Jump to content

SVEŠTENIK IZ PRIŠTINE E, lako je biti Srbin u Beogradu

Оцени ову тему

Препоручена порука

• Гости

U Prištini danas živi 35 Srba. Najmlađi srpski stanovnik je moja petogodišnja ćerka - tiho kaže Darko Marinković (33), sveštenik u Crkvi Sveti Nikola, jedinoj pravoslavnoj crkvi u Prištini.

663370_crkva-sv-nikola-pristina310815ras
Kada je stigao u Prištinu, tu je živelo 49 Srba, a danas ih je 35: Darko Marinković

Dok pogrbljeno sedi na klupi u maloj porti crkve izgrađene 1830. godine, danas okružene sa tri džamije, priča pognute glave i bez mnogo volje.

- Na liturgiju nema ko da dođe. Jedina žena koja je svakog dana dolazila je nedavno umrla. Sada je služim za porodicu i sebe - kaže sveštenik.

Sa suprugom Milicom (29), sinom Filipom (9) i ćerkom Anastasijom (5) živi u crkvenoj kući opasanoj visokom metalnom ogradom. Sa njima žive još jedan pop i popadija. Oni su im u ovom gradu jedini prijatelji.

- Ne mogu da pređem ulicu i odem među naše. To me najviše boli... Pre tri godine sam uradio popis jer je vladika želeo da znamo sa koliko ljudi radimo. U vreme popisa bilo nas je 49, ali neki su umrli, neki se odselili - priča sveštenik.

Kako kaže, ostali su samo stariji ljudi, oni koji svoju rodnu kuću nisu hteli da napuste ni za vreme rata, a ni kasnije.

- Kada oni umru, Srba ovde više neće biti, jer mladi ovde više ne dolaze - kaže tiho.

663372_pristina-kosovo310815ras-foto-mil
Albanske zastave vijore se sa kuća, restorana, pa i sa automobila na ulicama

Ispred metalne, visoke kapije nalazi se stražarska kućica i obezbeđenje - albanski policajac koji čuva njih i crkvu.

Na pitanje da li je to neophodno, Marinković odgovara:

- Ne mogu da grešim dušu. Komšije nas ne diraju, ali to je zato što im je valjda tako rečeno. Osećam se nebezbedno i nelagodno kad god izađem iz kuće ili crkve. Ovde u Prištini stvar je rešena - nas Srba ima 35 i ovde ne moraju ni da nas zastrašuju kao u srpskim selima - priča sveštenik.

Jedina srpska reč koja se na ulici može videti je skraćenica za ulicu (ul.) i nazivi zvaničnih institucija. Na svakoj od njih piše isto: Republika Kosovo. Na srpskom se može popričati tek sa ponekim taksistom ili konobarom. Ako je raspoložen.

663371_pristina-kosovo310815ras-foto-mil
"Lako je reći 'Kosovo je Srbija' kad nisi tu da vidiš da to jednostavno više nije tačno", kaže sveštenik iz Prištine

- Ponekad se zaboravim pa odem u majici sa grbom Srbije u prodavnicu... Ne diraju me, ali se sa nekim gađenjem sklanjaju. Mi smo za njih Škije. To je za nas pogrdan naziv, kao Šiptari za njih - kaže kroz zube.

Za sebe mu nije teško. On svakoga dana drži liturgije, predaje veronauku u školi u Gračanici, ima svoju parohiju i dva sela koja opslužuje. Ali brine kakvo detinjstvo u Prištini imaju njegova deca.

- Svakog dana decu vozim u srpsku školu u Gračanici. Na časovima su od 11 do 14 sati, pa ih vratim kući. Pre neki dan sam išao u Kruševac da sinu kupim knjige, jer ovde naših knjiga nema - kaže.

Na pitanje sa kim se deca nakon škole igraju, jedva čujno izgovara:
- Sa sobom. I sa roditeljima - kaže on.

Nakon kraće pauze nastavlja:
- Kada smo došli u Prištinu ćerkica je imala tri i po meseca. Tek ovog leta je shvatila da život može da bude bolji. Bila je mesec dana u Republici Srpskoj kod babe i dede. Baba joj da novac i ona sama ode u prodavnicu i kupi sladoled. Kada je došla ovde, odmah je potrčala do kapije da krene u prodavnicu. Ja joj viknem: „Gde ćeš?“, a ona me gleda... - priča Marinković.

663373_pristina-kosovo310815ras-foto-mil

U prodavnicu ide sam. Na ulicama se čuje samo albanski jezik, pa on priča na engleskom. Sve se plaća u evrima. 

Nisu mi svi Srbi krivi
663374_quendrim-gashi_hs.jpg?ver=1441496
Voleo bih u Beograd: Ćedrim Gaši

Na pitanje kako mladi doživljavaju Srbe koji dođu u Prištinu, Albanac Ćedrim Gaši (20) kaže da ne želi da priča u tuđe ime, ali da želi da podeli svoju priču.

- Mog oca je ubio Srbin 19. aprila 1999. tokom rata. Imao sam tri godine tad i sve se desilo devet dana pred moj rođendan. Uprkos svemu tome, ja ne mrzim Srbe, jer nisu mi svi Srbi ubili oca. Taj koji je to uradio je kriv, a ne ceo narod. Voleo bih da odem u Beograd, da upoznam i budem prijatelj sa Srbima - kaže Gaši.

- Naučio sam vremenom brojeve, ali kada ne razumem šta mi prodavačica kaže virim na kasu da vidim šta piše. Ona se okrene i odmah zna - ili sam stranac ili Srbin. Stariji znaju srpski, ali uglavnom neće da ga pričaju. Mlađi ne znaju, ovde se srpski odavno ne uči. Trudim se da kad pričam izgledam kao Englez - kaže.

Sveštenik pamti i dan kada je igrana utakmica Srbija-Albanija.

- Komšije su prolazile sa albanskim zastavama i pod prozorom vikale da će nas ubiti ako ne odemo odavde. Oka nismo sklopili - priseća se.

Od politike mu je muka, ali se nada da će sporazum između Beograda i Prištine ipak promeniti nešto.

- Lako je Srbin biti u Beogradu. Lako je reći „Kosovo je Srbija“ kad nisi tu da vidiš da to jednostavno više nije tačno - kaže sveštenik dok za nama zaključava vrata jedine srpske crkve u Prištini.

BLIC.RS

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 79
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Откуд ова преосетљивост у нашим коментарима, зар смо ми ти Срби у Београду којима је лако и тд,  ...? Па, јесмо. Ми нисмо Срби који омркну и освану на Косову и Метохији.Нисмо.   Како је овом свешт

Био сам. http://www.pravoslavie.ru/srpska/79059.htm http://www.eparhija-prizren.com/sr/vesti/horovi-medju-svetinjama# http://www.slovoljubve.com/vesti/sasa-milosevic-misionarski-zadatak-horova-medj

ко није доживио не може да схвати. Сјећам се 90'их да у Србији није било лако, али кад одем код мојих у РСрпску, нема струје, намирница, ноћу пуцњавв, страх да ли је пукла линија или ће доћи вијести

Није лако нигде и никоме у данашња времена.Није лако бити Србин у Београду :)

То је моје мишљење.

:)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Slazem se nije lako biti Srbin nigde. Samo ne kontam sto svestenik svoj revolt zbog svog odvratnog zivota,punog straha,nemoci,odrazava kroz tu prizmu da je lako biti Srbin u Beogradu,da Kosmet nije Srbija i slicno,pa nismo valjda mi kojima je Kosmet Srbija ili koji zivimo u Beogradu a imamo taj stav krivi za takav odvratan zivot,ovim tekstom ispada da je to tako.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Откуд ова преосетљивост у нашим коментарима, зар смо ми ти Срби у Београду којима је лако и тд,  ...?

Па, јесмо.

Ми нисмо Срби који омркну и освану на Косову и Метохији.Нисмо.

Како је овом свештенику и његовој породици тамо ?

Па, ево, он покушава да нам то опише и представи, али ми смо глуви за ту истину и његове вапаје.

Ево, просто смо глуви, не чујемо, срца су нам окамењена одавно.

Смета нам његов тон и горчина у његовим речима.

Погледајте га, то је млад свештеник и отац породице.

И само Бог зна зашто је баш њега ставио тамо, на то страшно српско страдалиште.

А ми?

Нико није ни помислио да узме благослов од свог свештеника и седне увече у ауто и изјутра рано стигне у Приштину да буде на литургији коју овај свештеник служи у сред Приштине, у празној цркви Св. Николе.

Оно што треба ми ''Срби из Београда'' да урадимо јесте баш то.

Зашто не можемо ?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
А ми? Нико није ни помислио да узме благослов од свог свештеника и седне увече у ауто и изјутра рано стигне у Приштину да буде на литургији коју овај свештеник служи у сред Приштине, у празној цркви Св. Николе. Оно што треба ми ''Срби из Београда'' да урадимо јесте баш то. Зашто не можемо ?

А ти?

Зашто не можеш?

Човек није лако бити нигде, а ово: " Лако је бити Србин у Београду" сам чула бар хиљаду пута од људи који не живе у Београду/Србији.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Slazem se nije lako biti Srbin nigde. Samo ne kontam sto svestenik svoj revolt zbog svog odvratnog zivota,punog straha,nemoci,odrazava kroz tu prizmu da je lako biti Srbin u Beogradu,da Kosmet nije Srbija i slicno,pa nismo valjda mi kojima je Kosmet Srbija ili koji zivimo u Beogradu a imamo taj stav krivi za takav odvratan zivot,ovim tekstom ispada da je to tako.

Pa da lako je iz fotelje govoriti Kosovo je Srbija  :)

Nije ovo revolt već realno stanje.

Jedne godine sam bila u Dečanima za njihovu slavu, više Srba iz Beograda nego iz njihove okoline. Tako da ima i nas koji odlazimo tamo.

Problem je kao i u svim manjim srediama što ljudi nisu verujući, tačnije njihova vera se temelji na običajima. Iz tog razloga ih nema u crkvi.

E, sad ima i onih koji su svoja imanja prodali šiptarima i na taj način obezbedili sebi lagodniji život u Srbiji. Pa su mnogi kivni na te ljude.

Šta znam moraju ljudi da se snalaze, nisu oni krivi što je tako ispalo (greška je u sistemu), svako želi miran život svojoj porodici.

Meni lično su ti ljudi malo problematični jer mi se ne sviđa njihov stil razmišljanja. Vrlo su samouvereni, nadmeni, ne biraju način da dođu do cilja, negde su poprimili od šiptara da je normalno imati ženu,decu i devojke.  Ali to je valjda bilo neophodno da bi kroz istoriju opstali na tom terenu.

Nemam pojma, sigurno je da kao i svuda ima i dobrih i čestitih ljudi i tamo. Samo što na osnovu uzorka koji sam ja upoznala prevagnulo je ovo mišljenje.

Zato molim ljude koji su odande da mi ne zamere, jer takvih sigurno ima i u drugim delovima Srbije. A ja sam malo oštrija prema ovom kraju zbog ličnog iskustva.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Блаженопочивши Владика Хризостом је причао,да су га од српских пашчади по улици,бранили Шиптари...па се сетих Бећковића кад каже: Нека је проклета земља у којој су пашчад пуштена а камење свезано.

Много,много година и пре погрома наше Цркве и манастири на Косову су били празни и истина је то што каже сестра,више на Литургији је бивало наших људи из Србије него самих мештана.

Оцу је сигурно тешко доле.Ја сам Косово имала десет година у дворишту у центру Србије,живећи са шиптарима у истом дворишту.Чак су ми као детету стављали нож под грло и претили да ће ме заклати...у центру Србије...могу мислити у каквом грчу он живи доле али је крајње непоштено рећи,да је лако бити Србин...било где...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

А ти?

Зашто не можеш?

Човек није лако бити нигде, а ово: " Лако је бити Србин у Београду" сам чула бар хиљаду пута од људи који не живе у Београду/Србији.

Био сам.

http://www.pravoslavie.ru/srpska/79059.htm

http://www.eparhija-prizren.com/sr/vesti/horovi-medju-svetinjama#

http://www.slovoljubve.com/vesti/sasa-milosevic-misionarski-zadatak-horova-medju-svetinjama-kim

Кроз Приштину смо само прошли, без заустављања,  а у Пећкој Патријаршији је монахиња плакала кад смо стигли...На питање зашто плаче, одговорила је: ''Да, сад сте ту ... Будете сат, два па одете...А ми чекамо по годину дана да нам неко наш дође, да чујемо реч на српском ... ''

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

ко није доживио не може да схвати.

Сјећам се 90'их да у Србији није било лако, али кад одем код мојих у РСрпску, нема струје, намирница, ноћу пуцњавв, страх да ли је пукла линија или ће доћи вијести о погинулим, рањеним, заробљеним .....

И онда су неки причали како би требали Срби у Српској да се понашају. А кад је ударио НАТО 99 нигдје их није било.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Нигде није лако и никад ни у једним временима није било лако.

Ја само не могу да поднесем да неко из свог личног конформизма спочитава лекције,из тог угла разумем и овог свештеника што каже да је лако бити Србин у Београду,вероватно је на такве профиле људи и мислио.

А наш народ доле,на Косову...то је дуга и болна прича...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Pa da lako je iz fotelje govoriti Kosovo je Srbija  :)

Nije ovo revolt već realno stanje.

Jedne godine sam bila u Dečanima za njihovu slavu, više Srba iz Beograda nego iz njihove okoline. Tako da ima i nas koji odlazimo tamo.

Problem je kao i u svim manjim srediama što ljudi nisu verujući, tačnije njihova vera se temelji na običajima. Iz tog razloga ih nema u crkvi.

E, sad ima i onih koji su svoja imanja prodali šiptarima i na taj način obezbedili sebi lagodniji život u Srbiji. Pa su mnogi kivni na te ljude.

Šta znam moraju ljudi da se snalaze, nisu oni krivi što je tako ispalo (greška je u sistemu), svako želi miran život svojoj porodici.

Meni lično su ti ljudi malo problematični jer mi se ne sviđa njihov stil razmišljanja. Vrlo su samouvereni, nadmeni, ne biraju način da dođu do cilja, negde su poprimili od šiptara da je normalno imati ženu,decu i devojke.  Ali to je valjda bilo neophodno da bi kroz istoriju opstali na tom terenu.

Nemam pojma, sigurno je da kao i svuda ima i dobrih i čestitih ljudi i tamo. Samo što na osnovu uzorka koji sam ja upoznala prevagnulo je ovo mišljenje.

Zato molim ljude koji su odande da mi ne zamere, jer takvih sigurno ima i u drugim delovima Srbije. A ja sam malo oštrija prema ovom kraju zbog ličnog iskustva.

Tu tezu lako je Srbin biti u Beogradu i lako je reci Kosmet je Srbija,sam cuo milion puta,medjutim svesteniku i njegovom jadnom zalosnom zivotu gde nema nikakvu slobodu,za takav zivot ne mora da opravdanja nalazi u Srbima kojima je Kosmet deo Srbije,nego u onima koji mu taj zivot takav kreiraju i zbog kojih nema slobodu kretanja.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Још ме држи мучнина од ове теме, па ...

У неким разговорима сам начуо да Шиптари врло смишљено и нападно организују туристичке туре и посете странаца нашим светињама

Видели смо у посети много Данаца, Немаца, Швеђана, чак и Азијата неких, чудо једно откуд ... и сви сликају, разгледају, слушају водиче.

У манастиру Високи Дечани је било око двадесетак италијанских војника који су згрануто слушали наше појање, јер су дошли из радозналости да виде  '' те госте из Србије ''.

Шта мислите, како странци доживљавају наше светиње кад их виде окружене Шиптарима, који се праве блесави, а нас нема нигде ... ?

Мислите ли да им Шиптари кажу истину и објасне како су нас протерали ... и зашто ?

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...