Jump to content
Жељко

Зашто је потребан благослов Московске патријаршије да папа посети Србију?

Оцени ову тему

Recommended Posts

12552672_963028920444758_117635370825627

Stalno se iznova zaričem da neću komentarisati pitanja i događaje vezane za crkvu, ali vrag mi, izgleda, ne da mira. Vidim kako su ovog vikenda, u nezvaničnoj poseti papi Franji u Vatikanu, bila dva uticajna arhijereja SPC (crnogorski mitropolit Amfilohije i vladika bački Irinej), te kako su preneli saglasnost patrijarha srpskog Irineja da papa može da poseti Beograd kao zvanični šef svoje minijaturne, ali uticajne državice. Lepo, pomislih, neka razgovaraju i neka se susreću, bolje je i to nego da dele međusobne anateme. Na stranu što me malo kopka činjenica da je za posetu šefa strane države (pa makar i crkvene) jednoj sekularnoj državi potrebna saglasnost patrijarha (moguće da je to želja ili i uslov samog pape), ali ono što me posebno čudi jeste da je papi ukazano kako je za druge forme posete (osim državne) neophodno zeleno svetlo Moskovske patrijaršije! Srbija, koliko znam, srećom još uvek nije ruska gubernija, a SPC je od 1219. god. (već skoro punih osam stoleća) autokefalna ili samostalna crkvena organizacija. Zaista, ne razumem, po kojoj logici srpska država i srpska crkva treba da dobiju za bilo šta zeleno svetlo od Moskovske patrijaršije? Ako neko ume da mi objasni to razložno (isključujući emotivni žar potencijalne rusofilije), bio bih mu istinski zahvalan!

Чуо сам да Путин има неко оружје које је толико моћно и страшно да не сме да га да својим генералима, јер их се плаши. Поверио је једно дугме Патријрху РПЦ, а друго дугме је задржао за себе. Кажу кад се та два дугмета притисну заједно, активира се то оружје и онда тамо у земљи где се то оружје активира силне пошасти избију, пропадне земља скроз. Кажу да се зато Америка повукла из Сирије, јер нема одбрану од тога оружја. Од тог оружја одбрану има само Израел, ал не да никоме. Још кажу да је Тесла то својевремено контруисао.

Па како онда да не питаш руског патријарха?

Чуо сам да Путин има неко оружје које је толико моћно и страшно да не сме да га да својим генералима, јер их се плаши. Поверио је једно дугме Патријрху РПЦ, а друго дугме је задржао за себе. Кажу кад се та два дугмета притисну заједно, активира се то оружје и онда тамо у земљи где се то оружје активира силне пошасти избију, пропадне земља скроз. Кажу да се зато Америка повукла из Сирије, јер нема одбрану од тога оружја. Од тог оружја одбрану има само Израел, ал не да никоме. Још кажу да је Тесла то својевремено контруисао.

Па како онда да не питаш руског патријарха?

Danas si baš u elementu :)

Zaista, ne razumem, po kojoj logici srpska država i srpska crkva treba da dobiju za bilo šta zeleno svetlo od Moskovske patrijaršije? Ako neko ume da mi objasni to razložno (isključujući emotivni žar potencijalne rusofilije), bio bih mu istinski zahvalan!

па види, ако је Московска Патријаршија главни посредник у решавању раскола у Македонији, онда разуман преговарач (СПЦ) не би требало да вуче потезе који би посредника иритирали. бар не док посредовање траје. 

Новости:      -  Ima tumačenja da bi Beograd mogao da bude uvod u papinu istorijsku posetu Moskvi...

Дарко Танасковић:       - Ne bih rekao da papin put u Moskvu vodi preko Srbije. Pre bi moglo biti obrnuto...

Папина улога као државника и као верског поглавара су неодвојиве. Није се десило да је папа посетио неку државу, а да се није срео и са верским поглаваром. С друге стране, папа има огромну политичку тежину и српско државно руководство би могло да искористи његов утицај како би добила одређене политичке дивиденде.

Посета римског папе Србији већ дуже време привлачи пажњу јавности. Српска православна црква тврди да папин пут у Београд води преко Јасеновца. Међутим, патријарх српски Иринеј изјавио је да још није време да папа посети српску цркву, али да српске власти могу да га позову у посету као државника и да се СПЦ у такву одлуку државе неће мешати.

Може ли папа да посети неку државу само у својству државног поглавара Ватикана, а не и као верски поглавар Римокатоличке цркве?

Пракса показује да су папине посете Румунији, Грчкој и Бугарској довеле, не само до сусрета са државним лидерима, већ и са верским поглаварима тих православних земаља, каже Александар Раковић из Института за новију историју Србије. Папине функције као верског поглавара католичког света и политичког поглавара ватиканске државе неодвојиве су, каже Раковић.

„Приликом његове посете Румунији 1999, када га је позвао румунски патријарх, папа се сусрео и са румунским председником. Када је реч о папиној посети Грчкој 2001. године, на позив грчког председника, са папом се сусрео и архиепископ Христодулос, а 2002. године приликом посете Бугарској, на позив бугарске државе, са папом се сусрео и бугарски патријарх Максим“, каже Раковић.

Било да је позив папи упутио верски поглавар или државно руководство, сусрет са верским поглаваром практично је известан, тврди Раковић. Слично је било и у случају Украјине, коју је папа посетио на позив председника и унијатске цркве.

„Када би председник Србије позвао папу да посети Београд, то би практично значило да би врло тешко било могуће избећи сусрет са нашим патријархом Иринејем, а као што знамо, постоје неке компликације у односима које за сада тај сусрет чине тешко остваривим“, категоричан је Раковић.

Он додаје да сусрет папе и српских власти није могућ без српског патријарха.

„Државни врх Србије неће позвати папу у посету уколико не добије зелено светло од врха СПЦ, да би био могућ сусрет њега и патријарха. Мислим да неће бити преседана и папи неће бити упућен позив“, закључује Раковић.

Srbija jeste neformalno ruska gubernija. Rusija posmatra Srbiju kao parce zemlje preko koga se potkusuruju sa NATO i probijaju se sa svojim interesima na Balkanu. Posjeta pape uvijek ima svoju dodatnu politicku tezinu iz cega se mogu izroditi eventualno bolji odnosi Srbije i zapada, sto svakako Rusiji ne bi odgovaralo. SPC se jednostavno podanicki prepusta RPC, niti ih interesuje niti eventualno i znaju sta bi sa papom i kakve korsiti mogu izvuci od eventualno takve posjete. Dok Rusi znaju sta hoce i ne daju blagoslov jer ne postoje nikakve garancije da posjeta pape nece pomalo narusiti ono sto Rusija vec ima izgradjeno sa srpskom politikom. Postojala je velika nada dok je Benedikt tronovao u Vatikanu, da on kao Njemac radi na zblizavanju Njemacke i Rusije i obnavljanju sv.Alijanse. U takvom slucaju, bila bi pozeljna posjeta pape prvo Moskvi, a onda eventualno Srbiji po jasno izdatim instrukcijama. Sad kako je mozda ujka Sem umjesao prste oko odlaska Benedikta, a mozda i nije ko ce znati, za sad se odlaze posjeta papre Moskvi, nako cega tek onda moze biti posjeta pape i Srbiji. 

Ко је дотични господин? Питање му је на мјесту, али... Живо ме занима да ли се овако и запитају зашто наши државници морају за све живо да питају неке центре моћи са Запада? Ово је један од ријетких случајева да "зависимо" од РПЦ-е. Док је у овом другом случају то врло израженије.

Друго ствар: Колико ја знам, да није било папе Косово би било члан УНЕСКО-а. Волио бих и ја да дође преко Јасеновца, али не да се поклони реда ради, него ако заиста тако мисли да је исправно. У супротном, нема потребе за било каквом присилом. Осим ако немамо жељу да тргујемо жртвама, тј. ако нам је битније да се он поклони тек да би ми ликовали, а не да би одао почаст свима који су пострадали.

U novijoj istoriji, sto bi rekao veli Alek, pape, mahom Papa Ivan Pavao drugi, posjetile su sve vecinski pravoslavne zemlje osim tri. Redom su padale Rumunija, Gruzija, Grcka, Bugarska, Kipar, Ukrajina, BiH (RS). One koje su odoljele, su Rusija, Bjelorusija i Srbija. 

Od svih pobrojanih zemalja, gdje Rusija ima najveci uticaj? Pogodite. 

Осим ако државни врх не изврши притисак на црквени врх да га и он позове. Што није немогуће.

А какав је овај папа, отићи ће он и у Јасеновац, нема везе, ионако је све (црквена) политика...Може Символ вере са Филиокве и без њега, може да се моли са ким год, да иде по синагогама и џамијама, да целива руку и Вартоломеју и рабину  http://www.inform-relig.ru/news/detail.php?ID=11326

Што не би отишао и у Јасеновац, ако треба?

Нажалост, није. Србија је неформално америчка колонија.

Srbija kupuje oruzije od SAD ili Rusije? Vojne parade se odrzavaju u prisustvu Obame ili Putina? Vecinsko raspolozenje naroda je prema SAD ili Rusiji? Strateski vazna grana privrede, naftna inustrija prodata je po bagateli Rusima ili Amerikancima? 

Od svih pobrojanih zemalja, gdje Rusija ima najveci uticaj? Pogodite. 

У Републици Српској. :)

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије потврдио је данас у Београду да су представници Српске православне цркве боравили у Ватикану, али је негирао да је том приликом било разговора о доласку поглавара Католичке цркве папе Фрање у Србију.

http://rs.sputniknews.com/srbija/20160118/1102599177/amfilohije-vatikan-dolazak-papa-franja-srbija.html

У Републици Српској. :)

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије потврдио је данас у Београду да су представници Српске православне цркве боравили у Ватикану, али је негирао да је том приликом било разговора о доласку поглавара Католичке цркве папе Фрање у Србију.

http://rs.sputniknews.com/srbija/20160118/1102599177/amfilohije-vatikan-dolazak-papa-franja-srbija.html

Imaju izvjestan ekonomski uticaj, ali geopoliticki nikakav. U Srbiji su daleko jaci. 

Па је због свега тога наш пут у ЕУ без алтернативе?

Nije dakako, nije EU nikakva sveta krava. Medjutim kako je balkan popriste geopilitickih sukoba, ne moze se sjediti na dve stolice, a prema raspodjeli moci koje ima zapad u odnosu na Rusiju na balkanu, saveznistvo sa zapadom nema alternativu. Saveznistvo sa zapadom, ne znaci automatsi clanstvo ni u EU ni u NATO. Primjer su Island, Norveska, Svedska i Finska. 

Као што сам и раније рекао, мени не смета долазак Папе, али је природно да на нас има већи утицај Руска, као највећа Православна црква од Ватикана. Нама су односи са Русијом важнији из више разлога.

Као што сам и раније рекао, мени не смета долазак Папе, али је природно да на нас има већи утицај Руска, као највећа Православна црква од Ватикана. Нама су односи са Русијом важнији из више разлога.

Jesu ali kao jednak sa jednakim.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...