Jump to content
Jakov Edeski

Ceski Arhiepiskop Rastislav protiv Konstantinopoljske Patrijarsije i njenog predstojatelja!

Оцени ову тему

Recommended Posts

Не...то је просто чињеница.

Ma znam, ovo ti je bila sala... u skorije vreme, kad god neko u necemu da prednost Rusima, odma` iskoce nekoliko njih i kazu - "rusofil!" grin.gif

Tamo gdje su Česi - tamo su raskoli i to ne oni obični već MEGA raskoli,

na vesmirnom nivou, uzduž i poprijeko cijelom planetom, čuvajte ih se!!!!

Inače, mimohodem, ja sam porijeklom Moravan a ne Čeh, to je već nešto drugo.

https://goo.gl/nJsOz5

Постао је то што је постао захваљујући свом положају престонице једне државе које одавно нема и време је да уступи место

Nije zbog toga, vec zato sto je ta crkva formirala citav nacin zivota pravoslavne crkve, a to nije uradila samo zbog carske podrske, vec prvenstveno zbog velike blagodati, koja se pokazivala u ljudima i delima te crkve.

У свету какав јесте, најприродније је да прва по части буде јерусалимска патријаршија. Она је уистину мајка свим Црквама.

Много се пржимо ми на грандиозности и масу!

Nije zbog toga, vec zato sto je ta crkva formirala citav nacin zivota pravoslavne crkve, a to nije uradila samo zbog carske podrske, vec prvenstveno zbog velike blagodati, koja se pokazivala u ljudima i delima te crkve.

"Ta crkva" je mogla biti bilo gde. Polozaj Vaseljenske patrijarsije kao i Rima je do centra carstva, i nema drugog razloga.  I sve dok se gleda na "ovu crkvu" ili "onu crkvu" veoma malo smo shavtili. I stavili smo najsvetije na nivo fudbalskog tima ili nacije.

Cinjenica je da su rimska i carigradska crkva bile i ostale najuticajnije. Predanje tih crkava je ono sto ih i danas cini najznacajnijim, a ne politika. Moskovska patrijarsija ne moze da se meri sa carigradskom po znacaju predanja. Sadasnji oblik liturgije je prevenstveno konstantinopoljskog porekla.

Ma kako da ne... :0212_rolleyes: da nismo ucili crkvenu istoriju pa da se i zamislimo...

Cinjenica je da su rimska i carigradska crkva bile i ostale najuticajnije. Predanje tih crkava je ono sto ih i danas cini najznacajnijim, a ne politika. Moskovska patrijarsija ne moze da se meri sa carigradskom po znacaju predanja. Sadasnji oblik liturgije je prevenstveno konstantinopoljskog porekla.

U tom slucaju, ako je do Predanja, Jerusalimskoj Crkvi svakako pripada mesto prve po casti, i to zauvek, bez izmene.

Inace, sadasnji oblik Liturgije je kapadokijskog tipa i porekla.

У свету какав јесте, најприродније је да прва по части буде јерусалимска патријаршија. Она је уистину мајка свим Црквама.

Много се пржимо ми на грандиозности и масу!

Upravo tako.

Koliko sam uspeo da vidim on nije nikog licno prozivao, nego se obratio citavoj toj politici, a nju cini mnogo vise ljudi od jednog patrijarha, sto se vidi po tome da su imali problema i sa nekim drugim kliricima, koji tu politiku zastupaju na ovaj ili onaj nacin.

ne znam sta da ti kazem.Il ja ne razumem ovo kad on njega ( kos.patr) naziva i poredi izmedju redova sa jereticima,il je arh.Rastislav Pastir Dobri,pa on onako sve po redu,sveto/otacki sa citatima i izvodima,objasnjava politiku,u kojoj avaj nikoga po imenice ne proziva,vec samo pet minuta tupi,oni ovo,oni ono...

A kako je ovo uopste i slicno sa tom pentarhijom koju je ortofil pomenuo?

Znas li sta bi ta pentarhija uopste znacila za Crkvu?

K`o sto ti ne branis Grke ni ja ih ne napadam, ali ipak da ne brkamo babe i zabe.

ja njegovu konstantaciju o pentarhiji nisam ni spomen`o,moj post se odnosio na drugi deo onoga sto je on reko :) 

Inace,da je jaz nikad veci potvrdjuje i predavanje koje je odrzao mit.Amfilohije,a koje je ortofil postavio.Slika i prilika politickog stanja u pravoslavnoj crkvi,naravno sa finom dozom uljudnosti i snishodljivosti,jer mitropolit je pre svega stara skola. :) Cupanje Konstantinopolja na svoju stranu,a Moskve na svoju,i ostalima,ko sta dograbi. :) 

ne znam sta da ti kazem.Il ja ne razumem ovo kad on njega ( kos.patr) naziva i poredi izmedju redova sa jereticima,il je arh.Rastislav Pastir Dobri,pa on onako sve po redu,sveto/otacki sa citatima i izvodima,objasnjava politiku,u kojoj avaj nikoga po imenice ne proziva,vec samo pet minuta tupi,oni ovo,oni ono...

Evo dakle, opet gledam i slusam, i ne vidim da igde ikoga naziva bilo cime pojedinacno. Ne proziva nijedno lice, nego prica uopste o svim tim poremecenim odnosima, nekanonski odrzavanim katedrama, i svemu ostalom. Mozda mi nesto i promice, ali ne vidim da ikoga licno proziva. Uglavnom pominje patrijarsiju kao celinu, ili kaze "ovi ljudi" (dakle, misli na mnoge, sto i imenuje kasnije, ne samo na vaseljenskog patrijarha), ili slicno tome.

A to sto u nacelu sasvim negativno prica o samoj Konstantinoposljkoj patrijarsiji je nesto sasvim drugo. I tu je, na zalost, potpuno u pravu.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...