Jump to content
Дарко

Зашто јога смета Православној Цркви?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Znači pakao im ne gine  :D

To šta njima gine ili ne gine to zna Bog. Ali za nas je bitnije šta nama gine ili ne gine. A ne gine nam to da ćemo zajedno s takvima završiti i mi tamo gdje i oni jer nešto nismo radili kako treba, ponašali se kao oni, bili formalisti, licemjeri i farizeji. Objasnim to ovako. Mi hrišćani smo najslobodniji ljudi na svijetu jer o životu i ovom i onom poslije njega imamo najveći kvantum znanja, objave i spoznaje koji je moguće imati, posjedovati ili s pomoći Duha Svetog dosegnuti. U to ime mi možemo i svakog dobrog čovjeka na ovoj zemlji koji nije hrišćan primati otvorena srca jer recimo puni hrišćanstvo u nečem, ne tako potpuno, možda samo djelomično ali ipak puni a da nije ni svjestan toga da je to hrišćanstvo. Kao oni dva sluge iz Isusove parabole, jedan rekao, uradiću a nije poslušao niti šta uradio, drugi rekao neću pa se predomisliuo i ipak na kraju poslušao i uradio, koji od njih dvojice je bolji sluga - to nas pita Gospod Hristos? Postoje ljudi koji nisu hrišćani ali odredjene stvari rade na način koji može poslužiti hrišćanima kao primjer, čine dobročinstva i slično. Mi hrišćani nismo od tog da ljude sudimo i razvrstavamo, za nas je i onaj brahman i jogin, musliman, budista ili ateista utoliko hrišćan ukoliko puni ono što hrišćanstvo nalaže, samo toga nije svjestan jer nema puninu spoznaje koju imamo mi, da ima bio bi nam ravan jer bi bio hrišćanin kao i mi. A sve to što je dobro u njihovom životu i činjenju mi hrišćani nemamo pravo odbacivati ili s arogancijom i povišenosti gledati na njih kao na manje vrijedne samo zato što nisu hrišćani a praktikuju nešto drugo, otkud nam to pravo? Ko nam je dao to pravo? Za nas su oni isto toliko braća ako čine ono što je volja Oca našega na Nebesima pa makar ne bili svjesni da to tako čine kao mi. Isto tako takav zli hrišćanin koji je samo na papiru i u riječima hrišćanin a svojim djelima pokazuje da radi za Sotonin "tim" ne može biti isti kao taj koji nije hrišćan ali se trudi činiti dobro koliko zna i može. Po čemu nam je brat neko od hrišćana ko ubija, vara, pljačka, neko ko se sadistički odnosi prema ljudima a nije nam blizak taj koji čini dobro i živi pošteno i čestito samo zato što je hindus, musliman, budista ili ateista?

Men smetao nisi.

Cak sta vise, ja mislim na zalost, da ce ova medijska zanimacija po pitanju zasto joga smeta pravoslavlju, da nanese vise stete nego koristi Crkvi, zbog potpunog ne znanja nasih svestenika, pri tom ne mislim na svestenika Olivera Subotica.

Pogledajte ako imate vremena danas na tv prvoj u dnevniku, je bio prilog tipa.. Istrazujemo zasto joga smeta pravoslavlju, svestenik, koji je intervjuisan, je bio potpun promasaj.

Dakle na istoj smo strani bratjo, samo nam se sistem objasnjavanja poprilicno razlikuje.

I sada da vas pitam... da li je to razlog da bacamo kamenje na brata, koji ne zeli, da prihvati, kako sistem vezbi bez hinduizma, ne moze nazvati jogom?

Ja sam na njegovoj strani.

А шта је са онима који јесу утврђени у вери?

Зар ти не знаш одговор? Они који су утврђени у вери не практикују јогу "као систем вежби" и не препоручују је никоме. Врло једноставно. То сви знају. Шта мислиш зашто? Препоручују је само они који нису утврђени у вери (а мисле да јесу).

Ово "не капирају" само они који јогу форсирају па форсирају и даље правећи се да ништа не виде. Ајд наведи пример неког духовника који практикује "јога вежбе". Не би требало да ти буде тешко обзиром да си толико упућен у тај јога свет и да се толико трудиш да одбраниш јогу.

Ето шта је са онима који су утврђени у вери.

To šta njima gine ili ne gine to zna Bog. Ali za nas je bitnije šta nama gine ili ne gine. A ne gine nam to da ćemo zajedno s takvima završiti i mi tamo gdje i oni jer nešto nismo radili kako treba, ponašali se kao oni, bili formalisti, licemjeri i farizeji. Objasnim to ovako. Mi hrišćani smo najslobodniji ljudi na svijetu jer o životu i ovom i onom poslije njega imamo najveći kvantum znanja, objave i spoznaje koji je moguće imati, posjedovati ili s pomoći Duha Svetog dosegnuti. U to ime mi možemo i svakog dobrog čovjeka na ovoj zemlji koji nije hrišćan primati otvorena srca jer recimo puni hrišćanstvo u nečem, ne tako potpuno, možda samo djelomično ali ipak puni a da nije ni svjestan toga da je to hrišćanstvo. Kao oni dva sluge iz Isusove parabole, jedan rekao, uradiću a nije poslušao niti šta uradio, drugi rekao neću pa se predomisliuo i ipak na kraju poslušao i uradio, koji od njih dvojice je bolji sluga - to nas pita Gospod Hristos? Postoje ljudi koji nisu hrišćani ali odredjene stvari rade na način koji može poslužiti hrišćanima kao primjer, čine dobročinstva i slično. mi hrišćani nismo od tog da ljude sudimo i razvrstavamo, za nas je i onaj brahman i jogin, musliman, budista ili ateista utoliko hrišćan ukoliko puni ono što hrišćanstvo nalaže, samo toga nije svjestan jer nema puninu spoznaje koju imamo mi, da ima bio bi nam ravan jer bi bio hrišćanin kao i mi. A sve to što je dobro u njihovom životu i činjenju mi hrišćani nemamo pravo odbacivati ili s arogancijom i povišenosti gledati na njih kao na manje vrijedne samo zato nšto nisu hrišćani a praktikuju nešto drugo, otkud nam to pravo? Ko nam je dao to pravo? Za nas su oni isto toliko braća ako čine ono što je volja Oca našega na Nebesima pa makar ne bili svjesni da to tako čine kao mi. Isto tako takav zli hrišćanin koji je samo na péapiru i u riječima hrišćanin a svojim djelima pokazuje da radi za Sotonin "tim" ne može biti isti kao taj koji nije hrišćan ali se trudi činiti dobro koliko zna i može. Po čemu nam je brat neko od hrišćana ko ubija, vara, pljačka, neko ko se sadistički odnosi prema ljudima a nije nam blizak taj koji čini dobro i živi pošteno i čestito samo zato što je hindus ili budista?

Ma u pravu si ti.Nije bitno ko u šta veruje bitno je da čine dobra dela.Dobra dela nas spasavaju vera u Hrista je nebitna.

Зар ти не знаш одговор? Они који су утврђени у вери не практикују јогу "као систем вежби" и не препоручују је никоме. Врло једноставно. То сви знају. Шта мислиш зашто? Препоручују је само они који нису утврђени у вери (а мисле да јесу

Kao naprimer Novak Djoković?

Prodao je veru za grend slem? 

Не би требало да ти буде тешко обзиром да си толико упућен у тај јога свет и да се толико трудиш да одбраниш јогу.

Zato što nema srca, da radi joga telesne vežbe, bez primen hinduizma i kaže, da se to joga ne može zvati. No kako se zovu te vežbe? 

Слична параноја је, ако се не варам, некад владала и за аикидо. Па кад се скупио довољан број верника и свештеника који баш то тренирају, они испрепадани су се смирили и утишали. Исто тако ће бити и са јогом.

Ајд сад мало из сопственог примера да штогод напишем.

Некада сам тренирао карате. Није ме било брига да ли сам бољи од некога, хтео сам само да у борби будем данас бољи него јуче па сам догурао до добре технике. Замном су остајали крвави печати на паркету на крају тренинга јер сам себе максимално форсирао.

Из објективних разлога сам био приморан да променим клуб. У овом другом клубу сам био под великим притиском од стране тренера да идем на такмичења. Али Столе је карате тренирао само за своју душу. Такмичења нису долазила у обзир. Да будем искрен ишао сам на једно такмичење и освојио 3. место у катама. То је било све. Прекинуо сам тренирање на неодређено време.

Чим ми се указала прилика да се вратим у свој стари клуб - вратио сам се. Али то више није био онај стари клуб. Ту је био нови "мајстор" који је увео обавезну медитацију на крају тренинга. Море мрш бре. Ту је био крај тренирања. Замало да постанем Брус Ли. :D

Ma u pravu si ti.Nije bitno ko u šta veruje bitno je da čine dobra dela.Dobra dela nas spasavaju vera u Hrista je nebitna.

Ti imaš valjda neku veću tehničku grešku u logičkim okruzima na tvojoj "mother board" ili šta? Kakav ti je sad to zaključak? Hrišćanstvo nije igra na sve ili ništa, Pavelić je imao takodjer veeeeeeeeliku vjeru u Hrista, smatrao se hrišćanom a i bio de facto pokrštenim a on vam znači zato ima biti bližim nego nekakav Dalaj Lama koji se spasiti neće jer nije hrišćan, jer je budista. Bitno je dakle ko je kršten i ko ima vjeru u Hrista! A nisi pročitao ono: I djavli vjeruju ali se tresu!

Sto se tice tog spasenja samo vjerom treba neke stvari razluciti i razjasniti.Naravno da nije  dovoljno samo povjerovati i to je to,vec treba i zivjeti po vjeri.Lijepo nam Jakov u svojoj poslanici kaze: Ali hoćeš li da znaš, o čovječe sujetni, da je vjera bez djela mrtva? Jakov 2:20

Jer kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez djela mrtva.  Jakoiv 2:26.

Isto tako nam Jakov kaze da i djavoli vjeruju i drhcu. 2:19.Ali djavoli suprote Bogu pa dzaba vjera njihova.

https://www.pouke.org/verujem/index.php?topic=17438.35;wap2

Ovdje je riječ o tome da mi hrišćani koji imamo puninu objave imamo taj "luxuz" a i tu prednost da sve ljude koji se u nečem drže hrišćanskih načela možemo smatrati saveznicima i tim koji su na našoj strani, ne smatramo ih neprijateljima. Hrišćani imaju samo jednog neprijatelja a tim je Sotona! Neko ko nema puninu objave nije isključen iz misterija spasenja. Nije to igra va bank, na sve ili ništa ili ruska ruleta. Kad neko ima dva novčića kao ona udovica mi hrišćani trebamo reći, da ona je takodjer dala isto kao i neko ko je dao dva miliona ali u o očima Božijim su ta dva novčića vrijednija nego nečija dva miliona kad neko daje sve što ima - ta dva novčića a neko iz prebitka i suviška, kad da 2 miliona a ostanu mu još 2 milijarde.

Sto se tice tog spasenja samo vjerom treba neke stvari razluciti i razjasniti.Naravno da nije  dovoljno samo povjerovati i to je to,vec treba i zivjeti po vjeri.Lijepo nam Jakov u svojoj poslanici kaze: Ali hoćeš li da znaš, o čovječe sujetni, da je vjera bez djela mrtva? Jakov 2:20

Jer kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez djela mrtva.  Jakoiv 2:26.

Isto tako nam Jakov kaze da i djavoli vjeruju i drhcu. 2:19.Ali djavoli suprote Bogu pa dzaba vjera njihova.

A da li hindusi ili recimo pagani koji čine dobra dela suprote Bogu tako što se klanjaju Perunu,Šivi,Odinu?Da li one krše time hrišćansko načelo o jednome Bogu?Da li budisti koji žele dostići nirvanu i kojima je Bog totalnio nebitan na tom putu krše time hrišćansko načelo da nam je za spasenje neophodan Hristos?

A da li hindusi ili recimo pagani koji čine dobra dela suprote Bogu tako što se klanjaju Perunu,Šivi,Odinu?Da li one krše time hrišćansko načelo o jednome Bogu?Da li budisti koji žele dostići nirvanu i kojima je Bog totalnio nebitan na tom putu krše time hrišćansko načelo da nam je za spasenje neophodan Hristos?

Pa i loši hrišćani koji ne žive po tome šta vjeruju krše načelo 1. zapovijesti Božije da su se na pravoga Boga koga znaju "iskašljali". Po toj strani su na istom i jedni i drugi, ti zli hrišćani valjda i u goroj poziciji jer pagan se još  može obratit na hrišćanstvo a neraskajani hrišćan može samo propast.

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...