Jump to content
Сефора

Život sa navikama

Да ли Вам се допада тема ?  

16 члановâ је гласало

1. 1. Да ли Вам се допада тема ?

• Да
      10
    • Не
      8

Recommended Posts

Сви знамо да је навика наша друга природа.

Постоје још увек чудесни људи на земљи који живе живот јединственог ритма. Они устају зором, у сумрак лежу, никада не једу до ситости, прилегну са својим женама онда када то њихов непогрешиви ерос зна да треба; раде и зарађују за свој живот; посте све постове које је установила наша света Црква; одлазе недељом и празницима у Цркву и причешћују се светим тајнама Божијим.

Е, код оваквих људи и само код оваквих - а већ сам рекла да је таквих све мање - навике нису непријатељи.

Како се ослободити рђавих навика ?

Чиме и како ? Наравно, уз помоћ Онога у кога смо поверовали да може, не уместо нас, него са нама, да победи непријатеља.

Које навике нам стварају седам смртних грехова ? Како се ослободити рђавих навика ?

Рецимо ... Зашто људи оговарају ?

Који од седам смртних грехова ствара ову навику ? greengrin

Misao vodi u reč, reč u delo, delo u naviku a navika u 'sudbinu'.

Navika za koju iskreno prihvatimo da nam je štetna se menja navikom

koja je korisna. Dakle, razmislimo šta to radimo i zašto, popričamo o tome

sa srodnom dušom a onda krenemo da delamo nešto drugačije od onoga što

već po navici radimo. Ne može se prestati sa štetnom navikom a da se

taj 'prazan prostor' ne popuni sa korisnom navikom.

ja ne znam kako da pobedim ili da se oslobodim navike lenjosti, nisam lenja da citam i piшеm ali kada treba nesto prakticno uraditi : обрисати прашину на пр. ја одједном немам воље? да ли сам од силног читања и теорије изгубила жељу за праксом, не дај Боже'?

када сам радосна ја оцистим ту прашину врло брзо и лако а шта да радим кад нисам радосна? како да увек будем радосна, као дете?

ja ne znam kako da pobedim ili da se oslobodim navike lenjosti, nisam lenja da citam i piшеm ali kada treba nesto prakticno uraditi : обрисати прашину на пр. ја одједном немам воље? да ли сам од силног читања и теорије изгубила жељу за праксом, не дај Боже'?

када сам радосна ја оцистим ту прашину врло брзо и лако а шта да радим кад нисам радосна? како да увек будем радосна, као дете?

Старац Порфирије је писао о том проблему.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/DuhovnoUzdizanje/StaracPorfirije/StaracPorfirije.htm

Ово напомињи, преклињући их пред Господом да се не препиру,

што није ни од какве користи него на пропаст онима који слушају.  

Друга посланица светог апостола Павла Тимотеју  Гл. 2, 14.

Човек у току свог живота, више или мање стално мисли високо о себи.

Назвали ми ову чињеницу психоаналитичким изразима нарцизам, или хришћанским, гордост, није битно, јер је реч о истоветном општем људском феномену. Одавно је познато у психологији, а и у свакодневном искуству људи, да човек који почне да мисли високо о себи, постаје агресиван и да ту своју агресију манифестује на различите начине.

Како се борити против ове страсти ?

Блажен је човек коме Господ не урачуна грех.

Посланица светог апостола Павла Римљанима  Гл. 4, 8.

Наиме, Бог неће да гледа на грех оног човека који се и сам труди да не гледа грехе својих ближњих.

Не судите да вам се не суди.

Свето Јеванђеље од Матеја  Гл. 7, 1.

И не судите, и неће вам судити; и не осуђујте, и нећете бити осуђени; опраштајте, и опростиће вам се.

Свето Јеванђеље од Луке  Гл. 6, 37.

Који од седам смртних грехова ствара ову навику ?

Kod mene je suprotna reakcija.Volim da spremam sobu i nije mi tesko da organizujem ceo aresenal stvari ako treba ali sam veoma lenj kada trebam da ucim.  greengrin

Ja bih zamolio nekoga da mi da savet ako moze.

Greh nesigurnosti.

Ako neko ima sklonosti da čini smrtne grehove ja bih pozvao takve da idu često na opela, gde god čuju u ove sparne dane i osete smrad leša onako pomodreo,naduven izobličen,dok krv i voda cure iz sanduka na vrelini izparavajući ti u  usta i nos taj odvratni zadah koji ćeš još danima osećati u ustima.Iz usta mrtvaca se vidi natopljena vata krvlju i stravičan pogled iz poluzatvorenih očiju na koje je ostavila utisak svesnost u užasnom strahu pri napuštanju tela i prisustva demonskih sila koje prete da iščupaju užasnutu dušu koju je smrt iznenada pokupila.Kakva motivacija za život u smrtnim gresima?

Greh nesigurnosti.

Ako neko ima sklonosti da čini smrtne grehove ja bih pozvao takve da idu često na opela, gde god čuju u ove sparne dane i osete smrad leša onako pomodreo,naduven izobličen,dok krv i voda cure iz sanduka na vrelini izparavajući ti u  usta i nos taj odvratni zadah koji ćeš još danima osećati u ustima.Iz usta mrtvaca se vidi natopljena vata krvlju i stravičan pogled iz poluzatvorenih očiju na koje je ostavila utisak svesnost u užasnom strahu pri napuštanju tela i prisustva demonskih sila koje prete da iščupaju užasnutu dušu koju je smrt iznenada pokupila.Kakva motivacija za život u smrtnim gresima?

E, idi misionari po Ihtusu ili na verujem.I zašto si uopšte hrišćanin?

Po ovome što vidim od tebe, više bi ti odgovarao neki kult smrti (kao da hrišćanstvo to nije?) recimo Islam.

Ni satanizam nije loš.

Greh nesigurnosti.

Uh bre brate,stvarno si plasticno opisao, :drugarstvo:joooj pomiluj...

Guest свештеник Иван

Адмирале, да ли мислиш да та слика коју си описао може неверујућег човека да покрене да размишља о истини да смо овде само путници или им може бити оправдање типа: Ето шта је човек! Узми зато све што ти живот пружа, једи пиј и весели се за много година!

Шта мислиш?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...