Jump to content
JESSY

Имам „право“ да преварим супружника – шта неправославна психологија заиста заступа?

Recommended Posts

Mene bi zanimalo da vidim izvor komentara koji je komentarisan, a koji nije nigde naveden osim kao: 

Међутим, у новом броју „Блиц жене“, наиђем на овакав коментар тј. савет психолога у вези са варањем у браку:

„Жена данас има право да задовољи све своје потребе, укључујући и сексуалне. То практично значи да сама бира начин за то, укључујући и право да се определи за другог партнера. Но, ако је за утеху, варање ни данас није у моди.“

Volela bih da vidim kontekst.

Ne znam mnogo psihologa koji savetuju prevare, posebno iz osvete, bez obzira u šta veruju ili ne veruju.

Ми морамо док смо живи да учимо да праштамо. Због свог мира и ближњих. Нико нас не тера да и даље живимо са том особом,али опростити треба.

Наротив , ја сам и даље за останак у брачној заједници, и није проблем опростити  али је немогуће  склопити исти мозаик  љубави који је постојао пре преваре. Нешто оде / шта је то нешто , не знам /  али се не враћа. 

Ne znam mnogo psihologa koji savetuju prevare, posebno iz osvete, bez obzira u šta veruju ili ne veruju.

Ја знам за једног духовника који је то саветовао... :))) 

DUHOVNIK: Medjutim, ovde je jedan bezobrazluk,znate. On jednostavno nece da pridje zeni 3 mjeseca, ili mesec dana,pa to je tvoja ..., sta je, a to njoj smeta. E valja. Ne valja. Ma, ona treba da se razvede od njega, i to bez ikakvoga grijeha.

ZENA SAGOVORNICA: Ali ona njega voli!

DUHOVNIK: Pa neka ga voli. Neka nadje drugoga koji je slican njemu, pa neka ga voli. Ili neka ga prevari, neka ide na Sar planinu na hotel, 15 dana, nadje tamo zdravog muskarca da istrese kesu, pa se vrati, pa neka ovoga voli u krevetu ovakvog, kao seka persu.

... још одређеније : није исто јесам ли преварио ја, или ти... :D

Nije isto . Zenama je potreban vise nego 1 razlog , tako bar kazu ... A muskarcima je cesto samo taj 1 i potreban ... Ne znam . Verujuci svet ima drugaciju sliku . Pa pretpostavljam da vise pate , jer je za njih brak svetinja , a za nekog ko ne veruje nesto sasvim drugo ili trece ili ko ce ga znati ... Prevariti decka ili devojku , to je danas nesto sasvim uobicajeno ... U takvom svetu zivimo , staces ... :citac: Realnost .

Мени је то "варање" кукавичлук... Ако брате имаш проблем, разговорај са неким, договори се, тј. бар покушај. А ако не иде онда немој да "вараш" него лепо отворено кажи шта намераваш па ком опанци том и џери. Много је важније да однос буде отворен, без претварања и лагања, него да ли си урадио ово или оно.

Провести једну ноћ са другом особом је много мањи проблем него провести читав живот у лажи.

...Докси, остао ти феминизам на шпорету, загореће... :mahmah:

Ne brini, muž meša. :D

Није само превара  бити са другом/им/,  превара је врло комлексна темА. Превара је и када мужу  пређе у навику да више гледа  у телевизор него у жену , да више времена проводи за рачунаром него са женом.  Највећа превара је када уђе у брак и помисли готово је, моја је,  и више не морам да се трудим , негујем однос, освајам. То је најгора врста преваре. Окачи те на зид  као скупу слику коју је коначно успео да купи и више слабо обараћа пажњу на тебе . Битно је да те поседује  и да си ту. Исто важи и за супротну страну.    

Парадокси, 

овде иде онај Касл који одмахује главом да ли да нешто каже ил да ћути.

Ал морам рећи јер је то моја струка.

Концепт православног психолога, код нас не постоји.

Код нас постоји доста психотерапеута који су православни, људи чак вероучитеља на едукацији, људи који су завршили едукацију а црквени су верници и слично, али се нико од њих осим поменуте уреднице сајта има наде не зове православни психолог. Она је саму себе тако назвала, а при томе није психотерапеут и није завршила едукацију, само је психолог. И не признаје никоме да је довољно православни психолог осим ње саме.

Јако је ригидна у својим схватањима и иако цео сајт има пуно превода руских аутора који су јако драгоцени, не постоји критичко промишљање о томе, него само ми православни психолози (она сама и руси) и сви други секуларни...

У Русији постоје људи психолози и психијатри, људи од струке који се тим послом баве годинама, и како су верници они јелте раде при неким одељенима РПЦ свој посао, док духовници раде свој посао.

Код нас још увек тога нема, па се често види мешање у посао духовника. Што баш и није стручно.

Пандан православним људским психолозима код нас би били људи који раде у Београђанци, у пастирском центру, који раде свој психијатријски, терапеутски посао, из домена своје струке, али су и верници.

Само по некима они нису "довољно" православни.

Тако да овај ужасно генерализован текст је настао из те поларизације - ја православни психолог, сви други секуларни.

Није истина да секуларни психолози како их аутор овог сајта назива пропагирају неверство, нити мисле да је превара нешто дивно, слатко и пожељно, а ето православни су ту бастион заштите вере.

И то морам рећи.

Мени је то "варање" кукавичлук... Ако брате имаш проблем, разговорај са неким, договори се, тј. бар покушај. А ако не иде онда немој да "вараш" него лепо отворено кажи шта намераваш па ком опанци том и џери. Много је важније да однос буде отворен, без претварања и лагања, него да ли си урадио ово или оно.

Провести једну ноћ са другом особом је много мањи проблем него провести читав живот у лажи.

Pa to - teško mi je da poverujem da bi psiholog savetovao prevaru iz osvete - to je totalno destruktivno i nezrelo ponašanje koje nikome ne može doneti dobro.

Možda bi savetovao izlazak iz braka u kome seksualni život ne može da funkcioniše (i/ili postoji stalan problem preljube) i eventualno nalaženje novog partnera.

Де си бре, Гризли, како острввљанке? :)

Možda bi savetovao izlazak iz braka u kome seksualni život ne može da funkcioniše (i/ili postoji stalan problem preljube) i eventualno nalaženje novog partnera.

Слажем се са тим. Виђао сам у Цркви ситуације да се брак као институција ставља изнад личности, што мислим да је погрешно. Не треба, на пример, жена вечито да трпи мужа пијанца који је малтретира. Ту мора да постоји граница - имаш једну, две, можда три шансе и то је то.

Ако је у питању брачна веза,  зашто кажеш живот у лажи............. ко те терао да улазиш у лаж.   

Осима ако није поларна ноћ у питању :D

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...