Jump to content
Guest

Шта значе четири "С" око крста на грбу Србије?

Recommended Posts

Да, грб Србије, а који се погрешно сматра за српски народни грб (јер народи немају грбове) је комбинација византијских знамења (двоглави орао) и знамења династије Палеолога (крст са четири "оцила") и Анжујаца (љиљани).

какве везе имају хералдички кринови/љиљани у грбу Србије са Анжујцима? никакве. то је стара заблуда која нема историјску подлогу, јер Немањићи са Анжујцима нису били у сродству. кринови не долазе са грба Анжујаца, него са краљевских инсигнија (круне и жезла) које је Стефан Првовенчани добио из Рима.

иначе, у грбу Србије не налазе се слова, него огњила. уосталом, као и у знамењу Палеолога (јер Псеудо-Кодин не каже да су бете/вите, него ''пирекволон'' - огњила). сам грб спада у загонетне, јер нема званично тумачење. мађутим, грб треба посматрати као целину и према њој тражити и смисао. који је свакако сакралне природе, с обзиром да је крст средишњи елемент (ординарија).

Псалам 96.

1. Господ царује: нек се радује земља! нек се веселе острва многа.
2. Облак је и мрак око Њега; благост и правда подножје пријестолу Његову.
3. Огањ пред Њим иде, и пали наоколо непријатеље Његове.
4. Муње Његове сијевају по васиљени; види и стрепи земља.
5. Горе као восак топе се од лица Господњега, од лица Господа свој земљи.
6. Небеса казују правду Његову, и сви народи виде славу Његову.
7. Нек се стиде сви који се клањају киповима, који се хвале идолима својим. Поклоните му се сви богови.
8. Чује и радује се Сион, и кћери се Јудејске веселе ради сýдôвâ Твојих, Господе!
9. Јер си ти, Господе, висок над свом земљом и надвишујеш све богове.
10. Који љубите Господа, мрзите на зло. Он чува душе светаца својих; из руку безбожничких отима их.
11. Свјетлост се просипа на праведника, и весеље на оне који су права срца.
12. Радујте се праведни о Господу, и славите свето име његово.

Pet ubodnih rana.

Ма не ради се о ранама.. То најбоље да нам профа Зоки (Ђуровић) појасни .. али ја у слободном тумачењу бих у симболику Католичког ,,кршћења'' убацио и један прст за Папу..

А на концу ..и ми се ,,крстимо,, целом шаком, само су нам три прста спојена и одигнута у односу на остала два..јер сваки прст има своју симболику при ,,кршћењу'' ..

Ма не ради се о ранама.. То најбоље да нам профа Зоки (Ђуровић) појасни .. али ја у слободном тумачењу бих у симболику Католичког ,,кршћења'' убацио и један прст за Папу..

А на концу ..и ми се ,,крстимо,, целом шаком, само су нам три прста спојена и одигнута у односу на остала два..јер сваки прст има своју симболику при ,,кршћењу'' ..

Pa dobro da.Kod nas tri spojena označavaju Svetu Trojicu a dva dvostruku prirodu Hrista,Bogočoveka.Koliko znam katolici imaju ovu simboliku koju sam napomenuo i krste se otvorenom šakom.

Papa mi je totalno nebitan lik tako da ne bi trošio prste na njega. :D

Pa dobro da.Kod nas tri spojena označavaju Svetu Trojicu a dva dvostruku prirodu Hrista,Bogočoveka.Koliko znam katolici imaju ovu simboliku koju sam napomenuo i krste se otvorenom šakom.

Papa mi je totalno nebitan lik tako da ne bi trošio prste na njega. :D

Ja ne$to tripujem da je Palac ..ili Policis na latinskom heh :D .. Papin udeo .. 

@@Рилски,

Pitajte profesora Djurovica da nam pojasni tu simboliku.

No, heraldika iliti grboslovie je dosta komplikovana i zahtjevna stvar,

tamo se i zbog najmanje sitnice zvrtlo značenje i simbolika naopako:

Evropski parlament zabunom dočekao Hrvatsku znakom iz vlade fašista

Tamo ih je bilo sigurno i takvih oduševljenih dočekom europslanika, mogu mislit.

Evropský parlament omylem přivítal Chorvatsko znakem z vlády fašistů

http://zpravy.idnes.cz/evropsky-parlament-zamenil-chorvatsky-znak-fm5-/zahranicni.aspx?c=A130628_162117_zahranicni_im

На пример, хрватски национални грб "шаховница" је заправо једно од старословенских знамења.

могуће је.. међутим, шаховница није постала грб Хрватске због старих Словена, него зато што су је увели Хабзбурзи (крајем 15. и почетком 16. века), да би тим новоустановљеним грбом означили свој крунски посед на који су претендовали. иначе, шаховница је врло чест мотив у немачкој хералдици, довољно је прелистати старе грбовнике па да се закључи одакле је дошла.

Па на овој слици Милош и свештеник имају спојена три прста, као и још неки, а ови који имају раздвојене не делују да су их намерно раздвојили

a kako izgleda kad dijeluje namjerno razdvojeno, mislim koja je razlika kad djeluje namjerno razdvojeno od nenamijerno razdvojenog, jel me mores nauciti tom cudu ziv bio? 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...