Jump to content
Жичанин

Хиндуистички и будистички текстови

Оцени ову тему

Recommended Posts

Бог свим бићима даје живот. Врлина их храни. Материјални свет даје им облик. Околности тренутка их 
употпуњују. 
Стога све у свемиру обожава Бога и уздиже Врлину. Бог се обожава и Врлина се уздиже без ичије 
наредбе, спонтано. 
Стога Бог свим бићима даје живот, а Врлина их храни, омогућава да расту, развијају се; 
Пружа им уточиште, место да у миру живе, одржава, усавршава. 
Даје им живот, а не присваја их; 
Помаже их, а не подвргава; 
Над њима је, а оставља их слободним. 

-- То се назива Мистичном Врлином. 

ТАО ТЕ КИНГ ( Лао Це, око 500 год. пре Христа, Кина )

Одагнај, о Боже, страх од мене! Прими ме к Себи, о законити Сведржитељу! Скини са мене ограниченост 
, као конопац са телета! Далеко од Тебе не могу бити ни трена! 
Отпусти наша сагрешења, да бисмо живели! 
Дивљење Теби, о Боже, ми смо раније изражавали, и сад, и у будуће желимо да га изразимо, о од Силе 
Рођени! 
Јер на Тебе се, као на планину, ослањају завети човека.... 

РИГ ВЕДА ( око 1500 год. пре Христа, Индија )

Čitao sam davno knjigu "Eternity in their hearts" ("Večnost u srcima njihovim")
koja nabraja primere raznih naroda (i narodnosti) i kako ih je Bog
pripremao za Jevandjelje - za dolazak Boga u telu.
Voleo bih da je neko prevede na srpski i 'očisti' od popriličnog
broja stranica koje su protestantsko propovedanje.
Taj istorijski deo knjige je predivan!

Čitao sam davno knjigu "Eternity in their hearts" ("Večnost u srcima njihovim")

koja nabraja primere raznih naroda (i narodnosti) i kako ih je Bog

pripremao za Jevandjelje - za dolazak Boga u telu.

Voleo bih da je neko prevede na srpski i 'očisti' od popriličnog

broja stranica koje su protestantsko propovedanje.

Taj istorijski deo knjige je predivan!

To su arhetipovi prisutni u svim religijama. Kao sto u Starom Zavetu imamo arhetipove Isusa i Crkve (Nojeva barka je jedan) tako imamo i u drugim religijama.

Нема никаквих фалсификата и подметања, већ имам неколико књига....Дамападу, део Авесте, Тао Те Кинг, Бхагавад Гита и половину Риг Веда. 

Уосталом, ако хоћеш целокупну Будистичку литературу имаш на њиховој страници ''Средњи Пут'', јер и одатле сам преузимао неке текстове.

Имам и делове Сумерске, Акадске и Староегипатске верзије Књиге о Јову!  :)))

Па наравно, чему забуна око тога? У старом Маздаизму постоји зачетак ''учења'' о Светој Тројици, о небеској јерархији....Анђелима и демонима, о Рају и Паклу, о Васкрсењу, итд. што је знатно утицало на каснији Јудаизам. 

Имам део Авесте- ''О природи добра и зла'' Metaphysica Београд 2004. у преводу Александра Драмаћанина. А и нешто сам вадио цитате и са итернета.

Trebalo  bi proveriti ovo sto je napisano, da li je lazirano ili nije, pa iako nije da li je izvuceno iz konteksta, jer mozda u pravim delima ima potpuno drugacije znacenje. Spomenuo sam to juce, da iako su neke stvari iste mogu sluziti drugacijoj svrsi. Npr. smirenje kod budiste i hriscanina iako formalno jeste isto ima drugacije ciljeve. 

Ovo za Svetu Trojicu je dosta radikalno, sumnjam da su Persijanci poznavali pojam Logosa u ta davna vremena, jedino ako su ga usvojili od Grka, ali oni sa njima dolaze u dodir tek hiljadu godina kasnije (oko 400. - 500. p.n.e. a ovde je navedeno da je Avasta napisana 1400.) osim ako je prevedano tako da znaci isto. Dosad bi neko primetio to, pogotovo razni ateisti i oni iz Zeitgeista pa bi nas sav glas objavili kako je koncept Svete Trojice ukraden iz zoroastrizma. Doduse slican koncept vec postoji u hinduizmu, pa postoji mogucnost da su ga Persijanci preuzeli odatle posto zoroastrizam jeste nastao u dodiru sa Indijom. Tako da to treba ispitati. 

Nemoj da se ljutis Zicanin, samo sumnjamo i to je skroz legitimno za svakog vernika pa i hricanina. 

Знате како.....преводи су изврсни, нема говора да су лажирани. Мада, постављао сам ЦЕЛИ контекст, дакле, није извучено из контекста. 

Проблем је што се ретко ко и бавио Маздаизмом, тј, Пророком Заратустром и Авестом. Појам и обриси Свете Тројице и те како постоји у Авести....можеш се уверити тако што ћеш погледати Енглески превод Авесте, поготову Јасне, као њен најстарији део. 

Утицај Грка или Хиндуизма нема говора. Оно што је очито је.... да је Маздаизам доста утицао на каснији Јудаизам, наравно, Божијом Промишљу!

Јер Пророк Заратустра вапије....

Господе мој, када и коме ће мудри духовни Водичи доћи с узвишеним учењима Твога Изабраног 
Спаситеља? Што се мене тиче, ја сам изабрао Тебе као свога учитеља, Свевишњи Боже. 

Срби се обично хватају за ситнице у преводу, па тако праве суштинску и непремостиву разлику између Тројства и Тројице, или између Ускрса и Васкрса и сличне глупости. Текстови које постављаш (Жичанин) су на српски превођени уз очигледно бирање речи које у су у ушима таквих пуританаца искључиво „православне“, па зато и изазивају сумњу.

Сам термин Бога, на пример. Код старих индоевропљана, постојали су богови и дивови и није било јасне разлике међу њима. Како се ко на којој страни засебно развијао, почео је да развија систем за себе. Па су тако код Персијанаца баге били богови, а деве демони, док су код Индуса деве богови. Код наше латинске браће, богове су звали дивима, па им је и реч за бога Deus, док су их Словени звали боговима, па одатле и реч за Бога. Ако би неко којим случајем за цитате из Упанишада видео да се обраћају нпр. девама, одмах би одбацио и саму теоретску могућност да се то може превести као Бог. Не знам колико си упознат, али многи не дозвољавају ни идеју да се муслимани моле Боге, дотле чак то иде.

Ако до сада ниси приметио, нема и не може бити ама и најмањег трага богоспознаје ван Православља, а ако и има, оно је наопако, под утицајем нечистих сила, води душу у ад, а само на први поглед личи на Право Хришћанско Учење како би се наивни преварили. Не заборави да је источњачки принцип такав да дозвољавају постојање истине и светих свугде где има мудрих, племенитих и продуховљених људи и да код њих не постоји тапија над Богом. А код нас се сматра да ту тапију имамо, о духовности често главну реч воде људи и без духа и без разума, а о духовности и духовном капацитету нације да не говоримо. Просечан Србин и православну духовност назива „сектом“, а где неће тамо неке далекоисточне.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...