Jump to content
JESSY

«Синдром добре девојчице»

Recommended Posts

horosaj-adevocka.jpg?w=625

Како се он пројављује: „бојала сам се да те не увредим, зато сам и пристала на oно што нисам желела“.

То је погрешан начин да се о неком бринемо (да га не увредимо).

Човек о коме се тако брину, као прво, осећа се обманутим, као друго, њему је веома непријатно зато што испада да је он неком нешто наметао.

Много насиља (физичког и психолошког) происходи управо због синдрома добре девојчице/дечака. (Овде не говорим о тим случајима физичког напада од стране непознатог лица). Жртва сама даје сагласност на насиље над собом, да не би увредила насилника, или да не би конфликтовали (ако је у њеном/његовом схватању конфликт – нешто лоше), или „ако сам већ ту, значи требам се сагласити“.

Такве ствари се дешавају када је «бити добра девојчица» важније од сопственог комфорта. То јест на сопствене границе човек заборавља, остављајући другом да одлучује где су његове границе.

Други човек не може да зна шта вам је пријатно, а шта непријатно, шта вам одговара, а шта не.

Неретко као разултат таквог понашања (пристајања на оно што ми не одговара) јесте зао поступак према томе с ким се саглашавамо (кому смо се подчинили), и гнев (или раздражење) ниче због тога што код «жртве» постоји фантазија, да је онај ко је подчињава на неки нејасан начин дужан да предосети границе другог човека. Он уопште може да буде веома добар човек и ни у којој мери вам не жели нанети зло, а ви сте ето прситали, а потом га још и осуђујете за то што је са вама тако лоше поступио.

Једино излаз из ситуације јесте  – узети на себе одговорност за избор који чиним, за своје пристајање на то шта ми не одговоара. Понекад је недовољно само саопштити човеку о том, потребно је убедити се да ме је саслушао и узео речено у обзир, зато што други човек није обавезан да се брине о мом комфорту.

Беда је у томе што, ако човек на такав погрешан начин поступа од детињства, онда он своје границе сам веома лоше осећа, и практично није у стању да другом човеку саопшти о њима, он се саглашава по аутомату . И страда по аутомату. И гневи се по аутомату. А партнер при том ништа не разуме. А потом и он сам почиње да се гневи.

Чувајте себе. Трудите се да будете свесни шта вам одговара, а шта не. Говоритe о томe јасно.

https://poznajsebe.wordpress.com/2015/11/16/sindrom-dobre-devojcice/

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...