle sam čovjek može da kuje svoju sreću i oblikuje život?...

P.s. Ja imam slobodu , a to znaci da mi je Bog dopustio da gresim i da mi je dao mogucnost da se kajem . Bozija volja je za mene sve ono na sta ja ne mogu da uticem , ja to prihvatim i idem dalje , sta god to bilo ... I tako ... zivim po svojoj volji ... Radim sta ja hocu . :)))

Razumjela si ti pitanje, itekako! :D

Неверујући тврде : "човек сам кује своју срећу"

Док верујући веле: "човек предлаже, а Бог одлучује"

А што смо упали у летаргију и пасивност, то смо сами криви.

Падају ми на памет ови наши момци и девојке у пдф за брак. :smeh2:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...