Jump to content
Ћириличар

Избори у САД 2016. - Бернард Сандерс

Rate this topic

Recommended Posts

A Ted Cruz i Rubio, ne mislis valjda da ce ovaj kreten pobijediti medju republikancima?. Ted nije los ali me nervira njegovo odvratno negiranje glob. zagrijavanja i tvrdi protestantizam, vjerovatno evolucionu biologiju smatra kavzinaukom. Milan Cirkovic je napisao tekst o ljudima koji negiraju globalno zagrijavanje, obavezno procitaj:

Ма неће, он је више овако за спрдњу.

А што се тиче глобалног загревања и председничких кандидата у Америке, просто не знам шта да кажем. Неки од њих изгледају глупље од ових интернет-заверолога у Србији.

Једино Берни то мало озбиљније напомиње, ал' он нема шансе.

А што се тиче глобалног загревања и председничких кандидата у Америке, просто не знам шта да кажем. Неки од њих изгледају глупље од ових интернет-заверолога у Србији.

Могуће је да су глупи, а могуће је да тако само причају због публике...

Могуће је да су глупи, а могуће је да тако само причају због публике...

Pa ako neko za evoluciju i globalno zagrijavanje kaze da su kvazinaucne teorije onda mozemo da zakljucimo ili da je ostrascen i odbija da se upozna za cinjenicama ili je intelektualno ogranicen i nije u stanju da shvati. Ne bih rekao za Cruza da je intelektualno ogranicen jer je imao vrhunsku pravnu karijeru, mislim da glob. zagrijevanje odbija jer su mu glavni finansijeri naftne kompanije, a evoluciju zbog religije. Svaki politicar ce se prodati kako bi pridobio glasace, puna su im usta demagogije i populizma.

Berni je ipak najgori :)

Berni je ipak najgori

Шта знам, мени није. Како је он гори од Клинтонке (која би да започне додатне ратове, да повећа плутократију итд.) или Трампа (да не спомињем шта све предлаже)? Свакако мање зло (property of DS, trademark used with permission) од њих двоје нпр. (а и од неких других). Немам стручна знања да дубински разумем конкретне научне радове о климатским променама, али релевантни научењаци углавном говоре да ће одлагање мера за спречавање глобалног загревања имати катастрофалне последице (а то би многи које финансирају произвођачи фосилних горива урадили, огроман новац се ту прави). Берни нпр. каже да је то опасније од тероризма и научењаци се са тиме слажу. Код њега су главни проблем неки ставови у вези са економијом (барем по мени), а у осталом ми је углавном кул. Нпр. његов предлог здравствене заштите ми делује добро, 'оће да се легализују ови лаки опијати и да се престане са war on drugswar on terrorism и сл. глупостима.

Ma i Klintonka i Tramp su kreteni. Pa i mene nerviraju njegovi komunisticki ekonomski stavovi. Ma oko globalnog zagrijavanja, problem je rast populacije i sprecavanje istrebljenja biljnih i zivotinjskih vrsta. procitao sam da je E.O Wilson rekao kako je problem brzi rast populacije u xx. vijeku i da to nije zabiljezeno u zivotinjskom carstvu, zbog toga je biodiverzitete poremecen. Jane Goodall place kad prica kako primati nestaju. Kad bi nestalo mrava, za kratko vrijeme bi nestalo i ljudi, ali sa nestankom ljudi sve bi ozivljelo. Ja ne znam da li se " radjajte se i mnozite se", moze drugacije protumaciti, ali vecina biologa bi voljeli da moze jer u suprotnom nisu bas najbolji izgledi, ja sam negdje procitao cini mi se da je sv. Vasilije Veliki rekao jos za zivota da bi moglo da se u tom trenutku tumaci u vrlinama, ali mozda sam i pogrijesio, znas ti da li je to izjavio, pa makar to bio i njegov licni stav? Mada E.O. Wilson je optimista, on cak i predlaze odredjena resenja u svojoj knjizi koja je nedavno prvedena i na hrvatski Buducnost zivota ili The future of life.

Шта знам, мени није. Како је он гори од Клинтонке (која би да започне додатне ратове, да повећа плутократију итд.) или Трампа (да не спомињем шта све предлаже)? Свакако мање зло (property of DS, trademark used with permission) од њих двоје нпр. (а и од неких других). Немам стручна знања да дубински разумем конкретне научне радове о климатским променама, али релевантни научењаци углавном говоре да ће одлагање мера за спречавање глобалног загревања имати катастрофалне последице (а то би многи које финансирају произвођачи фосилних горива урадили, огроман новац се ту прави). Берни нпр. каже да је то опасније од тероризма и научењаци се са тиме слажу. Код њега су главни проблем неки ставови у вези са економијом (барем по мени), а у осталом ми је углавном кул. Нпр. његов предлог здравствене заштите ми делује добро, 'оће да се легализују ови лаки опијати и да се престане са war on drugswar on terrorism и сл. глупостима.

Престанак "рата на дроге" и легализацију лаких опијата мислим и да је Рон Пол предлагао ( или је макар одговарао класично либертаријански - "нека савезне државе одлуче" ). Берни се мени лично највише допада као личност и као дослиједан идеолог и политичар. Што се тиче људских права, нико од његових противника није му ни до кољена ( осим можда Ренда Пола ). Сад, скептичан сам поводом његових економских мјера, јер заиста прича чисто лијевичарски - "Ах, лупиће који порез ту и тамо и од тога платити то то и то". На примјер, он жели  да држава финансира високо образовање, а да то буде плаћено порезом на ШПЕКУЛАТИВНЕ ПОСЛОВЕ ВОЛ СТРИТА. Мислим, лијепо би то било да се опорезује нешто... стабилније од Вол Стрита ( што је скоро па све остало на свијету ).

Сјећам се једног снимка на којем су се Берни и Ренд расправљали око здравства у САД-у. Имају потпуно различита становишта, али је била љепота слушати како заиста воде дебату и како поштују један другог и како заиста разрађују тему. Да је Ренд предсједнички кандидат Републиканаца, а Берни Демократа, не бих знао кога бих подржавао ( можда на крају Ренда, због економије  :D ).

Резултати демократских избора у Ајови:

Final Precinct Results for 2016 Iowa Democratic Party Caucuses
 Josh Levitt  February 2nd, 2016  Posted In: NewsPress Release

One hundred percent of the precincts for the 2016 Iowa Democratic Precinct Caucuses have been reported.

• Hillary Clinton received 700.59 state delegate equivalents
  • Bernie Sanders received 696.82 state delegate equivalents
  • Martin O’Malley received 7.61 state delegate equivalents
  • Uncommitted received .46 state delegate equivalents

Извор

Ko je po vama manje zlo kako za SAD tako i za ostatak planete? 

Posto se izbor suzio na Kruza, Trampa, Klinton, Sandersa i mejbi bejbi Rubio jos ima sanse da ozivi, pa od ovih neko ce biti prezident. Kad se pogleda ovako, ko je najproblematicniji a ko najmanje, neka skala znaci? 

Kad se pogleda ovako, ko je najproblematicniji a ko najmanje, neka skala znaci? 

Ако претпоставимо да би спроводили све што сад проповедају , Хилари и Трамп су највеће зло. Хилари се отворено залаже за нове ратове, проширење постојећих итд., а Трамп, мис'им, да не причам...

Убедљиво најмање зло (под поменутом претпоставком) је Берни и он је вероватно једини кандидат који би прошао неки озбиљнији психијатријски преглед.