Jump to content
Јаков.

Како зауставити дебилизирајуће и тровачке ријалити програме? (Борба против кича и шунда)

Оцени ову тему

Recommended Posts

Брате Дидим наравно да се " свађам " са укућанима мојим и око филмова и серија . Сва та америчка ( намерно не стављам велико слово ) срања са силним насиљима и осталим серијским програмима Турским , Индијским , Шпанским . Наравно да то није у буквалном смислу свађа него гунђам . Ја само гледам од Божића гледам ТВ " Храм " који се само емитује преко нета , а надам се да ће неки кабловски оператер да преузме ту телевизију и да приказује . Прозвали су ме " гунђалом "  :0102_laugh:

И ја важим за "гунђало" по том питању. :D Него не гледам ТВ и многе те ствари су ми исте... Имам колеге, гледају хорор-филмове, одушевљавају се болештинама и препричавају психолошки ужас у њима и како је нешто верно приказано... Од неких филмова ми се смучио живот а да их нисам ни гледао. А онда се згрозе што је у ријалитију неко некоме лупио шамар и причају како је то дно. У фамилији... тетке о чему причају, причају о серијама, ко кога са ким вара, ко кога воли, ко се за кога удао из присиле, ко је кога задавио свиленим концем... и све то ОК, а онда зло - у ријалитију се двоје љубе, а има момка напољу, то је страшно и куда наше друштво иде. :D

И ја важим за "гунђало" по том питању. :D Него не гледам ТВ и многе те ствари су ми исте... Имам колеге, гледају хорор-филмове, одушевљавају се болештинама и препричавају психолошки ужас у њима и како је нешто верно приказано... Од неких филмова ми се смучио живот а да их нисам ни гледао. А онда се згрозе што је у ријалитију неко некоме лупио шамар и причају како је то дно. У фамилији... тетке о чему причају, причају о серијама, ко кога са ким вара, ко кога воли, ко се за кога удао из присиле, ко је кога задавио свиленим концем... и све то ОК, а онда зло - у ријалитију се двоје љубе, а има момка напољу, то је страшно и куда наше друштво иде. :D

:aplauz: 

Петиција против ријалитија. Ништа спектакуларно по садржају, могло би и много боље, али није то ни толико важно. Важно је да се људи покрену:

http://www.peticije24.com/srbija_protiv_farme_parova_i_vb

Bzvz...

Сва та америчка ( намерно не стављам велико слово )

Ако се присвојни придев изведен од властите именице завршава на -ски, -шки или -чки, пише се малим словом тако да нема грешке, било намерно или ненамерно. :)

Сваки потписник оне петиције уопште не разуме културу и мисли да тек тако може да је „утера“ неком ко гледа тзв. „ријалити“ програм. „Утеривање“ није културан чин.

Што је још горе, то им је само завеса којом себи заклањају културни садржај јер их заблуда да су умно напреднији од оних који гледају ријалити програм сасвим задовољава, тако да се углавном ту и задржавају те култура од њих остаје једнако удаљена као и од публике тих програма којих се они гаде.

Rijaliti su lagani zalogaji, samo ih ima mnogo, što jes - jes.Hipertrofirano krdo ljudi koji to konzumira, sve i da oće ne može neki bolji zalogaj da uzima.To je njihova mjera i neka tako bude.Ne osuđuj brata koji jede lakomislenu hranu ali nemoj ni da mu povlađuješ.Udalji se i jedi Hranu koja siđe sa Neba.Amin.

Која је разлика између ријалитија и филма или серије? "Подметање, надигравање, склапање лажних пријатељстава, проблематични речник, сексуално завођење..." Све то људи добију у ТВ серији одмах, а ријалитије треба да гледају сатима и данима док се нешто догоди. ne_shvata

Film traje 90 minuta, rijaliti traju 24/7 po nekoliko meseci. A za jednim odmah ide drugi, tako da zajedno traju duže čak i od indijskih/turskih/latinoameričkih/(upisati po želji) telenovela.  Naravno da kad imaš gomilu ljudi koji se međusobno ne poznaju i staviš ih da žive zajedno u istoj kući da će kad-tad doći do svađe, vređanja i incidentnih situacija; a nešto sasvim drugo je kada je takvo ponašanje željena matrica koju producenti podstiču od prvog minuta i koja se očekuje od učesnika da bi sve bilo 'kontroverznije' i gledanije. I onda imaš gomilu anonimusa koji omladini šalju poruku "Hej, baš je kul da se kroz život probiješ celonoćnim divljanjem po splavovima, vezom sa nekim kontroverznim biznismenom ili političarem, ili ako si rođak nekog takvog. Onda ćeš da dođeš ovde, dobijaćeš kintu da se ponašaš kao totalni retard 24 časa dnevno (učesnici Parova su dobijali od 50 pa do 400 evra nedeljno, u proseku između 100-150 ako se dobro sećam), milioni širom Srbije i Balkana će te obožavati i bićeš njihov idol, postaćeš preko noći zvezda i slava je pred tobom!". To je po meni glavni problem sa ovakvim stvarima.

Naravno, pisao sam i ovde i na drugim temama, pa da ponovim: zabranom se ne potiže ništa, to je uvek mač sa dve oštrice. Ovakvi programi su, nažalost, ogledalo društva i nema ništa od njihovog nestanka dok se samo društvo ne promeni iz osnova.

Јел гледате фарму, Кристијан и онај билдер умало да се побију... :)))

okači video ako dođe do ozbiljnijeg kontakta, mada vjerujem da će ga Kristijan zakucat.

mada, neko može reći kako je rijaliti živa zajednica (svakako daleko od idealne zajednice vjernih, ali kakva takva) i da su tamo ljudi barem u nekom odnosu, guraju se, ne podnose se, vole se, ne vole se, razgovaraju...i neko će da se okrene meni i kaže: a šta ti radiš virtuelni botu, šta ti imaš protiv rijalitija? I ja ću reći: eo ništa!

Figure of speech :)))

А ја се понадао...  7896634  Срећа па наиђе Мирослав...

"преумљење"

Никако не могу да замислим  :1304348s94os9382e:  како би се тај процес одвијао ако предложени модел укључиш у актуелни систем друштвеног "функционисања". На једној страни имаш врхунске вредности које некако треба да прођу кроз васпитаника изазивајући преображај а на другој врло питке кичасте отрове у целом спектру дугиних боја (а и шире). Погоди за шта ће радије да се определи и младо и старо... :75: :sossos::dedica::trubac: smiley-dance007

P.S. https://www.pouke.org/forum/topic/32711-%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%B8-%D1%81%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D1%87%D0%B8%D1%9A%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0/page-29#entry1332437

Мислим да Геније мисли на "преумљење", хришћански речено. Промена угла гледања на живот и његову сврху, смисао.

Едукација, на свим нивоима и у свим аспектима, то је мислим једино решење. Дакле образовање, давање релевантних чињеница, и васпитање, тј. изграђивање позитивних ставова на бази тих чињеница. Код образовања не мислим на пуко штанцовање стручних кадрова (стручност се свакако подразумева) са том и том дипломом, нити на неку енциклопедијску информисаност. Ту пре свега мислим на оно што сам чини ми се негде раније и рекао а то је да школа прође кроз човека. А са тим проласком школе кроз човека је скопчано и васпитање, то су симултани процеси. Васпитањем кроз образовање млади људи стичу један другачији поглед на свет, изграђују другачију свест и када постану део друштва они једноставно живе тај усвојени модел којим су онда зачињене све сфере живота. То је онда она хришћанска "со свету".

Pa da, otprilike tako nešto sam imao na umu. Al' pošto znam da od toga nema ništa, zato sam napisao figure of speech  :)))

E, i još jedna vrlo važna stavka: mi nemamo nikakvu alternativu ovakvim programima na TV-u. Niko neće - ili ne želi - da sedne i napravi kvalitetan program, da ga reklamira i da njime privuče pažnju gledalaca. Na kraju krajeva, svi rijaliti programi su nastali na zapadu i tamo su isto dosta gledani, ali tamo ima i drugih, kvalitetnijih stvari u ponudi, pa ljudi nisu osuđeni da čim upale prijemnik, mogu da gledaju samo Parove, Farme, vesti i političke emisije...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Након поклоњења пред моштима Светог Василија Острошког, епископ Варнава присутнима је испричао како је у младости исцељен водицом из Острога. Јеромонах Серафим (Кашић) замолио га је да то своје сведочење и писмено достави. Епископ је обећао да ће то учинити, и 4. септембара 1964 доставио исписано сведочење, које је отац Серафим преписао у манастирски љетопис, приложивши оргинал. Пише владика Варнава:     ,,У Господу драги оче Серафиме, како сам желео да Вам сместа испуним жељу и пошаљем опис из чуда Св. Василија Острошког, али због неодложих разлога нисам могао учинити, хитам да сада учиним, верујући да нисам закаснио.   Како држим за сигурно да Ви то преписујете у посебну свеску, то ћу Вам догађај изнети у контексту овог писма.   Био сам у четвртом разреду гимназије. Било је то у зиму 1929. године. У Сарајеву је владала епидемија шарлаха. А било је и на пар дана пред Св. оца Николаја, наше крсне славе, у кући се за славу ужурбано спремало. Мајка је месила посне колаче и спремала бакалар. Наша кућа се држала светих правила и закона и мој отац је био спреман и да не слави, пре него да се на Светог Николаја омрси.   И тада је гром ударио из ведра неба. Ја сам се тога дана једва вратио из школе. Одмах сам легао у постељу. Али, већ сутра ујутру кола за хитну помоћ одвезла су ме у болницу. Шарлах.   Кућа је нагло изменила цео изглед. Из градског физиката дошли су људи и на кућна врата ставили цедуљу са натписом ‘заразна болест’. На плакату је била насликана мртвачка глава, знам смртне опасности за посетиоце.   Свети Никола те године је прошао у нашој кући тужно. Кућа је била закључана. Једина брига укућана била је моје здравље, мој живот. Био сам најтежи болесник у целом заразном одељену. Већ су ме морали и везати. У врићици и бунилу хтео сам да скачем кроз прозор. Кад је докторима изгледало да је све свршено и изгубљено, допустили су да мајка дође и буде са мном у последњим часовима мог земаљског живота.   Када је мајка дошла, нисам је препознао. Већ сам био примио канфор инјекцију. Последњу помоћ. И тада, кад су сестре и болничари разишли, када је мајка остала сама са мном, извадила је из ташне једну малу боћицу. У њој је била света вода острошка.   Дубоко, жарко и потресно, како само мајка може, моја мила мајка молила се Богу, и Светој Мајци Божијој, и Светом Чудотворцу Острошком. Ја се нисам могао сам подићи. Мајка ме је три пут запојила Светом Водицом, даром Светом Василија Острошког. Ја сам отворио очи. Препознао сам драгу родитељку и молитељку, своју сузну помоћницу. Помогла ми је да се придигнем и прекрстим. Заједно са њом очитао сам Оче наш и пао у слатки сан, окрепљујући сан, који ми је донео здравље и живот до данашњег дана.   Тако је Свети Чудотворац Василије Острошки учинио оно што сва медицина није могла.“   (Преузето из књиге: Јањић, Јован, Светолоносац у мраку: Свети Исповедник Варнава (Настић), Београд, 2018, стр. 145-146.)   Приредила:  Миланка Тешовић, мастер теолог     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Логос,
      Достојанство личности лица на које се односи информација правно је заштићено. Објављивање информације којом се врши повреда части, угледа или пијетета, односно лице приказује у лажном светлу приписивањем особина или својстава које оно нема, односно одрицањем особина или својстава које има, није допуштено ако интерес за објављивање информације не претеже над интересом заштите достојанства и права на аутентичност, а нарочито ако се тиме не доприноси јавној расправи о појави, догађају или личности на коју се информација односи (Члан 79 Закона о јавном информисању и медијима).     Упркос постојању наведеног члана Закона о јавном информисању и медијима, дневни лист Блиц прекршио је основна начела новинарског кодекса, ширио дезинформације уочи мајског заседања Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве 2018. године, и тиме – у више наврата, тенденциозно и хушкачки – изманипулисао јавност у Србији, а и шире.   Виши суд у Београду је усвојио тужбени захтев Преосвећеног владике Иринеја и донео пресуду у његову корист, што је потврђено и пресудом Апелационог суда у Београду, а главном и одговорном уреднику штампаног издања медија Блиц наложено је да – без накнаде и без одлагања, а најкасније у другом наредном штампаном издању наведеног медија, од дана када је достављена другостепена пресуда – објави текст пресуде.   Ово је још један у низу примера када у недостатку надахњујућих мисли и искри за писање озбиљних медијских жанрова, новинари често посежу за јефтиним сензационализмом, најчешће из интересних побуда.   На крају, Блиц је само делимично поступио по судској пресуди и поново показао колико је далеко од истине и закона, објективног извештавања и моралних начела.   Јавности предочавамо предметну пресуду Вишег суда у Београду од 22. марта 2019. године и пресуду Апелационог суда у Београду од 18. септембра 2019. године.   Пресуда Апелационог суда у Београду   Пресуда Вишег суда у Београду     Извор: Инфо-служба СПЦ
      View full Странице
    • Од Логос,
      Достојанство личности лица на које се односи информација правно је заштићено. Објављивање информације којом се врши повреда части, угледа или пијетета, односно лице приказује у лажном светлу приписивањем особина или својстава које оно нема, односно одрицањем особина или својстава које има, није допуштено ако интерес за објављивање информације не претеже над интересом заштите достојанства и права на аутентичност, а нарочито ако се тиме не доприноси јавној расправи о појави, догађају или личности на коју се информација односи (Члан 79 Закона о јавном информисању и медијима).     Упркос постојању наведеног члана Закона о јавном информисању и медијима, дневни лист Блиц прекршио је основна начела новинарског кодекса, ширио дезинформације уочи мајског заседања Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве 2018. године, и тиме – у више наврата, тенденциозно и хушкачки – изманипулисао јавност у Србији, а и шире.   Виши суд у Београду је усвојио тужбени захтев Преосвећеног владике Иринеја и донео пресуду у његову корист, што је потврђено и пресудом Апелационог суда у Београду, а главном и одговорном уреднику штампаног издања медија Блиц наложено је да – без накнаде и без одлагања, а најкасније у другом наредном штампаном издању наведеног медија, од дана када је достављена другостепена пресуда – објави текст пресуде.   Ово је још један у низу примера када у недостатку надахњујућих мисли и искри за писање озбиљних медијских жанрова, новинари често посежу за јефтиним сензационализмом, најчешће из интересних побуда.   На крају, Блиц је само делимично поступио по судској пресуди и поново показао колико је далеко од истине и закона, објективног извештавања и моралних начела.   Јавности предочавамо предметну пресуду Вишег суда у Београду од 22. марта 2019. године и пресуду Апелационог суда у Београду од 18. септембра 2019. године.   Пресуда Апелационог суда у Београду   Пресуда Вишег суда у Београду     Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Логос,
      Само неколико дана након што је архиепископ Јероним признао расколничку „Православну Цркву Украјине“ и Епифанија Думенка као њеног предстојатеља, Пољска Православна Црква је поновила свој чврсти став против ове националистичке групације.     Архијерејски Сабор Пољске Цркве, у присуству свих архијереја окупљених у Варшави у уторак 29. октобра 2019, под председавањем Његовог Високопреосвештенства Митрополита пољског Саве, размотрио је више предмета, између осталог, и украјинску кризу.   Према архијерејском саопштењу, а после размотрења дописа Његове Светости пaтријарха српског Иринеја, Његовог Блаженства архиепископа албанског Анастасија и самог митрополита Саве цариградском патријарху Вартоломеју, Сабор је решио да „задржи свој став по питању аутокефалности Украјинске Цркве какав је изложен у саборским одлукама од 9.05.2018, 15.11.2018. и 2.04.2019.“   Митрополит Сава је упутио неколико писама у подршку канонској Украјинској Цркви. У октобру 2018. он је писао патријарху Вартоломеју молећи га да сазове свеправославни Сабор који би разрешио украјинско питање, док је у децембру 2018. упутио писмо подршке Његовом Блаженству митрополиту кијевском и све Украјине Онуфрију. Он је овом првојерарху писао и 13. марта ове године у име целога Архијерејског Сабора поновивши раније црквене одлуке. Даље, ови православни јерарси истичу да њихов став нема ништа са наводним антиукрајинским понашањем, већ са учењем Светог православља: „Пољска Аутокефална Православна Црква није против давања аутокефалности Православној Цркви у Украјини на основу догматских, канонских норми, и то васцелој Цркви, а не групи отпалих расколника“.   Са своје стране Сабор истиче да канонска Украјинска Црква под митрополитом Онуфријем нити је тражила нити је желела аутокефалност. „Отпадници од учења Свете Цркве не могу представљати здрав црквени организам. То нарушава евхаристијско јединство свег Православља,“ тврде пољски архијереји.   У свом саопштењу од 9. маја 2018. Сабор је истакао важност светих канона и покајања у животу Цркве: „Ми изражавамо јасан став Пољске Православне Цркве, наиме, да црквени живот сваке канонске Православне Цркве почива на начелима догме и светих канона Православне Цркве. Кршење ових начела води у хаос у животу Цркве. Постоје извесне расколничке групе у Украјини које се најпре морају покајати и повратити у канонску Цркву. Једино онда можемо разматрати питање давања аутокефалије... Не сме да нас заведе политичка клима кад су у питању догма и канони.“   У својој саопштењу од 15. новембра 2018.  архијерејски Сабор Пољске Цркве тражио је сазивање свеправославног Сабора како би се разрешило украјинско питање и „забранио је свештеницима Пољске Православне Цркве да одржавају литургијско и молитвено општење са свештенством тзв. Кијевске патријаршије и тзв. Аутокефалне Православне Цркве, које су учиниле многа зла у прошлости“.   У одлуци од 2. априла 2019. Сабор је навео: „Аутокефалност Црве у Украјини треба да почива на догматским и канонским нормама свеколике Цркве, а не на групама расколника. Они који су се одвојили од Цркве и били лишени својих свештеничких рукоположења не могу представљати здрав црквени организам. Ове неканонске радње нарушавају евхаристијско и међуправославно јединство.“   У јануару ове године Пољска Црква је такође изричито одбацила молбу патријарха Вартоломеја да призна нову Цркву у Украјини створену на  „Сабору уједињења“ 15. децембра 2018. године.     Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Логос,
      У својој литургијској омилији у малој цркви Светог Саве на Врачару, протопрезвитер-ставрофор Стојадин Павловић пажњу је посветио и разлобличавању срамотног празника под називом "ноћ вештица", и позвао сабрани народ да не учествује у оваквим срамотним и богохулним сабрањима.        Извор: Телевизија Храм

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...