Jump to content

Pronaći veru = izgubiti prijatelje?

Оцени ову тему

32 члановâ је гласало

1. 1. Da li ste izgubili stare prijatelje kada ste našli veru? Koliko, kako, zašto?

• Nisam više mogao da podnesem njihovo ponašanje/razgovore
      3
    • Nisu mogli da prihvate moju veru
      0
    • Prirodno smo se udaljili zbog različitih interesovanja
      5
    • Duhovnik/neko drugi mi je rekao da ih se klonim
      2
    • Sa nekima se još družim, samo imam i nove prijatelje
      9
    • Sa svim starim prijateljima se još uvek družim i to nikad nije bio problem
      13
    • Sasvim drugačija situacija (objasni)
      5

Препоручена порука

• Одговори 76
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

:sunce:

Da, naravno. Osvrnula sam se na ono oko zavisnika i pomaganja njima, pa mi se ucinilo da kazes nesto drugacije. Nekad je to "ucinicemo sto je do nas" opasan put i znaci da se okrenemo i odemo, a nekad da zavrnemo rukave i borimo se. 

Kao samarjanin, necemo ostati sa povredjenim u gostionici jer imamo svoj put i svoje poslove.

Ako pricamo o konkretno nekome ko se borio sa nekim teskim stvarima, pa pronasao veru, takva osoba prvo ima poriv da spasava ljude oko sebe i to je rizican put jer nije dovoljno stabilna i sigurna ni za sebe i mozda je najbolje da se jednostavno prvo pobrine o sebi.

Misao, "ko ce da mu pomogne ako mu ja ne pomognem" nije bas riscanska, jer negira Boga. Bog je taj koji sigurno mnogo vise brine nego mi i sigurno nikog ne ostavlja.

Подели на овим сајтовима

Ako bih ih ja "spasavala" to je kao da im porucujem da oni sami za sebe nisu sposobni da donose odluke al eto srecom imaju pametnu mene da im otvorim oci.

Па и ми верујући се међусобно спасавамо, нико од нас се неће спасити сам, већ искључиво у заједници.

Чини ми се да си овде погрешно разумела контекст речи ''спасити'' :)  ако ниси онда ништа 

Подели на овим сајтовима

Da, za mene je "spasiti" glagol koji ne potpada pod ljudsku ingerenciju kad su ljudi u pitanju  12:smeha:

Mozemo spasiti zivotinju od neke neprilike, ili eventualno coveka onako bukvalno i tsl

Ali spasava razumem u kontekstu spasenja, a spasava samo Bog.

U kontekstu u kom govoris, slazem se apsolutno, bez zajednice nista  :aplauz:

Подели на овим сајтовима

Само да не изгуби себе ,покушавајући друге да извуче, док и сам не ојача.
Ako bih ih ja "spasavala" to je kao da im porucujem da oni sami za sebe nisu sposobni da donose odluke al eto srecom imaju pametnu mene da im otvorim oci.

Ima tema otprilike o tome :)  https://www.pouke.org/forum/topic/27441-%D0%B4%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%B1%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BC%D0%B0/

Подели на овим сајтовима

:whackado: Kreni redom, od odjeljaka koji te zanimaju, pa počni od prikačenih tema.. ima stvarno dobrih tema u svim oblastima... Mislim da će ti Zajednica podrške odgovarati, to je kao Naš forum, samo ozbiljnije... 

Na ovoj temi su preporučene teme ..https://www.pouke.org/forum/topic/41529-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%9B-%D1%83-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D1%9A%D1%83-%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0/

Dobro došla! Osjećaj se ko međ' svojima, vidim snalaziš se odlično!  :D

Подели на овим сајтовима

Uopšte ne zvuče kao prijatelji.

Prvo sto mi je palo na pamet dok sam citala je da je ovo drugarstvo, ortakluk. Barem kod mladjih nema te kristalnije crte, dok se ne zavrsi fax (otprilike). Sad kad razmislim... Sa prijateljima se najredje vidjam. :) K'o David i Jonatan, to je prijateljstvo. :)
Подели на овим сајтовима

У Америци су људи навикли да им кажеш да ћеш се молити за њих у овој или оној ситуацији. Ако у Србији то исто кажеш, вероватно ће сматрати да си скроз пролуп'о.

Pa, jeste glupo iz perspektive verujucih (da ne zna levica sta cini desnica), a s' druge strane je nepostovanje reci "molicu se za tebe" ako ne (zelis da) znas da li konkretna osoba ima problem sa tim da ga povezujes sa "svojim" Bogom. S' tim u vezi, gledala sam neki klip gde zena prica da se "iscupala" iz JS nakon sto je jedna zena pitala :"May I pray for you?", to mi je, ajd', doneeeekle Ok...
Подели на овим сајтовима

Povodom teme... Ne znam za druge, ali ja ne zelim da izgubim prijatelje koji nisu u Crkvi. I trudim se da ih svojim ponasanjem ne odvratim. Vise su mi ucinili ljudi koji nisu deklarisani kao vernici, nego neki s kojima sam se iz iste case pricescivala... Samo bez predrasuda!

Подели на овим сајтовима

Писао сам негде више пута, стварно ми се не понавља. Под ”бити у вери” мислим на ”црквеност”, не на веру уопште. :)

Sibni neki link jednom makar, ja jos uvek ne na(i)djoh (a "zivo" me zanima s'a se desavalo i to :D ). I stalkujem kad ugledam da se to pominje, ali je odg. uvek isti... I izmice mi. :)
Подели на овим сајтовима

• 3 years later...

Kod mene je odgovor na ovo pitanje dosta komplikovan, zato što imam baš raznovrsne prijatelje, i skoro niko od njih nije verujući.. To su sve ljudi koje poznajem iz najrazličitijih faza života, neke znam i iz nekih baš loših faza, u kojima sam ja bila katastrofa u svakom pogledu, neke iz detinjstva, itd.. Uglavnom gledam da ove iz detinjstva i načelno dobronamerne ljude zadržim u svom životu, sa njima se i ja puno učim ljubavi; zatim imam jednu kategoriju s kojom često ne znam šta da radim i kako da se postavim, to su vrv ovi za koje se u glasanju kaže da su nam se promenila interesovanja; i, konačno, jednu kategoriju koju sam, nažalost, morala skroz da isečem iz svog života, jer su umeli izuzetno da me remete i pokušavaju da me vrate na neke stare načine razmišljanja, ali to su baš otvoreni ateisti i mrzitelji svega što ima veze sa Crkvom, i neka ozbiljna zastranjivanja su tu bila prisutna.. Ova među-kategorija me, za sada, najviše zbunjuje, jer često imam utisak da ne mogu do kraja da izrazim neko svoje neslaganje u tim odnosima, niti da me oni do kraja shvataju, recimo imam drugaricu koju jako interesuje horoskop i iako sam joj rekla da ja više ništa od toga ne pratim niti me interesuje, ona mi i dalje priča sve kroz tu prizmu, prosto jer ona to tako vidi.. I to baš ume da me umara, mislim sve je to super, tu smo jedni za druge, volimo se, ali mi se prevrne želudac kad čujem neka tumačenja tipa ti si bik, sad je vama ta i ta faza, itd.. A onda opet, trudim se da ne budem onaj zadrti neofit koji sve gura od sebe, pa tolerišem koliko mogu, a onda se osećam neiskreno pa se, na kraju, od cele te drame udaljim malo.. U suštini, tu treba umeti biti iskren na neki adekvatan i razumevalački način, što ja baš i ne umem:) nisam još na visini tog zadatka.. 

Uglavnom me tu muče pitanja - da li je u redu udaljiti se od nekoga zato što on vređa vaše versko osećanje? Koliki se tu trud očekuje od nas? Da li mi tim udaljavanjem onda poručujemo neku netrpeljivost, ili prosto čuvamo sebe? Šta ako smo mi ti koji smo, takvim svojim neadekvatnim primerom, doprineli tome da neko pojača otpor prema svemu hrišćanskom? Ima li to uvek veze s nama, ili se to tiče uglavnom tih ljudi i njihovog puta? 

Подели на овим сајтовима

Дешава се да изгубиш пријатеље...Неком се дешава да изгуби и партнера. Није неуобичајено да када одбацујеш старог човека и облачиш се у новог да то носи одређене промене. Не говорим о томе да се човек причом о својим искуствима и притиском на остале врши неки утицај. Промена се дешава изнутра ка споља, и некад то окружењу буде много видљивије него самом човеку који кроз ту "трансформацију" пролази. Јер је човек тада много више фокусиран на себе и та прва промена се некако и огледа у томе да све мање престане да обраћа пажњу на то ко шта мисли. 

Моје искуство ми је потврдило да када дође, тако природно, до неког "губитка", тако је и требало да буде. Није то ствар на коју се треба освртати. Људи се издистанцирају, оду, некад и без објашњења, или често уз нелогична објашњења. Чак и ако дође до осврта, увек је боље сагледти то када прође мало времена. Стрпљење је фантастична али и фантастично тешка ствар :-)

Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Татјана H рече

Моје искуство ми је потврдило да када дође, тако природно, до неког "губитка", тако је и требало да буде. Није то ствар на коју се треба освртати. Људи се издистанцирају, оду, некад и без објашњења, или често уз нелогична објашњења. Чак и ако дође до осврта, увек је боље сагледти то када прође мало времена. Стрпљење је фантастична али и фантастично тешка ствар :-)

E vidiš, ovo mi je trebalo da čujem, jer u mojoj glavi, strpljenje = trud da istrpim sve te odnose koji mi baš i nisu prijatni, a ne čekati da prođe neko vreme, a ja da radim šta treba i šta volim, pa će se iskristalisati..hvala :)

Inače, ovo što kažeš da neki gube i partnera u tome, to mi zvuči kao izuzetno teška situacija, molim Boga da se nikad ne nađem u njoj.. Iako je sigurno ljudima bolje nakon takvog razlaza, i sigurno ih Bog ne ostavi bez utehe/onoga što im baš treba, ali ipak, baš teško zvuči

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...