Jump to content

Moја "priča" i dosta pitanja

Препоручена порука

Moја "priča" i dosta pitanja

Ćao, ja sam Aleksa i imam 16 godina. Iskoristio bih ovu priliku da vam se predstavim i da vas priupitam za vaše mišljenje, jer mi se čini da ovde ljudi zdravorazumski razmišljaju kad je u pitanju duhovni život čoveka.

Dakle, sve je to krenulo sa jednom devojkom sa kojom sam bio pre jedno dve ili tri godine. Nešto se tu čudno desilo sa mnom, od tad sam krenuo da se menjam, i to veoma drastično. To sam primetio jer su se ljudi mnogo drugačije ponašali prema meni, sad mi deluje kao da sam bio nekako neprijatan i gord. A i nekako sam previše bio tužan, svaki dan sam mislio na nju a bio sam sa njom manje od dva dana. I onda sam našao sajt gde ljudi "treniraju" muvanje ženski. U početku me je privukao taj prikaz mene kako svake nedelje menjam devojku, niko mi nije ravan, itd. Ali onda sam priupitao jednog čoveka tamo koji je neki Budista ili nešto, kako da se vratim u isto stanje kada sam bio dete? On mi je nešto ispričao tamo nešto kao da ne treba da pokušavam nešto da budem, i mene to stvarno zaintrigira i tako ja uđem u ceo taj svet misticizma i okultizma. Išao sam okolo naokolo, od onih glupih programa "rešite sve probleme za nedelju dana" do raznih Teozofija, Hermetizma, Rodnoverja i Alhemije. Provodio sam svoje dane za kompjuterom pokušavajući da nađem nešto što bi me povratilo u ono dete koje sam bio (još uvek to radim), ali bez uspeha, šta god da sam našao i počeo da primenjujem u svom životu, sve je bilo nekakvo bežanje od stvarnosti, ili je obećavalo ne znam ni ja šta, a posle se ispostavi da je ustvari veoma isprazno. Opisao bih to kao jedan večiti vrtlog depresije, loše mi je pa nađem nešto što bi dalo mom životu neku novu vedrinu, varnicu, ljubav, i onda se razveselim ali opet se povratim jer me dotuče zamisao da to sve nema smisla, svrhe. Ne znam da li sam depresivan zato što nemam smisla, ili mi uopšte treba smisao zato što sam depresivan, jer kad pitam ljude zašto uopšte žive, oni daju neki odgovor tipa "da trebamo sami napraviti smisao našem životu", ili "jedini smisao života je produžavanje vrste, jači jedu slabe". Meni je to nekako neopravdano i egoistično.

I do ovde sam stigao. Sveto Pismo mi se uvek činilo kao nešto gde uvek mogu da pogledam za smernice. Oduvek mi se činilo monasi i svestenici koje sam gledao na YouTube-u govore sa takvom smirenošću i skrušenošću, mislio da njihove reči polaze iz srca i iskrenije su da ne mogu iskrenije biti. I sve što oni govore delovalo je tako jednostavno, bez nepotrebne mentalne gimnastike i apstraktnih pojmova. Ali dosta toga mi je nejasno u vezi hrišćanske vere.
Na primer, ako je svrha hrišćanskog života ljubav prema Bogu i ljubav prema bližnjima, za šta služi onda molitva? Ako mi živimo zbog Boga, deluje mi da su nam stvari koje tražimo u molitvi kao što su zaštita i zdravlje bespotrebni.
Otkad sam krenuo da verujem u Boga, plašim se da radim bilo šta. Ne znam šta je greh a šta nije. Na primer, ljudi mi kažu da mnogo lepo sviram gitaru, ali ne vidim kako ja volim Boga kad to radim. Ne vidim kako volim Boga kad bacam petarde napolje. Takve, svakodnevne stvari me zanimaju.
I jos jedna stvar me zanima, a to su predbracni odnosi. Sveti Oci kažu da je predbračni odnos greh, ali takođe je i rukobludije tj. samozadovoljavanje. Da li ovo znači da trebamo da ostanemo potpuno suzdržani od bilo kakve seksualne aktivnosti sve do braka? Razumem odnose sa drugom osobom, to i mogu nekako jer iskreno nemam nagona da nađem devojku, a sada sam još i više obeshrabren, zbog vere, ali samozadovoljavanje mi se čini kao nešto daleko teže za izbegavanje, da ne odem predaleko govoreći da je to monaški podvig. Da ne govorim o količini erotskog sadržaja koji nas okružuje u ovo "napredno" doba.

Подели на овим сајтовима

Помаже Бог, брате Алекса!

Мораш наћи неког искуснијег од мене за своја питања, а ја ево за почетак да те охрабрим.

И ја сам имао много недоумица. Само што сам ја био мноого старији од тебе, када сам почео да сагледавам ствари духовним очима. Прво сам научио следеће. Сваку мисао која ти ствара немир избаци из главе што пре јер то долази од демона. Тако је причао отац Тадеј. Није лако, и сам падам на томе, али мораш се борити. 

Волим ове две мисли св. Јована Златоустог:

Вољени! Ми смо сада деца Божија, но још се не зна шта ћемо бити.

Мир је мера свих добара и претпоставка сваке радости. 

Ми смо слаби и без Божје помоћи лако можемо кренути погрешним путем. Зато нам треба молитва.

Друга мисао показује зашто тежимо миру. Кажу да је мир скраћени пут спасења. 

Кад сам слаб, тада сам силан, говорио је апостол Павле. Признајмо да смо слаби, и молимо се Богу за помоћ.

Тражите и наћи ћете, говорио је Господ. Свештеници парохије у којој живиш, монаси неког оближњег манастира, неко кога знаш да је верујући могу да ти помогну. Овде имаш одличних тема и много људи који су вољни да ти помогну.

Све најбоље од Господа!

Мир и добро!

Подели на овим сајтовима

Hvala Bane puno na odgovoru.

Znaš što mi je čudno ovde kod mene u mestu, zaključavaju crkvu tokom dana tako da nemam baš sa kim da razgovaram. Svestenika odavno nisam video, tako da ću morati da se zadovoljim Internetom, za sad. :)

Па ваљда поп има адресу!? 

Подели на овим сајтовима

Dobrodosao na forum,

slobodno prosetaj do crkve ovih dana, sutra bi trebalo nekoga da bude pre podne posto je liturgija tj crveno slovo...jedino ako zivis u nekom selu gde bas nemate svog svestenika nego svestenik obilazi vise sela pa naizmenicno sluzi liturgiju...ali uskoro ce i Sv Jovan, tako da ovih dana sigurno ce pre podne nekog biti. 

Ako imas 16god, trebalo bi da u srednjoj imate veroucitelja ako ides u srednju...mozes njega da pitas kada vam je svestenik tu ako te je blam da pitas nekog starijeg...

Подели на овим сајтовима

Hvala Bane puno na odgovoru.

Znaš što mi je čudno ovde kod mene u mestu, zaključavaju crkvu tokom dana tako da nemam baš sa kim da razgovaram. Svestenika odavno nisam video, tako da ću morati da se zadovoljim Internetom, za sad. :)

Potrazi svestenika i zamoli ga da ti otkljuca vrata . A ako ga ne nadjes , ostavi mu neko pisamce i br. telefona , probaj- mozda moze nekako da se provuce ispod vrata ... Reci da zelis da sedis u crkvi i da razmisljas o zivotu .
  • Волим 1
Подели на овим сајтовима

Ćao, ja sam Aleksa i imam 16 godina. 

Dakle, sve je to krenulo sa jednom devojkom sa kojom sam bio pre jedno dve ili tri godine.

Напредна ова деца...

Подели на овим сајтовима

Ćao, ja sam Aleksa i imam 16 godina.

Dakle, sve je to krenulo sa jednom devojkom sa kojom sam bio pre jedno dve ili tri godine

svaki dan sam mislio na nju a bio sam sa njom manje od dva dana

Вау,са 13  си смувао рибу,па урадили нешто за та два дана ?   :0205_whistling:

Подели на овим сајтовима

Aleksa, dobrodošao na forum. Postavljaš mnogo pitanja, što je i prirodno za osobu tvojih godina. Prirodno je da se interesuješ za pitanje smisla života i duhovnost. Nisu glupa tvoja pitanja i slobodno pitaj, razmišljaj, čitaj. Ovde ima puno tema na kojima možeš naći odgovore na slična pitanja.

Dosta je uobičajeno istraživanje drugih vjerskih i duhovnih sistema, naročito u mlađem uzrastu. Pravoslavna vjera je naše blago kome se vraćamo nakon tog lutanja. Odnos sa Bogom je veoma ličan, a molitva je vrsta komunikacije s Bogom, naprosto, nekog voliš, želiš da komuniciraš. Polako sa vjerskim aspektima seksualnosti... Treba da razgovaraš sa sveštenikom, otiđi kad je liturgija ili pitaj ljude u crkvenoj prodavnici za kontakt i sl. 

Evo par zanimljivih i korisnih tema za tebe da pogledaš

Prvo ovaj dio foruma gdje su teme koje bi mogle biti interesantne mladima, između ostalog o  seksu i sl. https://www.pouke.org/forum/forum/77-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%99%D0%B5-%D0%B8-%D0%BC%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8/

kao i Pravoslavlje za početnike https://www.pouke.org/forum/forum/80-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%99%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B5/

Neke teme o smislu života, ličnom odnosu s Bogom

https://www.pouke.org/forum/topic/8172-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D1%81%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%BF%D1%99%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D0%B8-%D1%83%D0%B7%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B0/

https://www.pouke.org/forum/topic/28549-%D0%B7%D0%B0%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%83%D1%98%D0%B5%D0%BC-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D1%81%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0-%D1%83-%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D1%83-%D0%B3%D0%B4%D0%B5-%D1%98%D0%B5-%D0%B1%D0%BE%D0%B3-%D1%83/

Подели на овим сајтовима

Aleksa, da ti kažem nešto, tj. ne znam kako da ti kažem, a da budem siguran da ćeš me pravilno razumeti, ali pokušaću pošto mislim da je veoma bitno.

Mnogo je dobro što tražiš savet, i to je ono što i ja hoću da ti predložim. Probaj da pričaš sa svojim roditeljima, i sa sveštenikom, i sa psihologom. Ovo zadnje ne znači ništa loše o tebi, već ti dobar psiholog može pomoći da se pravilno postaviš prema sebi, kad te već takva pitanja muče.

A zašto to kažem, znog toga što si se bavio tim raznim nekim verovanjima, mislim da je dobro da o tome svemu pričaš sa nekim ko ipak zna nešto.

I čini mi se da malo nervozno pristupaš svemu tome i seksualnosti, ne bih voleo da upadneš u začarani krug krivice i straha od Boga.

Seksualnost je savršeno prirodna stvar. Hej pa Bog je sve to stvorio, jel' tako? I ne možeš, neprirodno je i mazohizam bi bio da se odričeš tog dela sebe. Zato treba malo opuštenije da pristupiš svemu tome čak i ako ti deluje grešno.

A znaš li šta je uopšte to greh? :)

Zato ti kažem da treba da se posavetuješ. Ti si to ovde i učinio, ali plašim se da si previše mlad za ovaj forum, plašim se da će te povrediti, i da stvari možeš pogrešno shvatiti. Već bolje neko ko će ti posvetiti pažnju i ko je sigurno dobronameran i zna šta priča.

Eto tako bih ti ja otprilike savetovao :)

I da, ništa to nije sramota, sve je to savršeno normalno, bez brige :)

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...