Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Goku

Опет о Хрватима и Србима, мало другачије

Recommended Posts

Још једна тема о Хрватима и Србима, замишљена мало другачије од осталих сличних.
Ако ко има какав примјер, нека постави, чисто мало позитиве, промјене ради.

Хрватски репрезентативац купује семафор најбољем српском клубу

07 март, 2016

Фудбалер Барселоне Иван Ракитић решио да помогне пријатељу Младену Крстајићу и Раднику из Бијељине

Слика са меча Премијер лиге БиХ Радник Младост 1:0 брзо је обишла регију.

Два момчића на прастаром семафору мењају табле са цифрама које се односе на број голова.

Члан елитног ранга државе која претендује да уђе у ЕУ, а семафор из прошлог века.

raja1.jpg

Видео је то и везиста Барселоне, хрватски репрезентативац Иван Ракитић и решио да помогне тренутно најбољем српском клубу у Премијер лиги, четвртопласираном Раднику, који је за викенд поражен од лидера Слободе у Тузли.

И то пре свега због Младена Крстајића, некадашњег репрезентативца наше државе, са којим је играо у бундеслигашу Шалкеу. Крстајић је тренутно председник Радника.

Иницијатор целе приче је Петар СтевићКрстајићев пријатељ, који је о проблему са којим се Радник суочава обавестио Ракитића, а овај обећао помоћ.

ФК Радник је о лепим вестима обавестио јавност путем Фејсбука.

Сјајне вести за Бијељину! Градски стадион у Бијељини ће ускоро добити нови семафор, који испуњава све европске стандарде. Спонзор је ни мање ни више него првотимац Барселоне и хрватски репрезентативац Иван Ракитић. Хвала ти, мајсторе - пише на званичној Фејсбук страници Радника, на којој је приложена фотогафија настала у перидоу када су Крстајић и Ракитић играли заједно за бундеслигаша из Гелзенкирхена.

И један од прошле године:

Хрватски репрезентативац помаже српски клуб, Борац му нуди место које пожели

07 септембар, 2015

Прослављени фудбалер Дарио Срна помаже Шамчане из године у годину

darijo-srna-fk-borac.jpgФОТО: АП

У спортским круговима у Шамцу све теме се своде на последње успехе Борца, али и гест вредан сваке пажње од стране прослављеног хрватског репрезентативца Дариа Срне

Он је недавно Борцу, по ко зна који пут, прискочио у помоћ. Она се огледала у спортској опреми.

– Борац изражава своје задовољство што је Дарио толико добар и велики човек. Очито да није заборавио да његов отац потиче из нашег града, да и данас долази овде да обиђе родбину, да је његов отац био голман у Борцу, касније и тренер мени и мом брату. Ништа наше пријатељство није помутило. Дивни су људи и ничим нису оптерећени. Надамо се да ће Дарио Срна брзо доћи у Шамац, у наш и његов Борац, да буде наш драги гост. Није ово први пут да нам помаже, али чујемо да је одлучио да уз нас остане и у наредним годинама – каже председник Борца из Шамца Ненад Лукић.

Неће му спортски ствараоци из овог дела Посавине остати дужни. Сковали су јединствен план.

– Ми најискреније желимо да Дарио Срна дође у Борац и каже коју функцију жели. Ја бих му доделио највише и најпочасније место. Да то буде док је жив. Заслужио је. Како он, тако и његов отац, цела породица. Нећемо и не можемо да заборавимо сав труд који чини да наш Борац буде све бољи и успешнији. Дакле, наше драге Срне, чекамо вас и увек сте нам добро дошли – подвукао је Лукић.

Добро се добрим враћа…

http://www.zurnal.rs/fudbal/eks-ju/24302/hrvatski-reprezentativac-pomaze-srpski-klub-borac-mu-nudi-mesto-koje-pozeli

I ovo je takav primjer iako ne baš najsrećniji, no, u muci i u nevolji se poznaju junaci i pravi prijatelji.

Danijel i Jovan su prijatelji a Danijel se nije pretvarao da ga ne zna već je sve uradio da ga odbrani.

Ovdje bih mogao reći i ja da mi je par puta u životu sa strane nekih "prijatelja" i od jednog bliskog rodjaka

bilo zamjerano i predbacivano što se družim sa konkretnim Srbima zbog čega sam se na kraju i posvadjao

tako s tim rodjakom da poslije toga više nikad nismo progovorili u životu ni riječi do današnjeg dana.

Ja sam dobar čovjek ali težak na principe, nikom ne dozvoljavam da mi se miješa u takve stvari

kao što je ta s kim ću se ja družiti i koga imam smatrati za prijatelje a koga za neprijatelje.

Da je takvih ljudi bilo više do rata u SFRJ nikad ne bi moglo doći, no, takvi prijatelji su iznimka.

Iz članka:

Jovan i Danijel pričaju da se druže uprkos tome što ima ljudi koji govore da na bi trebalo.
- Znamo se već jako dugo, a ideja da treba da se mrzimo zbog prošlosti je luda.

Obojica smo premladi, nismo učestvovali u ratu i smatramo da se to nas ne tiče - ističe Danijel.

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/napali-su-ga-jer-je-srbin-srpskog-mladica-u-hrvatskoj-pretukli-zbog-pesme/q25trep

Da je takvih ljudi bilo više do rata u SFRJ nikad ne bi moglo doći, no, takvi prijatelji su iznimka.

A iznimka jesu jer većina nažalost i dana danas bira prijatelje prema tim nekim "ključevima"

najčešće rasnom, nacionalnom i socijalnom a ne gleda se na kvalitete te osobe ma ko to bio ili bila.

To je bio slučaj u cijeloj SFRJ gdje su svi "ispovijedali" neko to "bratstvo i jedinstvo" ali se toga držali nisu.

Ovdje su dvije priče o dva tada mlada čovjeka koji su izgubili prijatelje u SFRJ i našli ih medju Česima:

Koliko puta će nas još svijet spašavati od nas samih? Ljudi nikako da utjeraju razum u tu svoju glavu.

Neki se poče iz iskustva tudjeg a neko se ne pouči ni iz tog svog. Nepoučeni istoriju potom opakuju.

Preskočite tu reklamu na Forbesu što vam tamo "padne":

ili obnovite stranu, "referesh" ili se vratite pa načitajte ponovo:

http://www.forbes.cz/cesi-mi-zachranili-zivot-rika-srbsky-restaurater-a-mecenas-veso-djorem/

http://www.pribehylidi.cz/rozhovory/vyhnan-ze-sve-vlasti/

Hrvatski ratni komandant: TOMPSON JE ZLO!

Ratni komandant Specijalne policije u Splitu, Jozo Režić, smatra da je Marko Perković Tompson "zlo hrvatskog naroda" i poručuje da proslavu "Oluje" treba praviti tako da ona ne vređa Srbe.

On je na Facebooku komentarisao najavu gradonačelnika Knina da će i Marko Perković Tompson "uveličati proslavu 'Oluje'", i ocenio da taj vid proslave "pali mase za nove sukobe i ratove".

"Tompson je najveće zlo hrvatskog naroda, prodana duša i oganj smrti koji pali ovaj naš napaćeni narod i silu mu usmjerava u pogrešnom smeru. Najbolje bi bilo tog čoveka diskvalifikovati iz cele proslave", smatra Režić i predlaže:

"Proslavu treba svesti na svečanu akademiju na koju treba pozvati i pravoslavnu braću, da ne kažem Srbe, te tako zajedničkom diskusijom i pričom kroz zabavni program pokazati mladim naraštajima šta je bilo i kako se nije smelo dogoditi...".

Režić ističe da je ovaj vid proslave, na koji se pozivaju mnogi "veliki Hrvati", zapravo njihovo dokazivanje veličine, odnosno, stvaranje veće podeljenosti među narodima.

"Prekinimo proslavu 'Oluje' na dosadašnji način jer to nekome smeta, a ujedno zahvalimo našoj braći Srbima što nam osvete ne čine u turističkoj sezoni. Nije lepo u društvu govoriti: 'E kad sam ja tebe istukao', jer će jednoga dana poniženom pući film i osvetiće se".

Lično, nikada nisam bio u Čavoglavama niti u Kninu na taj dan proslave. U Kninu nisam bio jer mi se taj grad zgadio još u socijalizmu, a u Čavoglave ne želim da idem jer mi se gadi Tompson", poručuje ratni komandant Specijalne policije u Splitu.

http://mondo.rs/a922115/Info/Ex-Yu/Neocekivana-izjava-ratnog-komandanta-iz-Splita-Tompson-je-zlo.html

Hrvatski specijalac koji brani Srbe govori za Blic: Dosta mi je Tompsona i ustaštva!

Marko Tašković | 20. 07. 2016 - 12:00h

Jozo Režić, bivši komandant hrvatskih specijalaca, čovek koji se usudio da kaže da je Tompson zlo i da su Srbi u Hrvatskoj ugroženi, ni za pedalj ne odstupa od svojih reči...

Jozo Režić
Foto: Privatna arhivaJozo Režić

U ispovesti za “Blic” Režić ističe da mu je dosta ćutanja i da je neko morao da progovori o onome što se dešava u Hrvatskoj.

- Tompson i svi nacionalisti su ljudske ništarije koji će nam krv piti dogod budemo ćutali. Dosta nam je više rata. Nek se pune stolovi i hale za razgovor, a ne puške - kaže za “Blic” Režić (56), ratni komandant specijalne policije u Splitu.

On se, inače, pre dva dana na Fejsbuku javno suprotstavio najvećem hrvatskom propagatoru ustaštva. Sada vojni penzioner, Režić je napisao da je pevač Marko Perković Tompson “zlo hrvatskog naroda, prodana duša i oganj smrti koji pali ovaj napaćeni narod i silu mu usmerava u pogrešnom smeru”.

Marko Perković Tompson
Foto: RAS SrbijaMarko Perković Tompson

- To je pisala moja duša i drago mi je da je izazvalo pozitivne reakcije. Mnogo je nas koji tako osećamo i mislimo, ali pošto ćutimo, trpimo teror kojekakvih fukara. Želim da probudimo ljudsko u sebi. Prognani, obespravljeni i poniženi, tako se danas osećaju svi Srbi proterani iz Hrvatske - objašnjava Režić.

Ničega se ne plašim

Jozo Režić s ponosom ističe da se nimalo ne plaši nakon svega što je rekao.
- Pa kakav bih ja to policajac bio da se plašim? Uostalom, hoću da na mojoj sahrani pričaju kakav sam čovek bio!

Rečiti Splićanin ističe da je i sam jedno vreme bio nacionalista, sve dok nije shvatio kuda to to vodi.

- Bio sam pre svega socijalistički funkcioner i za mene smo tada svi mi bili mi. Ali osamdesetih sam u Hrvatskoj osećao isti šovinizam od Srba kao što danas Srbi trpe od Hrvata u Hrvatskoj. Sećam se da kao milicioner u Šibeniku nisam mogao da spavam od provokacija 20 Srba. Kada je počeo rat, bio sam komandant u Splitu, međutim, kad sam video kako se ponašaju katolička i pravoslavna vlast, da zajedno jedu i piju i sahranjuju mrtve, sve sam napustio - priča Režić, koji se sada bavi proizvodnjom rakije u blizini Splita.

Bio sam mlad, ali sam ubrzo shvatio kud nacionalizam vodi...
Foto: Privatna arhivaBio sam mlad, ali sam ubrzo shvatio kud nacionalizam vodi...

Otac dvoje dece i četvoro unučadi tvrdi da sve ljude s ovih prostora muči ista nevolja.

- Što je više siromaštva, sve je više zavisnosti i nema dostojanstva i časti. Ko je taj neprijatelj Hrvatske pa treba svake godine da podstičemo šovinizam pred obeležavanje “Oluje”? Ne mogu da se radujem ni svojoj slobodi ni plaču prognanih. Vlastodršcima su proterani Srbi pogodni samo pred izbore, pa se tada šalju i autobusi po njih za glasanje, a ostalih dana ih ponižavaju gde stignu - kaže Režić.

Da svedemo stvari na tradiciju, folklor i svečane akademije
Foto: Privatna arhivaDa svedemo stvari na tradiciju, folklor i svečane akademije

Zbog toga obeležavanje “Oluje” treba, kako navodi, da postane svečana akademija.

- Na tom skupu trebalo bi da budu i pravoslavci, jer nema više podele na nas i vas. Ako se “Oluja” bude slavila kao do sada, svi ćemo trpeti teror šovinista - zaključuje naš sagovornik.

On je sitovremeno zamolio da podsetimo javnost da je u izboru “Borbe” 1980. godine dobio zlatnu plaketu kao jedan od 15 najhrabrijih milicionera u sastavu tadašnjih državnih snaga reda.

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/hrvatski-specijalac-koji-brani-srbe-govori-za-blic-dosta-mi-je-tompsona-i-ustastva/tb7byx3

Srpsko-hrvatski duo: prijatelji na igralištu i u privatnom životu. Hrvat Diego Živulić (desno)i Srbin Vukadin Vukadinović (lijevo) - obadva igraju za južnomoravski prvoligovi FK Zlin (FC FASTAV Zlín, a. s.), Češka Republika. Prije dvadeset godina njihove zemlje vodile rat. Oni medjutim sad igraju za isti tim i prijatelji su i van stadiona.

13016468_1304546036228868_1164190659_o.j

Srbsko-chorvatské duo: přátelé na hřišti i v soukromí

E moram i ovde da ovo kažem, jer ne mogu da prestanem da se divim veličini i ljudskosti i svetosti jednog meni nažalost anonimnog, svećenika u Banjaluci u II svj. ratu. No ime mu Bog zna, i vjerujem da je u raju sa Vukašinom Klepačkim sada. 

Ustaše su radile to što su radile...  U Banjaluci 1942. odigrala su se istovremeno dva krupna događaja. U jednom selu Drakuliću, jedne februarske noći, ubijeno je 2000 ljudi. Elem, ubrzo nakon toga, i u blizini, u banjalučkom selu (danas predgrađu) Ramići, jedan je časni svećenik založio svoj autoritet i svoj život i spasao hiljadu srpskih civila tada. Rekao je ustašama: Pustite ove ljude, ili prvo mene ubijte! I oni su ih pustili, i to Srbi pričaju do danas. (Nažalost nisam uspjela doći do njegovog svetog imena, jedan deda čija mi je unuka ovo pričala se ne sjeća... nadam se da brat @Goku  zna o čemu pričam i da može provjeriti).

Нисам чуо за ово, Дијана, искрен да будем. Јутрос сам питао неколико пријатеља историчара, ни они не знају. Наравно, то не мора нужно да значи да није истина. Ако је заиста истина, трагично је да смо заборавили.

I OVO je Hrvatska: Izvinjenje za Oluju!

Bravo za mlade. Pročitajte kakvu peticiju je pokrenula Inicijativa mladih za ljudska prava iz Hrvatske.

hrvatskaFoto: printscreen/YIHR

Inicijativa poziva građane da potpišu peticiju kako bi se na taj način zvanično izvinili svima onima koji su u akciji hrvatske vojske i policije "Oluja" izgubili bližnje, koji su opljačkani, proterani i koji ne mogu da se vrate u Hrvatsku.

Na sajtu Inicijative navodi se da se ove godine obeležava 21. godisnjica operacije "Oluja" i pozivaju se građani da potpišu peticiju izvinjenja onima koji su u njoj nevini stradali i onima koji su izgubili svoje najmilije i najvrednije.

"Pokažimo lice Hrvatske kojem je stalo do pravde i koje izražava solidarnost sa žrtvama", navodi Inicijativa mladih za ljudska prava iz Hrvatske i dodaje da će ovu peticiju i potpise dostaviti predstavnicima udruženja žrtava "Oluje", koji još uvek čekaju pravdu za zločine.

http://mondo.rs/a925062/Info/Ex-Yu/Inicijativa-mladih-za-ljudska-prava-peticija-izvinjenje-za-Oluju.html

4 hours ago, Goku рече

I OVO je Hrvatska: Izvinjenje za Oluju!

Bravo za mlade. Pročitajte kakvu peticiju je pokrenula Inicijativa mladih za ljudska prava iz Hrvatske.

Да су ово урадили Срби за српске злочине над другима, била би то издаја националних интереса, а исто би то предузела нека људскоправашка организација. Балкане мој...

1 hour ago, Ћириличар рече

Да су ово урадили Срби за српске злочине над другима, била би то издаја националних интереса, а исто би то предузела нека људскоправашка организација. Балкане мој...

To što ti pišeš, jednostavno nije tačno. Bivši predsednik Srbije je svojevremeno uputio izvinjenje gradjanima Hrvatske, dok smo danas svi svedoci da kompletan politički vrh Hrvatske odaje počast hrvatskim zločincima u Blajburgu. Oslobadjaju se oni koji su izvršili masovne zločine nad srpskim civilima. Glavaš je odgovoran za mučenje i ubijanje srpskih civila, i pušten je, naravno, na veliko zadovoljstvo ogromne većine gradjana Hrvatske. Veoma mali broj Hrvata osudjuje sva ona zlodela počinjena nad Srbima u Hrvatskoj.

1 hour ago, Orion рече

To što ti pišeš, jednostavno nije tačno. Bivši predsednik Srbije je svojevremeno uputio izvinjenje gradjanima Hrvatske, dok smo danas svi svedoci da kompletan politički vrh Hrvatske odaje počast hrvatskim zločincima u Blajburgu. Oslobadjaju se oni koji su izvršili masovne zločine nad srpskim civilima. Glavaš je odgovoran za mučenje i ubijanje srpskih civila, i pušten je, naravno, na veliko zadovoljstvo ogromne većine gradjana Hrvatske. Veoma mali broj Hrvata osudjuje sva ona zlodela počinjena nad Srbima u Hrvatskoj.

И шта су Тадићу наши говорили за то? "Издајник!". Наслушао сам се тога на сваком кораку када се извинио ономад за Сребреницу. А данас нема говора да се о томе говори у било каквом позитивном смислу ( позитивних аспеката има, иако сам и ја против таквог површног извињења ). Од Хрватске, преко Босне до Србије, свуда је исто - не признај своје зло, али удри по другом за његова зла, јер се тако "штите" национални интереси. 

Да су се Срби којим случајем нашли на страни фашиста, а Хрвати на страни комуниста, данас бисмо ми говорили о "правди" за убијене фашистичке војнике, а Хрвати би на то виленили док би истовремено и сами говорили за своје фашисте:"Па добро, нису они били БАШ лоши.". Иста паштета, друго паковање :)

А за ово подебљано - скептичан сам према таквим изјавама јер исто као што ми можда мислимо да Хрватском хара фашизам, тако сигурно и Хрвати мисле да је Србија од главе до пете великосрпскочетничка, а сад још више од када је Вучић на власти и од када је Шешељ поново у Скупштини. Постоји асиметрија информација и лако нам је донијети брзоплети закључак.

Но да не спамујем тему даље.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...