Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Дејан

Da li se u Srbiji samuje zbog nerealnih očekivanja?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Stav da smo najbolji, najpametniji i najlepši negativno utiče na veze. Dok pričaju da traže „normalnog“, mnoge devojke zeleno svetlo daju samo zgodnom, bogatom i obrazovanom

06-2_620x0.jpg

Ogledalce iz bajke "Snežana i sedam patuljaka" ima mnogo posla u 21. veku. Malo-malo, pa neka "kraljica" od njega zatraži odgovor na retoričko pitanje "Kaži mi na svetu najlepši ko je". Izgleda da je ogledalce shvatilo da istina nigde ne vodi, jer svuda oko nas su "kraljice", uverene da su najlepše, najpametnije i najbolje na svetu.

Kada jedna takva savršena "kraljica" krene u potragu za kraljem, nije ni čudo da u glavi ima spisak zahteva koje ni Čarobnjak iz Oza ne može da ispuni. I na kraju završi sama ili kao junakinja stare dobre izreke "Izbirač naiće na otirač".

Nerealna, odnosno previsoka očekivanja od partnera jedan su od razloga što u Srbiji ima toliko samaca. Mada će mnogi momci i devojke reći da za vezu ili brak traže samo nekog normalnog, kad se malo zagrebe ispod tog opisa, dođe se do znatno drugačije slike.

Zgodan, situiran, ali ne cicija, osećajan, ali da bude i mačo, romantičan, ali praktičan, duhovit, obrazovan, sposoban, ali pažljiv - neki su od kriterijuma koje pripadnici jačeg pola treba da zadovolje. Kao da većina devojaka cilja onih deset odsto, koji ispunjavaju sve gore navedene kriterijume. Kada im priđe neko od preostalih 90 odsto, uglavnom mu nađu „hiljadu“ mana i žale se drugaricama kako ne mogu da nađu dečka. Rečenica „niko mi ne prilazi“, najčešće znači „ne prilazi mi onaj koga ja želim“.

Ni muškarce nije lako zadovoljiti, pa tako oni žele vitku lepoticu sa oblinama, dobru domaćicu i posvećenu majku, uvek nasmejanu i raspoloženu za igre u spavaćoj sobi, ali i kuhinji. Veliki „frajeri“ ne vide svoje pivske stomake, a nekoj devojci zameraju što ima nekoliko kilograma viška...

06-1.jpg

Nije teško utvrditi da li ste oboleli od "kraljevske boljke" - potrebno je "samo" da ponovo uzmete ogledalce i ovaj put, za promenu, pokušate da budete iskreni, pa i surovi prema sebi.

Sagovornica "Života plus", sociolog i trener emocionalne pismenosti i ličnog rasta Sanja Stanković, primećuje da znak prevelikih očekivanja može biti kad osoba traga za mnoštvom kvaliteta kojima sama ne može da parira.

- Na primer, neko prosečnog fizičkog izgleda, nižeg socijalnog statusa i osrednje inteligencije želi da osvoji harizmatičnu, atraktivnu i imućnu osobu. U većini društava je prisutna izvesna kompenzacija za određene lične nedostatke. Pa tako, stariji muškarci čeznu da osvoje mlade, privlačne žene. Oni možda mogu očekivati uspeh kod određenog broja žena koje su spremne da trampe visok erotski kapital za izvesne materijalne ugodnosti. Pitanje je, ipak, mogu li takvi partneri dugoročno usrećiti jedni druge - kaže Stankovićeva.

PRVI KORAK - UPOZNAJTE SEBE Naša sagovornica primećuje da živimo u vremenu kada usled medijske indoktrinacije ne znamo tačno šta se zaista nalazi iza našeg autentičnog "ja". A kada ne poznajemo sebe, ne možemo sa sigurnošću znati ni koje tuđe osobine bi bile kompatibilne sa našima. - Bombardovani smo propagandom o tome kakvi bi trebalo da budemo i šta da očekujemo od partnera. Preduslov za sreću je da najpre spoznamo sebe u svim bojama, svetlijim, ali i tamnijim nijansama, prihvatimo sebe i naučimo da prepoznamo osobu koja je takođe prošla kroz ovakvu vrstu samospoznaje - objašnjava Stankovićeva.

Problem je, međutim, što većina ljudi ne postavlja pitanje "Šta ja nudim?" U potrazi za partnerom sa pločicama, ne vidi svoj stomak, dok želja za šarmantnim, duhovitim i zanimljivim princom skriva surovu istinu - da ništa od toga mi nismo. Prema rečima naše sagovornice, mnogi od nas su skloni da u partneru traže ono što im lično nedostaje.

- Nije retkost da ljudi traže od partnera da dobro zarađuje, da je uzbudljiv, da ih usreći, ali često su to stvari koje nama nedostaju. Ne treba projektovati u očekivanja od partnera ono što nam nedostaje u sopstvenom životu i što sami sebi treba da pružimo. Ukoliko vam nedostaje novac, razmislite o dodatnom poslu. Ako vam fali uzbuđenje, razmotrite kurs salse - savetuje sociolog.

Lakše je, ipak, tražiti "trn u tuđem oku, nego videti balvan u svom". Holivudske bajke su ovde odigrale značajnu ulogu nudeći nam mnoštvo varijacija na temu kako je Gospođica Savršena pronašla Gospodina Pravog pa su živeli srećno do kraja života. Ako se tome doda i trenutna ekonomska situacija u Srbiji, dobijamo "bingo".

- Usled sveprisutne kulture siromaštva u Srbiji, ljudi pokušavaju da nadomeste odsustvo osnovnih stvari u svakodnevici, poput pristojnog posla i dostojanstvenog života, uranjajući u fantaziju o idealnom partneru ili savršenoj vezi koja će nadjačati sve neprijatno. Oni čija su uverenja o ljubavi nastala na postulatima holivudizacije, veruju da će neki Hju Grant ili Džulija Roberts jednog dana ušetati u njihov život i uneti smisao - primećuje naša sagovornica.

Nije zanemarljiv uticaj vaspitanja i stav roditelja "moje dete zaslužuje samo najbolje". Pa kad mamin sin ili tatina princeza odrastu, to najbolje, koje često poistovećuju sa savršenstvom, počinju da traže i u muško-ženskim odnosima.

„VIKTORIJIN ANĐEO“ SA FEJSBUKA Iskrivljenoj slici o sebi kumuju i društvene mreže. Fotografije koje kačimo na Fejsbuk ili Instagram često su propraćene desetinama lajkova i komentara, poput "Prelepa si". Mada su komentari najčešće kurtoazni i lažni, imaju stvarni uticaj na naš ego, koji raste do granica kada umislimo da smo Viktorijin anđeo ili Apolon koji se spustio među smrtnike.

- Potpuno je u redu da neko želi za sebe samo najbolje, ali se neretko u onom šta je "najbolje za nas" krije preuzeto uverenje naših roditelja ili okoline o tome šta je "pravi izbor". Kada se ovakva uverenja nekritički slede, onda osoba ostaje uvek nezadovoljna, neispunjena i bez razumevanja zašto je nesrećna, budući da je uradila sve što je verovala da je potrebno kako bi ostvarila svoje snove. Međutim, kada sledimo nametnute ideale, ne možemo biti istinski srećni ni kada ih konačno ostvarimo - upozorava Stankovićeva.

Dva su najverovatnija ishoda ove "bajke". Prvi je da će osoba kad zađe u neke godine spustiti kriterijume, uplašena zabog biološkog sata koji neumoljivo kuca i straha od samoće koji se polako prikrada. Tada se nažalost često uverava u tačnost one "izbirač naiđe na otirač". Drugi ishod, podjednako verovatan, je odustajanje od ljubavi.

- Posledice nerealnih očekivanja mogu se ogledati u čestom konzumiranju novih veza i krugu ponavljanih razočaranja, jer partner nije isporučio "paket osobina ili veština". Podjednako opasna je druga krajnost, povlačenje iz partnerskih relacija i odricanje vrednosti zajedništvu i ljubavi. Ovome su sklone osobe koje će radije u svemu videti potkrepljenje za njihovu tezu da je danas sve interes i da ljubav više ne postoji, nego da izađu iz svoje zone komfora i preuzmu ličnu odgovornost za kvalitet veza koje grade - upozorava Stankovićeva.

http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.303.html:573683-Da-li-se-u-Srbiji-samuje-zbog-nerealnih-ocekivanja

:good2:  :good2:  :good2:  Одлична тема, још када би сви хтели своје животно искуство и  виђење  теме из личне перспективе :)  искрено да поделе.

Нереална очекивања по мени нису главни разлог зашто се самује. Мислим да је највећи проблем у самољубљу и малом прагу толеранције према другима. Све се може, кад се хоће. Питање је, хоће ли се? Колико бракова је склопљено у прошлости а да се младожења и млада нису ни познавали, па су ипак опстали у браку. Ја лично жалим што неким особама нисам пружио шансу да се боље упознамо.  

Prvo i osnovno - ne treba verovati drustvenim mrezama. Meni licno uopste nije zanimljivo kad neko ima "tone" prijatelja i ne znam koliko lajkova, sa propratnim nebuloznim komentarima.

A sta je danas normalno nisam u stanju da definisem.

:good2:  :good2:  :good2:  Одлична тема, још када би сви хтели своје животно искуство и  виђење  теме из личне перспективе :)  искрено да поделе.

Прочитао сам текст... ево моје личне перспективе.

Не слажем се са тиме да су то "нереална очекивања". Много се о томе данас говори на ту тему јер је усамљеност бољка савременог друштва, брак је нестална категорија, а романтичне душе често извисе.

Шта се променило у односу на времена када није било тако? Променило се то што више нисмо на селу и што више домаћинство не служи за производњу, него идемо и радимо за неког другог, а дом нам постаје место одмора, улагања и душевног мира. Да и данас људи од зоре до мрака проводе на њиви или уз стоку, венчавали би се и даље са 15, рађали по десеторо деце од којих би преживело троје-четворо и било би им добро. И у она стара времена, интелектуалци, уметници и истински слободни људи су често били усамљеници. Мени данас не треба "друуга" која ће да брине о кући док сам ја са воловима и спрема ручак, нити мојој "други" треба "чоек" кадар да повуче и потегне и донесе месо и пшеницу, ја радим од 9 до 5 и треба ми сродна душа са којом ћу да се смејем истим стварима и са којом могу да разговарам и уживам у темама које су нам обома интересантне, а наравно како смо сви прешли 25. и више, тражимо и ту толико критиковану физичку привлачност... јер и ђаво је леп са 16, није исто матора сељанка од 23 и млада грађанка од 35, нити је исто лоша прилика на селу у виду младића који је вредан, јак и леп ко уписан, али без имања, и добра прилика у граду у виду момка из града од 37 који јесте онако мало никакав, али има сталан посао. Тражимо квалитет у животу, а то има цену и то се не може градити са особом са којом не желимо да будемо само зато што нам неко каже да имамо "превисоке критеријуме". Високи критеријуми, осим ако нису плод неких психичких проблема, представљају наше капацитете и оно што заиста можемо добити. Само што се то често карикира.

Нереална очекивања по мени нису главни разлог зашто се самује. Мислим да је највећи проблем у самољубљу и малом прагу толеранције према другима.
Samoljublje je uzrok, a nerelana očekivanja su posledica samoljublja.

У се и у своје кљусе

Свако са собом на чистац, шта су му лични приоритети, да ли хоће породицу, да ли су битније емоције или физички изглед (наравно није то тако банално, али често се физички изглед потенцира а емотивни "капитал" не узима у обзир)

Добро упознати себе, и на крају не вагати превише пред олтаром, реци ДА! 

Живот је игра, играј се :)

Slažem se da su interesi ti koji su uvek spajali ljude.

Roditelji su vencavali decu, dobre prilike, dobri mirazi i sl.

Mnogo dece su imali jer nije bilo radne snage, penzionog i socijalnog, kako su nastali penzioni fondovi broj dece u porodicama je smanjen.

Smatram da je smisao ovog teksta da pokaze koliko je narcisoidnost duboko ukorenjena u našem mentalitetu.

Zašto?

Zato što egoizam stvara pogrešan odraz u ogledalu, ja još nisam sredo devojku koja ne misli o sebi da je mnogooo lepa, dobra, verna itd...sve šuplje slovo na papiru, i na osnovu svoje lažne slike traži sebi partnera. Koliko su spremne da sa nipodištavanjem gledaju na nekog prosečnog momka, isto toliko su spremne da same sebe ponize da bi se dodvorile ili bile bliske sa muškarcem koji je po njihovoj slici, izgradjenoj na holivudskim filmovima i sex i grad seriji, onaj idealni, Zverka.

Zverka može da bude i arogantan, i nasilan, i da vara, al sve mu je oprošteno.

Kako jednom reče žena našeg istaknutog kriminalca, na pitanje da li vas bije muž: "Moj muž ima laku ruku"

Ovo ne pišem zato što sam video jednom ili dva puta, prosto, ovo je postalo pravilo.

Dakle, emocionalna pismensot je jako važna, ona će dovesti do toga da se potisne kompleks niže vrednosti i da sopstvenu vrednost ne gradimo na tome što ćemo biti sa partnerom koji je konkurentan kod mnogih, a izabrao je baš nas, i još desetinu mimo nas.

Ljudi kako se ponašaju po pitanju ljubavi ili "ljubavi" , isto tako se ponašaju na poslu i bilo kom segmentu života.

Ne može narod sa ovolikim procentom korupcije, kriminala, narkomana i svih ostalih anomalija da ima zdrave medjuljudske i ljubavne odnose u društvu. Ima neka tajna veza :) sve je to povezano, umreženo.

Emocionalno pismen čovek je svestan sebe, zna koji su mu kapaciteti i mogućnosti, on je pre svega biče zajednice, ne živi samo za sebe i kada takvi ljdi dominiraju tada se grade dobri sistemi. Sistemi Švedske, Norveške, Švajcarske nisu naprosto pali s neba.

Pogledajte samo koliko se mi uklapamo u reči Oskara vajlda da je površnost najveći porok čovečanstva, čim je neko siromašan on je dobar, čin je neko ružaan to znači da ima dobru dušu, čim je žena atraktivna ona je kurva i možemo sve da oproistimo sem tudjeg uspeha. Sasviim je za očekivati da će neko sa 20 kila viška da mašta o nekoj vitkoj ženi ili holivudskim glumcem sa tbušnjacima, i pre će da bira da bude sam ili sama nego da nadje nekog prosečnog mmka, ne dao Bog, pa da joj padne cena na tržištu, a cenu odredjuju pogledi i komentati ovog našeg društva.

U svakom društvu vi imate ovakvih individua, problem je što kod nas dominiraju.

Sad sam se setio jednog mog prijatelja, koji je vazda kukao kako je sam, kako nema devojku, zaljubio se u ovu u onu, pa priče, ja sam bio iskren, ja sam njoj rekao ovo, ja sam njoj rekao ono, svi ostali oko nega mu mažu oči, e sad joj kaži ovo, uradi ono.

Onda kad mi se sve smučilo, lepo ga pozovem na kafu i otvoreno kažem, vidi druže, imaš 135 kila a vijaš fitnes instruktorke, pa da li si ti normalan?

Možeš ti tako debeo da pričaš šta god hoćeš, to ti sve vetar nosi, žene te koriste jer sa tobom mogu da manipulišu, prija im pažnja, prija im što si dostupan njima 24 sata, ti ćeš da voliš, drugi će da vode u krevet, počni da realno gledaš na sebe i da počneš sebe da poštuješ.

Prvo moraš da smršaš, zatim malo bolj finansiski da se obezbediš, nećeš posle toga morati da daješ pažnju, lepe reči, bićeš ti taj koji će to dobijati, život je kučka, što pre to prihvatiš to bolje za tebe.

Sad sam se setio jednog mog prijatelja, koji je vazda kukao kako je sam, kako nema devojku, zaljubio se u ovu u onu, pa priče, ja sam bio iskren, ja sam njoj rekao ovo, ja sam njoj rekao ono, svi ostali oko nega mu mažu oči, e sad joj kaži ovo, uradi ono.

Onda kad mi se sve smučilo, lepo ga pozovem na kafu i otvoreno kažem, vidi druže, imaš 135 kila a vijaš fitnes instruktorke, pa da li si ti normalan?

Možeš ti tako debeo da pričaš šta god hoćeš, to ti sve vetar nosi, žene te koriste jer sa tobom mogu da manipulišu, prija im pažnja, prija im što si dostupan njima 24 sata, ti ćeš da voliš, drugi će da vode u krevet, počni da realno gledaš na sebe i da počneš sebe da poštuješ.

Prvo moraš da smršaš, zatim malo bolj finansiski da se obezbediš, nećeš posle toga morati da daješ pažnju, lepe reči, bićeš ti taj koji će to dobijati, život je kučka, što pre to prihvatiš to bolje za tebe.

Tо је рад на себи, то сви морамо и само ако смо "личности" можемо да привучемо неку "личност" која је истовремено и добра женска.

Паћенички став одбија свакога.

Mnogo dece su imali jer nije bilo radne snage, penzionog i socijalnog, kako su nastali penzioni fondovi broj dece u porodicama je smanjen.

Одлично. Пошто ће се ускоро укинути пензиони фондови јербо нема се одакле надам се да ће бити и више деце.

Могао би о овоме да напишеш неки мало озбиљнији текст.

ја радим од 9 до 5 и треба ми сродна душа са којом ћу да се смејем истим стварима и са којом могу да разговарам и уживам у темама које су нам обома интересантне

Upravo. Meni je tesko naci osobu slicnog senzibiliteta. :) Upoznala sam samo jednu (za sve ove godineeee) i ona mi je prijatelj i zensko je. :(:D

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...