Jump to content

А.Шмеман, Дневник - моји омиљени одломци

Оцени ову тему

Препоручена порука

петак 21.март 1980.

''...Ничега се не сећам са више срама него времена када сам био део ''омладине''. Срамота ме је због ''знам ја све''', због духовне ароганције, недостатка поштовања....

Али у поређењу са данашњом омладином, ми смо били поприлично безазлени. Међу младим људима данас има толико поробљености, идолопоклонства, повођења за модом и трендовима. Чак је и њихов идеализам повезан са њиховим нарцизмом.''

Подели на овим сајтовима

• Одговори 55
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

уторак 25,март 1980.

''У суштини, ми људи смо ти који спречавамо једни друге да будемо ''добри'', да ''волимо'' добро које је у свакоме од нас, а све то ради наше равнодушности, недостатка поверења, брзине којом радо видимо лоше у другима, којом судимо и осуђујемо. Желети некоме добро није довољно; то је равнодушност. Оно што је заиста потребно, то је стварни сусрет, чак иако није изражен на неки посебан начин.''

Подели на овим сајтовима

петак 25.април 1980.

''Читање новина, слушање вести и све оно што нам се сервира, обесхрабрује ме и тако ми се гади. Као да људи свуда величају то распадање, деструкцију, побуне, бацање свега у блато, неку врсту елементарне мржње и ватрености која је препуна неког''против'' набоја.''

Подели на овим сајтовима

четвртак 2.октобар 1980.

''У вези с предавањем''Црква и црквена побожност'', размишљао сам о судбини Православља. Тренутно тријумфује монашки тренд, и у теологији иу религиозности. У Србији је сваки препород повезан са монашким исуством, тенденцијом или учењем. Ја се плашим поистовећивања ове тенденције са Православљем.''

Подели на овим сајтовима

субота 11.октобар 1980.

''Жена је живот, а не нешто у вези живота, тако да је њена мисија да врати човека од форме ка садржају живота...Њене категорије су лепота, шистота, дубина вера, интуиција.

Мушкарац има потребу за правилима, а жена налази изузетке. Али живот сам је непрекидан изузетак од правила. Где год постоји истински живот, ту не владају правила већ изузеци.

''Изузетак'' је дубина хришћанског живота. У животу који је Бог створио и даровао све је изузетак, јер је све јединствено,непоновљиво...

Секс је ''правило'', а љубав је изузетак. Закон живота и истина живота је љубав, а не секс.

Човек је позван не да проводи правила , већ чудо живота. Породица је чудо.Креативан рад је чудо. Царство Божије је чудо.

Уколико је мушкарац само мушкарац, он је , изнад свега, досадан, пун принципа, пун снаге и потенције, коректан, логичан, хладнокрван, користан...

Човекова светост и креативност су негирање оног посебно''мушког'' у њему.''

Подели на овим сајтовима

четвртак 23.октобар 1980.

''...Толико много тих богато украшених иконостаса, икона, украса, злата! Нека врста баханалије светих ''ствари''! А тик уз то прљавштина, сиромаштво, осредњост. Фасцинација ''храмом'' долази са духовним, религиозним искуством, са неком очигледном потребом....Све је подређено спољашњем утиску. Храмови споља, као визија, присуство, позив. А онда недостатак унутрашњег одговора на оно спољашње....Чини се да човек има потребу да гледа те храмове споља, али без жеље да уђе унутра. Има у њима нечег што оставља утисак, што теши, што инспирише, али не оним што долази изнутра . Никада нећу престати да се питам зашто је црквена побожност ослабила свест о Евхаристији...''

Подели на овим сајтовима

недеља 11.октобар 1981.

''Понекад мислим да је превише развијени осећај грешности умањио осећај, разумевање , и свест о самом греху. Јеванђелско ''Сагреших небу и теби'' (Лука 15,21)

изгубило је своју јасност. Оно што преовладава то су ''моји недостаци'', ''моја слабост'' и разноразне врсте интроспекција.

Грех је пре свега неверност ''Другом'', издаја.

''Посвађао сам се са својом женом'' - али у свађи са твојом женом коју волиш разлог и садржај те свађе је готово увек небитан. Оно што је битно, болно, неподношљиво, то је цепање, кидање, ма како кратко то било. А ти се касније помириш са својом женом не зато што сте установили ко је у праву, а ко није, већ зато што се волите и зато што су вам животи међусобно садржани један у другоме... Хришћанство сведено на морал, на норме, немогуће је живети јер ниједна од Христових заповести не испуњава се без љубави према Христу.''

Подели на овим сајтовима

уторак 2.фебруар 1982.

''У Новом Завету, свештеник је представљен као узоран лаик. Али готово одмах након тога почиње његово одвајање од лаика...најочигледнији облик овог одвајања је искључивање лаика из причешћивања као пуноће њиховог бивања делом Тела Христовог. Уместо да буде ''образац вернима'' ( 1 Тимотеју, 4, 12), он постаје ''господарем сакралности'', одвојен од верних, делећи благодат према властитом нахођењу.

То је корен противљења честом причешћивању неких свештеника - заштита причешћа исповешћу, отпуштањем грехова, ''влашћу која ми је дата''...Ова борба се сада видљиво заоштрава под утицајем свештеника који су опседнути својом моћи, својом''светошћу''.

Подели на овим сајтовима

петак 2.април 1982.

''Оставити свет, одрећи се имања, оставити породицу - све ово не значи да се имање или породица поистовећују са злом, већ то значи њихово ослобођење и преображење у оно за шта их је Бог створио ... ''Остављање''породице је њено васкрсење , њено очишћење, њено преображење, али не негирање. Како би онда Црква обављала Свету Тајну брака ако би брак био зло сам по себи? Брак је Света Тајна јер се кроз њега достиже дар Богу, Христу и Светоме Духу - где је све светло...''

Подели на овим сајтовима

Велики петак 16.април 1982.

''Шта Бог жели од нас?

Да Га волимо , прихватамо као извор, смисао, циљ живота:''срце мог срца и Цар мој...''

Како да човек заволи Бога? Где се налази ова љубав?

У Његовом откривању себе нама у свету и у животу.

Све је повезано са Њим.''

slavabogu

Подели на овим сајтовима

среда 1.јун 1983.

''Нисам писао у овај дневник 8 месеци. Не зато што нисам имао шта да кашем - напротив, мислим да никада нисам имао толико много мисли, питања и утисака - већ зато што сам се стално плашио те неке висине на коју ме подигла моја болест и страха да ћу да паднем одатле.

Л.је стално ту. Да није била стално уз мене, мислим да ових 8 месеци не би били овако суштински мирни и дубоки.

Андреј је долазио три пута.

Сергије је долазио три пута.

Маша и отац Џон су долазили много пута...

Колико је то срећа!

blessyou

* * * * * * * *

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...