Jump to content

Pronaći veru = izgubiti prijatelje?

Оцени ову тему

32 члановâ је гласало

1. 1. Da li ste izgubili stare prijatelje kada ste našli veru? Koliko, kako, zašto?

• Nisam više mogao da podnesem njihovo ponašanje/razgovore
      3
    • Nisu mogli da prihvate moju veru
      0
    • Prirodno smo se udaljili zbog različitih interesovanja
      5
    • Duhovnik/neko drugi mi je rekao da ih se klonim
      2
    • Sa nekima se još družim, samo imam i nove prijatelje
      9
    • Sa svim starim prijateljima se još uvek družim i to nikad nije bio problem
      13
    • Sasvim drugačija situacija (objasni)
      5

Препоручена порука

• Одговори 76
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Pronaći veru=steći nove prijatelje :osmeh:

Ne znam ... Ljudi koji idu u moju parohijsku crkvu su najcudniji ljudi na planeti ... Nisam imala tu srecu da zivim samo u 1 gradu , selu... Prijatelje sam stalno sticala i od istih se zauvek rastajala , porodica mi je tu uvek bila najjaci oslonac ... Ne bih mogla da dopustim sebi da ih zbog bilo cega izgubim , tek onda ne bih imala nikog svog sa kim se znam ceo zivot i ko je sa mnom bio i u dobru i u zlu ... S druge strane , ako nesto ne volim , to je da preko noci sklapam velika prijateljstva . Za mene to nije prirodno i sa rezervom uzimam sve ljude koji nastupaju kao da se znate ceo zivot ... a zapravo o vama ne znaju skoro nista a zeli bi da znaju i ono sto ni sami ne znate . Ne volim laznu skromnost , lazan moral , laznu paznju , ne volim nista sto je u osnovi laz . Nisam imala prilike da upoznam neke istomisljenike... Kako god da se uzme , meni sve na isto dodje . Nisam optimista , ali nisam ni usamljena ...
Подели на овим сајтовима

Сасвим једноставно. Када сам нашао вјеру почео сам да живим том вјером и да мијењам своје сопствене навике, при том се и промијенила групација људи са којом сам често комуницирао. Наравно и даље комуницирам са свим ти људима са којима сам временом смањио учесталост коуникације. Ствар друштва је сасвим једноставна. Када се човјек нађе у неком положају онда је условљен да се у тај положај уклопи. Тако имамо на пример једно одјељење ученика у коме се сви међусобно друже док се не заврши школоање, када се заврши школовање од тих људи дружење наставља само мали број људи који су у том кругу одјељења формирали још један круг оцртан неким другим видом везе. Проблем долази онда када је та веза на некој пролазној (грешној) основи типа: наркотици, криминал... услед чега долази до пропасти саме везе што за последицу има мржњу међу њеним учесницима.

Наравно веза са Господом и са црквом су вјечни јер је и црква вјечна. Па могу рећи да сам срећан и Богу захвалан што ме је привео вјери.

Подели на овим сајтовима

Боже сачувај, био бих јако тужан да сам изгубио пријатеље које сам годинама налазио, и пријатељства у која сам дао толико себе и толико од њих добио. А у пријатеља мојих разна убеђења, највише атеиста, нешто ''православних атеиста'' (негде чух тај израз и веома ми се допада, јер их описује на прави начин) и најмање православних. Оно што нас чврсто држи заједно је узајамно поштовање, које уосталом и треба да буде један од стубова правог пријатељства. Пар њих сам успео да заинтересујем за веру, без икаквог ''мисионарења'', ваљда су били боготражитељи па су им моји постови, Литургије... били иницијална каписла да уђу у Православље, што ми је изузетно драго, Да сам ја фарисејски настројен или пријатељи антитеисти вероватно би друга прича била, јер ова два вида не остављају простор за другачије и за толерантност према слободној вољи. 

Подели на овим сајтовима

Na istom mestu gde ateisti nalaze tolike silne vernike  :)))

Kad krenes u Crkvu imas drugaciji kriterijum vernik vs ateista, a kad malo promenis ugao gledanja s godinama i drugaciji kriterijum vrednovanja prijatelja.

PS: 90% mojih prijatelja su ateisti Bogu hvala 12:smeha:

Подели на овим сајтовима

Kako uspevate da nadjete prijatelje "van vere" kad u srbiji zivi preko 90% verujuceg stanovnistva?

A ti kao u to veruješ? :D

Što reče Jelena, Bogu hvala, imam dosta prijatelja poštenih ateista.

I neke što žive liturgijski.

I mnoge "obične" :D

Подели на овим сајтовима

Kako uspevate da nadjete prijatelje "van vere" kad u srbiji zivi preko 90% verujuceg stanovnistva?

100 % mojig prijatelja su "van vere " na taj formalni nacin . Dobri su ljudi . Ja verujem ali "nisam u veri " . I sto bi moj komsija u selu rekao - Kad vidim neke stvari , dodje mi da uzmem neklepan budak i da se udarim po celu . :)))
Подели на овим сајтовима

Ви сте сви већ одговорили шта и како, кад неко има солидно друштво око себе пре уласка у веру. Желим да кажем нешто мало другачије.

Човек који тек уђе у веру и искрено се покаје, а при том реши да постане нови човек, има право да промени друштво. Говорим о људима који су билу у лошем друштву. Можда би то било и пожељно за оне који су били много порочни.

Свако ко се још увек бави тим, неким пороцима, покушаће поново да повуче покајаног  са собом...Превелико је искушење одупрети се. У неким случајевима је боље променити друштво и искористити ранији потенцијал и жељу да се буде нормалан. 

Бог ће свакако дати снагу и мудрост и све остало што је потребно, за борбу...даће и нова искушења. Не морамо сами себи да товаримо стара...

Живот иде даље...

Подели на овим сајтовима

Свако ко се још увек бави тим, неким пороцима, покушаће поново да повуче покајаног  са собом...Превелико је искушење одупрети се. У неким случајевима је боље променити друштво и искористити ранији потенцијал и жељу да се буде нормалан. 

А можда ће тај успети неког порочног да повуче са собом... 

Подели на овим сајтовима

А можда ће тај успети неког порочног да повуче са собом... 

У праву си. Само да не изгуби себе ,покушавајући друге да извуче, док и сам не ојача.

Сложено је то веома...Процена је веома важна. 

Подели на овим сајтовима

Најбоље о томе каже ап.Павле у посланици, мрзи ме да тражим цитат, када саветује жену која је постала верујућа да не оставља мужа који није, јер ће можда баш она њега спасити...

Подели на овим сајтовима

Разумем шта говориш. За то сам да се покуша, што би рекли семе да се посади. После тога се мало удаљи, ако ти је на штету, а сам ће да дође,онај ко Бога тражи, тамо где треба, кад за то дође време. Нико никога није на силу привео вери. 

За мужа, па и за децу је најбаналнији пример, али и то данас многи напуштају и неће да спасавају друге преко себе ( а треба ), а камоли пријатеље. Поготово порочне. За њих треба да си веома чврст.

Зато понављам. Покушати, посадити семе, дати прилику да виде позитивне промене и отићи...а оостало и није на нама ( осим ако те потраже сами да их упутиш у веру ).

Подели на овим сајтовима

Ja nikad tako nisam posmatrala stvari.

Meni je to nekako cudno, pa nisu ljudi nesposobni da sami odluce sta zele i kako, da li veruju ili ne. Ako bih ih ja "spasavala" to je kao da im porucujem da oni sami za sebe nisu sposobni da donose odluke al eto srecom imaju pametnu mene da im otvorim oci.

Nekako, ja zivim kako zivim, neko ko to vidi tj ko me zna u tome moze pronaci sebe,ili me nesto pitati ali ja cu mu reci nesto uopsteno i preporuciti ga nadleznoj instituciji. U redu je, podelicu sa njim svoje iskustvo, svoja osecanja, misli, sta je mene podstaklo, sta je meni pomoglo i za dalje tu su oni nadlezni i strucni. Ako je duhovna potreba onda duhovnik, ako ima problem sa zavisnoscu onda strucnjak tog tipa, ako je psiholoska onda neki terapeut. Ne mogu ja drugima biti mama i duboko verujem da su ljudi sposobni da sami nadju sebi lek kako se vec kaze, da sami odlucuju za sebe i da sami znaju sta je to sto zele.

Necu ocutati sigurno, moj jezik je ipak preveliki  :))) i kad vidim da neko pravi neko veliko sr.. necu okrenuti glavu i reci nije moja stvar, pod pretpostavkom da znam coveka, ali izmedju toga okrenuti glavu i toga da ga ja na silu kao necemu ucim ima puno toga sto mogu da uradim.

Ja nisam niciji duhovnik, terapeut, mama i ne mogu ja mesto njega da donosim odluke.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...