Jump to content

Како зауставити дебилизирајуће и тровачке ријалити програме? (Борба против кича и шунда)

Оцени ову тему

Препоручена порука

Hehe...Brena bi da malo postane Ceca verzija 2.0...šta ćeš, oproban recept za zaradu ne treba menjati 4chsmu1

Elem, spotovi sa nasiljem nisu ništa posebno....Rihanna od pre par meseci, na početku spota ubija pištoljem čoveka (da mu se osveti što ju je napastvovao, to je valjda 'priča' pesme).

Подели на овим сајтовима

U pravu si,u srzavi Srbiji nema ko da zabrani....a svi znamo ko u zargonu koristi termin "metak sa posvetom"....nemoj posle da se cudimo sto svakog dana klinci nekog overe,pljackaju banke,ubijaju sugradjane,slucajne prolaznike i policajce kao da su glineni kolbovi

Spot lepe brene je taj koji povecava stopu kriminala u Srbiji. Genijalan zakljucak.

Можда смо се решили комуниста,али нисмо шабана...

Ja bih pre rekao da je shabanizacije srbije krenula sa shabanom lichno. :D

Подели на овим сајтовима

Управо слушам ову ствар Бренину… И заиста, да је бата Дени није поставио не бих ни знао за постојање исте.. а..

То што дотична (Fuckreta)симболизује, чега је она у неку руку И зачетак, ја у животу нит’ сам слушао нити па’ поштовао … Али бато..

Oво ако није боље од сличних будалаштина које нам долазе годинама са запада, онда је бар раме уз раме са њима… И да је ово од старта било овако спаковано па РТС би био МТВ… хахах… Брена национале… била би сад “EuroBrena” … Мајку им хоxштаплерску…

Ма 3aшто забрањивати (чак И да може)..само их опорезовати по заслузи..један идиотски стих 1000 евра + ПДВ па да видиш напредак…

Рамба ми Амадеуса…

Подели на овим сајтовима

боље од борбе против нечег је тотално игнорисање постојања и недавања ни тренутка мисаоног процеса да се бави глупостима.

Подели на овим сајтовима

bas ti je dosadno u inostranstvu Deni ?

nemas ti pametnija posla nego da se bavis Brenom .... Lepom Brenom ....

Ja jesam daleko,ali brinem o vama ;)

Vidite ovako,kad neko od zvucnijih imena estrade (ove nase nakaradne estrade!) otpeva nesto,to ime znacajniji efekat na mlade generacije...secam se jednog izraze jedne moje prijateljice iz BG-a koja je rekla da "cecizam" vlada kod nas i obrazlozila time da sve klinke kopiraju Cecu...znaci u svakom smislu,i onda kad ta Ceca,Brena ili neka treca otpeva nesto,poruci nesto,pogotovu kad je ovakav ulicni izraz "metak sa posvetom",to ostavlja traga,cak utice na promenu stila oblacenja,ponasanja,pa i delanja....ovo su ozbiljne stvari,ali na prvim pogled bezazlene i nistavne

Подели на овим сајтовима

боље од борбе против нечег је тотално игнорисање постојања и недавања ни тренутка мисаоног процеса да се бави глупостима.

Да, тако су и св Оци на Саборима игнорисали Арија и Несторија, и осталу им екипу, и нису придавали значај јереси. Мсм, хоћу да кажем да игнорисање нема никакве везе са Хришћанином, јер нам није својствено да нас баш брига, већ насупрот.

Подели на овим сајтовима

симијеле, теби треба компас да се орјентишеш између јереси и кича Just_Cuz_19

шта би ти, да забраниш шунд и кич, да малтретираш што нису образовани, васпитани или неупућени у уметност? greengrin

Подели на овим сајтовима

@Милан

Немој да искривљујеш оно што кажем, понајвише јер се и не познајемо а мени у бићу није да малтретирам икога. А и кад сам то рекла? Ја сам само, ето, изнела мишљење о игнорисању, било чега, камоли човека, јер необраћање пажње супротно је нашој молитвеној природи а ти си то, брате, колико видим, лично схватио, а то, не да ми није била намера коментара, него и лично у православљу не постоји.

Праштај

Рекох и душу спасох

Подели на овим сајтовима

кад ми се не свиђа теве програм, ја пребацим канал.

кад видим да нема поенте причати са неким, ја му то јасно и ставим до знања, у крајњем случају окретањем леђа или јасним вербалним изражавањем.

уколико настави, наиђе на незаинтересован поглед или одсуство мог присуства.

што се тиче кича и шунда, није као да је јерес нека у питању, поготово што је јерес НАМЕРНО и ЗЛОБНО кривљење нечег што је чисто и јасно.

молитвена природа не подразумева трпљење свега и свачега по сваку цену, већ и уклањање од глупости и будалаштине.

ал ме сад живо занима шта то значи "него и лично у православљу не постоји" ?

Подели на овим сајтовима

Није ми намера да се расправљам, и ово мало времена што имам слободно, ипак бих у миру да прочитам нешто, ето по који пут и прокоментаришем, видиш и сам да нисам активан члан. Али из љубави ти одговарам.А и ово није никакав спор, нити ти ово причам из злобе, али изгледа да теби треба компас. Те треба игнорисати, те не треба трпети све и свашта, те се треба склањати, те нема поенте ово, те нема поенте оно, уф. Нема ту калкулације, Цркава је динамична, жива заједница која са сваким човеком ступа у дијалог, а не окреће леђа. Пример имаш владику Атанасија, мислим да је неко качио и овде, и његово писмо Добрици Ћосићу, којем би ти, са друге стране, из твојих горе написаних речи, упутио незаинтересован поглед и био одсутан у присуству(sic!).

А пошто је живи живот Цркве итекако жив, нормално је и да те све живо интересује.

Подели на овим сајтовима

знаш како, треба имати свест о својој улози и свом месту а не трпати се где ми није место, ни време, понајмање улога.

ја да сам потписао оне редове, никакав кредибилитет или тежину не бих понео а текст би прошао крајње неопажено.

с друге стране, то и није моја улога нити мој домен тако да се бавим сасвим другим стварима и не расплињавам се на оно што је сасвим ван моје циљне групе.

свако има своје таленте, власт и дужности.

кад је клевета Цркве или Њених личности у питању, онда и разумем да се неко попут владике огласи, ал да се бави оваквим глупостима попут појединачних песама, науштрб концепта или контекста, широм перспективом и на сваку трзавицу одговарати гоњењем и/или истјазавањем - то заиста сматрам да треба игнорисати и концентрисати труд на личности које слушају тај кич и употребити труд да се образују, а не да личности које живе од тога и очигледно су неспособне да се уздигну из тог нуспродукта своје околине да их гоним и проказујем као јеретике.

компас служи да се раздвоји лево од десног, колико и горе од доле.

пс. као што рекох, интересоваће ме да утрошим неопходног времена на нешто смислено и можда реагујем по потреби, ал бавити се песмом лепе брене је сасвим сувишно.

Подели на овим сајтовима

знаш како, треба имати свест о својој улози и свом месту а не трпати се где ми није место, ни време, понајмање улога.

ја да сам потписао оне редове, никакав кредибилитет или тежину не бих понео а текст би прошао крајње неопажено.

с друге стране, то и није моја улога нити мој домен тако да се бавим сасвим другим стварима и не расплињавам се на оно што је сасвим ван моје циљне групе.

свако има своје таленте, власт и дужности.

кад је клевета Цркве или Њених личности у питању, онда и разумем да се неко попут владике огласи, ал да се бави оваквим глупостима попут појединачних песама, науштрб концепта или контекста, широм перспективом и на сваку трзавицу одговарати гоњењем и/или истјазавањем - то заиста сматрам да треба игнорисати и концентрисати труд на личности које слушају тај кич и употребити труд да се образују, а не да личности које живе од тога и очигледно су неспособне да се уздигну из тог нуспродукта своје околине да их гоним и проказујем као јеретике.

компас служи да се раздвоји лево од десног, колико и горе од доле.

пс. као што рекох, интересоваће ме да утрошим неопходног времена на нешто смислено и можда реагујем по потреби, ал бавити се песмом лепе брене је сасвим сувишно.

Уф, донекле се разумемо, али и не у потпуности. То око улоге ми није баш јасно, али ај сад, нека остане на овоме, ипак.

А компас служи да се пронађе страна и пут и намена му је пронађе а не да раздвоји.

Толико од мене.

Подели на овим сајтовима

• 10 months later...

Zlo sa TV-a

Pored TV Pinka koji je generalno najgore što može da zrači sa TV ekrana, postoje još neke bljuvotine koje se provlače po raznim televizijama.

Po meni najgore zlo (gore i od TV Pinka) dolazi sa bosanskih televizijskih stanica, koje se mogu gledati i u Srbiji. TV BN i OBN. Emisija "Preljubnici" koju vode estradni poslenci Karamela i Suzana Perović.

I ako je ovo sve nevešta gluma i lažni rijaliti, degradacija naroda, društva i televizije kao medija je tolika da ne ostaje ništa drugo nego da se pod hitno lečite nekom lepom knjigom.

U ovoj emisije muževi varaju svoje žene sa njihvoim majkama, brat spava sa svojom snajom, svekar i snaja su u vezi, ... i mali milion drugih gadosti...

http://www.youtube.com/watch?v=NrVdsCPEdiQ&feature=endscreen

Druga emisija je slično zlo i nevešta je kopija nekih američkih šou programa..

Luda kuća i njen idiotski voditelj

http://www.youtube.com/watch?v=vljybv8q8Hk

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Вилер Текс,
      Британски тајни пројекат – како да Срби заволе независно Косово
      29.07.2021. - 10:13   Британски тајни пројекат еуфемистичког назива „Јачање позитивног мира на Косову и у Србији“, који је разоткрио новинар Кит Кларенберг, заправо има за циљ истискивање Русије и Кине из региона и спроводи се већ осам месеци. Између осталог, циљ је и створити албанску државу на Косову на коју ће Срби пристати и малтене је заволети.   Идеја о „глобалној Британији“, коју је након изласка ове државе из ЕУ прокламовао премијер Борис Џонсон своје обрисе изгледа добија и на Балкану кроз тајни пројекат британске владе под називом „Јачање позитивног мира на Косову и у Србији“.   Разоткривен од стране истраживачког новинара Кита Кларенберга и објављен на веб порталу телевизије „Раша тудеј“, документ говори о организовању мреже појединаца, НВО, медија и политичара за повећање подршке Срба са Косова и Метохије приштинској влади – просто речено, британска влада жели да Срби прихвате косовску независност и за то су између 2020. и 2022. издвојили пет милиона фунти. Оно што пада у очи јесте решеност Вајтхола да угуши сваки отпор зацртаном циљу и за то предвиђа, како Кларенберг каже, средства слична онима која су САД користиле када су компромитовале бразилског председника Лулу да Силву – уз помоћ мреже „тројанских коња“ дискредитовати политичаре и све оне који се противе британском циљу. Британски тајни пројекат – усадити Србима мишљење да су расисти
      Уз то, све би требало да се одвија тајно и да изгледа спонтано – зато су за циљну групу и одабрани „млади који нису у могућности да емигрирају, па се претпоставља да ће због незапослености бити вољнији да се ангажују“. Ако би се Кларенбергово откриће повезало са, на пример, изјавом турског председника Реџепа Тајипа Ердогана који је изразио намеру своје земље да лобира за признање косовске независности, могао би се стећи утисак да се ради о координисаним акцијама. Међутим, Синиша Љепојевић, дугогодишњи дописник српских медија из Лондона и добар познавалац прилика у Великој Британији, каже да је британски пројекат старији, као и да се ради о делу ширег западног пројекта који се пре свега бави стварањем мреже медија и НВО против присуства Русије и Кине на Балкану.   „То се прикрива једном другачијом формом – помирењем у региону и обезбеђивањем мира кроз школовање и прање мозгова углавном младим људима из НВО и млађим новинарима који већ раде у одређеним медијима. Реализација пројекта почела је пре око осам месеци, а британска улога у пројекту (јер то није само њихов пројекат, већ и амерички и немачки) је да људе доводи у Британију и да их, уз помоћ НВО провлаче кроз школу и да се они са „новим знањем“ враћају овде“, објашњава Љепојевић.   Методологија обуке је стара, у њој нема нових идеја, а суштина је спровођење антируске и антикинеске политике, али и онога што Љепојевић назива културом поништавања – она, према његовим речима, у српске мозгове треба да усади став да су Срби расисти.   Британија подржава најстрашније национализме на Балкану Тајни британски пројекат за историчара Чедомира Антића не представља новост, али показатељ је британских амбиција за доминацијом. Некада империја, а данас увелико смањених политичких, економских и војних капацитета, Британија води политику дугог трајања. Отуда и амбиција за доминацијом на Балкану. Према Антићевим речима, суштина пројекта је стварање албанске државе на Косову и Метохији – зато се говори о „позитивном миру“ и утицају на идентитетску заснованост Срба на Косову. Британска акција је морално недопустива јер са једне стране, Британија, заједно са неким другим великим силама, намеће албанску државу на Косову и Метохији, док са друге стране, не обраћа пажњу на кршења људских права Срба у региону.   „Ово је веома важна информација и Србија треба да поступа у складу са њом – да за једног од врло важних партнера имамо државу која своју политику заснива на чистом антисрпству“, истиче Антић.
        Британија заправо жели да Србима наметне „Пунски мир“ где се од Срба очекује да Бошњацима или Албанцима дају она права која Срби у региону не могу да очекују, додаје он.   „Да су ово неке друге године и нека друга епоха то би се јако лоше завршило по Велику Британију и њене савезнике. Међутим, не само Србија и српски народ, већ и цео Балкан је у опадању и то је иживљавање на све слабијим земљама зато што они буде најмрачније националистичке снаге међу Албанцима, Бошњацима, етничким Црногорцима и то је најстрашније“, наглашава наш саговорник.   Косово за почетак, после Бујановац, Медвеђа и западна Македонија   За македонског новинара Миленка Неделковског британски пројекат о Косову и Метохији само је припрема за ширу акцију која ће у будућности обухватити и Бујановац, Медвеђу, западну Македонију и друге регионе. То показује и решеност да се сви опоненти дискредитују и униште, каже он. Ипак, Љепојевић сматра да су британски империјални капацитети ограничени. Балкан, поготово онај његов део који још није постао део ЕУ, занимљив је за Британију и она процењује да би било корисно да се уложе одређена средства за ширење њеног утицаја. Јер, како наш саговорник каже, одатле би био британски уцењивачки капацитет био проширен и на ЕУ, и на Блиски исток.   „То су планови и амбиције, међутим, реалност је много другачија и зависи од две ствари. Пре свега зависи од догађаја, јер не знамо шта ће се све дешавати. Друго, зависи од тога у којој мери Британија може да представи себе као обновљену силу. Моје мишљење је да је то потпуно нереална амбиција, али тамошња државна номенклатура верује да треба покушати“, закључује Љепојевић.   rs.sputniknews.com   Британски тајни пројекат – како да Срби заволе независно Косово | ИСКРА
      ISKRA.CO Британски тајни пројекат еуфемистичког назива „Јачање позитивног мира на Косову и у...
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије изразио је 27. јула 2021. године уверење да ће против вербалног деликта који се намеће Србима у Републици Српској устати сви слободарски народи.

- Последња искра слободе ако постоји у демократској Европи сигурно ће устати против наметања вербалног деликта, поручио је владика Фотије на литиргијском сабрању у манастиру у Драгаљевцу.
      Он је деловање Високог представника у Босни и Херцеговини назвао експериментом над Србима и изразио уверење да ће српски народ изабрати пут слободе, јединства и заједништва како би превазишао све препреке које су пред њега постављене.
      - Живимо у апсурдном времену да многи Европљани проповедају демократију само себи, а другима тиранију. Они хоће да нама Србима у Републици Српској поставе шта да мислимо, говоримо, једемо, којим језиком ћемо сутра да говоримо, којим писмом да пишемо, рекао је владика Фотије.
      Истичући да су Срби слободарски, светосавски, мученички и косовски народ, Владика је навео да су се Срби на Косову борили управо за хришћанску Европу која Србима сада намеће правило вербалног деликта које је давно превазиђено у свим облицима демократије у свету.
      - Основно право човека је слобода мишљења, право на говор, и веома је опасан ултиматум који се намеће у Босни и Херцеговини јер врло лако може да се изроди у тиранију коју слободарски српски народ неће прихватити, оценио је владика Фотије.
      Према његовим речима, Срби су народ који није научио да буде роб и покоран силама и властима овога света, него хоће да буде достојанствен и уважаван као народ. 
      - Срби на прогоне и поробљавање узвраћају увек добром и то нам узимају за слабост, што није, него видимо очима вере даље од онога што се тренутно дешава и добро знамо куда и како да ходимо, шта да чинимо и у добру и у злу, поручио је епископ Фотије.

Извор: Епархија зворничко-тузланска
    • Од JESSY,
      Одломак из књиге „Основе породичног живота. Размишљања и савети архимандрита Јована (Крестјанкина)“ издавачке куће „Вољни страник“   
      Ви сте породични људи и отац Ф. је у праву кад Вас усмерава на главно – на бригу о породици. А како и чиме то је унутрашња ствар, својим трудом, по својим могућностима. Сви треба да живимо хришћански: и монаси, и мирјани, али су путеви различити и одговараћемо за различите ствари. Стваралачки изграђујте своју породицу. И не могу сви сликари да сликају иконе, не треба толико икона колико има људи који би желели да их сликају. И свет не може без лекара, без учитеља и без уметника, јер ће осиромашити и разболеће се. Јер свако обавља свој посао и треба да га обавља као Божје послушање – с радошћу и љубављу.
      И немојте заборавити: за самовољне подвиге, за постове ван захтева Цркве нећете одговарати пред Богом, а за породицу, за кћерку и за супруга ћете одговарати само ви. Ви сте се до те мере усредсредили на себе да сте престали да видите потребе ближњег. Зар је Бог могао тако нешто да Вам сугерише? Непријатељ иде поред и довија се како да Вас скрене с Божјег пута.
      Ваши доживљаји су изузетно деликатно и стваралачко дело – дело љубави. И не успевате увек да ускладите тон и да складно запевате. Али то је живот. Живот је подвиг, живот је наука, она васпитава у нама и стрпљење, и смирење, и љубав.
      Ј. И., размислите, до нас који наизглед живимо далеко од узбурканог света, допире његова грозница, а шта да кажемо за оне чијих душа, ума и срца се директно дотиче? Нека би им Бог дао снаге да опстану и да се не поводе за тренутним каприцима живота (јер живот се још увек гради без Бога, а то значи да живот још увек није како треба).
      Дакле, драга Ј. И., знајте да нам је дата врло важна улога – да схватимо и да се молимо, и да на време дамо, и да с утехом примимо, олакшавајући на тај начин супругу тешко бреме спољашњих догађаја.
      Ви треба да будете помоћница, а за то није обавезно да знате, али је обавезно да осећате. И завршићу речима апостола, оне нам долазе у прави час и у одговарајућој прилици: „Знање надима, а љубав изграђује“ (1 Кор. 8, 1). Знам да имате велике тешкоће, желите ослонац, а свима око себе Ви морате бити ослонац. Ево, ја имам већ 90 година, а сви од мене још увек немилосрдно захтевају да будем ослонац. Али ја знам да је наш ослонац Један и да је наша снага у Једном, и да је спасење у Једином – све је у Христу, Господу нашем Спаситељу. И уз Божју помоћ све ћемо издржати и преживећемо чувајући веру и верност. За нас је главно да увек и у свему будемо с Богом.
      Нека је на вашој породици Божји благослов.
      А за породицу се треба борити, то нису просто ваши односи са супругом. То је од ране младости несређен живот ваше деце. Прво што треба да чините стално јесте да се молите за супруга и да се молите светом Гурију, Самону и Авиву за очување породице. Друго и подједнако важно јесте да завирите у своје срце, да пажљивије погледате себе – да ли има Ваше кривице у томе што муж избегава кућу.
      Ваше хришћанско стрпљење, смирење и љубав ће иако мало, својевремено учинити своје и Ваша друга половина, Ваш муж ће оживети духом. Међутим, за то почните да радите на себи: кад он плане – Ви немојте. Схватите да је њему теже него Вама, он не зна Бога, а непријатељ га води „тамо куд он неће“. Почните да се молите за њега стално и с осећајем сажаљења, сетите се да је и њему од детињства било тешко као и Вама. А остало је дело Божје. Прочитајте Прву посланицу Коринћанима, 7. главу и имајте на уму да болујете заједно с мужем, јер сте вас двоје – једно тело.
      Добро је то што се молите за њега. То обавезно треба да чините како га не бисте изазвали да хули на Бога. Доћи ће време и тајно ћете моћи да чините јавно.
      А породицу треба да чувате мудрим и стрпљивим односом према супругу. Само је лако рећи: „Развешћу се!“ Лако је рећи кад мислиш и знаш само себе, а ако размишљаш још и о супругу, па и о деци, уложићеш све напоре да деца знају оца, а муж – своју породицу.
      Вера у то да ти је Господ ближе од било кога од блиских, да не чује шапат твојих усана, већ чује молитвене дамаре твог срца и чиме је оно испуњено у тренутку кад се обраћаш Богу. А ти си породичан човек и за сваког члана породице одговараш пред Богом, значи, срце треба да те боли за свакога. Нека би ти Бог дао мудрости! И почни, С., од испуњавања поуке преподобног Серафима Саровског: „С., радости моја, стеци дух миран и неће се спасити само твоја породица, већ ће се хиљаде спасити око тебе.“ И то је све. Гледај како нас живот учи да живимо. Ако хоћеш да будеш задовољан и срећан – живи у Богу, а ако нећеш – ту нема среће.
      https://srpska.pravoslavie.ru/140466.html

View full Странице
    • Од JESSY,
      Одломак из књиге „Основе породичног живота. Размишљања и савети архимандрита Јована (Крестјанкина)“ издавачке куће „Вољни страник“   
      Ви сте породични људи и отац Ф. је у праву кад Вас усмерава на главно – на бригу о породици. А како и чиме то је унутрашња ствар, својим трудом, по својим могућностима. Сви треба да живимо хришћански: и монаси, и мирјани, али су путеви различити и одговараћемо за различите ствари. Стваралачки изграђујте своју породицу. И не могу сви сликари да сликају иконе, не треба толико икона колико има људи који би желели да их сликају. И свет не може без лекара, без учитеља и без уметника, јер ће осиромашити и разболеће се. Јер свако обавља свој посао и треба да га обавља као Божје послушање – с радошћу и љубављу.
      И немојте заборавити: за самовољне подвиге, за постове ван захтева Цркве нећете одговарати пред Богом, а за породицу, за кћерку и за супруга ћете одговарати само ви. Ви сте се до те мере усредсредили на себе да сте престали да видите потребе ближњег. Зар је Бог могао тако нешто да Вам сугерише? Непријатељ иде поред и довија се како да Вас скрене с Божјег пута.
      Ваши доживљаји су изузетно деликатно и стваралачко дело – дело љубави. И не успевате увек да ускладите тон и да складно запевате. Али то је живот. Живот је подвиг, живот је наука, она васпитава у нама и стрпљење, и смирење, и љубав.
      Ј. И., размислите, до нас који наизглед живимо далеко од узбурканог света, допире његова грозница, а шта да кажемо за оне чијих душа, ума и срца се директно дотиче? Нека би им Бог дао снаге да опстану и да се не поводе за тренутним каприцима живота (јер живот се још увек гради без Бога, а то значи да живот још увек није како треба).
      Дакле, драга Ј. И., знајте да нам је дата врло важна улога – да схватимо и да се молимо, и да на време дамо, и да с утехом примимо, олакшавајући на тај начин супругу тешко бреме спољашњих догађаја.
      Ви треба да будете помоћница, а за то није обавезно да знате, али је обавезно да осећате. И завршићу речима апостола, оне нам долазе у прави час и у одговарајућој прилици: „Знање надима, а љубав изграђује“ (1 Кор. 8, 1). Знам да имате велике тешкоће, желите ослонац, а свима око себе Ви морате бити ослонац. Ево, ја имам већ 90 година, а сви од мене још увек немилосрдно захтевају да будем ослонац. Али ја знам да је наш ослонац Један и да је наша снага у Једном, и да је спасење у Једином – све је у Христу, Господу нашем Спаситељу. И уз Божју помоћ све ћемо издржати и преживећемо чувајући веру и верност. За нас је главно да увек и у свему будемо с Богом.
      Нека је на вашој породици Божји благослов.
      А за породицу се треба борити, то нису просто ваши односи са супругом. То је од ране младости несређен живот ваше деце. Прво што треба да чините стално јесте да се молите за супруга и да се молите светом Гурију, Самону и Авиву за очување породице. Друго и подједнако важно јесте да завирите у своје срце, да пажљивије погледате себе – да ли има Ваше кривице у томе што муж избегава кућу.
      Ваше хришћанско стрпљење, смирење и љубав ће иако мало, својевремено учинити своје и Ваша друга половина, Ваш муж ће оживети духом. Међутим, за то почните да радите на себи: кад он плане – Ви немојте. Схватите да је њему теже него Вама, он не зна Бога, а непријатељ га води „тамо куд он неће“. Почните да се молите за њега стално и с осећајем сажаљења, сетите се да је и њему од детињства било тешко као и Вама. А остало је дело Божје. Прочитајте Прву посланицу Коринћанима, 7. главу и имајте на уму да болујете заједно с мужем, јер сте вас двоје – једно тело.
      Добро је то што се молите за њега. То обавезно треба да чините како га не бисте изазвали да хули на Бога. Доћи ће време и тајно ћете моћи да чините јавно.
      А породицу треба да чувате мудрим и стрпљивим односом према супругу. Само је лако рећи: „Развешћу се!“ Лако је рећи кад мислиш и знаш само себе, а ако размишљаш још и о супругу, па и о деци, уложићеш све напоре да деца знају оца, а муж – своју породицу.
      Вера у то да ти је Господ ближе од било кога од блиских, да не чује шапат твојих усана, већ чује молитвене дамаре твог срца и чиме је оно испуњено у тренутку кад се обраћаш Богу. А ти си породичан човек и за сваког члана породице одговараш пред Богом, значи, срце треба да те боли за свакога. Нека би ти Бог дао мудрости! И почни, С., од испуњавања поуке преподобног Серафима Саровског: „С., радости моја, стеци дух миран и неће се спасити само твоја породица, већ ће се хиљаде спасити око тебе.“ И то је све. Гледај како нас живот учи да живимо. Ако хоћеш да будеш задовољан и срећан – живи у Богу, а ако нећеш – ту нема среће.
      https://srpska.pravoslavie.ru/140466.html

• Од Дејан,
      На Светој Гори, у Хиландару, пре 17 година, крстио се и примио свету тајну православља. Монаси су му наденули име Сава. Сава Хиландарски.

На званичној страници Универзитета Окајама, на ком предаје историју уметности и српски језик, пише његово име Мићитака Сава Сузуки.

А још као студент, пре готово четрдесет година, стигао је први пут у Србију. Дошао је на специјализацију код чувеног професора Војислава Ђурића. Научио прве речи на нашем језику. Упознао Београд, занемео пред лепотом Студенице, Жиче, Грачанице... Овде је пронашао другу домовину. Мићитака и Србија. Веза која, каже, никада неће бити покидана.

- За Србију ме је везало то што сам овде пронашао корен европске културе. Док је Запад сав окренут материјалном, код вас се, а да нисте ни свесни, очувало духовно. Постоји равнотежа - започиње своју причу овај професор историје уметности. - Када сам први пут крочио на тло Европе, из Јапана сам дошао бродом, па возом. У Русији ме је одушевила византијска уметност. Посебно иконе. А онда сам дошао у Србију и открио да је византијска уметност овде још лепша, аутентичнија, да нигде на свету не постоје већа ремек-дела.

Икона је, сматра, најважнији садржај хришћанства. То је портрет богочовека, а прихватање контрадикције да је Бог уједно и човек, каже, суштина је вере.

Када је први пут видео Студеницу, професор Сузуки био је потресен њеном лепотом.

- Тај манастир врхунац је европске средњовековне уметности - без дилеме процењује овај стручњак.

Помогао је у добијању помоћи јапанске владе за обнову манастира на југу Србије. Тако су рестауриране фреске у Цркви Светог Јована у Јасуњи крај Лесковца. Неколико година стручњаци су скидали слој цртежа из 20. века, да би испод заблистао аутентичан фрескопис стар пет векова.

Да би лепоту српских манастира представио својим сународницима, на јапански језик је превео монографију "Хиландар" Димитрија Богдановића, Дејана Медаковића и Војислава Ђурића.

А за Јапанце каже да се суштински разликују од Срба, православаца.

- У Јапану сви много раде. То је нека врста болести, да се све време троши на рад. И због тога су људи много депресивни. У Србији је сасвим другачије - примећује проф. Сузуки. - Православље заговара радовање животу. Истина, овде би ипак могло мало више да се ради. Имам пријатеље који раде на универзитету и који, само што су отишли на посао, већ се враћају кући.

Иако му је пола душе у Србији, наш саговорник ипак има јапанске навике. У минут тачан и много вредан. Зато је уз свој редовни посао, професора историје уметности на Универзитету Окајама, себи наметнуо још један - на универзитету предаје српски језик.

- Кад сам у Јапану, мој српски звучи одлично. Кад дођем у Србију, онда чујем колико грешим - самокритичан је. - Нисам лингвиста, али радује ме да студенте учим српски језик. А и они се радују. Сваке године имам их између 20 и 30 у групи. А једне године било их је више од стотину. Јапанцима, а и другим страним студентима, српски звучи необично, као што овде звучи јапански. Зато воле да га уче. Мада многи и не знају где је Србија. Тешко је разликују од Сибира и стално питају је ли тамо много хладно.

А последњих година, студенти у Јапану, захваљујући професору Сузукију, из прве руке могу да сазнају више о нашој земљи. Универзитет Окајама финансира боравак наших академаца и професора тамо, где се усавршавају у области јапанског језика и културе. Баш као они данас у Окајаму, Сузуки је седамдесетих први пут дошао у Београд.

Крштење на Хиландару

- На Хиландар нисам отишао са планом да се крстим. Али док сам тамо боравио, пожелео сам да то урадим - присећа се Мићитака Сузуки. - Мислио сам да нисам спреман, јер нисам знао молитве, ни да се правилно прекрстим. Ђакон ми је рекао: "Вера у Бога је довољна. Све остало ћеш научити".

И. Мићевић; Вечерње новости
  • Креирај ново...