Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

Braćo i sestre, jedna poznanica iz Slovenije je prošle godine posetila Ohrid i crkvu Sv. Sofije. Baš taj dan nisu više imali naprodaj ikone sv. Sofije.

Zamolila me je da se pozanimam gde bi je mogla dobiti-kupiti. Govorim o maloj ikonici za uspomenu, ne onoj pravoj, slikanoj. Dakle najbolje bi bilo da je onako na nekoj drvenoj pločici pa preko papir i prelakirana.

Da li mi možete pomoći gde bih to mogao naći.

Odgovore i predloge možete pisati i ovde ili na privatnu poruku.

Hvala

• advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Празнична икона у цркви света Софија је икона Пресвете Троице (гостољубље Авраамово). Иконе које сте поставили сестро знак питање је колико су у духу Православља... 

Премудрост Христова - света Софија повезује се са празник свето Преполовљење - Руса Среда и празник Сошествие Свјатаго Духа - Духовдан. Мада ако видимо богослужбе, требало би да се повезује само са празник Преполовљење(тада се читају света еванѓеља о Премудрости Христову).

Orthopile, kao sto si video gore, ja sam pitala koja sv. Sofija?
Na netu, nisam uspela da nađem više detalja.

Sto se tice ikona, Sofija, Premudrost Božija, koje sam postavila gore, su pravoslavne. 

Ikona na kojoj je Premudrost prikazana kako sedi na prestolu, a iza Nje lik stojećeg Hrista, time se samo ukazivalo na dve Spasiteljeve prirode, a ne da su to različita Lica, isto kao što i odsečena glava u rukama Jovana Preteče uopšte ne znači da je imao dve glave, već samo ukazuje na vrstu njegove smrti; dvostruko prikazivanje jednog istog na različite je načine i široko bilo rasprostranjeno u drevnoj ikonografiji.

Više o Sofiji, Premudrosti Božijoj ovde:
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Teologija/Lat_ucenje_o_Sofiji_Sv.Jovan_Sangajski.htm

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах
Sign in to follow this