Jump to content
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Juanito

El rincón de Juan

Recommended Posts

Знате ли која је ово песма, ал без гуглања? :)

Täglich ging die wunderschöne
Sultantochter auf und nieder
um die Abendzeit am Springbrunn,
wo die weißen Wasser plätschern.

Täglich stand der junge Sklave
um die Abendzeit am Springbrunn,
wo die weißen Wasser plätschern,
täglich ward er bleich und bleicher.

Eines Abends trat die Fürstin
auf ihn zu mit raschen Worten:
»Deinen Namen will ich wissen,
deine Heimath, deine Sippschaft.«

Und der Sklave sprach: »Ich heiße Mohamet
und bin aus Yemen,
und mein Stamm sind jene Asra,
welche sterben, wenn sie lieben.

Heinrich Heine - "Aѕra", без гуглања! :)

Није. Али је истина да нам је неко украо бицикло.

Биће да га ниси добро вез'о ланцом...   :)

Какве су ово кока коле?

E samo tebi da kazem ali da ne kazes nikome. :) Lepo pise life i nalepnice su zelene boje sto znaci da su specijalnom alhemijskom metodom kalibrisane tako da uzivaoce navuku na neprestanu potragu za uzivanjima u zivotu. Pokrenuta je greb-greb nagradna igra, kao fol samo igra, gde svako grebe cep i trazi dobitnu kombinaciju. Nagrada je besplatno letovanje na Ibici u jeku sezone. Svaki broj ispod cepa salje subliminalnu poruku a kad se prevede po numerologiji tamo pise "I poznace buzdovan paganku i paganka buzdovana i postace jedno u strasti pod Bahusom.". Sad znas, ali ocekujem da cutis o tome se ne prica. :)

Ми се често спрдамо са мојим земљаком Вељом Лампек-Илићем који је ономад, током поплава, рекао да је "потребно да возило које транспорт врши има ону руку напред да пребацује". Али ја мислим да се баш тако некако треба изражавати. Узрок великог дела неразумевања и потешкоћа при учењу су имена које људи дају стварима. Различити људи из различитих oбласти дају иста имена различитим стварима или пак различита имена истим стварима. Још горе, имена простих ствари су ужасно компликована. Плаше малу децу и моментално изазивају психолошку одбојност према дотичној ствари чинећи је привидно стотинама пута копликованијом но што јесте. Човек помисли да нема појма и никада неће научити нешто што заправо већ зна!

mcybkm.jpg

- Племенити господине, стављам Вам к знању да је простор знања скуп који је затворен под операцијом уније!

20ql208.jpg

- Чек, чек... аааа?! О којој унији причаш, зашто она врши операције и шта је скривио тај простор да га затварају?!

- Аман, то ти је оно кад имаш једног који зна пет ствари и другог који зна седам ствари, па онда мораш да имаш и трећег који зна свих дванаест ствари и не зна ништа друго!

- Е тако реци, брате! Причај чачански да те цео свет разуме! Сад си човек, сад можемо да наздравимо оном миомирисном текућином што је слијеш у себе, па ти буде много добро. Живели!

ej76si.jpg

20ql208.jpg

Упамти! Лева и десна манжетна на рукаву кошуље се не разликују! Обе имају по два дугмета и два прореза... Лева нема три дугмета... Ил` је због бројанице. 

Данас сам упао у застој на бициклистичкој стази због радова у другој траци. Направиш три обртаја и мораш да станеш. Холандија...  :smeh1:

Драги пријатељи, браћо и сестре, даме и господо, другови и другарице...

Не, не најављујем државни удар, него ми треба мала помоћ.

Треба да саберете шест бројева.

1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6

Ово је могуће урадити на више начина.

Начин 1

(((((1 + 2) + 3) + 4) + 5) + 6) =>

3 + 3 + 4 + 5 + 6 =

6 + 4 + 5 + 6 =

10 + 5 + 6 =

15 + 6 =

21

Начин 2

(1 + (2 + (3 + (4 + (5 + 6))))) =>

1 + 2 + 3 + 4 + 11 =

1 + 2 + 3 + 15 =

1 + 2 + 18 =

1 + 20 =

21

С обзиром на то да ми западњаци пишемо с лева на десно, претпостављам да ћемо пре одабрати начин 1, док за Арапе нисам сигуран. Мада ако имамо само три броја, онда начин 2 и није толико различит од начина 1:

(1 + 2) + 3 = 3 + 3 = 6

1 + (2 + 3) = 1 + 5 = 6

Начин 3

a)

(1 + 2) + (3 + 4) + (5 + 6) =>

(3 + 7) + 11 => (начин 1)

10 + 11 =

21

b)

(1 + 2) + (3 + 4) + (5 + 6) =>

3 + (7 + 11) => (начин 2)

3 + 18 = 

21

Наравно, има још много начина јер се бројеви могу сабирати било којим редом (нпр. прво 1 и 5), али то је очигледно когнитивно комплексније од ова три горе.

Питања за вас:

1) Који начин ви користите?

2) Да ли се избор начина из 1) разликује кад радите у глави и кад пишете корак по корак на папиру?

3) Независно од тога који начин користите, који начин вам се чини тежим за разумевање, когнитивно заморнијим и комплекснијим и зашто. Игноришите разлику између а) и б) у начину 3, јер је то већ обухваћено кроз 1 и 2. Има ли и овом смислу разлике између рада у глави и на папиру?

4) Ако имате децу која уче сабирање, тестирајте и њих 1) 2) и 3).

Хвала унпаред, а после ћу вам рећи зашто су ми одговори на ова питања битни. :)

Kada sabiram u glavi, obično koristim neku verziju načina 3, ali pretumbam brojeve da dobijem okrugle i/ili lako pamtljive zbirove, koje onda lako mogu da saberem za konačni zbir.

Znači, u ovom primeru: (4 + 6) + (2 + 3 + 5) + 1 = 10 + 10 + 1 = 21

Ne znam da li i koliko ovaj odgovor ima smisla i pomaže. 

То је иначе Гаусова фора, кад је био први-други разред и да им учитељ да саберу бројеве од 1 до 100. Да би мого да чита новине, мрзело га да држи час... :)

И за два минута Гаус диже руку каже "завршио сам". 100+1, 99+2, 98+3.... * 50

Код мене начин зависи од тога које бројеве треба сабрати. Увек покушавам да их саберем тако да буде (за мој мозгић) што „препознатљивије“. Слаб сам математичар, ал' остали су ми из школовања разни неки збирови у глави које знам „по навици“ па то које ћу бројеве прво сабрати зависи од тих збирова.

Конкретно у овом примеру, у глави, мада би се то вероватно променило за „незгодније“ бројке, то изгледа овако: чим пређем преко прва 3 броја погледом видим 3 (тј. 1+2) + 3 = 6, а затим је 10 (6 + 4) + 11 (тј. 5 + 6) = 21 (да не пишем све поступно).

Кад би то био неки дужи низ чији збир није одмах јасан у глави, призвао бих онога Гауса (ипак сам био јака двојка па ми је доста тога остало, хтео-не хтео  :))) ) . Е, сад, ако је баш фора да се иде „ручно“ без обзира на дужину низа, у писаном облику би ми се то вероватно разликовало јер у глави, без обзира на тумбање, углавном држим ред да се не бих погубио, а у писању идем мало лево па десно, хопа-цупа.

Што се мучите?  :)  Једини начин који користим за сабирање првих n природних бројева је n*(n+1)/2. У овом случају то је 6*7/2 = 21 и готово. :mahmah:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...