Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Ванда

филм "Цар" (П.Лунгин) онлајн са српким титлом

Оцени ову тему

Recommended Posts

Pokušavam već mesec dana da odgledam film Car, i još nisam uspeo. Došao sam negde do pola i ne mogu da mrdnem. Nikako mi nije jasno kako isti čovek može da napravi onako remek delo kao što je Ostrvo i onda da napravi ovakav promašaj od filma. Ovo je bar moje mišljenje. Gluma mi se ništa ne sviđa, a ni režija. I mnogo istorijskih netačnih podataka. Prikazuje Cara Ivana Groznog kao nekog ludaka, isfrustriranog, iskompleksiranog manijaka, religijskog fanatika, što ovaj u stvari uopšte nije bio. Kakvi su tada u Evropi, mračnoj Evropi tog vremena bili ostali narodi i vladaoci, Car Ivan je bio mnogo ispred svih njih, što nije prikazano u filmu.... Ne znam, sve u svemu, ne sviđa mi se ....

мој први утисак кад сам одгледала филм је био јако тежак, међутим мислим да не треба гледајући овај филм упоређивати га са Острвом. Главни глумац заиста није за ову улогу Ивана Грозног просто му некако не приличи а изврстан је у Острву. Тако да они тренуци молитвени Ивана у филму су некако мало чудни. Заиста се стиче утисак неке прелести тог цара. Међутим онај митрополит је изврсна личност одлична, али за то се мора одгледати до краја.

Мислим да је ту приказан само један дио владавине Ивана Грозног и постоји сигурно још али се зауставља у тренутку кад он сам остаје. Да ли ће се он ту заиста покајати? то није до краја испричано. Ја не знам много о овом Цару али то је било заиста сурово вријеме, сјећам се како су се у оном филму Андреј Рубљов царски војници обрачунавали са богумилима и са оним лакрдијашем. Тако да је то вјероватно било тако. Страшно.

Онда детаљ са оним медвједом кад медвјед све убије чак и ону дјевојчицу удари шапом а митрополит прође поред а медвјед га некако ни не осјети да је прошао. Тај митрополит је имао чисту душу истинољубиву. Сад послије дужег времена још увијек помислим на тај филм и мислим да ипак није промашај , једино не знам то за историјске податке о Цару. У Прологу има један детаљ: Расуђивање 28. фебруар- "Ретком неустрашивошћу одликовали су се јуродиви Христа ради. Блажени Николај трчао је по улицама града Пскова правећи се луд, укоревајући људе за њихове тајне грехе и проричући оно што ће им се догодити. Када Цар Иван Грозни уђе у Псков, сав град беше у страху и ужасу од грозног цара. Пред сваком кућом беше положен хлеб и со као добродошлица цару, но народ се не појављиваше. Када началник града пред црквом поднесе цару на послужавнику хлеб и со, цар отури послужавник и хлеб и со паде на земљу. Тада се пред царем појави блажени Николај, у дугачкој кошуљи, опасан конопом, јашући на штапу као дете, па узвикну : "Иванушка, Иванушкаједи хлеба и соли а не човјечје крви" Појурише га војници да га ухвате, но он одјури па се сакри. Сазнавши цар о овом блаженом , ко је он и шта је посети га у његовој тесној одаји. Била је прва недеља Часног поста. Чувши да му Цар долази у посету  Николај нађе комад сировог меса, па кад му цар ступи у келију , Николај се поклони и понуди цару месо:"Једи Иванушка, једи! Љутито му одговори грозни цар "Ја сам хришћанин и не једем месо уз пост" Тада му брзо одговори Божији човек "Та ти чиниш и горе:храниш се човечијим месом и крвљу, заборављајући не само на пост већ и на Бога!" Ова лекција дубоко уђе у срце цара Ивана и он постиђен одмах напусти Псков, где беше наумио учинити велики покољ."

У једном филму о Николају Гурјанову кажу да је Иван Грозни био свет... тако да је то онако баш неразјашњено (мени).

Заиста ме занима ако ти (или неко други) знаш нешто више о њему.

поздрав

Pozdrav Vanda. To što znam o Ivanu Groznom i inače o istoriji nije neko naročito znanje. Ćale moj je istoričar, a specijalnost mu je Kina i Japan, a u Rusiju je prosto zaljubljen. I tako on mene povremeno smori sa tim podacima, koje ja iskreno ne držim dugo u glavi, ali ti razgovori sa njim mi pomažu da steknem pravu predstavu o stvarima kakve jesu. Npr. jedna od stvari koje mi uvek govori je da kada posmatraš ili čitaš o nekom događaju u istoriji uvek moraš da gledaš na taj događaj iz perspektive i vremena kada se taj događaj u istoriji i desio. Tako u vreme Cara Ivana Groznog, Evropa kao što je sada uopšte ne postoji, Inkvizicija u Španiji nemilosrdno ubija hiljade ljudi (i još mnoge neke stvari koje mi je pričao, a zaboravio sam), Carevi Evropski hodaju po blatu, ne kupaju se, jedu rukama (nije ovo ono Srbi su jeli zlatnim viljuškama  :smiley:), itd,... hoću da kažem da je takvo vreme tada bilo.... Ivan Grozni, koji po ničemu ne zaslužuje to ime, ga je najverovatnije dobio zato što je u afektu udario svog sina i tako ga ubio. Sigurno je bio strog vladar, ali ko tada nije bio.... Inače najznačajnije što je on Rusiji donio, to je osvajanje Sibira. A sama znaš šta Sibir znači Rusiji i šta će tek značiti.... Itd, sve ovo pričam onako na brzinu... Baš ću ovih dana da sednem malo sa njim pa da popričam o ovome, i onda da napišem nešto malo smislenije....

I ja mislim da nije dobra uloga Ivana Groznog, ali kao što napisah nisam pogledao film do kraja....

Pozdrav.....

Ivan IV Vasiljevič Grozni (1530-1584)

16 vek:

- Španci osvajaju Ameriku - U stravičnom pokolju ubijaju Maje i Inke

- Inkvizicija u svim hrišćanskim zemljama

- Kod nas Turci

- U Engleskoj Kralj Henrik VIII sudi i presuđuje bez suda, vrlo okrutno. Osam puta se ženio. Ubio tri svoje žene...

- U Francuskoj Vartolomejska noć - Pokolj protestanata u Parizu...

Inače, svi Moskovski Veliki Knezovi vode poreklo od Rjurika (koji je bio Viking – ruski Varjaz). Prema predanju: Rjurik 862 god. osvaja Novgorod. Varjazi su bili u manjini prema Slovenima I vrlo brzo se stapaju sa njima I primaju veru I običaje. Ostaju kao vladajući sloj I kao Rusi. 

Otac Ivana Groznog Vasilije III Ivanovič umire kada je Ivanu Groznom bilo 3 godine. Nasleđuje ga Veće izabranih (ugledni građani i Boljari). Sa 17 godina Ivan Grozni preuzima stvarnu vlast 1547 godine.

Izvršio je četiri velike reforme - uprava, finansije, pravosuđe i vojska - kojima je stvorio jedinstvenu Rusiju. Razvlastio je plemiće, Boljare (kojima se zbog toga zamerio i oni su mu dali nadimak Grozni) i seljake više vezao za zemlju. U vojsci stvorio čuvene Strelce (osnovna snaga Ruske vojske) – ukinu ih je tek Petar Veliki.

Vodio je mnoge uspešne ratove:

1554 god. - Uništio Kazanski kanat (Tatari) – Istočno od Moskve;

1556 god. - Potao vladar Astrahanskog kanata – Čitav tok Volge pripao Rusiji (Rusija izbila na Kavkaz) – Put prema istočnoj Aziji, Indiji, Perziji I Sibiru je sada bio otvoren.

Između ta dva velika pohoda – 1555 god. - Sibirski kanat priznaje njegovu vlast (Rusi prodiru u Sibir)

Ostaje Krimski kanat koga nije uspeo za života da osvoji.

Pred kraj vladavine uspeo da prisajedini Rusiji I zapadni deo Sibira.

Imao je tri sina: Ivana, Feodora I Dimitrija.

Tri godine pred smrt, u jednoj svađi, udario sa žezlom u glavu sina Ivana I ovaj pri padu udario od neki kamen I tako ga ubio. Feodor ga je nasledio. Bio je slab I duhom I telom. Nije imao svoje volje. Povučeno živeo. Vladao do 1598. Nasledio ga Boris Godunov (inače zet Feodorov, ne baš visokog porekla – nije imao dece). Trećeg maloletnog sina Dimitrija ubili su u selu Uglič po nalogu Borisa Godunova.

Pored svih ovih reformi koje sproveo za boljitak Rusije I njenu celovitost, 1554 god. uspostavio je trgovinske veze sa Engleskom. Otvorio u Engleskoj Moskovsku kompaniju. Sproveo u Rusiji kulturnu reformu. Dovodio iz celog sveta naučnike, umetnike, zanatlije.... Osnovao prvu štampariju u Rusiji....

Sve u svemu, istorijska ličnost vredna pažnje I poštovanja. Veoma mnogo pozitivnih stvari učinio za Rusiju I njene građane. Po meni nepravedno nazvan Grozni. Jeste bio malo naprasit I prek čovek, ali na početku sam ti napisao kakvo je vreme tada bilo I kakvi su drugi vladari bili. Iz čiste zlobe Boljari koji su njegovom centralističkom vlašću ostali bez moći tako su ga nazvali. Eto toliko 0110_hahaha .....

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...