Jump to content
Небитан Лик

Вербић vs Верска настава

Rate this topic

Recommended Posts

Ја се бојим супротног, што нам искуство показује. Срби учише веронауку (пре Другог рата), и посташе атеисти. Деца учише марксизам у школама и одбацише марксизам.
Интересантно, можда си у праву.

Добра потка за тему.

"Zoran Avramović, direktor Zavoda za unapređenje i obrazovanja i vaspitanja, kaže za “Blic” da se racionalizacijom izborni predmeti ne bi ukidali, ali da bi reforme mogle da se odvijaju u smeru da ih predaju profesori srodnih predmeta."

Ovo nema mnogo smisla. Građansko već predaju profesori srodnih predmeta, a kad je veronauka u pitanju, takvi profesori ne postoje.

"Mnogi nastavnici danas imaju fond po 20 časova nedeljno, a norma je oko 40. Prostor, dakle, postoji i mogao bi se popuniti sa izbornim predmetom - ocenio je Avramović za “Blic”."

I ovo je besmislica. Četrdeserosatno radno vreme i nedeljna norma časova su dva različita pojma, širi i uži. Četrdesetosatno radno vreme u sebi sadrži časove, dežurstva, pisanje priprema, planova, učestvovanje u radu nastavničkog i odeljenskih veća, stručnih aktiva itd, znači časovi su jedan segmet svega toga. Takođe, činjenica je da se norma časova gleda na godišnjem nivou, pa se tek onda preračunava na nedeljni. Moja puna norma je 700 časova redovne nastave i 35 dodatne godišnje, što u prevodu znači 21+1 nedeljno.

Срби учише веронауку (пре Другог рата), и посташе атеисти.

То никако не мора да значи и све зависи од саме особе. Полазим од себе јер сам био атеиста, а просле поприличног драматичног догађаја постао сам верник.

Треба да децу учимо о вери. Ево, пре неки дан, неке новине су издале књигу " Буквар православни,, за децу. Ја мислим да је то јако лепа ствар. 

То никако не мора да значи и све зависи од саме особе. Полазим од себе јер сам био атеиста, а просле поприличног драматичног догађаја постао сам верник.

Треба да децу учимо о вери. Ево, пре неки дан, неке новине су издале књигу " Буквар православни,, за децу. Ја мислим да је то јако лепа ствар. 

Ја не кажем да децу не треба учити о вери. Не учи се једино у школским клупама. Као што си и сам рекао, већину ствари учимо из искуства. А такође и када пожелимо да нешто научимо, а не када нас неко тера да учимо.

Веронаука је велики промашај за цркву, колико могу да видим. Вероучитељи су незадовољни својим статусом, а богме и програмом. За њихов статус (рад на одређено) је крива црква, а не држава. Њихово незадовољство деца осећају. Самим тим долазимо до несклада онога о чему уче децу, и онога како се осећају. То незадовољство ће пренети на децу. Тако да је мрка капа да ће деца заволети цркву. Добијамо контра ефекат од онога што се желело постићи. И долазимо до тога, да је боље за цркву да деца не иду на веронауку!?

Читава ова опсервација је генерална, и не важи за све случајеве, али мислим да углавном важи.

Твој пост би био потпуно везан за тему, и имао би други смисао, да си рекао да си слушајући веронауку постао верник.

Eh mislim da Ministarstvo uopste nema ideju o izbornim predmetima koje hoce da ukinu; mislim da njihov vidik ide do toga koliko ce novca preostati kada se sa platnog spiska skinu predavaci... Naravno, sve u cilju stednje da bismo mogli da finansiramo firme ljudima kojima non-stop kradu licne karte i falsifikuju potpise. 

Tako da o osnovnom motivu specijalnog animoziteta prema veronauci ili gradjanskom vaspitanju nema mnogo smisla raspravljati. Bolje je razmatrati sta se gubi ukidanjem tih predmeta, i/ili sta se dobija njihovim zadrzavanjem. 

,, .. У најситнију бодљу''    .. да ..         ,,Јежа ''  ..           То је оно што наша ''просвета'' нуди као будућност својом стратегијом ..  

,,У леђа''

мислим да ...    је веронауци место у црквама и џамијама.    у државним школама треба да се учи један озбиљан предмет на генералну тему историја религија,  и то у току једне школске године.   рецимо осми разред, или први средње.       "грађанско"  избацити.

у том предмету би се деца упознала са главним светским религијама (с тим што би око 80% времена требало посветити хришћанству),  а од тога би, рецимо,  последња два месеца нагласак био на православљу -   варијанти хришћанства најзаступљенијој у држави Србији.

------

неки од вас ће се можда сетити мог (одавно изреченог) става:    вероучитељи би требало да организују приватну наставу.    многи од њих би могли сасвим пристојно да живе од тога.   простор:  изнајмљене учионице;    време: одмах после редовне наставе;

Ja sam za to da se ukinu svi predmeti i da se izucavaju samo tri predmeta logika, epistemologija, etika i religija :) . Zasto i fiziku ne ukinuti posto posle zavrsene osnovne skole u Srbiji samo 7% zna sta je zakon odrzanja energije. Ovih 7% bi i sami to naucili bez skole.

Za ovih 7% sam cuo od Milana Cirkovica, a to je zaanimljivo jer je i Verbic fizicar. Evo rasprave izmedju Milana i jos jednog fizicara, Milan smatra da je program fizike u osnovnim skolama bijedan, a ovaj kaze da nije. Ovo mi je zanimljivo, prekopiracu tri poruke u kojima je sadrzana sustina:

Milan:

Ako nakon 4( vjerovatno je mislio 3 godine 6,7,8 razred ili 7,8,9) godine postojanja predmeta fizika, 7% ucenika zna APSOLUTNO NAJBITNIJU stvar iz te nauke, onda to znaci da program fizike u osnovnim skolama ne sluzi nicemu i da ga je bolje ukinuti, posto ne daje nikakve rezultate. Da ti dam analogiju koju ces sigurno razumeti (a razumeli bi ga i srpski ministri prosvete), to je potpuno isto kao kad bi neko drzao fudbalske treninge, a nakon par godina treniranja sa klincima utvrdi se da tek svaki 14. polaznik zna sta je gol ili koliko ima igraca u timu ili sta je igranje rukom.

U tom smislu, imam ja par ideja kako bi se moglo unaprediti, ali besmisleno je o tome ovde raspravljati dok se ne slozimo sa temeljnom cinjenicom da ovakav kakav jeste, program nastave fizike ne sluzi ama bas nicemu, i bolje je pustiti decu da se igraju u parku umesto tog zali boze vremena koje su provela na tim casovima. Tih 7% zainteresovanih bi to ionako samo naucilo citajuci knjige i zanimajuci se za te stvari...

Kolega fizicar:

Mislim da porediti fiziku i fudbal bas i nije adekvatno, osim ako iz nekog, meni ipak cudnog razloga zelis da toliko ocrnis taj program fizike.

Milan:

Ne kapiram zasto ne bi bilo neadekvatno. I jedno i drugo je neka vestina, techne sto bi opet rekli stari Grci. I jedno i drugo se uci, odnosno ne uci. I u jednom i u drugom postoje OSNOVNE stvari, a postoje i naprednije i komplikovanije. Ne vidim sta, osim tvoje puke tvrdnje, cini poredjenje neadekvatnim.

Kad ovo kaze jedan fizicar, mozemo zakljuciti da skola ne sluzi nicemu. Evo ja sam od ovog Milana vise naucio nego do svih profesora u osnovnoj, srednjoj i na fakultetu, bolje sam preko njega razumio ekonomiju, nego od prof. ekonomije jer oni nemaju pojma sta je epistemologija. Japanci su u pravu sto prestaju da finansiraju drustvene fakultete iz drzavne kase, prepustili su sve privatnicima ili ce prepustiti.

Ja sam za to da se ukinu svi predmeti i da se izucavaju samo tri predmeta logika, epistemologija, etika i religija :) . Zasto i fiziku ne ukinuti.....

логика и религија се потиру, па остане нула. џаба деца троше време.

У XXI веку, верска настава на тлу демократске Европе постоји готово у свим државама и још је нико није избацио, нити о томе размишља. Али, јесу је избацивали у XX веку: Немци, за време нацистичке владавине, Југословени (тј. ми), Руси, Румуни, за време комунистичке владавине. Фашизму и комунизму је сметала верска настава. Они заиста и имају нечег заједничког. То су тоталитарне идеологије које не трпе постојање другог и другачијег. Идеологије једноумља. Но, Европа XXI века је демократски сазрела. Пред Србијом остаје да и сама сазри. Верска настава јој је један мали али значајан тест у индикацији демократског сазревања. Тест којим ће показати да се приближава стандардима европских демократија, тако што ће се коначно ослободити вируса једноумља и у појам јединства уткати мноштвеност и различитост. То значи да је неће узнемиравати нечије право да се образује у некој својој конкретности и посебности. Да то право не само да неће оспоравати већ да ће га свом снагом подржати и спроводити у живот. Или ће ипак своје „напредњаштво“ показати као прва европска земља у XXI веку која је из свог система образовања избацила верску наставу и тако остати на идеолошком сметлишту једноумља у веку који је иза нас.

Цео текст:

https://www.pouke.org/forum/topic/41709-%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%98%D0%BA%D0%BE%D0%B2-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%83%D0%BC%D0%BD%D0%BE-%D1%86%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BB/