Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Guest

VLADIKA BANATSKI NIKANOR ODGOVORIO PAPI FRANJI: Ne daj Bože da Vaskrs slavimo istog dana!

Оцени ову тему

Recommended Posts

Вртимо се у круг...поздрав! 8086.gif

нисам случајно поменуо протопасхите. они су у одређивању Пасхе следили јеврејски календар и славили је увек у недељу после јудејске. зато су им се Јевреји смејали, јер нису могли да одреде кад је најважнији хришћански празник без да питају Јевреје кад је њихов. те зависности нас је ослободио Никејски Сабор. о томе говори Константин у својој Посланици. за хришћане 14. нисан више нама никакав значај.

нисам случајно поменуо протопасхите. они су у одређивању Пасхе следили јеврејски календар и славили је увек у недељу после јудејске. зато су им се Јевреји смејали, јер нису могли да одреде кад је најважнији хришћански празник без да питају Јевреје кад је њихов. те зависности нас је ослободио Никејски Сабор. о томе говори Константин у својој Посланици. за хришћане 14. нисан више нама никакав значај.

Знам то, брате мој...знам то. :(

Оби, рекох већ да не познајете историјску позадину и околности тзв. пасхалног спора.

The divergent practice which Constantine wanted to eradicate was not that of the “Quartodecimans,” who ended their pre-Easter fast on the Jewish Passover instead of on the following Sunday. The Quartodeciman observance was widespread in the primitive church in Asia Minor, but came into conflict with the tradition of celebrating Easter not on the Jewish Passover, but on the following Sunday. This latter tradition, heavily promoted by Roman Christians, became standard in the third century. So by the early fourth century all Christians were celebrating Easter on a Sunday. Accordingly, it was not the Quartodeciman practice that Constantine sought to eliminate, but rather the so-called “Protopaschite” practice which calculated the paschal full moon according to the Jewish lunar calendar and not the Julian solar calendar. They are called “Protopaschites” because they were the first (“proto”) to celebrate Easter (“Pascha”), that is, they celebrated Easter a full month before those Christians celebrating the feast according to the Julian calendar. And so, this was the practice that was widespread in the East during Constantine’s reign, not Quartodecimanism. While divergence in the celebration of Easter happened infrequently—for example, from Constantine’s accession in 306 until 325 this would have happened only three times in 311, 316*, and 322—it nonetheless prompted Constantine to act.

* The divergence in the celebration of Easter in 316 happened for a different reason than that outlined above. In this year, Passover fell on Sunday March 25 and the paschal full moon on March 24. Christians in Syria and Mesopotamia would have celebrated Easter on the following Sunday, April 1, whereas elsewhere in the Roman empire it was celebrated on March 25. Thus the celebrations occurred a week apart, not a month apart.

The Promotion of the Constantinian Agenda in Eusebius of Caesarea’s “On the Feast of Pascha”

Blage veze ovo nema sa ovim o cemu mi pricamo...

Вртимо се у круг...поздрав! 8086.gif

Upravo... odo` i ja da nesto radim...

Ne znam šta je +Nikanora isprovociralo na ovakvu burnu reakciju, ali što se tiče načina računa Vaskrsa, smatram da se većina slažu da nije potrebno diskutovati dalje...Nikanor je u potpuno u pravu, Vaskrs nije nepokretan praznik...

Smatram da nikako ne bi trebalo da ova njegova izjava bude razlog za brzopotezno slanje Komisije u Eparhiju banatsku.

+ Nikanor nije moj omiljen Episkop, ali ovde je potpuno u pravu.

Ovakva emotivna izjava ide u sluzbu sirenja medjuhriscanske netrpeljivosti.  Ne moramo doci do jedinstva, ali moze se postici onaj nivo koji prilici hriscanima i ljudima koji citaju jevandjelje. 

Koja je to svest kojoj moze zasmetati i sama pomisao da hriscani obelezavaju Vaskrs u isti dan?  A sve pod paravanom Istine, pravoslavlja i patriotizma... Pa cak i da ne zelimo tako nesto, nedopustivo je to izjavljivati svetu na onakav nacin.

Veljo, da li nam ti, kao teolog savetuješ da odbacimo pravoslavnu tradiciju računanja Vaskrsa i prihvatimo onu rimsku? Ili si za to da katolici prihvate pravoslavnu tradiciju? Ili si za to da Vaskrs bude nepokretan praznik (druga nedelja aprila)...

Svoj stav nesmeš da ostaviš nedorečen, već jasno objašnjen i potkrepljen, kao što je Solomon to uradio...

Valjda si svoj na svome...

Guest

Васкрс се слави: Прве недеље пуног месеца, после пролећне равнодневнице, никако пре 14. ниссана кад Јудеји славе своју пасху.

То је начин израчунавања Пасхе. То треба да прихвати Западна црква и да све недеље рачунају по томе. Ово је установљено, мислим, на Првом васељенском Сабору у Никеји 325. године.

Васкрс се слави: Прве недеље пуног месеца, после пролећне равнодневнице, никако пре 14. ниссана кад Јудеји славе своју пасху.

То је начин израчунавања Пасхе. То треба да прихвати Западна црква и да све недеље рачунају по томе. Ово је установљено, мислим, на Првом васељенском Сабору у Никеји 325. године.

Ne znam i otkud ovolika diskusija oko toga...Mislio sam da to svi ovde prihvataju kao elementarnu stvar.. joooj

E, zato su prirodne nauke zakon....Tu ne možeš da praviš mentalnu akrobatiku i da tumačiš stvari po onoj narodnoj "što je babi milo..." 

Guest

Ма питање је шта је Папа и рекао :)

Ето, предлог Римској цркви да се лепо врате провославном начину рачунања Пасхе и супер! Ето начина да сви славимо исти дан и да се цело Хришћанство радује!

Ономад, као јуноша, пошто сам за пријемни спрем'о математику и физику, узмем ти ја за матурски да радим рад из историје, да мало одморим мозак, јелте. И буп Буњуел-што рек'о Берчек, 'оћу рећи доби' тему о баћушкама између два светска рата. Де ме нађе. Елем, основни закључак, за који бејах похваљен (ехеј, похваљен!), јесте био следећи: после смрти друга Уљанова, док је друг Лав држ'о говоранције и ложио масу, дотле мудри бркајлија одоздо-што б' се рекло "радом на терену"-оперативно преузим'о дизгине, да не кажем фактичку власт.

Што ја сад ово пишем, реко' би неко, кад везе са темом нема?

Па зато што мени симпатични Франциско личи баш на друга Троцког. Не зато што му спочитавају да је левичар, јербо је Латиноамериканац (то се ваљда подразумева, чим си латинос одма' си комуњара?), већ зато што ми баш изгледа на некога ко се затрч'о и растрч'о на све стране света, ђа је тамо, ђа је 'вамо, слика се, држи говоранције, ето би и на Кошеву. И док он тако јурца наоколо, критикује РКЦ и држи говоре (док му маса плете ловоре), дотле неке "мудре" чике подно његове свете столице, у виду Курије итсл., раде пос'о. Е тако и ова изјава гледе Васкрса. Лепо звучи.

Koliko je to "onomad"... :D

Ма питање је шта је Папа и рекао :)

Ето, предлог Римској цркви да се лепо врате провославном начину рачунања Пасхе и супер! Ето начина да сви славимо исти дан и да се цело Хришћанство радује!

meni se ne sviđa što se u tom tzv "dijalogu sa rimokatolicima" od strane tih rimokatolika uglavnom podrazumeva prihvatanje katoličkih stavova...A i mnogi pravoslavni nisu daleko od tog shvatanja...

Veljo, da li nam ti, kao teolog savetuješ da odbacimo pravoslavnu tradiciju računanja Vaskrsa i prihvatimo onu rimsku?

Ili si za to da katolici prihvate pravoslavnu tradiciju? Ili si za to da Vaskrs bude nepokretan praznik (druga nedelja aprila)...

Svoj stav nesmeš da ostaviš nedorečen, već jasno objašnjen i potkrepljen, kao što je Solomon to uradio...

Valjda si svoj na svome...

To je vec drugo pitanje koje  nije u mojoj vlasti da o njemu odlucujem. 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...