Jump to content
Дијана.

Razgovarajte sa teologom Oliverom B. aka našim obi-wanom

Оцени ову тему

Recommended Posts

On 10/10/2016 at 7:41, Debora рече

Ovde se s leva na desno lepo vide Rak, Lav, Devica, Vaga, Skorpija "

... šta mislite o ovome?

Znate kako kaze izreka - "sto je babi milo..."

Pre svega, ova freska je prilicno jedinstvena, i ocigledno pripada nekoj novijoj skoli, sto se lepo vidi kad pogledamo kompletan taj zivopis (slika ispod teksta), gde je lik Boga Oca prikazan (iako se On nikad ne prikazuje na freskama, jer ne znamo kako izgleda; Hristos se slika jer znamo kako izgleda, jer se ocovecio), i to je prikazan sa potpuno neckrvenim trouglastim oreolom. Dakle suguba (= visestruka) greska i nekanonicnost samog slikara, tako da ne cudi da je jos svasta nesto tu naslikao.

Ne moze jedna freska ili ikona da bude mera Crkve i crkvenosti, inace bi takvih predstava bilo posvuda, a nema ih, naravno.

Jasno je da Crkva nicim i nikad ne moze da podrzi niti astrolAgiju niti bilo koju drugu okultisticku izmisljotinu. Nevolja je samo sto i sama Crkva nije do kraja rascistila sa takvim pitanjima (npr. uklanjanjem neadekvatnih scena iz zivopisa), i to ne samo u ovom primeru o kome pricamo (ima jos itekako nekanonskih ikona i freski svuda po svetu), pa se onda javljaju ovakvi problemi.

...

rilamonastery_7.jpg

On 10/10/2016 at 7:59, Debora рече

Drugo:

buni me oprečnost u Hrišćanstvu (i prihvatam to u potpunosti kao svoju ograničenost), jer, Isus nas uči da budemo krotki, mirni... I onda se desi da vidite osobu koja verbalno zlostavlja sve oko sebe i ne bira sredstva, i radi sve suprotno Hrišćanstvu, pa čak zagovara i abortus, i opijanje i drogiranje. I onda ja, kao neko ko ne ume da ćuti, uđem u verbalni okršaj sa takvom osobom, ali da bi me ona iole razumela, ja nekako moram do njenog nivoa da se spustim.

Da li sam ja u toj situaciji ista kao ona, ili sam neko ko se u datom trenutku bori za pravdu? Da li me tada, dok branim druge istim načinom na koji ona napada - bodri nečastivi, ili Bog? Ne mogu da odvojim te stvari, jer ne mogu da ćutim na nepravdu, osećam se kao blato... :/ samo neka gomila, bez ičega, bez akcije i reakcije... I ja uvredim, i uzvratim istom merom, ali ja to radim sa ciljem da njena tortura prema drugima i meni prestane, a ona to radi iz čistog zadovoljstva. Ko sam ja u toj priči?

"Gnev ne cini pravde Bozije". To znaci da ma koliko da smo u pravu, necemo nikom da donesemo nikakvu korist ako to sto zelimo saopstavamo na neprimeren nacin - gnevom, svadjom ili slicnim.

Kad covek veruje i revnuje za Boga i pravdu i istinu Boziju, onda on neizostavno mora pre svega da obradi njivu svoje duse, da bi mogao nekom nesto korisno da prenese. Kako nas uce sv. Oci, necastivi bas i hoce tako nesto - da nas navedu na gnev i razdrazljivost, jer je to njegov teren, i jer nas time udaljuju od Boga i blagodati Bozije.

Dakle, ako pitate za savet - po mogucstvu, nikad ne ulazite u takve prepirke, jer samo cinite stetu i sebi i tome drugom, a i samoj Crkvi, jer takvim nastupom saljete nedvosmislenu poruku da su hriscani u stvari prznice i svadjalice, i da se ne razlikuju od bilo kog drugog partijasa i ideologa.

Braniti istinu i pravdu Boziju - to se pre i iznad svega radi pravoslavnim zivotom i licnim (zivotnim) svedocenjem, odnosno pravozivljem, kako je to neko lepo rekao. Pravoslavlje = pravozivlje, a to podrazumeva zivot po vrlini, u smirenju i blagoj naravi. Naravno, nama slabasnim ljudima to nije lako, ali zato i postoji podvig (= askeza), odnosno nacin zivota u kome mi ne gledamo da menjamo druge nego samo sebe.

Ili, kako to lepo kaze sv. Serafim iz Sarova - "nadji svoje smirenje, i hiljade njih naci ce svoje spasenje oko tebe".

U svakom slucaju, vrlo siroka tema, za jedan ceo semestar gustih predavanja. Ja sam ovako na brzinu strpao u nekoliko redova ono sto mi je prvo palo na um kao (cini mi se) najprikladnije. :)

Treće:

Ja ne želim da se udam (venčam). Živim sa momkom već 5 godina (u grešnoj zajednici), planiramo i dete, ali ja ne želim da se venčam. Ne zato što ga ne volim, ja ga volim najviše na svetu. On nije moja srodna duša i mi nismo baš na istim talasnim dužinama, ali ga zaista volim i želim dete samo sa njim. Sad... preispitujući sebe, došla sam do zaključka da će se meni uvek dopadati i neko drugi. Ne u smislu da se zaljubim, zavolim... ali, kod nekog muškarca mi se dopada izgled, pa razmišljam o tome... kod nekoga mi se dopada gestikulacija... kod nekoga glas... itd... (ispadoh sad kao najpromiskuitetnija sodoma ovde :D ali ne, stvarno se trudim da proniknem u sebe i prihvatim ono kakva jesam)... Trudim se da to ne bude tako, pokajem se, ali opet mi se dešava isto... I onda sam došla do zaključka da: ako ja stanem sa njim pred oltar - da ja toga nisam dostojna... Bože me prosti, ali ispada kao da lažem Boga :( Svakako da se svakodnevno trudim da iskorenim to, ali ovakva sad, kakva sam, ne želim da uradim taj sveti čin.

Šta mi je činiti? Dete želim sa njim i to vrlo uskoro.

Jednu stvar da ovde odmah razjasnimo: ljubav = samozrtvenost. Ne postoji neka druga. Dakle, ako zaista volite coveka, nema te sile koja ce da Vas spreci da mu se potpuno i do kraja predate (tj. da se vencate za njega u Crkvi). To sto kazete "nedostojna" i sta ja znam jos, to samo necastivi nasaptava svoje besmislene basne, ne obracajte paznju na to uopste.

Ako zelite porodicu i decu sa tim covekom, izvolite pred oltar i krenite s Bozijim blagoslovom u to, NIKAKO BEZ TOG BLAGOSLOVA.

Iksusenja uvek ima, kroz ceo zivot, a narocito kad covek resi da zivi po Bogu (= pobozno), od toga necete pobeci nikad. Iskusenja su tu kao Bozije dopustenje da nas drze vazda duhovno budnim, ili ako tako hocete - to nam je dozivotni trening, da bismo u sebi oblikovali coveka Bozijeg, ispunjenog vrlinom i svakim dobrom.

I ne zaboravite - na pocetku braka tek ste okusili pravu ljubav, ona se u svoj svojoj lepoti i punoci daruje ljudima tek kasnije, kad se dobro ukrte i budu zaista zreli. A taj hod ka pravoj i punoj Ljubavi u stvari i jeste hod ka Bogu i Carstvu Bozijem. I takav zivot je predivan, iako ne uvek lak, a ponekad izrazito tezak. To Vam prenosim i svedocim iz licnog iskustva, jer sam u braku vec 16+ godina. :)

i četvrto:

jako sam frustrirana "vibracijama" koje osećam u ovom današnjem svetu... u razgovoru sa ljudima, na društvenim mrežama... prosto zalepe etiketu da si zatucan ako braniš srpstvo, ako se diviš onom što je tvoja istorija, ako si vernik itd... Na koji način se postavlja balans? Biti sve to, a ne biti napadan? Ili prosto treba prihvatiti etiketu "zatucanosti" i braniti Hrišćanske i srpske ideje onako kako dolikuje? Znam da savršeno razumete šta želim da kažem.

Nisam siguran da razumem, ali nadam se da je tako.

Vrlo je tesko da se na ovo pitanje odgovori, morao bi covek da vidi kako vi to "branite" srpstvo i sve sto ide uz to. Ako je sa zestinom i razdrazljivo, kao sto ste napisali u prvom pitanju, onda molim Vas pogledajte opet odgovor na prvo pitanje, jer vazi i za ovo. Ako nije tako, onda prosto promenite sagovornike, ili sa nekima jednostavno ne pocinjite teme za koje znate da nece da se dobro zavrse u razgovoru.

U mom komsiluku, dakle u najblizem okruzenju, imam i rodjake i komsije. I od nekih od njih cujem kojekakve provale i (slobodno mogu da kazem) neverovatna lupetanja po raznim pitanjima (npr. o politici, srpstvu, itd...). U prvo vreme sam se zestio i pucao od besa u sebi, a onda sam - `fala velikome Bogu - naucio da te njihove prazne price prosto ignorisem. Sa takvima pricam - koliko je to do mene - samo o nekim jednostavnim stvarima, i tako uz Boziju pomoc izbegavam nepotrebne svadje i razmirice.

Ne znam koliko ovaj odgovoro pomaze, ali tako nekako ja gledam na sve to. :)

Истина је да је православна црква сматра астрологију као погрешну, јер човек, као слободно биће није и не може бити ограничен кретањем звезда. Али мотив зодијака није баш толико редак у православним црквама.На пример овде. Додуше, овде су знаци зодијака окружени неким бићима који мени личе на демоне

orthodox-christian-monastery-lesnovo-134

али на следеће две то није случај

dekoulou_zodiac_3.jpg

fdf08003471e86254988ccbb42875c74.jpg

Изгледа да можда имају неку другачију симболику сем астрологије. Можда небески свод.

7 minutes ago, -Владимир- рече

Изгледа да можда имају неку другачију симболику сем астрологије. Можда небески свод.

Da, i to je sasvim moguce. Imam odlicnog prijatelja ikonopisca, bas cu da ga pitam, pa cu da prenesem odgovor ovde. :)

12 hours ago, obi-wan рече

Koliko znam, Crkva ne odobrava kremaciju, i to po mom misljenju iz vrlo prostog razloga - u pitanju je jedno kompletno nasilje nad covekom. Meni su u protekle dve godine preminuli i majka i otac, i izuzetno mi je uzasavajuca misao da sam ta lica koja sam tako dugo gledao prosto morao da spalim. Zaista grozno i necovecno. A da je - ne dao Bog - kremacija postala deo Crkvene prakse, koliko bi samo svetiteljskih mostiju bilo spaljeno bez i da se zna za njih?

E sad, sto se opela tice, ne znam da postoji neka zabrana u tom smislu, morao bih negde da pogledam jer se nisam nesto bavio ovim pitanjem. U svakom slucaju, ne bi trebalo da se covek lisi zaupokojene sluzbe ako jeste krsten a nije u pitanju samoubistvo, s tim da svakako treba ljudima da se obrazlozi i temeljno objasni zasto praksa kremiranja nije i ne moze da bude hriscanski obicaj.

Хвала на одговору. Управо о томе се и ради, никаквог објашњења нигде нисам нашао.

Мада, поставља се питање шта ако је покојник за живота изразио жељу да буде кремиран?

Ја свакако мислим да не треба кремираног лишити заупокојене службе.

3 hours ago, 3006 рече

Мада, поставља се питање шта ако је покојник за живота изразио жељу да буде кремиран?

Ako bi tako bilo, ocigledno je u pitanju neznanje, odnosno nepoznavanje hriscanske tradicije i pravila.

I takvom coveku treba jasno da se kaze i objasno zasto to nije dobro, a to je opet posao i duznost nadleznih svestenika.

Pomaze Bog , u poslednje vrijeme imam mnogo nedoumica sto se vjere tice i zelio bih da znam koji dokaz je da je bas Pravoslavna crkva ta koja je sacuvala apostolsko ucenje i da je bas ona ta koju je osnova Hristos , mozete li mi pojasniti kako se covjek spasava po ucenju Pravoslavne crkve da li vjera + djela t.j da li su djela nemoguca da spasu covjeka jer niko nije toliko dobar da zasluzi spasenje i jednostavno sama djela predstavljaju produkt vjere , i kako se neko moze vratiti u Pravoslavnu crkvu ako je otpao da li je potrebno miropomazanje ili samo ispovijest i pokajanje ? 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...