Jump to content
Лазар Нешић

Otačnik avve Lepog ... (samo za neozbiljne)

Оцени ову тему

Recommended Posts

Prolomi se kao grom iz vedrog neba. Vest, naime, da avva Lepi obole i pade u postelju.

Kad to ču episkop na glasu, reče svojim dečacima:

- Dečki, dajte avvi Lepom moju najbolju keliju i dovedite mi ga da mu poslužim kraj postelje predsmrtne, pa se možda i ja spasem, iako sam episkop, Bog će ga znati.

Tako i bi. Uskoro se bolesni avva nađe u dvoru episkopa na glasu. Vaseljenom se već nadaleko pričalo o skoroj končini avvinoj. Mase naroda su pristizale sa svih strana. Uskoro se nije moglo prići dvoru.

Svi želeše da uzmu poslednji avvin blagoslov i možda čuju kakvu Božiju reč ili saznaju tajnu avvinog življenja.

Dani su prolazili. Episkop na glasu služaše bolesnog avvu. Narod je još više pristizao.

Igumanije i bludnice, krotke i go go igračice; mladi anahoreti i pijanci ispred dragstora; ljuti teolozi, gospođe sa maramama, pa čak i onaj čuveni paroh sa dve parohije u Beogradu; sve se to tiskaše oko avvine postelje.

Avva je ćutao, ne izustivši ni reči sve to vreme.

U predvečerje praznika prepodobnog Sisoja Velikog, avva Lepi pozva pokretom ruke epikopa na glasu da priđe.

Narod, koji do tada ćaskaše, umuknu kao zaliven. Vladala je neka nepojamna atmosfera. Momentum. Da li je to to? - i žene se pogledaše!

Pridiže se avva Lepi sa postelje, a prisutni posle pričaše i kleše se u majku da je bilo tako i nikako drugačije.

Razgovor je tekao ovako:

Episkop na glasu: Avvo, reci nam reč? vidiš li što sada kad si na samrti? otkrij nama grešnima šta ti je Bog sve otkrivao i kako ti se javljao sve ove godine tvog podviga?

Avva Lepi: Nikada nisam čuo Božiji glas! Nikada nisam video ništa; život svoj provedoh u mraku vere koja se naginje nad ambisom neizvesnosti i smrtničke kontingentnosti.

(Poblede episkop na glasu; narod ništa nije razumeo i gledao se u čudu)

Episkop na glasu: Ali, avo, šta je sa duhovnim čulima tvojim? pa zar je sve u fenomenologiji? šta sa mnogim molitvama koji se naricao u beskrajnim noćima?

(Avva Lepi se po prvi put nasmeja)

Avva Lepi: Molitve su te bile poput skromih zaliha na putu bez znakova, bez odmora i tragova po kojima se može ići. Njima sam lutao po neizrecivim pejsažima, uvek bezuspešno loveći drugo.

(Episkop na glasu ništa nije razumeo; narod takođe) (Avva Lepi je teško disao, približavao se poslednji čas njegov)

Episkop na glasu (drhtavim glasom), tada reče:  Reci nam makar zadnju pouku, života ti avvo, reci bilo šta; narod iskapa od čekanja!

Avva Lepi (uzdahnu duboko i) tiho reče: Samo jedno nespoznavajuće saznanje sam tajio svih ovih godina  ... Upamitite dobro reči ove: God is a DJ ... !

Ovo kaza avva, spusti se na jastuk, odahnu, sklopi oči i upokoji se.

Šokirani episkop na glasu je gledao u mrtvog avvu; zbunjeni dečaci u episkopa na glasu; narod je zapanjenjo, ali u redu i polako, napuštao keliju.

Bilo je veče. Na grad se spuštala tama. Tišina je parala horizont.

Tako se Leta Gospodnjeg 2015. završiše pripovesti avve Lepog.

Amin!

Avo, al si ga osacovo,svaka ti cast! Kapa dole! Ce bude nesto kako je sa`rana protekla,price iza kulisa i te fore? Ocekujemo novi zaplet! :D 

Šta ono beše treće mitarstvo  ? Lepota ?

Nesto zagrobno, ja licno ne verujem u to, mada i da postoji, ne moze da skodi. E sad, oslanjati se samo na to, po mom verovanju je nepotrebni luksuz. Sada i ovde ti se sudi, jer rece Hristos, kakve vas zateknem po tome cu i da vam sudim.

Drugi deo odgovora, da li je lepota? Ja bi rekao da nije, jer lepota izvorna nema nijednu sumnju u svojim haljinama.

Ava Lepi, dopunice ili ispravice rukopise na ovoj temi, ovaj moze :)

Jutros oko 6 sati izađem na plažu na  kupanje. Dok sam se bezazleno brčkao u plićaku ..obuzela me je neka hrabrost pa sam se otisnuo dalje na otvoreno more. Redovno sam proveravao da mogu nogama da dodirnem dno....to mi je ulivalo dodatnu sigurnost. Odjednom sve je zlokobno utihnulo. Pogledao sam levo od sebe i video kako izranja ajkulino peraje kao u filmovima. Počela je da kruži oko mene...zatim se pojavila još jedna ...i ona je kružila ali u suprotnom smeru. sad vidim da im je to bila taktika, da me dodatno dezorijentišu. Prvo što mi je prošlo kroz glavu je da se pravim mrtav. Međutim moje narandžasto blještave kupaće gaće kupljene kod Kineza su svakako privlačile ajkule. Jedna je prošla toliko blizu da sam joj video ledeno  crne oči i svoj uplašeni odraz u njima. Zavapio sam avi Lepom iz dubine srca. I odjednom pojavilo se jato delfina koje je rasteralo ajkule. Jednom delfinu sam se zakačio na leđa ... verovatno je bila ženka jer je počelo da joj curi mleko kad sam zaplakao od uzbuđenja. Odneli su me do obale, nasmejali se još jednom i zaronili u morske dubine. 

Međutim moje narandžasto blještave kupaće gaće   kupljene kod Kineza su svakako privlačile ajkule. Jedna je prošla toliko blizu da sam joj video ledeno  crne oči i svoj uplašeni odraz u njima. Zavapio sam avi Lepom iz dubine srca. I odjednom pojavilo se jato delfina koje je rasteralo ajkule. Jednom delfinu sam se zakačio na leđa ... verovatno je bila ženka jer je počelo da joj curi mlekopic159_1.jpg kad sam zaplakao :cmizdrenje:  od uzbuđenja.  

Odneli su me do obale, nasmejali se još jednom i zaronili u morske dubine  

ups ovo nije delfin al curi joj mlijeko koje je nezdravo :D xD

Ce bude nesto kako je sa`rana protekla,price iza kulisa i te fore?

Pamtim to kao da je bilo danas, kad je avva Lepi otišao od nas; u ruci mu diskovi Orneta Kolmana, za mantijom ikona svetog Simeona Jurodivog. 

Kaz'o je da mu je dosta i vladika i popova i Crkve i da ga neka mučnina obuzima, da će se vratit' pobožnosti kad mu bude inat.

Mi smo bogoslovi čučali ispod epitrahilja episkopa na glasu, a babe vikale: Dečinja, pustite kurajbera, vratit' će se on Crkvi, samo da dobije parohiju na Vračaru i zaboravi na teologiju.

Al' prodje otad trinaest Vaskrsa, ali avva Lepi se ne vrati k nama; kažu da ga je kod Žitorađe satr'o demon uninija.

Ja sam uletio u episkopski dvor, švercao tamjan, bunario po grobljima, prodavao sveće. Mislio sam da za to imam neke vere i zaboravio reči odsutnog avve Lepog u rijetkim trenucima kad je ovaj bio pobožan.

Sine, veli, ko se ne ulizuje vladikama i zanemaruje episkopocentričnu teologiju, završiće karijeru u Maloj Moštanici.

Pozdrav svima od brata Brusa, avinog učenika.

(od danas sam ovde na profilu umesto pokojnog li, odsutnog li, avve Lepog)

ја мислио ви само у севдах падате, кад оно и униније....

Zdravo! Pa tako kruže priče, ali ko će ga znati ... mnošto štošta se priča o iščezlom avi.

POzdrav, Bruce!

... мислиш да је Бруце Амзина утвара... :ani_biggrin:

Појма не знам; к'о што нисам укопчао ни ко је Жива, а канда ми је биЈо негди из комшилука. ne_shvata

Pamtim to kao da je bilo danas, kad je avva Lepi otišao od nas; u ruci mu diskovi Orneta Kolmana, za mantijom ikona svetog Simeona Jurodivog. 

Kaz'o je da mu je dosta i vladika i popova i Crkve i da ga neka mučnina obuzima, da će se vratit' pobožnosti kad mu bude inat.

Mi smo bogoslovi čučali ispod epitrahilja episkopa na glasu, a babe vikale: Dečinja, pustite kurajbera, vratit' će se on Crkvi, samo da dobije parohiju na Vračaru i zaboravi na teologiju.

Al' prodje otad trinaest Vaskrsa, ali avva Lepi se ne vrati k nama; kažu da ga je kod Žitorađe satr'o demon uninija.

Ja sam uletio u episkopski dvor, švercao tamjan, bunario po grobljima, prodavao sveće. Mislio sam da za to imam neke vere i zaboravio reči odsutnog avve Lepog u rijetkim trenucima kad je ovaj bio pobožan.

Sine, veli, ko se ne ulizuje vladikama i zanemaruje episkopocentričnu teologiju, završiće karijeru u Maloj Moštanici.

Pozdrav svima od brata Brusa, avinog učenika.

(od danas sam ovde na profilu umesto pokojnog li, odsutnog li, avve Lepog)

Hoces li samnom na sluzbe Bogu, koji njome i Upravlja, cisto da razbijes tu prazninu da si sam i usamljen u svojim molitvama? Crkva je za nas a ne za one koji su u "Crkvi". 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...