Jump to content
Дијана.

Razgovarajte sa teologom Oliverom B. aka našim obi-wanom

Оцени ову тему

Recommended Posts

Да ли постоји расна предиспозиција за одређену религију?

Ево рецимо Ислам је највише распрострањен међу Туркменима и Арапима. Хришћанство међу индоевропљанима, итд. Да ли су то историјске околности или ипак расне предиспозиције?

Ne bih nikako rek`o da postoji rasna predispozicija. Po meni je to sto nabrajas pre svega splet s jedne strane eklisioloskih, a sa druge kulturoloskih i istorijsko-geografskih okolnosti. Sigurno da nije nimalo slucajno, ali nikako ne moze da bude ni da je prosto unapred predodredjeno.

Ne bih nikako rek`o da postoji rasna predispozicija. Po meni je to sto nabrajas pre svega splet s jedne strane eklisioloskih, a sa druge kulturoloskih i istorijsko-geografskih okolnosti. Sigurno da nije nimalo slucajno, ali nikako ne moze da bude ni da je prosto unapred predodredjeno.

Али с друге стране ситуација се не мења већ више од 1000 година...

Али с друге стране ситуација се не мења већ више од 1000 година...

To jeste tacno, ali ja bi to pripisao onom sto Gandi veli - "Hriste, da su Tvoji sledbenici barem delom kao Ti, Indija bi odavno bila Tvoja".

1) Napustio sam ga iz vise razloga: jedan je, kao sto sam vec rekao, sto se ja licno nisam uopste pronasao u takvom konceptu i nacinu svedocenja i prenosenja vere; osim toga, izuzetno mi je smetalo stanje samog predmeta - neprilagodjenost programa i plana, nepostojanje dobre literature za djake, retko odrzavanje kvalitetnih seminara i tribina, jako losa podrska samog klira i predstavnika crkvene vlasti, itd, itd. I mogao bih da nabrojim jos razloga, ali posto su oni vise licno moji nego opsti, ovde cu ipak da stanem.   2) Na slici nije kaciga, nego pticica sa kapuljacom. U pitanju je lik obi-wana, parodiran za igru "Angry Birds - Star Wars".   3) Ako se i dokle ja budem pitao - ne. Nemam uopste nameru da se bavim pozivom svestenika, em sto imam i jednu manju kanonsku smetnju za tako nesto.   4) Sto se kape tice - o tome bolje da kaze nesto neki svestenik.

Znaci , dali ste otkaz . To je hrabro .

Pa ta kapa  je kao neka kaciga smirenja , otkud znam ... Malo je smesna ... Treba covek to da ponese , mislim ... tu kapu . 

Svako dobro ! 

P.s. Ne zamerite , ja ne pratim ratove zvezda ... A Vi ste bas zagrizli ...  

Interesantna tema . Sad kad znam da ste teolog , spremicu pitanja dan unapred ...     :citac:  ...   

Citala sam juce nesto sto nisam mogla da razumem ...    Sta je to pečal ?  

ПОУКЕ ПРЕПОДОБНОГ СЕРАФИМА САРОВСКОГ   -  O ПЕЧАЛИ

Rec "pecal" u osnovi znaci "zalost", ali ne bilo kakva, i zalosti (prema Ocima) i korisnih i stetnih - nego bas ona koja opterecuje, raslabljuje, pritiska coveka, odnosno koja je greh/promasaj.

To bi znaci bila ona "zalost NE po Bogu" kako kazu Oci, ono sto drugim imenima nazivamo i ocajanje, camotinja, klonulost, beznadeznost, jednom recju - sve vrlo opasna i po dusu krajnje stetna stanja.

Jos u Starom zavetu u Premudrostima Solomonovim kaze "zalost (pecal, beznadeznost) mnoge ubi, i nema od nje koristi".

Da li je ovo aktuelno u SPC, mislim ovakva smetnja? Ako stvarno jeste, mislim da bi za koju deceniju ostali bez svestenika...

Ne bi to znao da kazem, nisam se nesto interesovao. Kanoni koji govore o tome su vrlo izriciti, a s druge strane jasno je da to sve zavisi od rasudjivanja/odluke samog episkopa u datom momentu.

Vreme u kome zivimo je takvo kakvo jeste, svi mi to odlicno vidimo. Ali opet - mi (hriscani) smo so koja ne sme da obljutavi, na sta se vrlo cesto ili zmuri ili se nesvesno zaboravlja. Ja licno sam radije za jedan vise akrivijski pristup po ovom pitanju, tj. da se nikom ne popusta bez nekog narocitog i izuzetnog razloga. E sad, ko mene tu bilo sta pita... :)))

... шта Вам је прва асоцијација по прочитаној реченици : "Господе, не знам шта да молим од Тебе..." :naklon:

Amnezija... :smeh1:

Salu na stranu, obzirom da sam tu molitvu prvi put video u vreme kad sam citao dosta (uglavnom lakse) asketske literature, obicno mi prvo padne na um trud na smirenju i samounizenju...

Rec "pecal" u osnovi znaci "zalost", ali ne bilo kakva, i zalosti (prema Ocima) i korisnih i stetnih - nego bas ona koja opterecuje, raslabljuje, pritiska coveka, odnosno koja je greh/promasaj.  

Pecal je tuga , zalost sa primesama bola ... 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...