Jump to content

Rate this topic

Recommended Posts

Христос није вређао, већ је говорио истину у очи и онаква каква јесте, без икаквог "дотеривања".

A istina vređa jer razobličava licemera i otkriva ga u pravom svetlu.

Да, то изазива код нас обичних смртника, сујету и остала негативна осећања.

Па и кад неко ишиба неког то изазива бол код "обичних смртника" :cheesy3:  Није их он шибом мазио, него ишибао, као што их је једнако и вређао. Ствари називати њиховим именом, јер онда немаш Писмо него некакве твоје фантазије. То је више него довољно демонстрирано текстом и расправама које видесмо овде.   

... а где су тек ;небројене дојаве за нанети душевни бол, крађу пшенице, излагање себе и других опасним по живот ситуацијама* наглашавам* без прописане заштитне опреме... sHa_sarcasticlol

Da dodam i ja optuzbu! :D Meni je jedan... Pa, antiteista (ne znam ni u sta da ga svrstam) rekao da je Isus naterao svoje ucenike da ukradu konja (misleci na magarca, naravno). :))

Oce, (licno) pitanje za Vas: mislite li, verujete, ili se mozda nadate da ce se vecina/svi spasiti? Onako me zanima, cist offtopic. :) Hvala.

Ima jedna stvar koja se gubi u kilometarskom umovanju i dozivljaju Boga zivoga.

Isus Hristos Sin Bozji, je potpuno i nedvosmisleno razumljiv svima. Hristos ne moze nikada ali nikada biti nerazumljiv u svojim objavama, delu spasenja i na kraju svih krajeva obozenju stvorene prirode.

Dakle Hristos je potpuno razumljiv svima ama bas svima.

Ima jedna stvar koja se gubi u kilometarskom umovanju i dozivljaju Boga zivoga.

Isus Hristos Sin Bozji, je potpuno i nedvosmisleno razumljiv svima. Hristos ne moze nikada ali nikada biti nerazumljiv u svojim objavama, delu spasenja i na kraju svih krajeva obozenju stvorene prirode.

Dakle Hristos je potpuno razumljiv svima ama bas svima.

Христос можда, али ти ретко :cheesy3:  :))  sHa_sarcasticlol  :aplauz:

Шалим се, али понекад на капирам.

Мени се чини да је у интими свима схватљив, али неприхватљив. Зато можда ова тензија... Мада, ако си толико уверен, пођи до Љуљака па обрати Артемите:::::::::::::::::::::::::::::::)))))))))))))

Буди ми добар!, Насмејао си ме данас...

Првородни грех, голотиња, да ли би Хр дошао да Адам није пао?... Да Адам није јео, да је Бог одмах убио Еву, шта би се десило да...

Причао један владика: Толико ми је жао што сам морао да запопим Мирка богослова. Хтео сам га за владику. Ја му кажем, да те замонашим, да будеш владика... Он: Не, ја волим Анку! - Убеђујем ја њега, али он запео само за Анку... ја му понудио 100 жена, а он се заблесио за једну! :)) 

Тиме бисмо могли и Кратосово питање да појаснимо. Бог би му дао 100 других жена! Помињаху јеретици и ону прву, Лилит... Адам је отерао јер је она хтела да буде, по неким интерпретацијама, одозго.

Но, на страну ове пошалице, а знајући да увек имамо посла са митом, не са историјом. Човек је мушко и женско, иш и иша (човек и човечица). Нужно је да цео човек сагреши. Не би били једно тело, него би били једно схизофрено тело. Тако не би могли да опстану у Рају. Због тога и Адам греши. Али, библијски наратор жели да каже да није могао Адам као први да погреши, него тај грех ублажава његовом љубављу према свом телу. Библија је патријархална књига. Мушкарци су је писали. Није жена на другој позицији само зато што је погрешила, тј. после пада. И створена је као друга, после мушкарца.

Смрт је била тренутна јер је значила окретање од Бога. Али је буквално стигла људе тек пошто им је дата шанса за повратак кроз размножавање. Тако човек није пропао.

Да и није „пао“ Адам не би могао свет да принесе Богу на обожење или усиновљење. Ово учење није директно дато у Библији, јер Павле каже да је Син сишао ради греха. Нема га чак ни у Максима Исповједаоца, али се може извести из његових спекулација као и пре њега Августинових. Авг вели да би људи постали духовни (било би размножавања), тј. да би се преобразили и без пада. Из других његових текстова се види да је духовно тело за њега био васкрсли Хр. Али он то није рекао, као што Атанасије и Василије Велики нису рекли да је Дух Свети Бог.

Мој став: Да и није „пао“ Адам не би могао свет да принесе Богу на обожење или усиновљење, се разликује и од модерних зато што они допуштају да је Адам могао узнети свет Богу. То ми личи на закључак који би се могао извући на основу модерних: Марија је рекла у слободи Да, Богу, тако да је она могла да се сједини са њиме. Не види се потреба Оваплоћења Логоса. На основу тога тврдим да је спасење увек било замишљено као оно које силази одозго. Сједињење је у особи Логоса, тако да кад не бисмо имали њега, онда би Адам или Марија могли да врше његову функцију. Међутим, у Оваплоћеном нема људског лица. Једна је само ипостас, лице, Логоса преко кога сви спашени после учествују. Право људско лице је лице Логоса. И он је тај Један у кога се сви други стичу. Не и никако Адам! Крст, односно смрт би била незаобилазна без обзира на Адамово понашање, чак и да није „пао“, јер је он смртне природе. У рају није имао никакву другу природу. Могао је трајати, али у прави рај, који је тело оваплоћеног Логоса, није могао ући без умирања, као што ни Логос не би могао сјединити природу која је негација његове (стоји као супротни пол) без смрти. Смртност је голотиња, јер те она скида од свега, и од тебе самог. Ништа си и за подсмех кад смрт-историја уђе у твој живот. Због тога, да би могли да живимо и кроз историју функционишемо, Бог нам облачи „кожне хаљине“, и морамо да се покријемо. Када не бисмо потискивали страх од смрти не бисмо могли да функционишемо. Када је и на Исуса смрт наишла као нешто неминовно и брзо, није му било ни до чега. Читајмо Лукин опис. Агонија у којој му пуцају капилари и крв капље на земљу. И он је после уздигнут на крст скинут скроз (ми му из побожности сликамо пешкир преко бедара). И тада је то понижено и срамно могао да преобрази.

Тако Ава размишља кад нема ништа да ради, како вели, да поновим, митрополит Амфилохије за њега: Залудни мозак је ђавоље потркалиште!

Христос можда, али ти ретко :cheesy3:  :))  sHa_sarcasticlol  :aplauz:

Шалим се, али понекад на капирам.

Мени се чини да је у интими свима схватљив, али неприхватљив. Зато можда ова тензија... Мада, ако си толико уверен, пођи до Љуљака па обрати Артемите:::::::::::::::::::::::::::::: :)))))))))))))

Буди ми добар!, Насмејао си ме данас...

Avo, ne misticiraj svetlost :))

Тиме бисмо могли и Кратосово питање да појаснимо. Бог би му дао 100 других жена! Помињаху јеретици и ону прву, Лилит... Адам је отерао јер је она хтела да буде, по неким интерпретацијама, одозго. Но, на страну ове пошалице, а знајући да увек имамо посла са митом, не са историјом. Човек је мушко и женско, иш и иша (човек и човечица).

Ovo je sjajno posvedoceno jedno telo muskarca i zene a i sve ostalo u tekstu je bilo u maniru ljubavi. svaka cast.

Volim_Sina_Bozjeg, on 10 Oct 2015 - 16:07, каже: Ima jedna stvar koja se gubi u kilometarskom umovanju i dozivljaju Boga zivoga. Isus Hristos Sin Bozji, je potpuno i nedvosmisleno razumljiv svima. Hristos ne moze nikada ali nikada biti nerazumljiv u svojim objavama, delu spasenja i na kraju svih krajeva obozenju stvorene prirode. Dakle Hristos je potpuno razumljiv svima ama bas svima. Христос можда, али ти ретко :cheesy3::)) sHa_sarcasticlol :aplauz: Шалим се, али понекад на капирам. Мени се чини да је у интими свима схватљив, али неприхватљив. Зато можда ова тензија... Мада, ако си толико уверен, пођи до Љуљака па обрати Артемите:::::::::::::::::::::::::::::: :))))))))))))) Буди ми добар!, Насмејао си ме данас...

Upravo zbog ovoga svega sto sam napisao, je bio kostur da otvoris ovu temu.

Dakle ti nikad nisi nikoga ''uvredio'' ako ti nije bilo jasno, da tvoj sagovornik odlicno razume Hrista kojim objasnjavas a pravi se tosha, jer mu sladje da te oplete.

Nikada niko od Hrista nije dobio nerazumljiv odgovor, kad bi se obratio i pitao Ga  Nikada.

U Pismu imamo deo gde ucenici pitaju Hristosa, zasto prica u pricama, odgovor njima je bio potpuno jasan, kao sto je i bila potpuno jasna razumljivost svim ljudima u toj prici. Nikada niko nije mogao niti ce moci reci da sam ja razumljiviji od Hristosa :))

Па и кад неко ишиба неког то изазива бол код "обичних смртника" :cheesy3:  Није их он шибом мазио, него ишибао, као што их је једнако и вређао. Ствари називати њиховим именом, јер онда немаш Писмо него некакве твоје фантазије. То је више него довољно демонстрирано текстом и расправама које видесмо овде.   

Зоране, лепо наш народ каже "Батина из раја изашла,, :)))  ;)

Шала, наравно.

Све што је Христос радио, радио је за добробит људи.

Slažem se sasvim sa temom oče i u prilog svemu dodao bih neka kratka zapažanja po pitanju veoma pogrešnih uverenja kod ljudi u kojima "Bog na sve gleda bolećivo i mehanički" pa da se, po nekoj nužnosti, mora ponašati onako kako mi to patetično smatramo da treba.

Gospod je i Jagnje ali i Vladar; On prima kod sebe koga On hoće! "Milome svojemu daje san" ... zatim od onog koji nema uzima i to što ovaj uobražava da ima (naravno, ako Mu nije u volji, ako ima bolesna i ohola uobraženja) i sve to daje onom koji već sve ima!? Jednom Apostolu kaže za drugog Apostola (Jovana Bogoslova) parafrazirano: "Ako ja hoću da on ostane šta je tebi do toga" ...drugim rečima: "Šta se tebe tiče"?

Kod Gospoda je to tako i upravo Vi oče ovim tekstom dajete zanimljivo svetlo ovoj problematici! U principu, Gospod je veoma strog roditelj, što i kaže onom koji je zakopao talenat: "Znao si da sam ja čovek strog.." i sa time se nije baš mnogo igrati smatrajući da je život samo cvetići i leptirići. Duše su na kocki! Gospod jasno stavlja do znanja da nema šale sa njim i nema igranja sa večnošću.

Jedino sa čime ne mogu ovde da se sasvim pomirim je pojam da "Bog vređa". Zvuči mi malo nezgrapno premda je po dubini kontekstualno ispravno! Gospod se suštinski drži dosledno svojih principa, Agnus Dei time nikoga ne želi da vređa, a sad što to neko od nas doživljava kao uvredu ...to nije Njegov problem! I kada On kaže: "Željko slepče, još za dugo nećeš ...pa nešto" -  ja mogu u najboljem slučaju samo da padnem i kažem: "Tako je Gospode! Oprosti!? Pomozi?! Avaaaj - ja ne mogu da padnem ničice nego imam svoje "razloge" i "opravdanja" pa se još raspravljam sa silnim citatima koji mi naviru kroz glavu. Ne treba naročito naglašavati da je to razgovor sam sa sobom ...al' valjda to ide sa godinama? :)

To što je đavo sujetno uvređen pa se neprestano sveti nije Božiji problem; Gospod ne želi da ga vređa ali se ovaj bolesnik oseća uvređenim ...i tu nema 'leba! Palo stanje đavola ili ljudi je stanje neprestane uvređenosti kao odsustva Hristove realnosti iz srca, (suprotnost Životu nije smrt jer čovek ne može da umre, već mržnja, gordost, sujeta..) i to se kod mnogih ljudi može lako primetiti, naročito kod nekih koji ne veruju u Hrista ili veruju u ko zna kakvu svoju fantaziju. Istina "ne vređa"! Ona je takva kakva je; lekovita, zdrava, podsticajna, priziva pokajanju!? Pojam "uvrede" sa njom nema nikakve zajednice jer je Gospod, uz sve već rečeno, ispred svega sažaljiv i ljubazan! "Uvreda" je naša pala priroda sa sujetom kao temeljnim principom i zato je On došao kao "Jagnje među vukove" jer sama Njegova pojava vređa bolesno srce! Ljudi Ga mrze bez ikakvog racionalnog razloga. On rečima i citatima koje ste naveli, naravno, samo konstatuje naš izbor; naše stanje! Suštinski mi sami sebe vređamo gresima, raznim uobraziljama ...a Istina nam to samo saopšti kao odraz u ogledalu.

Mogu Vas oče razumeti sa ovime "Bog vređa" ali Vas možda mnogi neće pravilno shvatiti. Preciznije bi bilo možda: "Bog nas lomi" (po cenu i nervnog sloma) jer nam roditeljski ne dozvoljava da budemo oholi i sujetni!? (Ponositima Bog se protivi) On opasno bije ...a ima tešku ruku! ("Kome je više dato biće više bijen"..)
Upravo nešto ovakvo rekao je svojevremeno i sv. Marko Podvižnik: "Pazi se kako se moliš Gospodu! Ako Ga moliš neprestano: "Gospode ispravi moj put pred tobom" (ili slično) Bog će te slomiti da bi te spasao".

Fantastična slika koja ovo skazanije Sv. Marka objašnjava, a da bude razumljivo ljudima, je skoro jevanđelski detalj iz filma: "Oficir i džentlmen" (koji su svi mislim gledali) kada Ričard Gir svojom voljom dolazi u vojni kamp da postane neko i nešto (pilot) ali tu, gde više ne važe svetska pravila, on počinje taj sistem da rovari švercom kojim se bavio kao civil. No, nije mogao da prevari onog narednika, crnca, i ovaj ga momentalno proteruje iz vojske. Tu dolazi do strašnih dešavanja u Giru! On ne želi da ode; ovo sada je jedini normalan život koji poznaje (hijerarhija, red) i počinje da trpi najrazličitija iskušenja jer je povredio zakone od kojih mu život zavisi! Danima ga narednik lomi (jer pokušava da mu da šansu) lomi mu samovolju, gordost i sujetu, čak i mnogim uvredama (što je upravo ovo o čemu ste Vi pisali) ...da bi ga konačno doveo do pucanja; do nervnog sloma gde Gir kroz urlik i suze slomljenog čoveka priznaje grešku! Tek se tada suštinski menja u srcu! To iskreno kajanje odvratilo je narednika od namere da ga protera ...a na kraju se jasno vidi da se njih dvojica vole na mnogo višem nivou nego što je to slučaj sa ostalim kadetima! Fenomenalan segment ovog filma, poučan, besprekoran ...jevanđelski do korena! (Mislim da je to smisao i suština i monaštva ali i svih društvenih ravni da se poštuje red po svaku cenu; da se čovek smirava ma kako mu nelogično izgledalo ili mu sujeta govorila drugačije; tj. po cenu teških unutrašnjih lomova.. )

Eto, moj predlog je oče da se za nijansu ovo "Bog vređa" (ljude) ipak preinači u  "Bog lomi" (ljude)  ...dozirano i strašno; po čovekovim mogućnostima da istrpi ...a terminologijama koja razumemo ...ljudi radi!

Srdačan rukoljub sa klimoglavom

Зоране, лепо наш народ каже "Батина из раја изашла,, :)))  ;)

Шала, наравно.

Све што је Христос радио, радио је за добробит људи.

Ненаде, али кад, да ти сада парафразирам Василија Великог, који је знао и прибегавати алегорији, Библија каже "батина" ја мислим на батину, када каже "увреда" ја мислим на увреду. Тек када се утврди први смисао текста, литерарни, онда се може прећи у разумевање и прецизације. Као ово што је Ис истамбурао препродавце да су то биле васпитне мере. Али су биле батине, па окрени како год. Није сврха та која одређује литерарно читање. Веома је једноставно ово што говорим. Они су добили батине. Тачка. Упутио им је увреде. Тачка. Чиме је то било мотивисано? Ни ту нема спаса "побожном" читању, какво сугеришеш. Као, ако је увреда усмерена на поправљање, онда она није увреда. Међутим, неки од увређених се обратише, неки не. Сада да по резултатима ценимо шта је увреда а шта није? Не можемо. Као и за ове батине. Не читамо и не знамо да ли се неко од трговаца обратио. Но, непосредно по томе дошли су Исусу глави. Дакле, он је једноставно свесно чачкао мечку. Ови су били продужена рука свештеника, талили су се.

Још, тадашње увреде су у рангу наших псовки. Ту треба видети паралелу. Наравно, немају ових модернијих конотација, где ти помињу фамилију и сл., али је то то. Библија зна за грозне увреде, чак и за факте који нису остали само на вербалном нивоу. О томе сам мислио да пишем у једном другом тексту, али немах времена.      

Upravo zbog ovoga svega sto sam napisao, je bio kostur da otvoris ovu temu.

Dakle ti nikad nisi nikoga ''uvredio'' ako ti nije bilo jasno, da tvoj sagovornik odlicno razume Hrista kojim objasnjavas a pravi se tosha, jer mu sladje da te oplete.

Nikada niko od Hrista nije dobio nerazumljiv odgovor, kad bi se obratio i pitao Ga  Nikada.

U Pismu imamo deo gde ucenici pitaju Hristosa, zasto prica u pricama, odgovor njima je bio potpuno jasan, kao sto je i bila potpuno jasna razumljivost svim ljudima u toj prici. Nikada niko nije mogao niti ce moci reci da sam ja razumljiviji od Hristosa :))

Сад ми је јасно. Одлично размишљање. Хр није био као Делфијско пророштво па да га после тумачиш. Он ти лепо каже, а после је твој проблем како ћеш то да свариш.  

Сад ми је јасно. Одлично размишљање. Хр није био као Делфијско пророштво па да га после тумачиш. Он ти лепо каже, а после је твој проблем како ћеш то да свариш.

:) каква асоцијација, такав човек.