Jump to content

Деманти у вези са наводном "суспензијом" Епископа нишког Јована

Оцени ову тему

Препоручена порука

Деманти

1. Јул 2015 - 14:00

Разна гласила, попут „Информера”, „Курира” и сличних, преносе вест агенције „Бета”, која се, по устаљеном обичају, позива на „информације из врха СПЦ”, да је Епископ нишки Јован суспендован одлуком Светог Синода, „својеврсне владе унутар Цркве” (!), и да ће га до следећег заседања Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве „мењати” (српски би се рекло замењивати)

Епископ рашко-призренски Теодосије.

Ово је груба дезинформација. Епископ нишки Јован није суспендован него је, по уобичајеној процедури, добио привремено одсуство из Епархије нишке ради лечења, и то не до идућег заседања Сабора него до идућег заседања Светог Синода у другој половини августа. У пракси Српске Православне Цркве одсуство епископима на период дужи од кратких одсуствовања од неколико дана не даје Свети Синод него Патријарх. Он одобрава и предлог о замењивању (нипошто „мењању”!) епископа који одсуствује. Тако је било и у овом случају.

И то је све.

Ако ово не знају новинари, требало је да зна њихов информатор, ма ко он био. Духовно и морално, он је неупоредиво гори од њих.

Какво ће бити здравствено стање Епископа нишког после садашње фазе лечења, остаје да се види. Хришћани се моле да оно буде добро, боље или најбоље, а нељуди злурадо чекају да се погорша.

Епископ бачки Иринеј,

портпарол Српске Православне Цркве

Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve (SPC) suspendovao je episkopa niškog Jovana (Purić) zbog problema u organizaciji rada u eparhiji, saznaje danas agencija Beta.

Njega će do sledećeg Sabora SPC-a menjati episkop raško-prizrenski Teodosije.

Prema informacijama iz vrha SPC-a, do problema u radu episkopije došlo je zbog naglih promena paroha (sveštenika) u 35 parohija.

Oni su se prvo pisanom molbom a kasnije i lično obratili patrijarhu Irineju smatrajući da su promene paroha štetne za crkvu i sveštenstvo, a njihovi stavovi uvaženi su i od Sinoda.

Sinod SPC je svojevrsna vlada unutar crkve, a čine je četiri episkopa i patrijarh, a donesene odluke se verifikuju ili osporavaju na redovnom arhijerejskom Saboru.

Подели на овим сајтовима

Да ли су овогодишња дешавања, узимајући у обзир и ову вест, увод у синдикално организовање свештенства?

Да ли ће од сада синод да преузме (персонално) управљање свим епархијама?

Која су на крају права епископа у својој епархији? Да ли он треба да буде само фигура за сликање, као функција председника у парламентарним системима?

Подели на овим сајтовима

Само је суспендован. За сада. :)

Brate, i to je monumentalna vest. Kad bolje razmislim, manje bi me danas iznenadio drugi Hristov dolazak. E zato treba uvesti pravilo da se episkopi žene - em bi bilo manje frustracija em mu žena ne bi dozvolila da vuče tako netaktične poteze - što zbog intuicije što zbog popadija sa kojima bi se družila a i ne bi imao toliko vremena da piše knjige LOL

p.s. Gospode, da li ja to likujem?

p.s. 2 U svetlu pomenutih dogadjaja, trebalo bi preformulisati staru narodnu - Vladičansko je za malena carstvo a nebesko uvek i doveka!

Подели на овим сајтовима

e ovo je uzas ....

Zašto? Meni je baš lepa vest. Nije da ne volim vladiku Purića, ok mi je skroz ali niko nije iznad Sinoda. Pretpostavimo da Sinod zna šta radi LOL

Ima ona svetootačka - kad vidiš mladog i neiskusnog iskušenika ili monaha kako leti ka nebu, tresni ga o zemlju. Isto to važi i za episkope

Подели на овим сајтовима

ако им се нагомила превише суспендованих, могу да оформе алтернативни синод. зато сам ја за старе методе.. попут тровања нпр  :D

Nije loš ni auto-da-fe

Подели на овим сајтовима

Biljo,
Je l odavde tema menja naziv u -Predstavi vladiku Purića smajlijem?

А шта би могла рећи осим У име Оца и Сина и Светога Духа!? :) 

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

• Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
  • Креирај ново...