Jump to content
Ћириличар

Избори у САД 2016. - Бернард Сандерс

Rate this topic

Recommended Posts

A unutrasnjost SAD, ne mislim samo na manje zlo po pitanju spoljne politike? 

Идеално би било да имају неког заиста способног кандидата као што је Зоран Живковић нпр., али пошто немају, онда опет Берни. Његове економске идеје су начелно неоствариве и популистичке, али онај део који би могао, а додаћу и морао да одради под притиском и очекивањима јавности, био би добар први корак ка ограничавању плутократије шачице људи која се поиграва институцијама С.А.Д. на штету њених грађана, а и читавог света када је реч о глобалним проблемима попут глобалног загревања и сл. ситница.

био би добар први корак ка ограничавању плутократије шачице људи која се поиграва институцијама С.А.Д. на штету њених грађана

Па Сандерс се залаже за још већу плутократију...

Мени Амери уопште нису јасни. Њихови преци борили су се да отерају британског краља, а они временом све више и више тог прецедника третирају као краља који данас може ето да сам уводи законе како `оће, покреће ратове како му се ћефне, да затвара па и убија људе како му се ћефне итд. Кад би се поштовао Устав САД, просечног човека не би требало да буде брига ко је прецедник нити за шта се залаже, јер он не би имао никаквог утицаја на живот појединца. Али ти дани су давно прошли...

Па Сандерс се залаже за још већу плутократију...

Мени Амери уопште нису јасни. Њихови преци борили су се да отерају британског краља, а они временом све више и више тог прецедника третирају као краља који данас може ето да сам уводи законе како `оће, покреће ратове како му се ћефне, да затвара па и убија људе како му се ћефне итд. Кад би се поштовао Устав САД, просечног човека не би требало да буде брига ко је прецедник нити за шта се залаже, јер он не би имао никаквог утицаја на живот појединца. Али ти дани су давно прошли...

Ако мислиш на  демократе што подржавају људе попут Сандерса, они неће краљеве, а већина нарочито неће ратове (мене више брину они што подржавају Хилари). Хоће систем за кога виде да ферцера у западној и северној Европи, Канади итд. Просто, не желе људи да враћају кредите за факултет целог живота или да продају кућу да би могли на операцију и слично. Виде да има других успешних и богатих земаља у којима су такве стваре незамисливе и сматрају да и САД могу тако. Виде да у северноевропским земљама практично нема сиромашних, док у САД не можеш да пребројиш бескућнике. Нема у томе ничег чудног. Не кажем да би Сандерс спровео то и да не би још више упропастио САД, само кажем чему се надају људи који су за њега. Знам да ћеш ти рећи да би америчке проблеме решио потпуни либерализам. Можда, али људи у САД немају емпиријске потврде тога, док европске социјалне демократије постоје и функционишу прилично добро у овом тренутку историје. Додатна отежавајућа околност је то што се за либералне (у изворном смислу) економске идеје у САД залажу углавном потпуни лудаци са фашистичким менталитетом за какве нико ко држи за себе не би могао да гласа.

Тако да ми Бернијеви гласачи нису несхватљиви. Али оно што ми јесте несхватиљво је да су људи изгубили могућност да рационално размишљају о економији. Сећаш се оног текста Пола Грејема о неједнакости, кога си ретвитовао скоро? Текст је тотално рационалан, без уплитања идеологије и ја бих рекао потпуно очигледан. Математички очигледан. Коме може да буде нејасно да је боља неједнакост између 20 и 10, него једнакости између 2 и 2? Лик чак није ни близу либертаријанских идеја о дерегулацији, смањењу и укидању пореза итд. ”Прогресивистички” блогери и твитераши су га урнисали после тога јако ружним нападачким тоном, а о ирационалности да и не говоримо.

може ето да сам уводи законе како `оће, покреће ратове како му се ћефне, да затвара па и убија људе како му се ћефне итд

Ne bih bas rekao da moze kako hoce. Valjda se zna da se zakoni ne mogu tek tako doneti bez Kongresa. Sto se tice ratova, mislim da se dobar deo Kongresa slaze sa pokretanje istih, tako da nije sve na prezidentu. Recimo ovaj Tramp kad bi postao prec, sumnjam da bi svoje price o ratovima i muslimanima tek tako mogao sprovoditi, ako je iole racionalan, jer mozda nije dovoljno upucen u situaciju. I svi oni od administracije do Kongresa znaju zasto, kako i kada treba i ne treba ratovati, jer je u pitanju drzavni interes ne eto cef. Operacije na Bliskom Istoku nikad nisu bili cefovi, vec postoje razlozi zasto SAD ne treba nego mora da sprovodi iste i generalno svi oni znaju koji su strateski ciljevi SAD u svetu. 

Tako su svi predsednici iz 20.veka nastojali da suzbiju sirenje komunizma pa su jedni ratovali u Koreji, drugi u VIjetnamu, treci po Bliskom Istoku. Tu imaju one geopoliticke teorije o rimlandu, da se ne dozvoli kontinentalnom hegemonu Rasiji da izadje na more, inace ode mast u propast. 

@@Juan,

Демократе разумем, кад размислим већином се се њима и дружим... :)

Само мислим да је комично за Амере да покушавају да буду Европа. Нит могу да буду, нит има смисла јер могу да буду бољи.

Само мислим да је комично за Амере да покушавају да буду Европа. Нит могу да буду, нит има смисла јер могу да буду бољи.

Онда неко треба да им објасни зашто нису у тим областима које им се распадају и да реши проблем у америчком духу.

Ма ми се зезамо са сваким, ал` без обзира шта мислили о његовим конкретним изјавама, Трамп је стварно лик... Мени је супер забавно како је направио хаос у "естаблишменту", јер крши све норме и не могу му ништа. Има пара колико `оће, не зависи ни од кога, не мора да пази шта прича и коме се увлачи... Шоу! :)

А на трубу сам кликнуо бар 50 пута... :))

USA bi napredovala mnogo sa malom doozom liberalizacije i iskljucivanjem ili smanjenjem njihove pretjerano agresivne spoljne politike. Pogledajte podatke koliko se svakog mjeseca zaposli ljudi i otvori novih radnih mjesta, sve ostale zemlje izgledaju smijesno, tako da u odnosu na Evropu koja se davi u sve vecem nacionalizmu, njihovi problemi djeluju kao blagi kasalj. Zao mi je sto stope rssta nisu vise, mogle bi biti, jer jedino USA moze ovaj svijet da povuce naprijed, i ovom vijeku im niko nece ni prici.Kako je organizovano zdravstvo u USA najbolje govori to sto se i David Friedman zalaze za Obama care, svjestan da je od ovog trenutnog stanja bolja i potpuna nacionalizacija.