Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Дијана.

Razgovarajte sa teologom Oliverom B. aka našim obi-wanom

Оцени ову тему

Recommended Posts

Pozdravljam dragog brata Obija, koga izuzetno cijenim kao teologa, i  kome sam u više navrata na raznim temama postavljala pitanja na razne teološke nedoumice (o besmrtnosti duše i srodna tumačenja). 

Sad bih iskoristila priliku da postavim pitanje (nije hitno za odgovor) koje su često postavljali ljudi ovde, a mislim da se tiče kanonskog prava. Naime, o srodstvu kao prepreci za sklapanje crkvenog braka, ako može jedno obuhvatno objašnjenje, koje bismo u takvim prilikama mogli citirati. Relativno često se javljaju ljudi koji pitaju da li mogu da sklope brak sa recimo čukun unukom sestre njihovog nekog pretka i sl., tj. kako se tačno računa srodstvo, do kog stepena postoji prepreka (objašnjeno terminima razumljivim običnim ljudima). 

Uh, pa bas je malo teze da se da jedno (kratko) sveobuhvatno objasnjenje.

Uglavnom, moram da kazem da je i meni to uvek bilo tesko da popamtim, pa sam kad bi mi trebalo koristio neku odgovarajucu literaturu.

Evo jednog dobrog izvora koji nabraja sve smetnje, i obrazlaze nacine racunanja srodstva...

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/zakoni/bracna-pravila-spc.htm

I od mene pozdrav, naravno... :mahmah::)

Evo još jednog pitanja, ako ga budem umjela formulisati, (a svakako ontologiju ne poznajem)... ali bi mi neka razumljiva objašnjenja dobro došla

Meni lično je zbunujuće učenje o prvorodnom grijehu i da je Adam svojim padom prouzrokovaao smrtnost i propadljivost tvorevine, a još više tumačenja - recimo da li je u pitanju mit, iskazan svojevrsnim jezikom tog doba i kulturno-istorijske sredine, ili svojevrsno simboličko prikazivanje pada čovječanstva kolektivno, ne samo jednog pojedinca; ili već  nešto treće. Kako bilo šta što čini čovjek, bilo pojedinac ili čovječanstvo, može da ima uticaja na materijalnu tvorevinu, posebno sa tako dalekosežnim posljedicama?  

Evo još jednog pitanja, ako ga budem umjela formulisati, (a svakako ontologiju ne poznajem)... ali bi mi neka razumljiva objašnjenja dobro došla

Meni lično je zbunujuće učenje o prvorodnom grijehu i da je Adam svojim padom prouzrokovaao smrtnost i propadljivost tvorevine, a još više tumačenja - recimo da li je u pitanju mit, iskazan svojevrsnim jezikom tog doba i kulturno-istorijske sredine, ili svojevrsno simboličko prikazivanje pada čovječanstva kolektivno, ne samo jednog pojedinca; ili već  nešto treće. Kako bilo šta što čini čovjek, bilo pojedinac ili čovječanstvo, može da ima uticaja na materijalnu tvorevinu, posebno sa tako dalekosežnim posljedicama?  

Na takvo i slicna pitanja imali smo dugacke i ponekad zestoke teme i na ovom forumu, kao i na starom Verujem forumu.

Zato ne bih nesto da budem opsiran, pa cu da probam da srocim jedan kratak i sto je moguce vise pojednostavljen odgovor.

Dakle, prosto govoreci - takav je poredak u stvorenoj prirodi.

Sve sto je stvoreno je stvoreno radi coveka, ne kao nesto samo za sebe, a on (covek) je postavljen kao kruna sve tvorevine.

Drugim recima, covek objedinjuje/vozglavljuje svu tvorevinu i povezuje je sa Tvorcem, prinosi je (kao uzdarje, uzvraceni dar) Tvorcu. Zato je covek stvoren kao (dvojedno) nebozemno bice, koje u sebi, kako to rece jedan filosof, ima i Nebo i zemlju. Kao takav, covek je postavljen da bude spona i veza izmedju tvorevine i Tvorca, odnosno, kako mi to kazemo bogoslovskim/crkvenim jezikom, postavljen je da bude svestenosluzitelj sve tvari.

Dakle, sve sto postoji ima razlog u coveku, postoji radi coveka.

Pa upravo tako isto sve sto covek cini ima uvek i u potpunosti uticaj i posledice na sve sto je (radi njega) stvoreno.

Covek je upravo jedina veza stvorenog sveta sa Bogom.

Odstupanje prvih ljudi od Boga u tom prvorodnom grehu znacilo je otkacinjanje jedine uticnice kojom je cela tvar bila vezana na Izvor besmrtnosti, da se tako izrazim, tako da je covek tim potezom i sebe i sve sto je stvoreno radi njega odvojio od stalnog napajanja besmrtnoscu, i podvrgao smrtnosti i propadljivosti.

Eto, nadam se da je dovoljno plasticno, jer svakako nije nimalo lako da se sve to sroci u jednom relativno kratkom odgovoru.

Na slican nacin ovom ovde, ja sam ova i ovakva pitanja objasnjavao i mojim (starijim) djacima, i nekako mi se cini da je za elementarno razumevanje sasvim dovoljno da se da ovako slikovit odgovor.

:)

И ја бих да поздравим брата Оливера! Драго ми је да је отворена оваква тема. :) Отпочетка, откако сам на форуму, увек сам волео да прочитам твоје постове :) Темељни, искрени, истинити(какви би постови иначе требали бити)... Пишем ускоро! Остај с Богом брате! :skidamkapu:

Велики поздрав за брата у Христу.

Како је без веронауке? :)

Otpozdravljam istom merom! :drugarstvo:

Meni licno je mnogo bolje, prosto se nisam prepoznao u takvom konceptu i nacinu prenosenja i svedocenja vere.

Pretpostavljam da ce ova rec neke da zbuni, ali tako jeste.

Da li negde u Bibliji ima naznaka Ratova zvezda?

Tačnije šta misliš koliko je biblijski književni žanr doprineo razvolju SF žanra?

Koliko je doprineo? Pa verovatno u onoj meri u kojoj je doprineo razvoju i epske fantastike, tj. recimo Gospodara prstenova.

Gospodari se direktno oslanjaju na biblijsko/hriscansko poimanje dobra i zla i o tome njihov pisac pripoveda, tj. o vecitoj pobedi Dobra nad zlom. Zvezdani ratovi se, izmedju ostalog, oslanjaju direktno i na Gospodare (ko nije siguran sta `ocu da kazem neka pogleda dokumentarac "Star Wars - Legacy Revealed"), i takodje pripovedaju o toj istoj borbi i pobedi Dobra.

Osim toga, naucna fantastika je u samoj osnovi filosofski/kontemplativni zanr. Ona na razne nacine pretresa ona "krajnja pitanja" naseg zivota, bilo sa jedne (2001: Odiseja u svemiru, Blade Runner) ili sa druge strane (Star Wars, Star Trek). Dakle, to je u svojim najblistavijim predstavnicima upravo zanr potpunog traganja za Smislom, Istinom i Harmonijom.

Eto vrlo direknte veze, ako mene pitas... :)

По некој твојој процени да ли сматраш да љубитеља СФ жанра има више заступљених међу верницима?

Gospodine Olivere , zasto ste napustili posao veroucitelja i da li mozete da nam kazete nesto vise o kacigi na Vasoj profilnoj slici ...  ?

Da li biste voleli da jednoga dana internet kacigu zamenite svestenickom kapom oblika cilindra ?  

Zasto svestenici nose te smesne kape  ? ... Recite nam malo vise o tome  ... 

По некој твојој процени да ли сматраш да љубитеља СФ жанра има више заступљених међу верницима?

Nisam o tome razmisljao, ali ovako na prvu loptu - mislim da ne bas, tj. da to nije pravilo i da u stvari zavisi od sredine, kulturoloskog faktora, obrazovanja i jos kojecega drugog.

Да ли постоји расна предиспозиција за одређену религију?

Ево рецимо Ислам је највише распрострањен међу Туркменима и Арапима. Хришћанство међу индоевропљанима, итд. Да ли су то историјске околности или ипак расне предиспозиције?

Gospodine Olivere , zasto ste napustili posao veroucitelja i da li mozete da nam kazete nesto vise o kacigi na Vasoj profilnoj slici ...  ?

Da li biste voleli da jednoga dana internet kacigu zamenite svestenickom kapom oblika cilindra ?  

Zasto svestenici nose te smesne kape  ? ... Recite nam malo vise o tome  ... 

1) Napustio sam ga iz vise razloga: jedan je, kao sto sam vec rekao, sto se ja licno nisam uopste pronasao u takvom konceptu i nacinu svedocenja i prenosenja vere; osim toga, izuzetno mi je smetalo stanje samog predmeta - neprilagodjenost programa i plana, nepostojanje dobre literature za djake, retko odrzavanje kvalitetnih seminara i tribina, jako losa podrska samog klira i predstavnika crkvene vlasti, itd, itd. I mogao bih da nabrojim jos razloga, ali posto su oni vise licno moji nego opsti, ovde cu ipak da stanem.

2) Na slici nije kaciga, nego pticica sa kapuljacom. U pitanju je lik obi-wana, parodiran za igru "Angry Birds - Star Wars".

3) Ako se i dokle ja budem pitao - ne. Nemam uopste nameru da se bavim pozivom svestenika, em sto imam i jednu manju kanonsku smetnju za tako nesto (telesni odnos sa jednom devojkom pre braka).

4) Sto se kape tice - o tome bolje da kaze nesto neki svestenik.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...