Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
JESSY

Postavljanje granica

Recommended Posts

Ako oboje žele sve prepreke će se prevazići u to sam sigurna, to radi, to uspeva. A ako jedno neće, onda su velike muke....kompleksno i ima mnogo primera.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 минута, ViktorijaV рече

Verovatno ne, tu nema mesta za ljubav. Nažalost mora doći i do takvih momenata. Suština je da bude mirno srce i da nema nikakve potrebe za osvetom ni prema kome. Jer džaba nam sve ako srce nije mirno, ako činimo nepravdu ili silimo stvari. Mir u duši i srcu je najbitnije postići.

Naravno da sam dala primer baš ljubavi i da se tako ne možeš voleti sa svakim. Tako se voliš samo sa jednom osobom, a ostale osobe voliš na drugi način. Prijateljski, Hrišćanski, komšijski....samo.srce je bitno da je mirno. Da ga očistimo.

Ako je ona prva ljubav u pitanju izmedju dvoje onda se treba čuvati pomisli i ljubomore ko je sklon, voleti i pustiti misli, šta ako me ne voli, šta ako je ovo, ili je ono???

Iskreno mislim da se to oseti, da srce prepozna.

Takodje kad su dvoje u Crkvi, ljubav može biti jača, dublja, lepša ali i sa velikim iskušenjima jer nečastivi ne miruje, ubacuje pomisli. Tu treba da se odbacuju loše pomisli i da se veruje toj osobi i ljubavi koja vas vodi.

Zaista blagodat Božija dela kad se mole. Polako, Gospod uvek ima plan, a do nas je bar da znamo šta nećemo ako već neki ne znaju šta hoće.

e ovo je bas predivan odgovor :) ovo mi je bukvalno sve dileme razresilo!
to sto si navela vezano za osvetu, to i ja smatram sustinom...kao i pokusaj da razumemo zbog cega se osoba tako ponela, ne bi li nam se u srce vratilo dobro nastrojenje prema njoj..ali, ne mislim da nuzno moramo sve trpeti, ili sto kazes, siliti. s te strane, mislim da mozemo da imamo najbolju nameru, ali da istovremeno i zivimo u realnosti. osim ako nismo svetitelji, a bar za sebe znam da sigurno nisam :D
zanimljivi su mi ovi tvoji uvidi vezano za ljubav kad su dvoje u Crkvi - hvala ti i na tome :) 
da, moramo znati sta necemo...dodala bih i da, recimo, nasa dobra volja da nekad povucemo granicu i kazemo ne necemu ili nekome, moze biti izraz vece iskrenosti i cak i postovanja prema toj osobi...mislim da je sve teze i teze neke stvari objasniti ako se ulazi dublje u odnos u kom se ne osecamo dobro, a to vec onda i prestaje da biva fer prema drugoj strani..cak mislim da sam procitala na Svetosavlju u jednom od svestenickih odgovora, da kad tad neminovno povredjujemo drugoga svakom svojom neiskrenoscu..

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 14 часа, Aleksandra_A рече

@ViktorijaV e pa ovako, npr s nekim se naizgled dobro razumes, moglo bi se reci i volis, medjutim vas odnos ne moze da funkcionise zbog tog nepostovanja granica..i uzmimo jedan krajnji slucaj, da se medjusobno ne mozete objasniti i da nema neophodne dobre volje da se ta ponasanja promene, i ti na kraju nemas drugi nacin nego da se odnos olabavi ili prekine, jer u suprotnom - nece nikome tu biti dobro..i sta sad s tom situacijom, ako je npr hriscanski ideal da se sve prasta i podnosi i znamo da idealna ljubav sve snosi i sve trpi, svemu se nada? onda, realno, ili mi tu ljubav nemamo, ili je druga osoba nema, mada najrealnije je da je niko nema :D mislim, sta sa tim situacijama, koje svi mi imamo, ako treba da prastamo svima i da budemo u miru, koliko do nas stoji? iskreno pitam jer i mene te situacije muce s vremena na vreme..ipak je za mir potrebno dvoje, kao i za odnos..
pitanje bi se moglo postaviti i ovako: da li mi kao hriscani imamo pravo da volimo i pustamo u nas zivot samo odabran broj ljudi, s kojima mozemo solidno funkcionisati, ili smo duzni biti sve svima, iako nam to onda utice lose na nas zivot i psihoemotivno zdravlje, itd? iskreno ne znam za slucaj da je neko bio isti u postupanju sa svima, i da mu je bilo dobro..
odgovori kako god ti dodje, stvarno bih volela da cujem  bilo kakvo razmisljanje na tu temu :)

Da , hriscani bi trebalo da vole druge kao sebe same. Medjutim, to implicira dakle da vole (zdravo) i sebe same. Ako ne silis druge da budu u odnosu s tobom vec im dajes slobodu da sami izaberu, ne vidim zasto bi silila sebe da budes u odnosu koji te povredjuje. Ja ne mislim da to vodi smirenju vec naprotiv samo jos vecoj frustraciji i ljutnji.

Zato je bolje “ograniciti” takve odnose ili ih cak i prekidati. Nije to nikakav smak sveta. Odnosi su dinamicni, menjaju se, razvijaju... isto kao i ljudi. I uopste ne znaci da mozda kasnije nece doci opet do uspostavljanja odnosa sa tim ljudima, kada npr. malo nauce da postuju tudjr granice ili ti naucis da bolje razumes necije ponasanje pa samim tim postanes npr. tolerantnija prema konkretnim ponasanjima koja su te pre uznemiravala.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 18 минута, florenntina рече

Da , hriscani bi trebalo da vole druge kao sebe same. Medjutim, to implicira dakle da vole (zdravo) i sebe same. Ako ne silis druge da budu u odnosu s tobom vec im dajes slobodu da sami izaberu, ne vidim zasto bi silila sebe da budes u odnosu koji te povredjuje. Ja ne mislim da to vodi smirenju vec naprotiv samo jos vecoj frustraciji i ljutnji.

Zato je bolje “ograniciti” takve odnose ili ih cak i prekidati. Nije to nikakav smak sveta. Odnosi su dinamicni, menjaju se, razvijaju... isto kao i ljudi. I uopste ne znaci da mozda kasnije nece doci opet do uspostavljanja odnosa sa tim ljudima, kada npr. malo nauce da postuju tudjr granice ili ti naucis da bolje razumes necije ponasanje pa samim tim postanes npr. tolerantnija prema konkretnim ponasanjima koja su te pre uznemiravala.

hvala na jos jednom lepom odgovoru! :) ovaj prvi pasus je otprilike i to kako je meni logicno..mislim, ima i ono da je ljubav dati slobodu drugome..a opet, kroz trpljenje drugih i blizak odnos sa njima se takodje spasavamo..ima i puno onih primera kada su svetitelji birali neke nezgodne licnosti da im budu u blizini, jer su uz njih dostizali smirenje..ali mislim da je u tome caka - oni jesu uvidjali sta im to dobro donosi, i to je odnosilo prevagu nad mnogim drugim stvarima..valjda treba svako da ima rasudjivanje za sebe, i da se trudi najvise sto moze da ne povredjuje druge..a sto se drugog pasusa tice, to je jedan bas lep scenario koji ume da se desi s vremena na vreme u medjuljudskim odnosima :) onda moze da se kaze da su i ta prvobitna neslaganja dovela do dubljeg promisljanja, pa sve skupa dobije neki smisao..

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ne znam, ja mislim da se blizak odnos ne moze ostvariti sa nekim ko to nece. Ni ne treba da moze jer je to nasilje nad sobom i nad tim drugim. Mozes samo nanovo i nanovo da se povredjujes. Ja ne umem u tome da vidim duhovnu korist niti zdravinu. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 минута, florenntina рече

Ne znam, ja mislim da se blizak odnos ne moze ostvariti sa nekim ko to nece. Ni ne treba da moze jer je to nasilje nad sobom i nad tim drugim. Mozes samo nanovo i nanovo da se povredjujes. Ja ne umem u tome da vidim duhovnu korist niti zdravinu. 

Naravno. Jasno je ako neko neće, apsurd je bilo šta pokušavati. Poenta je ako žele pomak.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 18 минута, ViktorijaV рече

Naravno. Jasno je ako neko neće, apsurd je bilo šta pokušavati. Poenta je ako žele pomak.

Da, ali veliko je pitanje sta je za nekoga pomak i da li je to verbalna ili stvarna zelja. Ljudi svoje namere najbolje dokazuju delima, narocito ako im je lepo pre toga objasnjeno sta “nije ok”.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 минута, florenntina рече

Da, ali veliko je pitanje sta je za nekoga pomak i da li je to verbalna ili stvarna zelja. Ljudi svoje namere najbolje dokazuju delima, narocito ako im je lepo pre toga objasnjeno sta “nije ok”.

Sigurno. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ја не знам зашто се овде десио овакав неспоразум, ваљда свако има право да изрази своје мишљење. Иначе, стварно не волим ова психолошка "наклапања", само што не искачу више из фрижидера са неким својим мудролијама и саветима како исправно живети, како градити однос, како се понашати кад је облачно, како када греје сунце, ма иди бре више... Ретко ко да је мало духовитији, па и да човек има чему да се насмеје. Људи нису прављени по шаблону и не треба тако ни да се понашају. Да би однос између две или више особа, да тако кажем, био "успешан", потребно је да сви буду приближно на неком истом степену зрелости и да постоји жеља и воља да се гради прича. Ако су се јавиле "непомирљиве" разлике, цивилизован разлаз са што мање освртања по принципу "шта би било кад би било". А кад бисмо строго живели по упутствима психолога, ми бисмо начисто одлепили. Моје лично мишљење, не мора нико да се нађе увређен.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ma ja ovo pisem jer sam u zivotu, a narocito u Crkvi srela dosta dobrih dusica koje se silno napatise u nekim odnosima i ne prekidaju ih dok ne odu skroz u aut. I sve zato sto se osecaju krive i to u tom nekom “hriscanskom” smislu tipa “pa da imam dovoljno ljubavi, vise strpljenja i sl., bilo bi drugacije”.

Ne bi brate/sestro! Jer odnos cini dvoje ljudi i ako te neko iznova i iznova povredjuje, znaci da mu nije dovoljno stalo ni do tebe ni do odnosa. Greh je od sebe traziti i zahtevati ostanak u takvom odnosu da bi se kao “naucio(la) smirenju”.  To je bre manipulacija i nema veze sa pravoslavljem i hriscanstvom.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Управо сада, florenntina рече

Ma ja ovo pisem jer sam u zivotu, a narocito u Crkvi srela dosta dobrih dusica koje se silno napatise u nekim odnosima i ne prekidaju ih dok ne odu skroz u aut. I sve zato sto se osecaju krive i to u tom nekom “hriscanskom” smislu tipa “pa da imam dovoljno ljubavi, vise strpljenja i sl., bilo bi drugacije”.

Ne bi brate/sestro! Jer odnos cini dvoje ljudi i ako te neko iznova i iznova povredjuje, znaci da mu nije dovoljno stalo ni do tebe ni do odnosa. Greh je od sebe traziti i zahtevati ostanak u takvom odnosu da bi se kao “naucio(la) smirenju”.  To je bre manipulacija i nema veze sa pravoslavljem i hriscanstvom.

Не знам тачно коме си се обратила, али да се надовежем само кратко. Скоро да се уопште више не дружим са црквеним људима и осећам се много здравије, гушиле су ме страшно те приче о смирењу, жртви, кривици посебно и слично... 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, Anika рече

Не знам тачно коме си се обратила, али да се надовежем само кратко. Скоро да се уопште више не дружим са црквеним људима и осећам се много здравије, гушиле су ме страшно те приче о смирењу, жртви, кривици посебно и слично... 

Nadovezala sam se samo na svoj prethodni post, nebitno...

Ma ja te potpuno razumem. Taj mehanizam nabijanja krivice neki ljudi bas obilato koriste za manipulaciju a sve pod okriljem satro “hriscanstva”, “smirenja” i sl.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 12 минута, florenntina рече

hvala Bogu da si ovo spomenula, ti ili neko drugi, konacno da se stvari nazovu pravim imenom... <3

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...