Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Жељко

Потапање Ваљевске Грачанице, о чему се ту ради?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Могли су лепо да је преместе, и од тог камена да направе идентичну цркву.

Оправдање, да нису могли да је преместе зато што је изграђена од камена који је неправилног облика не стоји.

Живопис свакако није сачуван. 

а могли су и да напуне до коте за коју је замолио владика Милутин и тиме би се сачувао манастир,а ништа битно апропо те злогласне бране не би се изгубило.

To važi i za privatne fotografije, mora se navesti izvor (npr. fb adresa). Prebaciću temu u podforum "Aktuelna dešavanja u SPC". 

Mi ovdje nakon rata u Bosni smo imali slučajeva premještanja crkava, nekad zbog imovinskih sporova, uglavnom u svjetlu političkih kompromisa usljed etničkog karaktera sukoba. ... Ovo sa Gračanicom je svakako žalosna i teška situacija za koju se nije iznašlo primjerenije rješenje.  

Оно што мене чуди у цијелом овом случају је изостанак реакције (барем ја нисам видио) како надлежног епископа (извињавам се због непознавања црквених прилика у Србији па не знам ни која је епархија ни ко је епископ) тако и патријарха!? Па зар не би требало да они "поведу народ" у одбрану светиње? Зар не би требало да они "ударе на сва звона" да тако кажем, дигну глас у медијима, траже састанке са надлежним политичарима, вуку за рукав, жале се Унеску, Стразбуру, европској комисија за људка права... било коме ко им падне на памет? Па и ако је протест крајња и једина могућност да они предводе народ који протествује, неће баш пилиција, ма како режимска била, ударити на епископа и патријарха тако лако као на лаика. Овако, чини ми се да су се они помирили са нестанком манастира, а ако су се они помирили, шта сад има вјерни народ да се противи ставу епископа и патријарха. То је онда већ непослушност која није у складу са православљем.

Па ако је тако као што Кратос написа онда тек ово што сам рекао

ако су се они помирили, шта сад има вјерни народ да се противи ставу епископа и патријарха. То је онда већ непослушност која није у складу са православљем.

стоји.

Оно што мене чуди у цијелом овом случају је изостанак реакције (барем ја нисам видио) како надлежног епископа (извињавам се због непознавања црквених прилика у Србији па не знам ни која је епархија ни ко је епископ) тако и патријарха!? Па зар не би требало да они "поведу народ" у одбрану светиње? Зар не би требало да они "ударе на сва звона" да тако кажем, дигну глас у медијима, траже састанке са надлежним политичарима, вуку за рукав, жале се Унеску, Стразбуру, европској комисија за људка права... било коме ко им падне на памет? Па и ако је протест крајња и једина могућност да они предводе народ који протествује, неће баш пилиција, ма како режимска била, ударити на епископа и патријарха тако лако као на лаика. Овако, чини ми се да су се они помирили са нестанком манастира, а ако су се они помирили, шта сад има вјерни народ да се противи ставу епископа и патријарха. То је онда већ непослушност која није у складу са православљем.

Епископ Милутин је реаговао и то неколико пута,што кроз јавна саопштења и слично што кроз праксу,ето рецимо није дао кључ светиње овим властодршцима па су они исту обијали,као што се види кроз слике. Међутим спрега политике,власти,моћи изгледа је ипак превелики залогај,а ту брану и то потапање манастира ради директно власт.

Проблем је друге прилике,проблем је прошли владика Лаврентије који је потписао и дао пристанак за овако нешто. Владика Лаврентије који је познат иначе по томе што уступа манастир у својој епархији масонима да ту одржавају сеансе итд. Сад асоцијације власт,политика,моћ,масони-

Па ако је тако као што Кратос написа онда тек ово што сам рекао

стоји.

Не стоји,зато што патријарх или било који епископ није једнако црква.  То је одговор на оно да су се они огласили и рекли да немају ништа против,а чак ни тога није било,надлежни епископ је неколико пута упозоравао.

Кратки снимак рушења манастирског конака Ваљевске Грачанице.

Из цркве су изнете иконе, а иконостас је откинут. 

Малобројни голоруки мирни бранитељи су похапшени, међу њима и жене и две девојчице од 3 и 5 година. 

Србијо лаку ноћ...

извор Фејсбук.

Прво сам се запитао ко је Антоније Давидовић. И нађох

http://www.spc.rs/sr/monah_antonije_davidovic_odlukom_crkvenog_suda_lisen_monaskog_cina_iskljucen_iz_crkvene_zajednice

Какве то везе има брате? О црног ли црнила међу Србљем,руше манастир,скрнаве,обарају куполе.али се брат Милош запитао ко је Антоније Давидовићи и нашао је!

Па да скроз је нормално међу Србљем рушити православне манастире,па да се запитамо ко је против тога! тај није баш нормалан.

Људи,људи,ЉУДИ.

Moze citat? 

Има беседа његова на освештању неког објекта1926 године који је управо св.владика Николај и обнављао верном народу кад је беседио "не треба вам Света Гора и чак тамо да идете,ево вам Грачанице."

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...