Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
JESSY

Postavljanje granica

Recommended Posts

mozda treba napraviti razliku izmedju trpljenja radi ljubavi, i trpljenja trpljenja radi..nekako, ispada da mnogi upadaju u tu zamku, da je trpljenje bilo cega samo po sebi dobra stvar..mislim da je zdravo da se podvuce ta linija, da covek treba da se normalno ponasa i da je ljubav jedno pre svega zdravo stanje, ne autodestrukcija..ne znam mozda lupetam :D inace, @Anika, kakav nesporazum?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Управо сада, Aleksandra_A рече

inace, @Anika, kakav nesporazum?

Ма што не приметиш, као да се није ни десило, нећемо помињати. :D

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 39 минута, Anika рече

Ја не знам зашто се овде десио овакав неспоразум, ваљда свако има право да изрази своје мишљење. Иначе, стварно не волим ова психолошка "наклапања", само што не искачу више из фрижидера са неким својим мудролијама и саветима како исправно живети, како градити однос, како се понашати кад је облачно, како када греје сунце, ма иди бре више... Ретко ко да је мало духовитији, па и да човек има чему да се насмеје. Људи нису прављени по шаблону и не треба тако ни да се понашају. Да би однос између две или више особа, да тако кажем, био "успешан", потребно је да сви буду приближно на неком истом степену зрелости и да постоји жеља и воља да се гради прича. Ако су се јавиле "непомирљиве" разлике, цивилизован разлаз са што мање освртања по принципу "шта би било кад би било". А кад бисмо строго живели по упутствима психолога, ми бисмо начисто одлепили. Моје лично мишљење, не мора нико да се нађе увређен.

A ko živi po uputu psihologa. Kako si to zaključila?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@Aleksandra_A

Aleks, po pitanju nesporazuma, trpljenja ljubomore...

Lepa su ti zapazanja i pitanja, sto kaze jedan moj drugar " da razneze coveka".

Ljudi treba da sednu i da popricaju ako imaju nesuglasica, mislim na konkretno vidjanje " na kaficu" sto bi se reklo. Lepo je " pisati pesme" - lepe reci koje u pocetku svi daju jedni drugima, ako je doslo do uvrede najbolje se resava razgovirom ali iskrenim razgovorom. Ako je u pitanju prijatelj, rodjak pa i potencionalni partner. Ili neka bitna osoba, makar da oprostite jedno drugom.  Mnogi ljudi imaju " repove" iz nekih predjasnjih odnosa, mnogi su razocarani, nekima je prosto porodica ubila osecanja, nekima drustvo. 

Sto se tice toga da li prekinuti komunikacijiju sa nekim ko na nas utice lose? Moje neko misljenje je da ako je taj neko spreman na promenu da mu treba dati sansu i biti strpljiv jer nekada su nam neke osobe date da nam " izlece karakter". 

To mi sami treba da procenimo da li ce nam neki kontakt koristiti ili ne. Uglavnom trebamo biti pazljivi i pri prekidanju kontakata, da ne uvredimo druge sto je i prava mudrost. I pri postavljanju granica treba biti pazljiv ali ih treba postaviti, treba jasno reci sta neko zeli a sta ne. "Ako ti ne znas dokle je tvoja granica kako cu ja znati." Moramo dati do znanja sta nam smeta a sta ne, sta zelimo a sta ne i kako zelimo. Prosto naviknemo nekoga da i mi imamo zelje ali moramo da osluskujemo i tudje ne moze samo ja zelim ovako i onako nego ako drugi postuje nase granice moramo i mi njegove, e tu je uspeh. Mi nismo svetitelji pa da se toliko zrtvujemo da prihvatimo nekoga ko je poguban za nas pa da ga spasavamo i sebe i njega. Ali ako smo zeljnji podviga naravno da treba da se upustimo u to i ako zelimo da se spasimo na taj nacin. 

A ako vidis da bas nije dobar odnos onda je najbolje da se ostavi na neko vreme pa da se nekada obnovi odnos ali morate oboje biti spremni na to sto kaze Nikolaj "Stanje duse se menja". Znaci ako su ljudi spremni da se menjaju budies strpljiv, ako nisu a zelis da se uspostavi odnos cekaj.

Nekada su nam neki ljudi dati da nam izlece karakter i odu a nekada da ostanu. Mi smo ti koji biramo, i uvek ispravno biramo. 

Uglaavnom povredjene " emocije" ego - sujeta su tu problem. 

Sto se tice ljubomore i nepoverenja i to je stvar repova, to pocne iz porodice " borba dece za ljubav roditelja" i jos ako je roditelj los pedagog, deca posle ne mogu godinama da se rasprave. Ili prosto nam je to dato da bi se ispravljali, znas mora svako da ima neku manu. Tu je nejbolje ne raditi nesto sto nekom drugom smeta, i pricati o tome. Ljudi idu da pricaju sa psihologom a ne pricaju sa partnerom a razgovor jr razgovor. Dobro u takvim situacijama nekada treba birati reci ali nekada ne ali se ipak uspe. 

Da li treba forsirati odnos sa nekim ako on to ne zeli ili nije spreman. Ne treba ali mi kao slabi ljudi to ne mozemo. Uglavnom poenta je za sve da trebamo ici do onog momenta samo do kad smo spremni da trpimo. 

Da, najgori je osecaj krivice. Uglavnom, iz iz iskustva znam da osobe koje osecaju krivicu  ( potrebno ili nepotrebno) one zele drugima da naguraju krivicu, jer oni imaju povredjenu sujetu - ego pa zele svesno ili nesvesno da povrede druge. Ako zelimo nesto sa takvim osobama onda zaista trebamo da budemo kao ti svetitelji da se bas primaknemo osobama koje su za nas pogubne, jer se tako spasavamo. Odlucis i cvrsto se uhvatis za to sa verom u Boga ako je imas. Znaci zavisi od duhovnog nivoa. A nekada i treba uci u takav odnos jer kazu da strah pobedis samo ako mu krenes u susret. 

I osveta.

Svete se povredjeni ljudi, boli njega pa da boli i nju. A svete se samo zbog tog loseg osecaja koji oni imaju pa zele da ima i ta osoba uglavnom su to osobe koje su sklone osudjivanju, strastvenosti, strahu, oni i sami pate zato se i svete. Sad ne znaci da su manipulatori ali ima i onih koji jesu, kazem ako je osoba spremna da se menja onda je to osoba za koju se vredi boriti ako nije .... Stvar odluke.  

Nikolaj mi je ispricao ovako jednu pricu :

Na Karulji na S. Gori postojao je jedan monah Petar. Krupan, jak i gord. I nije imao hleba da jede pa je prepadao monahe. I on uzme kamen i gadja jednog monaha, ovaj monah ne znajuci sta ce, a imao je ispecen hleb on gadja Petra hlebom. Petar opet njega kamenom a on njega hlebom. Na kraju je Petra nahranio i stekao prijatelja i spasio obe duse. 

Drugim recima, svako " gadja" onu deugu stranu svojim darovima, a kada se nadju dve gorde osobe onda dodje do stradanja, a spasi ih ona koja pre popusti. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

E da, napisala si da se decko uvredio prilikom pisanja "pesama" kao primer komunikacije.

Vidis on je tada na nju bacio kamen, a njen "hleb" ( dalji pristup njemu)da li je bio mekan kao dusa ili tvrd kao kamen kako se potrudila da sredi stvari?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 12 часа, Flojd рече

Nekada su nam neki ljudi dati da nam izlece karakter i odu a nekada da ostanu. Mi smo ti koji biramo, i uvek ispravno biramo. 

volela bih da je tako :) kako znas to, da uvek ispravno biramo? mislim, na osnovu cega si tako siguran u ispravnost nasih odluka? :)

пре 12 часа, Flojd рече

Da, najgori je osecaj krivice. Uglavnom, iz iz iskustva znam da osobe koje osecaju krivicu  ( potrebno ili nepotrebno) one zele drugima da naguraju krivicu, jer oni imaju povredjenu sujetu - ego pa zele svesno ili nesvesno da povrede druge. Ako zelimo nesto sa takvim osobama onda zaista trebamo da budemo kao ti svetitelji da se bas primaknemo osobama koje su za nas pogubne, jer se tako spasavamo. Odlucis i cvrsto se uhvatis za to sa verom u Boga ako je imas. Znaci zavisi od duhovnog nivoa. A nekada i treba uci u takav odnos jer kazu da strah pobedis samo ako mu krenes u susret. 

e ovo ti je zanimljivo..ima i takvih ljudi, slazem se, mada ne znam da li bas svako ko je sklon krivici zeli i drugima istu da natura...ne bih se bas slozila skroz, mislim da za to ipak mora da postoji i neka druga crta u karakteru, to su one situacije kad proveje destrukcija iz ocaja tj razocaranosti sobom (ili to o sujeti sto ti kazes)..uostalom, zato izmedju ostalog, preterana krivica i nije dobra stvar..e ali vidis, kazes da to da li cemo mi prihvatiti neku tezu osobu jer se uz nju spasavamo, zavisi od naseg duhovnog nivoa...a kako iko moze da zna koji je to njegov duhovni nivo? da li je i to moguce prepoznati na osnovu neke,uslovno receno, intuicije, ili je bitno "samo" da imamo veliku ljubav za tu osobu, ili Boga?

u sustini slazem se sa vecinom ovoga sto si rekao, dosta su ti dobre analize ljudskih motivacija...sve je to mnogo kompleksnije nego sto bismo nekada i voleli, jer razumeti onda znaci i voleti, a iz toga sledi da - ne mozemo odbacivati nikoga.. :) lakse je reci e pera je takav i takav, necu s njim, nego razmisliti i probati smirenije..ipak kad se sve sabere i oduzme, ne bih generalizovala, jer realno ima i puno slucajeva u kojima odnosi ne vode nikuda...o tome smo ovde vec razglabali naveliko :) 

hvala na super odgovoru! bas mi se svidja ova cela diskusija, iskreno uzivam u svim razmisljanjima forumasa :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 15 часа, Aleksandra_A рече

kako iko moze da zna koji je to njegov duhovni nivo? da li je i to moguce prepoznati na osnovu neke,uslovno receno, intuicije, ili je bitno "samo" da imamo veliku ljubav za tu osobu, ili Boga?

Moze, na osnovu dela druge osobe, na osnovu pisanja, pogleda na svet, ponasanja - tipa devojka prica o poboznosti cednosti a ne oblaci se i ne ponasa shodno tome, sminka se itd ili muskarac ne bitno je( vidi se njen duhovni nivo) ne znaci da nije vernica i da nije na pravom putu i da je los covek ali njen nivo je na pocetku jer joj se ne poklapju reci i dela. Kad malo zagrebes ispod necije povrsine vidis svasta nesto - ako zelis da vidis ako ne zelis ti i ne vidis uglavnom trebamo dati sansu nekoga da upoznamo cak i te teske osobe.

Pa to je bar lako. Citala si pricu koju mi je Nikolaj ispricao za Hleb.

Na sto si vecem duhovnom nivou ti ces sa sve lepsim " hlebom" da gadjas nekog " prastas". Tj sto si na vecem duhovnom nivou tudje "strele" ce manje da te bole, privokacije, " otrov". Pazices da ne povredis nekoga svojom nesmotrenoscu, precutaces ako sibu pravu, bices saosecajna prema toj osobi tj bices puna razumevanja kao prema detetu ili bolje reci puna ljubavi i sve podnositi sa smirenjem - kada unutar duhovno ojacas, znaci kada zavolis tako neku tesku osobu iskreno onda znas koliko si napredovala na toj duhovnoj lestvici.

E ako pobegnes odmah na prvu, tj osudis tu osobu nateras joj krivicu ili ne i zbrises... Na kom si nivou?

Pa ne znaci da svi koji osecaju krivicu teraju drugima krivicu, ali  uglavnom takve osobe koje osecaju krivicu zele da je olaksaju pa se mozda zato i svete. Uglavnom oni koji osecaju krivicu oni zele na " silu" da stupe sa nekim u kontakt kako bi se otaraslili iste i onda iz ocaja izgledaju ljudima kao da se svete a u stvari zele da skinu teret tj oprost. A ako naidju na osobu koja je puna nerazumevanja ili na ndkom nizem duhovnom nivou e onda je to pogubno. Iglavnom nekada sa nekim treba prekinuti kontakt ako vec ne mozes sa tom osobom i povuci se na neko vreme ali je ne treba zaboraviti i gajiti lose misli prema njoj. Sto zracis to i privlacis.

пре 15 часа, Aleksandra_A рече

volela bih da je tako :) kako znas to, da uvek ispravno biramo? mislim, na osnovu cega si tako siguran u ispravnost nasih odluka? :)

Sta god da izaberemo je dobro za nas, ako mi tako verujemo dok se ne razuverimo ili osetimo da nam to nije na korist. Npr moras da abortiras jer ti zivot visi o koncu -  a ti hoces po svaku cenu da to ne uradis, e onda kad je gusto bolje abortiraj i sacuvaj zivot pa rodi petoro dece nego da se upropastis jer ti nije na korist da po svaku cenu sacuvas plod.

Da je put A bolji od puta B, ili da je put C bolji od puta A. U glavnom kojim god putem da krenemo ako je pogresan dobro je za nas jer smo shvatili da amo pogresili i da trebamo da se vratimo ili ako ne mozemo nastavicemo napred ali opreznije.

Uglavnom svaka odluka je u iskustvenom smislu dobra za nas. Jer covek zasniva svoj zivot na iskustvima.

Pa cak i ako osudimo nekog dobro je za nas, jer cemo shvatiti koliko smo pogresili i to necemo raditi. 

Poenta nasih odluka je prosta:

Crno - Belo - a sivo je iskustvo - opreznost - mudrost u odlukama.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
On 5.1.2015. at 17:49, JESSY рече

Нарушавање граница  – то је …

• Задиркивати, пецкати, (ако у тим односима нема другарства и поверења – тада је то напад);

Издвојила сам оно што је мени најиритантније. Колико сам се оваквих ствари нагледала на послу. Неким људима мораш мало јасније поставити границу, јер или не капирају и вербалне и невербалне сигнале да је доста или се праве луди. Још се после изненаде ако им нешто одбрусиш, а нису свесни колико су само потеза сами повукли док неком није прекипело. Треба бити директан повремено. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Пре сат времена, Anika рече

. Треба бити директан повремено. 

👍 Ali i tu treba imati obzira da ne nateramo nekome osecaj krivice.  Pricam gledamo iz ugla Hriscanina - hriscanke.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 48 минута, Flojd рече

👍 Ali i tu treba imati obzira da ne nateramo nekome osecaj krivice.  Pricam gledamo iz ugla Hriscanina - hriscanke.

Naravno. Evo, i Sanji se dopalo ovo sto si napisao. Sad ce opet dislajk. :D

Sve po zasluzi, Flojd. ;)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 13 минута, Anika рече

Naravno. Evo, i Sanji se dopalo ovo sto si napisao. Sad ce opet dislajk. :D

Sve po zasluzi, Flojd. ;)

Anika, ja nisam tvoj problem. Svako ima svoj problem, ali  tvoje besove iskaljuj na nekom drugom.

Pošto smo na pravoj temi, neka ovo bude granica za nas, da ne idemo dalje.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 7 минута, Сања Т. рече

Anika, ja nisam tvoj problem. Svako ima svoj problem, ali  tvoje besove iskaljuj na nekom drugom.

Pošto smo na pravoj temi, neka ovo bude granica za nas, da ne idemo dalje.

:D Kao sto sam rekla, nemam obicaj da prva napadam, ali itekako umem da odreagujem. Ne cutim. :) Nekada jesam, ali to se cesto protumaci kao znak odobravanja, pa neko ne zna da stane. :) A ti se za moje "besove" ne brini, vidi sta ces sa svojim. :D  Laku noc. :mahmah:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, Anika рече

A ti se za moje "besove" ne brini, vidi sta ces sa svojim.

Ovo je jedina istina koju si večeras rekla i u pravu si. Aj sad odgovori što god ako moraš, pa me onda obilazi ubuduće, kao da ne postojim. ;)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Znas kako, nije to mnogo tesko, ni ovako nisam imala zelju da pijemo kafu. :D Eto, sta ces kad nisam dobra "riscanka", morala sam da ti uputim poslednji pozdrav. :0212_rolleyes:

Ako ti nije tesko, i ti mene zaobidji, nije mi zanimljivo da na ovaj nacin s nekim diskutujem.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...