Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Stanoje Stankovic

„Осми Васељенски Сабор“ – шта да мислимо? – Свештеник Георгије Максимов

Оцени ову тему

Recommended Posts

Већ неколико људи ми је поставило питање о мом ставу према идејама да „сада долази осми васељенски сабор који ће бити антихристов и јеретички, да се треба веома бојати и громко викати да ускоро неће бити могућ одлазак у храмове“. Све ово се повезује са Свеправославним сабором који је одређен за месец јун. Тобож у питању је „тај исти који су предсказали старцу“. По том питању бих рекао следеће.

http://www.svedokverni.org/osmi-vaseljenski-sabor-sta-da-mislimo-svestenik-georgije-maksimov/

Већ неколико људи ми је поставило питање о мом ставу према идејама да „сада долази осми васељенски сабор који ће бити антихристов и јеретички, да се треба веома бојати и громко викати да ускоро неће бити могућ одлазак у храмове“. Све ово се повезује са Свеправославним сабором који је одређен за месец јун. Тобож у питању је „тај исти који су предсказали старцу“. По том питању бих рекао следеће.

http://www.svedokverni.org/osmi-vaseljenski-sabor-sta-da-mislimo-svestenik-georgije-maksimov/

Odlican tekst

Odlican tekst. A da li moze neki tekst ili video klip koji bi posebno bacio akcenat na navodne izjave grckih i ruskih staraca vezane apokalipsu i zig zveri?Posebno vezano za delatnost monaha Rafaila Berestova. Posto od djakona Jurija ima dosta tekstova koji se time bave, ali nisu prevedeni na nas jezik.

Седам Васељенских сабора су највероватније сасвим довољни. Сам број 7 даје неку божанственост, библијску символику, пунину и завршетак великог плана, Божанског плана и рада у творевини.... Толико векова, укључујући и модерне векове, сасвим нормално функционишемо на темељима постојећих Седам.

Нека се састају. Нова времена носе и нове изазове и потребу Цркве да њих одговори. Али не мора, као што текст и наводи, бити на нивоу Васељенског.

Имам и једно питање. Може ли, чисто теоретски, тај Осми бити у некој супротности са одлукама претходних Седам, као и са Предањем Цркве након њих, учењем Отаца, одлукама помесних сабора... ?

Седам Васељенских сабора су највероватније сасвим довољни. Сам број 7 даје неку божанственост, библијску символику, пунину и завршетак великог плана, Божанског плана и рада у творевини.... Толико векова, укључујући и модерне векове, сасвим нормално функционишемо на темељима постојећих Седам.

Нека се састају. Нова времена носе и нове изазове и потребу Цркве да њих одговори. Али не мора, као што текст и наводи, бити на нивоу Васељенског.

Имам и једно питање. Може ли, чисто теоретски, тај Осми бити у некој супротности са одлукама претходних Седам, као и са Предањем Цркве након њих, учењем Отаца, одлукама помесних сабора... ?

Moже. Било је сабора у историји Цркве који нису били прихваћени.

Ali zapravo nije. Bas zavrsetak velikog Bozanskog plana simbolizuje broj 8. Broj 8 je simbol potpune sjedinjenosti Boga sa covekom i prirodom, Hristos u svemu. Nije da to govori da li treba ili ne treba biti ovog sabora ali posto si sam uveo takav standard po tome sledi da bi trebao biti jos jedan 8, kao konacni.

Detail-Of-The-Iconostasis-Depicting-The-

Odlican tekst. A da li moze neki tekst ili video klip koji bi posebno bacio akcenat na navodne izjave grckih i ruskih staraca vezane apokalipsu i zig zveri?Posebno vezano za delatnost monaha Rafaila Berestova. Posto od djakona Jurija ima dosta tekstova koji se time bave, ali nisu prevedeni na nas jezik.

Драги брате,

имаш његов одговор у вези са пасошима и страху од антихристовог жига на:

Теоретски може да буде у супротности, само онда се неће називати Васељенским, већ разбојничким или слично. Назив "Васељенски" се не даје унапред, него, тек када прође и када се види каквог је духа.

А Осми Васељенски је већ био... Ево и у тексту о. Георгије наводи три Светитеља који су тако сматрали, наш еп. Никодим Милаш је написао текст управо на ту тему.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Knjige/HriscanskiZivot/OsmiVaseljenskiSabor.htm

Владимир Соловојов је у једној својој књизи разматрајући однос према саборима код Православне и Католичке цркве, написао како православни који толико говоре о саборима и саборности нису  стотинама година одржали васељенски сабор, док су их римокатолици који инситирају на папском ауторитету одржали неколико.

Мислим да је добро што ће се одржати Свеправославни сабор. Постоји велики број проблема који чекају да буду решени. Не разумем противљење одржавању тог сабора.

Da, znam gledao sam. Ali oni koji zagovaraju takve stvari se upravo pozivaju na razne ruske i grcke starce. Otac Georgije je pisao i iznosi argumente da su to njima stavljali u usta. Da mnogo toga oni nikada nisu ni rekli. Pa sam mislio ako moze nesto o tome.

Da i nisu govorili, pravo kaze o.Georgije. Nijedan zdravomisleci starac, siromasnog duha nece prozboriti tako smjesne izjave o buducim dogadjajima sa takvom preciznoscu i obrtima, da ni holivudski scenaristi ne bi bolje smislili. Ne treba ti nikakva potvrda za to, dokaz bi bio na onima koji su sve to smislili. 

Седам Васељенских сабора су највероватније сасвим довољни. Сам број 7 даје неку божанственост, библијску символику, пунину и завршетак великог плана, Божанског плана и рада у творевини.... Толико векова, укључујући и модерне векове, сасвим нормално функционишемо на темељима постојећих Седам.   Нека се састају. Нова времена носе и нове изазове и потребу Цркве да њих одговори. Али не мора, као што текст и наводи, бити на нивоу Васељенског.   Имам и једно питање. Може ли, чисто теоретски, тај Осми бити у некој супротности са одлукама претходних Седам, као и са Предањем Цркве након њих, учењем Отаца, одлукама помесних сабора... ?

Васељенски није квантитаван него квалитативан атрибут. Да ли ће овај предстојећи сабор бити васељенски или не, не можемо знати унапред.

Сам број 7 даје неку божанственост, библијску символику, пунину и завршетак великог плана, Божанског плана и рада у творевини...

И читаше се књига закона Божијега сваки дан, од првога дана до пошљедњега; и празноваше празник седам дана, а осми дан би сабор, како је уређено. (Нем 8:18)

https://pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=ijekav&lang2=&book=16&chap=8&v=18#18

Недеља се у Цркви често назива осмим даном (јер је субота седми, имаш и оне адвентисте седмог дана који фурају ту бројку). Хришћани прослављају осми дан.

Кад окренеш број осам попреко, добијеш знак за бесконачно.

giphy.gif

http://giphy.com/gifs/infinity-p5hX5PuYazStq

Жељко Шашић има песму Осми дан у недељи:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...