Jump to content
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
JESSY

Руско-српски крсни ход по српским земљама 2015.

Оцени ову тему

Recommended Posts

РУСКО-СРБСКИ КРСНИ ХОД ПО СРБСКИМ ЗЕМЉАМА 2015.

Позивамо све Православне хришћане на учешће у Крсном ходу (литији) по србским земљама ради утврђења православне вере међу нашом словенском браћом! Крсни ход ће почети 21. септембра а завршиће се 14. октобра, т.ј. проходиће под покровом Царице Небеске. Подсећамо да је прошле године у току Крсног хода дошло до обилног мироточења икона које су биле ношене, што указује на велико благовољење Божије и Мајке Божије према овом подвигу.

Пре 100 година је руски цар Николај II Романов заштитио србски народ тако што је ступио у рат против Немачке и Аустро-Угарске, које су хтеле да поробе Србију која је била ослабљена после петовековног турског ропства. По царском указу, у помоћ нашој словенској браћи, у Србију је отишло 10.000 руских добровољаца. Благодарећи духовној и материјалној подршци царске Русије, србски народ је, уз велике губитке победио и успео да ослободи своје отачаство.

Крсни ход из Бања Луке аутобусом продужава за Хрватску, на место србског страдања. За време Другог св. рата, више од пола милиона православних Срба је пострадало од усташа-хрвата по налогу католичких бискупа у конц-логору Јасеновац. Сетимо се изгнања 250.000 Срба из Србске Крајине у августу 1995.год. када су војске Хрватске и Босне и Херцеговине провеле заједничку војну операцију ''Олуја'' против Срба. Као резултат војних дејстава била је ликвидирана република Србска Крајина и република Западна Босна, које су настале 1991.год. Та војна операција је постала једна од највећих етничких чишћења у Европи. Групе хрватске војске и полиције су уништиле за 4 дана читава насеља, убијајући оне који су остали, углавном старије људе. Стотине цивила су убијене. Активни учесници геноцида над Србима тада су били САД, НАТО и УН. Треба рећи да су Срби стали на пут стварању Новог светског поретка, где нема места за основне хришћанске вредности које утврђује Православље. Помолимо се за то да такав сценарио не буде поновљен и у Новорусији од непријатеља Божијих.

Посетићемо православне храмове и манастире у Хрватској, а затим ћемо почети Крсни ход у Босни и Херцеговини, из манастира Завала. Проћи ћемо по местима повезаним са руском емиграцијом, посетићемо војно гробље у Херцег Новом. У Краљевини Југославији се налазило 40.000 руских емиграната из царске Русије до Другог св. рата. Они су радили као учитељи инжењери и доктори, што је помогло југословенској држави која је настала после свргавања турског ропства и победе у Првом св. рату. За време Тита је настао период ''Информбироа'', када је он, по договору са Стаљином, вагонима слао руске емигранте у Сибир, по правилу, на стрељање. У Црној Гори ћемо бити на месту духовог подвига светог Василија Острошког, поклонити се моштима св. Луке и св. Јована Крститеља. Крсни ход ће се завршити у манастиру Богородичиног Покрова Дужи, где се налазе гробови три руска монаха пострадалих од комуниста за време Тита.

''Бог воли Словене зато што ће до краја сачувати истиниту веру у Господа Исуса Христа. У време антихриста, они ће га потпуно одбацити и неће га признати за месију и због тога ће се удостојити великог благослова Божијег: они ће бити најмоћији народ на земљи и другог царства, силнијег од Руско-словенског, неће бити.'' - преп. Серафим Саровски.

Путања руско-србског Крсног хода 2015.год.
 20 - 21 септембра - Кореница (Хрватска)
 22 септембра  Гомирје
 23 септембра  - Завала (БиХ)
 24 септембра  - Мркоњић
 25 септембра  - Требиње
 26 септембра - Никшић
 27 септембра - Добрићево (Воздвижение Креста)
 28 септембра - Косјерево (Црна Гора)
 29 септембра - пут на Острог  (ноћење)
 30 септембра - Острог
 1 - 2 октобра  - манастир Св. Димитрија Солунског
 3-4  Подгорица, ман. Дајбабе
 5 октобра - ман. Цетиње
 6 октобра - ман. Подмаина
 7 октобра - ман. Прасквица
 8 октобра - ман. Дулево
 9 октобра - ман. Војновићи
 10 октобра - ман. Подластва
 11 октобра - ман. Савина (Херцег Нови)
 12 октобра - Петропавлов манастир
 13-14 октобра - манастир Дужи (Покров Богородице)

http://православнајапородица.срб/index.php?option=com_content&view=article&id=933:krsni-hod-2015&Itemid=435

Драга браћо и сестре интересује ме да ли је неко од вас имао прилику да се сусретне са организаторима и учесницима овог крсног хода. Наиме, прошле године сам присуствовао богослужењу на дан када је литија пролазила кроз наш град, а иконе су унешене у храм на поклоњење и цјеливање. Оно што ме је тада збунило је то да су од стране учесника литије дијељени акатисти посвећени псеудо икони „Васкравајућа Русија“ (сама икона се није налазила у храму колико сам успјео тада да видим). Након богослужења поставио сам неколико питања везано за ову чудну околност једном старијем чини ми се јеромонаху или можда чак и архимандриту (можда и гријешим) и добио сам поприлично неувјерљив одговор везано за поменуту икону и њену исправност. Питао сам и по чијем благослову се организује крсни ход али на жалост нисам запамтио па ме интересује да ли неко од вас има више информација о њима? Сјећам се кроз маглу и да су спомињани старовјерци или нешто везано за њих, не сјећам се тачно. Тада сам успут чуо и један непосредан приговор са њихове стране везано за сам ток богослужења (можда и дочек ) јер је у храму била мироточива икона светог цара Николаја. Оно што ми је такође било чудно је и то да поред чињенице да је међу њима било и свештенослужитеља није било заједничког саслуживања (мислим да су домаћини из предострожности тако поступили). Волио бих да неко ко има више информација напише нешто о овој литији. Не бих желио да будем противник овог догађаја али ми је пуно чудних догађања прошли пут привукло пажњу. За крај остављам везу ка страници на којој се детаљније пише о овој наводној икони која узгред буди речено није канонизована ни прихваћена од стране Руске цркве.

http://na-putu-za-emaus.blogspot.com/2008/12/ja.html

Џесика, џесика. Ако од иког, оно од тебе, као покретача теме, сам очекивао бар неку штуру информацију везано за овај догађај. Сада ти налажем као ептимију да се распиташ и освјетлаш образ након овако површног и потенцијално смутљивог обавјештења. :)

Драга браћо и сестре интересује ме да ли је неко од вас имао прилику да се сусретне са организаторима и учесницима овог крсног хода. Наиме, прошле године сам присуствовао богослужењу на дан када је литија пролазила кроз наш град, а иконе су унешене у храм на поклоњење и цјеливање. Оно што ме је тада збунило је то да су од стране учесника литије дијељени акатисти посвећени псеудо икони „Васкравајућа Русија“ (сама икона се није налазила у храму колико сам успјео тада да видим). Након богослужења поставио сам неколико питања везано за ову чудну околност једном старијем чини ми се јеромонаху или можда чак и архимандриту (можда и гријешим) и добио сам поприлично неувјерљив одговор везано за поменуту икону и њену исправност. Питао сам и по чијем благослову се организује крсни ход али на жалост нисам запамтио па ме интересује да ли неко од вас има више информација о њима? Сјећам се кроз маглу и да су спомињани старовјерци или нешто везано за њих, не сјећам се тачно. Тада сам успут чуо и један непосредан приговор са њихове стране везано за сам ток богослужења (можда и дочек ) јер је у храму била мироточива икона светог цара Николаја. Оно што ми је такође било чудно је и то да поред чињенице да је међу њима било и свештенослужитеља није било заједничког саслуживања (мислим да су домаћини из предострожности тако поступили). Волио бих да неко ко има више информација напише нешто о овој литији. Не бих желио да будем противник овог догађаја али ми је пуно чудних догађања прошли пут привукло пажњу. За крај остављам везу ка страници на којој се детаљније пише о овој наводној икони која узгред буди речено није канонизована ни прихваћена од стране Руске цркве.

http://na-putu-za-emaus.blogspot.com/2008/12/ja.html

Да ли су се причешћивали?

Сада ти налажем као ептимију да се распиташ

наређење - извршење....

Можете се прикључити ходу у Бања Луци 19/6.9. или касније у току по плану, контакт: Невена 0612931953 и Босиљка +38766849428.

бар нешто за почетак.... :)))

линк http://православнајапородица.срб/ctenie/svyataya-rus/933-krsni-hod-2015

предлажем вам да се распитате у цркви Светог архангела Гаврила у Београду, иза северне трибине стадиона Јна.

http://www.magacin.org/2015/06/23/krsni-hod-od-230-kilometara/#

Да ли су се причешћивали?

Вечерња је била у питању. Хтјео сам рећи да код нас када дође неко од свештенослужитеља у госте обично му се укаже част да врши богослужење.

наређење - извршење....

Можете се прикључити ходу у Бања Луци 19/6.9. или касније у току по плану, контакт: Невена 0612931953 и Босиљка +38766849428.

бар нешто за почетак.... :)))

линк http://православнајапородица.срб/ctenie/svyataya-rus/933-krsni-hod-2015

предлажем вам да се распитате у цркви Светог архангела Гаврила у Београду, иза северне трибине стадиона Јна.

http://www.magacin.org/2015/06/23/krsni-hod-od-230-kilometara/#

На овој првој вези нисам нашао ништа конкретно од информација зато сам и питао овде на форуму. Штавише рубрика о нама не упућује ни на какву конкретну личност која би стајала иза овог пројекта. Једино преостаје телефонски позив. На овој другој вези сам закључио да то није руда од истих кола.

Можда је и нека моја психолошка пројекција у питању, али прошли пут ми се инстинктивно учинило да није исти дух у питању, што наравно не мора да значи апсолутно ништа. Због тога сам се највише и заинтересовао као и због чињенице да се “тихо” промовише нешто што није наишло на позитиван одјек у Руској цркви (овде мислим на ону дискутабилну икону).

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Ćiriličar,
      Након Путиновог говора - пала влада у Москви. Је ли то почетак коначног обрачуна са "дубоком државом" и финансијским елиама у Русији? Председк је наложио велико повећање привредног раста. Зашто је земља са огромним ресурсима, која поседује високе технологије имала привредни раст од само 1,7 %? Путин се "захвалио" свом дугогодишњем сараднику Медведеву који је био на челу руске владе.

Medvedev očigledno nije znao za smenu dok se nije dogodila, Mišustin izabran bez glasa protiv: “Novosti” sa lica mesta o dešavanjima u Rusiji

https://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:841995-Medvedev-ocigledno-nije-znao-za-smenu-dok-se-nije-dogodila-Misustin-izabran-bez-glasa-protiv-Novosti-sa-lica-mesta-o-desavanjima-u-Rusiji

• Од Логос,
      Епархија Рашко-призренска вечерас је у овим божићним празничним данима у Грачаници организовала литију братске солидарности са нашом Црквом и верним народом у Црној Гори који већ данима изражавају мирни протест против дискриминаторног закона о вероисповести. Српски православни народ на Косову и Метохији дубоко осећа братску солидарност са нашим народом на просторима Црне Горе и посебно са нашим архијерејима који су увек били међу првима да нам овде помогну у најтежим тренуцима.     Након недавно одржане литије и молебана у Новом Пазару Епископ Теодосије повео је вечерас уз црквене песме и барјаке литију која се кретала од центра Грачанице до манастирске порте, где је одржан пригодан молебан за наше архијереје, свештенство, монаштво и верни народ у Црној Гори као израз братске солидарности Срба са Косова и Метохије. У Литији и молебану је учествовало око пет хиљада верника. У Литији је са Владиком Теодосијем било више свештеника, монаха и монахиња из више крајева Косова и Метохије.   У својој беседи пред окупљеним верницима Владика Теодосије је нагласио да "и са овог најсветијег места, још једном сви заједно, изражавамо братску солидарност са архијерејима, свештенством, монаштвом и верним народом у Црној Гори, упућујући речи подршке нашег народа са Косова и Метохије, напомињући да чувајући своје светиње чувамо своју веру, свој идентитет и своју историју. У нашим светињама оваплоћена је наша вера и наша нада, и зато их са толиком љубављу  чувамо, и никоме их не дамо." Уз песму црквеног хора из Косовске Митровице и појање грачаничких монахиња целокупни догађај имао је искључиво духовни карактер мирног изражавања неслагања са дискриминаторним законом којим црногорске власти покушавају да одузму најважније светиње од наше Цркве уз процес негирања српско-црногорског православног идентитета којег је Црна Гора вековима била непоколебиви стожер.     У наставку следи интегралан текст беседе Владике Теодосија након молебана пред манастиром Грачаница:   ХРИСТОС СЕ РОДИ!   Ево, неколико дана након наше литије у Новом Пазару, у ове радосне божићне дане, сабрали смо се и овде у Светој Грачаници.   И са овог најсветијег места, још једном сви заједно, изражавамо братску солидарност са архијерејима, свештенством, монаштвом и верним народом у Црној Гори, упућујући речи подршке нашег народа са Косова и Метохије, напомињући да чувајући своје светиње чувамо своју веру, свој идентитет и своју историју. У нашим светињама оваплоћена је наша вера и наша нада, и зато их са толиком љубављу  чувамо, и никоме их не дамо.     Можда други и не знају, колико нама овде на мученичком Косову и Метохији, значе наше светиње, и колико су нам значиле у историји, а које су нам оставили наши свети преци.  Оне нам посебно значе у овим годинама невоља и искушења, које пролазимо како би очували наше народно јединство и нашу решеност да останемо своји на своме, да не изгубимо своје име, своју част и своје достојанство.   Обнављајући наше порушене светиње на Косову и Метохији, показали смо јасно да се никада не смемо одрећи онога што нас је вековима повезивало и спајало. Чувајући наше светиње, међу којима посебно сија ова прелепа задужбина Светог Краља Милутина, ми чувамо себе као народ Божији, као децу Светог Саве.     Дубоко греше они који мирне молитвене скупове у Црној Гори и другде, покушавају да виде као политичке, или као националистичке. Ми се овде нисмо скупили ни на политичкој, ни на страначкој основи. Сакупили смо се као браћа и сестре, који се иначе сабирамо на нашим светим литургијама, као православни хришћани, који славе своје крсне славе, и чувају своју веру, и духовно наслеђе, као највеће благо које нам је од Бога дато.    Стога, све ове године и на Косову и Метохији улажемо напоре да мирним путем, у сарадњи са свим људима добре воље, обезбедимо заштиту и наших светиња на овом простору, како би биле не само на понос и учвршћење јединства нашег народа, већ и места која нас повезују са свима онима који овде са нама живе.     Зато, данас, и са овога места, апелујемо на власти у Црној Гори да ослушну глас већине свог народа, своје Цркве, која је кроз велике светитеље као што су Свети Петар Цетињски и Василије Острошки, крепила народ у најтежим искушењима, и да повуку спорни закон и испоштују права и слободе наше Цркве у Црној Гори.    Истовремено апелујемо на све локалне и међународне представнике у региону, да се правда може градити само у међусобном поштовању, а нипошто у негирању онога што припада другима, и да су људска и верска права најважнији темељ сваког цивилизованог друштва.   Поздрављајући братски, у своје име, и у има свих вас овде окупљених, наше Владике: Амфилохија, Јоаникија, Атанасија, Димитрија и Методија, њихово храбро свештенство и одано монаштво и верни народ, изражавамо дубоко дивљење пред њиховим примером који и нас храбри да једино, заједно са Господом Христом и Његовом Црквом, можемо да се мирно, али одлучно, супротставимо свакој неправди овога света. Својом храброшћу и достојанством они су данас пример свима нама и сијају у целом хришћанском свету.     БОГ ВАС БЛАГОСЛОВИО и подарио вам мирне и благословене божићне празнике, као и благословену наступајућу Нову годину.     Извор: Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска
    • Од Логос,
      Поводом стогодишњице доласка руских избеглица у Краљевину СХС (1920. године), Епархија бачка Српске Православне Цркве и Одељење за спољне црквене везе Московске Патријаршије организовали су, 20. децембра 2019. године у Матици српској у Новом Саду, Међународну научну конференцију под насловом „Руска емиграција у Србији у 20. веку“.     Преневши благослов и поздрав Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. Иринеја, обраћајући се учесницима конференције Епископ мохачки господин Исихије је указао на значај очувања сећања на добру сарадњу између два братска народа. Велика сеоба Срба наш народ је окренула ка братској Руској царевини, када су се населили у области која је касније названа Славјаносербск, а вековима касније је и руски народ нашао уточиште на нашем поднебљу, нагласио је владика Исихије.   Звучни запис обраћања Епископа Исихија   Господин Селимир Радуловић, управник Библиотеке Матице српске, поздравио је присутне и подсетио на времена која су усмерила део руског народа према братском српском народу.   Звучни запис обраћања Селимира Радуловића   У раду конференције учествују: проф. др Алексеј Тимофејев, Философски факултет Универзитета у Београду; проф. др Владислав Пузовић, Православни богословски факултет Универзитета у Београду; др Милана Живановић, научни сарадник Института за новију историју Србије; др Радован Пилиповић, директор Архива Српске Православне Цркве; др Виктор Иванович Косик, професор Института за славистику Руске академије наука; проф. Андреј Александрович Кострјуков, Православни Свето-Тихоновски хуманитарни универзитет; проф. др Владислав Иванович Голдин, Северни (Арктички) федерални универзитет; господин Алексеј Арсењев, публициста, и историчар мср Петар Ђурђев, Историјски архив Града Новог Сада.   Звучни запис обраћања проф. др Алексеја Тимофејева   Звучни запис обраћања др Милане Живановић   Звучни запис обраћања др Радована Пилиповића   Завршена је прва сесија, док ће други део програма Међународне научне конференције почети у 17 часова.     Циљ конференције је да прикаже живот и рад руских избеглица, њихов допринос нашем друштву, узајамни односи наших народа, а посебно односи Српске Православне Цркве и Заграничне Руске Православне Цркве.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      У Јутарњем програму Радио-Беседе представили смо књигу под насловом Јустин Ћелијски и Русија, путеви рецепције руске философије и теологије, аутора професора др Богдана Лубардића. Гост у студију био је протонамесник Игор Игњатов.   Звучни запис разговора   Извор: Инфо-служба Епархије бачке

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...